Poradna

hypoglykémie u 16leté, čerstvě diagnostikován DM 1. typu

Datum vložení dotazu: 17.01.2020

Ptá se: Marta

Dotaz

Dobrý večer, prosím vás mám obavy o svoji dceru, žijeme ve Skotsku, dceři je skoro 16 let a před Vánocemi ji byla diagnostikován diabetes mellitus typ 1. Máme strach z hypoglykémie, jelikož nemáme senzor. I když se snažíme vše dělat správně, počítat cukry, pokrýt inzulinem, tak stále není glykémie srovnána a máme časté skoky třeba z 10 na 2,3 a naopak. Nevím co dělat, snažím se dceru kontrolovat v průběhu nocí, ale jsem už i já i dcera vyčerpané z neustálého buzení. Mam nastoupit zpět do práce a vůbec si neumím představit, jak to bude vypadat potom. Paní doktorka nám na otázku jestli můžeme dostat nebo pořídit si senzor odpověděla, že si myslí, že její játra stále vyrábí dost glykogenu, tak aby to hypo zastavilo, že by prý musela pít alkohol, aby upadla do hlubokého bezvědomí, že v tom případě se glykogen věnuje alkoholu, mě se to nezdá. Navíc dcera teď má období honeymoon, kde prostě její slinivka stále produkuje nějaký inzulín, takže hypo je na místě. Nevím jak tohle vše zvládnout a hlavně mám strach, že se skutečně něco stane a já dceři nepomůžu. Děkuji za názor, či případnou radu co dělat, s pozdravem Marta.

Odpověď

Milá Marto, to, co popisujete, jsou běžné problémy, které provázejí nově zjištěný diabetes mellitus. Chvíli trvá, než se vaše dcera s novou celoživotní nemocí smíří, chvíli trvá, než se vše potřebné naučí. Je dobře, že má ve vás oporu, ale bude to muset zvládnout sama, a to co nejdříve.

Základní postup u nás i ve Skotsku spočívá v tom, že se musí dobře naučit složení potravin a vědět, kolik sacharidů je v každém jídle. Dále si musí pravidelně měřit glykémie. Doposud se používaly osobní glukometry. Ideální by bylo měřit se alespoň 7x denně, je možné naučit se odebírat kapku krve i z jiných míst, než z prstu. Na předloktí to skoro není cítit a jde to, jen se to musíte naučit.

Dnes jsou ale k dispozici kontinuální senzory hladiny glukózy v podkoží. Ze zkušeností vím, že tomu tak vždycky není, ale očekával bych, že ve Velké Británii, jedné z nejbohatších zemí na světě, by používání senzoru u mladé diabetičky neměl být žádný problém. Kontinuální senzor má mnoho výhod a pacienti s diabetem 1. typu by ho měli mít všichni. V dnešní době, kdy každý automobil v sobě na 30 senzorů a každý to považuje za normální. Je to pokrok, a ten se má využít.

No a třetí součástí léčby je podávání inzulínu ve 4 denních dávkách nebo inzulínovou pumpou. Na základě podrobného a postupného zacvičení se musí pacient naučit dávkovat inzulín podle aktuální potřeby. U nás k tomu organizujeme kurzy pro pacienty, ve Skotsku to jistě bude podobně.

V době, kdy se diabetes prvně projeví, to ale bývá obtížné. Zbytková sekrece inzulínu je někdy větší, jindy menší, a přesná dávka se nemusí trefit. Hodně také záleží na fyzické aktivitě.

Hypoglykémie zpravidla není příliš závažná, protože tělo opravdu je schopné v reakci na hypoglykémii si samo uvolňovat glukózu z glykogenu v játrech, ale za určitých okolností to závažné může být. Navíc po pořádné hypoglykémii hladina krevního cukru naopak stoupá příliš, vy přidáte inzulín a vše se může znovu opakovat. Proto je dobré snažit se větší hypoglykémii zabránit, a to můžete nyní jen častějším měřením.

S novou nemocí se pacienti většinou vyrovnají za 2 měsíce. Ale naučit se diabetes samostatně dobře řídit trvá déle. Myslím, že nyní bude vaše dcera potřebovat několik sezení s edukační sestrou, aby se vše naučila. A pro jistotu s sebou musí stále, opakuji stále a všude, nosit trochu cukru pro případ hypoglykémie. Také vám radím, abyste se o senzorech co nejdříve informovala a vyžadovala je. Představují velký pokrok a prostě jsou, tak se mají používat.

Good luck! Za měsíc bude líp.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

225 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den, stručně. 74 let, žena, ranní glykémie 5.6,_5.8,-6, glyk. hem. 47,OGTT 4,4.....5,1. Váha 68 kg, výška 166 cm,.pas 76 cm boky 107 cm .

  A ještě glykémie po jídle. Tak 6,8 - 8,2 po 2 h. klesne jen na 6,2-5.7. Naroz. 4.3. 1946 děkuji. Děkuji za odpověď. Libuše nar.1946

  Odpověď

  Milá Libuško, když to tedy chcete slyšet, tak máte prediabetes. Občas máte trochu vyšší glykémie na lačno, občas hraniční po jídle. Orální glukózový test vám vyšel dobře, jestli jste to dobře napsala. A máte trochu vyšší hodnotu glykovaného hemoglobinu.

  Ale co z toho plyne? Já po letech v oboru s trochou přehánění rozlišuji osoby které mají diabetes a osoby, které ho ještě nemají, takže by se tomu dalo říkat prediabetes. To už je ale deformace letité praxe.

  Vy jste celkem štíhlá. Tak bych vám doporučil zůstat štíhlá a dost se pohybovat. Nejíst mnoho sacharidů (tak do 150 g denně), dost zeleniny.

  Někdo by možná doporučil ještě metformin, např. 2x 500 mg. To by mohlo pomoci předcházet zhoršování, ale já bych u vás vsadil spíš na dietu, protože jste štíhlá a dokážete to.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím Vás mám obavu z testu na OGTT z důvodu, že je to příliš velký šok pro organismus. Je nějaká možnost jak zátěžový test nahradit? Např. pokud mám doma glukometr a každý den si budu měřit hodnoty , měla bych při zvýšených hodnotách přijít na to, že něco není v pořádku a následně navštívit lékaře. Děkuji Dana

  Odpověď

  Milá Dano, glukózový toleranční test není žádný šokující výkon, i když vypít půl litru sladkého čaje není moc velký gastronomický zážitek. Cukru je tam asi tolik, jako když si dáte k obědu normální českou porci žemlovky. To by vás asi nezabilo, že?

  Já ale glukózového tolerančního testu velký milovník nejsem. Většinou se jen prokáže to, co stejně víme. Někdo má ale rád, když mu podle čísel vyjde: nejsem diabetik. Nebo doktor pacientovi ukáže: vidíte, tak jste diabetik. Ve skutečnosti však někdy mezi tím velký rozdíl není. Asi jako bych někoho hodnotil, zda je tlustý nebo ne.

  Takže myslím, že vám občasné měření glykémie na lačno a občas po jídle poslouží spíš lépe. Uvidíte změny v čase. A ještě něco. V dnešní koronarové době bych zbytečně na vyšetření k doktorovi neběhal. Opravdu je lepší, když si sama změříte glykémii. Větší problém je, jak s výsledky naložíte. Když budou hodnoty vyšší, donutí vás to k nějaké úpravě režimu? Budete méně jíst a více se pohybovat? To bude spíše ten šok, až si dáte na talíř jedno jablko a kelímek bílého jogurtu a nazvete to obědem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, při domacim měření glykémie jsem si naměřila lačnou v sobotu 5,4 mmol/l. V neděli 6,1mmol/l. Po obědě 5,2 mmol/l, večer 8,1mmol/l. Testovala jsem si moč - mám ketony v moči a urobilinogen. Jsem objednaná na gastroskopii, a nyní bych potřebovala i odběry krve ohledně cukrovky ale bohužel je epidemie. Naďa

  Odpověď

  Milá Naďo, vaše glykémie nejsou zase tak strašné a zatím kvůli nim běhat nikam nemusíte, zvláště když si můžete glykémie sama kontrolovat. Prvním opatřením je samozřejmě úprava životosprávy, viz naše rubrika dieta, jde zejména o omezení sacharidů v jídle. Sama uvidíte podle měření, zda to funguje. Měřte se občas po jídle.

  Jinak nevím, jak moc máte ketony v moči. Jedno + vzniká u někoho po delším lačnění. Ale ++ a zejména +++ může už znamenat poruchu, kterou by měl řešit lékař. Já vás nevidím, ale kdybyste byla mladá a štíhlá a měla ketony ++ či více, tak bych také uvažoval, že může jít o projev diabetu 1. typu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, prosim o radu. Mam tehotenskou cukrovku. Ranni glykemie se vysplhaly az ma 5,9. Dostala jsem 8 jednotek inzulinu. Merila jsem se vzdy z leve ruky a ani s inzulinem glykemie neklesa. Nyni jsem zjistila, ze opakovane mam z leve ruky hodnoty 5,7-5,9 a z prave 5,2. Cim je to mozne? Dekuju Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, odpověď se pokusím zahájit pokusem o vtip. Molekula glukózy existuje v přírodě jako dvě formy L a D, které se od sebe liší jen tím, že jedna je zrcadlovým obrazem té druhé. Jako když se díváte do zrcadla a máte na levé tváři pihu. V zrcadle ji uvidíte na své pravé tváři, ale jinak jste to úplně vy.

  Když rozpustíte L glukózu ve vodě, láme se v roztoku světlo doleva. Když rozpustíte D glukózu, světlo se láme doprava. Proto označení D (dexter, což znamená vpravo). V krvi má člověk ale pouze D glukózu. L glukózu člověk vůbec nedokáže metabolizovat. D glukóze se také dříve říkávalo dextróza. Tak byste podle všeho měla mít vyšší glykémii vpravo.

  To je ale jen hloupý vtip, který mě napadl. Jinak to opravdu není možné, abyste v kapilární krvi měla odlišné koncentrace glukózy nalevo a napravo. Pamatujte, že osobní glukometr neměří přesně a ani k velmi přesnému měření není určen. Při hodnotách glykémie kolem 5 – 6 mmol/l je přípustná odchylka asi 1 mmol/l plus i minus.

  Když se např. 2x píchnete do malíku či prsteníku na stejné ruce, nemusíte tedy dostat naprosto stejné výsledky. Záleží na náhodě, ale také na velikosti kapky, rychlosti, s jakou krev nasajete na testovací proužek, teplotě ruky a také na případných nečistotách na prstu (zbytky ovoce, např.) apod.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 50 let dá se říci atletický typ 195 cm, 95 kg nemám problém s nadváhou. Cca 7 let nazpět mě občas, nyní si uvědomuji že většinou v zimních měsících- trápili noční stavy, kdy jsem i párkrát skončil na pohotovosti s podezřením na infarkt. Nepravidelné bušení srdce, závratě, slabost , mdloby.. Výsledkem vyšetření, bylo pacient zdráv jako ryba, pouze možná diagnosa panická porucha ... Naposledy to bylo cca před třemi roky. Nyní zase v zimě (výjimečný stav omezené vycházení, nedostatek pohybu) zase tyto stavy ... Po dvoudenním googlování a seznámení se s popisem příznaků hypoglykémie, jsem pojal podezření... Okamžitě jsem chtěl navštívit dvou obvodní lékařku, ale bohužel neordinuje - (Nemá roušky) ... Zakoupil jsem si alespoň v lékárně glukometr a provedl první testy . Hodnoty glukózy před jídlem nalačno jsem měl 5,6 A hodnoty 1 hodiny po jídle byli 8,2 mmol/l a 2 hodinky po jídle 11,1 mmol/l. (hovězí polévka+chléb, zákusek ananas) otázka na Vás - Mám s těmito hodnotami opravdu možný diabetes, (nikdo nikdy v rodině nic takového neměl) nebo bude ještě lepší počkat na další případné noční shora popisované problémy, při kterých ihned změřit hodnoty glykémie a pokud bude pod 3,5 mmol až potom teprve při jasném potvrzení hypoglykémie navštívit odborníky, zahájit léčbu... Dalšími příznaky pro posouzení uvádím, že ve 43 letech jsem prodělal makulární degeneraci (cévy v oku) již tenkrát se mne dotazovali na cukrovku. Že prý jsem (tenkrát) na tuto nemoc moc mladý, že to mívají většinou pouze důchodci nebo právě diabetici. Denně oteklé nohy v kotnících, a ranní (i noční) močení nadměrné množství moči... Ne však častokrát a po troškách, ale jedinou a pořádně ? někdy tam stojím i dvě minuty a močím a močím a... Přikládám to těm oteklým nohám, neb ráno již oteklé nejsou ... To je asi tak vše, co mne trápí. Za případné odpovědi uctivě děkuji a přeji Vám hezký den. Tomáš

  Odpověď

  Milý Tomáši, podle toho, co líčíte, bude možná správná odpověď spočívat v tom, co shledali lékaři před časem, kdy jste podstoupil podrobné vyšetření, tedy panická porucha. Tuto diagnózu může lékař – internista použít až jako poslední a napřed musí vyloučit ostatní možné příčiny. Já nevím, jaká vyšetření jste podstoupil, a navíc je opravdu doba nyní komplikovaná. Pokud by se vaše problémy výrazně zhoršily, tím myslím to bušení u srdce, tlak na hrudi a podobně, určitě byste ale měl vyžádat opětovné vyšetření i za dnešních okolností. Především je nutné vyloučit srdeční arytmii, což lze vyšetřit i doma po zapůjčení speciálního přístroje od kardiologa. Také se může jednat o náhle nízký krevní tlak. Proto byste asi časem měl být vyšetřen kardiologem.

  Diabetu se ale nyní určitě nemusíte bát, i když jsou vaše hodnoty glykémií hraniční. Na nějaké bezprostřední léčebné opatření to není. Také jste se měřil jen osobním glukometrem (i když to chválím) a ne za zcela standardních podmínek.

  Hodnota glykémie na lačno 5,6 mmol/l je hraniční, 11,1 za 2 hodiny již odpovídá diabetu. V budoucnu to bude třeba ověřit, nyní ale určitě stačí, když se změříte tak 1x týdně, abyste se ujistil, že se to nehorší.

  Náhlé spontánní hypoglykémie byste klidně mohl mít. To ale nesouvisí s diabetem a jednalo by se tedy o jinou poruchu. Příčin je mnoho, i když jsou poměrně vzácné. Vy jste ale hypoglykémii nezachytil. Musel byste mít tak 3,5 a méně, nejspíše pod 3,2 mmol/l. V nemocnici se to testuje tak, že pacient dlouho nic nejí, klidně až 3 dny a čeká se, zda nebude mít příznaky hypoglykémie. Pokud ano, nabere se  opakovaně glykémie a současně se změří hladina inzulínu v krvi. Vysoká hladina inzulínu při hypoglykémii je známka nadměrné tvorby inzulínu a je pak nutné pátrat proč. Naopak mírná hypoglykémie s nízkou hladinou inzulínu se při hladovění může vyskytnout, u někoho ale snáze.

  Pokud jde o vaše otoky, to nemohu posoudit. Především by bylo potřeba vědět, jak jsou velké a kam až sahají, či zda jsou i jinde na těle než na nohách. Mohl by to být projev srdečního či plicního onemocnění, onemocnění ledvin, ale také jen přílišné pití večer a příliš velký příjem soli.

  Existuje řada možných příčin kolapsových stavů. Napřed tedy bude nutné vyloučit ty časté. Pak teprve by bylo vhodné podstupovat složitější sledování. Uklidnit vás nyní může, že závažnější formu diabetu nemáte. Doporučuji vám nyní dostatek pohybu a omezení sacharidů v dietě, např. na 200 g denně. Vzorový jídelníček najdete i na našich stránkách v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Na stránkách nebude zobrazena

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!