Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

hypoglykémie u nediabetika

Datum vložení dotazu: 25.10.2023

Ptá se: Dominik

Dotaz

Dobrý den, již nějakou dobu mám potíže pravděpodobně s nízkou hladinou krevního cukru, hypoglykémií u nediabetika. Zhruba 2 hod po jídle, ráno před snídání, v čase kdy dlouho nejím tak cítím v těle typické příznaky jako pocit úzkosti/nervozita, podrážděnost, třes+zrychlené bušení srdce (během stresu, nervozity). Tyto příznaky ustoupí po jídle nebo pokud si dám něco sladkého (hroznový cukr, jablko, datle). Byl jsem před týdnem u svého praktického lékaře s tímto a prosbou jak to řešit. Změřil mi hladinu cukru z krve z prstu, řekl že hladina je normální (byl jsem po jídle) a že cukrovka to není. Ptal jsem se jak to řešit, jak to vyléčit ale úplně se k odpovědi neměl, řekl ať pravidelně jím a nosím u sebe nějaký cukr a v případě potřeby si ho vezmu. Po dotazu jestli mě nepošle třeba na diabetologii mi řekl, že tam mi nepomůžou protože tam řeší opačný problém, více cukru v krvi. Nechci to nechat jen tak, protože život s tímto není vůbec pohodlný jelikož si musím pořád něco brát sladkého abych tomu zamezil, ještě k tomu cukr, mám strach z obezity když tohle budu muset dělat zbytek života. Zjišťoval jsem na internetu něco více o tom, a vypadá to že hypoglykémie u nediabetiků je vzácná. Příčinou může být od nemoci/nádoru na slinivce po poruchu tvorby některých hormonů. Chtěl jsem se zeptat jak mám toto řešit? Kam mám jít na vyšetření k nějakým specialistům, kteří dokážou nalézt přičinu hypoglykémie a říct mi co dělat? Děkuji
věk: 28 let výška: 170 cm váha: 70 kg

Odpověď

Milý Dominiku, klasicky se uvádějí 3 nezbytné podmínky pro to, aby se lékař zabýval otázkou hypoglykémií u osob, které nemají diabetes a nejsou léčené inzulínem. Dvě podmínky splňujete, ale nutná je i ta třetí, tedy:

1. Příznaky, které mohou odpovídat hypoglykémii

2. Ústup obtíží poté, co příslušná osoba sní něco sladkého, nebo se nají

3. Jasný průkaz nízkých hodnot hladiny krevního cukru

Vy byste si tedy měl zapůjčit či koupit osobní glukometr, řádně nastudovat způsob jeho použití, správně nastavit čas a datum a poté si opakovaně glykémii změřit. Zejména byste to ale měl učinit ve chvíli, kdy právě pociťujete svoje problémy. Hodnoty byste měl zaznamenat nebo ponechat v paměti přístroje.

Připomínám, že pro lékaře toto stále nemůže být dostatečný doklad. Je to především důležité pro vás, abyste věděl, zda se skutečně může jednat o hypoglykémie. Lékař potom musí nízké hodnoty ověřit s použitím standardního biochemického přístroje, protože osobní glukometry nejsou primárně určeny k měření glykémií v oblasti normálních hodnot. Lékaři také vědí, že asi 50 % všech hlášených hypoglykémií u jinak zdravých osob jsou buď smýšlené nebo domnělé. Proto na základě vašeho vlastního sledování vás potom může lékař pozvat ke krátkému pobytu v nemocnici, aby vaše stavy mohly být objektivně zhodnoceny. Příčin skutečných hypoglykémií je hodně, ale nejčastěji se jedná o přestřelování regulace glykémií po jídle u velmi štíhlých osob nebo příliš rychlé vyprazdňování žaludku po jídle, kdy glykémie rychle stoupá a tím stimuluje příliš sekreci inzulínu. Dalších příčin je mnoho a je nutno postupovat vylučovací metodou až k závažným příčinám, které ovšem bývají vzácné.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

232 dotazů

 • Dotaz

  Jako diabetik 2. tpu mám problém s únikem moči a častým chozením v průběhu noci. V nemocnici při rekonvalescenci po reoperaci kyčelního kloubu mi dávali Mictonetten 5 mg a dělal mi velmi dobře

  Odpověď

  Dobrý den,

  diabetes mellitus může mít jako jednu z komplikací autonomní neuropatii -  mezi jejíž příznaky může patřit i postižení močového traktu s vlivem na četnost (počet) močení nebo inkontinenci (může nastat např. i retence =  zadržení moči). Inkontinence a častější močení může mít však i jiné příčiny. Je vhodné dovyšetření urologem k zjištění příčiny obtíží, jestli to již nebylo provedeno. 

  Místo Mictonettenu je častěji u dospělých používán lék Mictonorm, který obsahuje stejnou látku, ale ve vyšších dávkách. U těchto léků je psáno, že u pacientů s autonomní neuropatií mají být užívány s opatrností. Ideální by bylo dojít na vyšetření k urologovi a rovnou se s ním dohodnout podle příčiny obtíží, jestli by tento lék byl pro Vás vhodný. Většinou právě oni tyto léky předepisují.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je to tak, že když má člověk rakovinu pankreatu, tak se to v první řadě projeví na zvýšeném cukru? Někde jsem četla, že až 64% diabetiků druhého typu má rakovinu slinivky, tak jsem se zamyslela, jestli rakovina slinivky může být primárním důvodem narušení přirozeného systému regulace hladiny cukru. Také by mě zajímalo, jestli jsou studie na to, že když je člověk diabetik, tak má automaticky navýšenou hladinu tyrosinu nebo se tato aminokyselina navýší pouze v případě přidruženého problému? Iveta

  Odpověď

  Milá Iveto,

  karcinom pankreatu je velmi závažné onemocnění, které je někdy provázeno porušenou glukózovou tolerancí či tzv. pankreatogenním diabetem. Někdy se stává, že diabetes je prvním příznakem onemocnění. Rozhodně však neplatí, že karcinom pankreatu je vždy provázen diabetem. Pokud se ale celý pankreat odstraní z důvodu nádoru, tak pochopitelně okamžitě vzniká diabetes.

  Jinak ale při diabetu 2. typu není podstatně častější vznik karcinomu pankreatu.

  O tom, že by pacienti s diabetem měli zvýšené hladiny tyrosinu nic nevím. Určitě to ale není žádné pravidlo a nemá to v běžné praxi žádný význam. Jinak existuje řada vzácných onemocnění spojených s vyššími hladinami tyrosinu, ale to nemá přímou souvislost s diabetem.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku už 15let a před rokem jsem měla infarkt, od té doby mám vysoký cukr 14 až 21. Marcela

  Odpověď

  Milá Marcelo,

  diabetes 2. typu je bohužel progresivní (postupující) onemocnění, které je způsobené nedostatečnou odpovědí tkání v těle na účinky inzulínu. Inzulín je nejprve produkován v dostatečném množství, takže stačí tuto sníženou citlivost vyrovnat větší produkcí inzulínu, ale časem tělo již není schopné produkovat dostatečné množství inzulínu a objeví se diabetes. I samotná citlivost tkání vůči působení inzulínu se s věkem, nárůstem hmotnosti a také s omezováním tělesné aktivity zhoršuje.

  Je to v podstatě přirozený vývoj, kterému je možné čelit udržováním přiměřené tělesné hmotnosti a tělesnou aktivitou. To ale nemusí vždy stačit, a tak bývá nutné často přidávat více léků, případně inzulín.

  Další skutečností je, že účinnost inzulínu se zhoršuje také v průběhu probíhajících dalších onemocnění. To je způsobeno nejen sníženou tělesnou aktivitou, ale také stresem, které onemocnění přináší. Takovým stresovým faktorem rozhodně je infarkt myokardu. V jeho průběhu se u řady osob diabetes prvně objeví a u těch, co jej již mají diagnostikovaný, se zhoršuje. Pokud se ale stav upraví, člověk je opět schopen dostatečné fyzické aktivity a drží vhodnou dietu, tak se většinou tato porucha zase upraví.

  Glykémie nad 10 mmol/l rozhodně nejsou v pořádku a je nutné s tím něco dělat. Máte nadváhu a určitě byste mohla omezit kalorický příjem. I po infarktu je zpravidla možné se dostatečně věnovat fyzické aktivitě a je to vhodné i z hlediska srdečního onemocnění. Pochopitelně ale je často nutné upravit i léčbu, zvolit vhodnou kombinaci a případně používat i inzulín. Diabetes rozhodně je rizikovým faktorem pro další srdeční onemocnění, pokud není dobře léčený.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám dotaz, zda může lék Jardiance způsobit retenci moči. Manžel 76 let trpí léta srdečními problémy, aritmií, dilatace obou síní a pravé komory. Dále má revmatoidní artritidu. Bere tyto léky: Xarelto, Stacyl, Betaloc, Simvastatin, Furon, Eplerenon, Monosan, Plaquenil, Medrol, Trexan, Acidum folicum. (Tyto dva poslední léky 1x týdně. Před týdnem Dr. kardiolog změnil medikaci, vysadil Eplerenon , Simvastatin snižil na 10 mg , Digoxin a nově nasadil lék Jardiance. Po týdnu užívání těchto nových léků měl manžel problémy s močením, chodil každých 5 minut bez efektu. Dostal silnou zimnici a poté teplotu 39 stupňů. Po přivolání rychlé pomoci je nyní třetí den hospitalizován a byla zjištěna retence moči, zavedena cévka. Je bez teploty a zánětlivé onemocnění močového ústrojí ani jiného orgánu nebylo prokázáno. Prosím o posouzení , zda nově předepsaný lék Jardiense může způsobit tyto problémy . Cukrovku manžel nemá. Děkuji. Výška a váha manžela je uvedena níže. Zdenka

  Odpověď

  Vážená paní Zdenko, přeji dobrý den,

  retenci moči nemá léčivý přípravek Jardiance uvedenou jako nežádoucí účinek v příbalové informaci. V odborné literatuře se ale lze setkat s několika případy, kdy byla retence moči pozorována u pacientů léčených empagliflozinem (přípravek Jardiance). Ani v jednom případě však nelze jednoznačně rozhodnout, zda retence moči přímo souvisí se zahájením léčby empagliflozinem a podobně to je i u Vašeho manžela, u kterého došlo hned k několika změnám terapie. Popisujete, že manžel často chodil močit. Empagliflozin skutečně zvyšuje tvorbu moči a nucení na močení. Z hlediska účinku léku, ale sám nevyvolává retenci moči. Důvod tedy tedy patrně bude spočívat v jiné příčině, jako je zvětšená prostata nebo infekce močových cest (tomu by přisvědčovala i horečka), např. v důsledku podávání kombinace Jardinace, Trexan a Medrol. Několikrát jsem se setkal i s retencí moči po užití nesteroidních protizánětlivých léků a popravdě odborná literatura uvádí značné množství takových případů. Mohlo tak dojít k retenci moči po užití ibuprofenu nebo podobného léku.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, léčím se 28let s DIA 1, na inzulínové pumpě, skoro 2 roky na senzorech, poslední glykovaný byl 42,00 mmol/mol :) včera se mi ale stala strašidelná příhoda, kdy jsem byla na kávě s kamarádkou a najednou jsem prý tak od půlky setkání začala být ,,divná,, - nereagovala jsem moc na dotazy, pokud ano, tak jsem říkala,že nevím, nebo že jsem vyřízená apod. Všechny předměty kolem mě se změnily do podivných tvarů (jako ve 3D) mobil měl šikmé hrany na sobě apod. stoly kolem měly také divné tvary vůbec jsem se ale nepotila, neměla jsem třes, jenom jsem prý seděla a moc nemluvila vůbec nevím, jak jsme se dostaly ven z kavárny, že kamarádka platila, že jsme pak šly ještě na jídlo atd. Prý jsem pak najednou (i po jídle) naběhla a normálně komunikovala, reagovala Dnes jsem jenom hodně unavená. Bohužel, jsem včera neměla senzor, jelikož se mi zadařilo si ho ráno v práci omylem strhnout :-( takže nevím, zda to nemohlo být třeba těžké hypo? Ale je mi divné, že normálně se při hypo hodně potím a i cítím mírný třes. Je toto co popisuji možný příznak hypoglykémie? (taková jako pseudohalucinace)? Děkuji velmi za případnou odpověď.

  Odpověď

  To, co popisujete, docela dobře odpovídá tzv. syndromu porušeného vnímání hypoglykémie. To se bohužel objevuje dost často u osob dlouhodobě léčených s diabetem 1. typu. Porucha je způsobena tím, že vaše kontraregulační hormony reagují nedostatečně na nízkou glykémii.

  Jedná se zejména o porušenou sekreci adrenalinu v nadledvinách. Adrenalin rychle pomáhá uvolňovat zásoby glukózy z glykogenu v játrech, ale také jako stresový hormon vyvolává typické příznaky, podle kterých pacienti poznávají, že se blíží hypoglykémie: pocení, třes, tachykardie.

  Druhý důležitý hormon glukagon u pacientů s dlouho trvajícím diabetem se uvolňuje nedostatečně při hypoglykémie poměrně často. Proto je ta reakce adrenalinu velmi důležitá. Inervace nadledvin může být vlivem autonomní neuropatie porušená a navíc mozek si postupně navyká na poměrně časté nízké hodnoty glykémie, takže sekreci adrenalinu málo stimuluje. Každá předchozí hypoglykémie pak následně ještě dál vede k omezené reakci.

  Syndrom porušeného hypoglykémie by měl být včas diagnostikován. Jako opatření je velmi důležitá edukace, např. trvalé nošení senzoru, dobré nastavení alarmových hlášení, důsledná prevence hypoglykémii včasným požitím malého množství sacharidů apod. Pomoci může i inzulínová pumpa, která včas sama zastaví podávání inzulínu při klesajících hodnotách glykémie.

  Nevylučuji, že existují i jiné možnosti vaší indispozice, jak např. počínající menstruace (a k tomu možná hypoglykémie), pokles krevního talku či podobně. Rozhodně by stálo za to analyzovat vaše glykemické profily a vybavit si, zda jste si včas uvědomovala nízké hodnoty. Vyplnit se dá i tzv. Clarkům-Goldův dotazník, který pomáhá odhalit syndrom porušeného vnímání hypoglykémie. Do budoucna určitě ale budou pro vás nutná určitá edukační opatření. Pokud by se stav nepodařilo zvládnout, můžete být odeslána na specializované pracoviště, diabetologického centra. Pamatujte, že při hypoglykémie se může i zemřít nebo může člověk vdechnout jídlo, když překotně něco při hypoglykémii polyká.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!