Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

hodnota cukru v krvi 16

Datum vložení dotazu: 24.08.2020

Ptá se: Hana Mezihoráková

Dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně mého otce. Před 10 dny byl týden v nemocnici, odvezla ho záchranka, hodnotu cukru v krvi měl 25. Když ho po týdnu propustili, hodnota byla 7,5. Nyní je týden doma, píchá si 4x denně inzulin a přesto má hodnotu cukru v krvi stabilně 16. Je apatický, depresivní, motá se, občas zrychleně dýchá, od února zhubl 40 kg. V poradně ho objednali na 2. září, protože lékařka má dovolenou. Prosím o radu, jak postupovat, protože podle mého názoru není dobré čekat až do 2. září. Děkuji. Hana
věk: 51 let výška: 170 cm váha: 90 kg

Odpověď

Milá Hano, odpověď nemůže být jednoduchá, už jen proto, protože sdělujete o zdravotním stavu vašeho otce jen málo informací.

Nabízejí se 2 možné situace:

U vašeho otce se postupně rozvinul diabetes, jehož projevy musel ovšem velmi závažně a dlouhodobě zanedbávat. Jedině tak by totiž mohl zhubnout 40 kg a věnovat tomu pozornost až v posledních týdnech. Těžko nyní očekávat, že by se všechno rychle napravilo. Diabetes je onemocnění dlouhodobé a člověk se musí naučit o svůj zdravotní stav pečovat. Nyní by byla na místě podrobná edukace, to znamená vysvětlení principů sledování a léčby. Je nutné se naučit držet správnou dietu a podle toho si podávat inzulín. Je nutné naučit si sledovat glykémie a podle toho upravovat nejen dietu, ale také dávky inzulínu. Cíle ovšem bývají individuální, protože hodně záleží na tom, čeho bude váš otec schopen, případně kdo a jak mu doma s tím pomůže, pokud to sám nedokáže. Vždycky to nějakou dobu trvá, než se s tím člověk naučí žít, není nutné provádět léčbu skokem. Zejména by neměl váš otec dále hubnout a neměl by mít příliš vysoké glykémie. Pokud budou glykémie pravidelně vysoké, např. těch 16 mmo/l a více, bude nutné ubírat množství sacharidů v dietě, pokud jich přijímá hodně, nebo postupně zvyšovat dávky inzulínu. Je ale nyní určitě také důležité, aby na druhé straně neměl hypoglykémie, případně aby na jejich lehčí formy byl připraven a on případně jeho okolí aby věděli, jak si počínat. Glykémie 16 týden po zahájení léčby není zase tak vysoká, ale bylo by vhodné postupně dosáhnout zlepšení.

Ta druhá varianta je, že váš otec má kromě diabetu ještě jiné, možná závažné onemocnění, které s hubnutím a rozvojem diabetu souvisí. I za těchto okolností je však nutné postupně dosáhnout dobrého vyrovnání diabetu. Je však nutné se také soustředit na to druhé případné onemocnění a léčit jej, pokud to je možné. Jak jsem již uvedl, cíle bývají individuální podle toho, co se může reálně podařit a co je pro pacienta nejvýhodnější a s nejmenším rizikem.

Pro současnou situaci je zejména nutné, aby se členové rodiny náležitě poučili o diabetu a v prvním období otci pomohli. Hodně informací byste mohli přímo zjistit i na našich stránkách. Řekněme, že v současné situaci by mohl váš otec jíst dietu s celkovým obsahem sacharidů okolo 200 g/den, raději ne více. Jídlo je vhodné rozdělit alespoň do 3 dávek, možná zatím do 5 (svačiny). Před jídly je nutné měřit glykémii a podle toho upravovat dávky rychle působícího inzulínu. Večer (pravděpodobně) dostává také dlouho působící inzulín. Rovněž jeho dávku je možné upravovat podle toho, zda jsou celkově glykémie před jídly (a zejména ráno) příliš vysoké. Samozřejmě by vám s tím měl pomoci odborný diabetolog a dietní sestra, užitečný by ale nyní byl i obvodní lékař, který by v případě potřeby domluvil náhradního diabetologa, nebo by k němu mohl zajít alespoň někdo zodpovědný z rodiny.

Pro vás je důležité vědět, že pokud u vašeho otce výrazně klesla a možná třeba i téměř zanikla schopnost tvořit inzulín, není dosažení správných glykémií jednoduché a je nutné se to postupně učit. To, že odcházel s glykémií 7 mmol/l v podstatě mnoho neznamená. Za 1 či 2 hodiny může glykémie při opomenutí dávek inzulínu nebo při nepoměru dávky a příjmu sacharidů rychle znova stoupnout. Nyní je potřeba se soustředit na to, aby se zdravotní stav vašeho otce postupně zlepšoval, aby se co nejdříve mohl na své léčbě sám podílet. Není nutný hned skok do hodnot blízkých normě. Situace se zřejmě vyvíjela delší dobu. Pokud by se podařilo většinu hodnot ze současných 16 postupně a pomalu snižovat, úplně by to zatím stačilo.

No a pochopitelně, pokud by se zdravotní stav zhoršoval a vy si nevěděli rady, jak s diabetem dále, může být případně nutné nové přijetí na interní oddělení nemocnice. To by vám také poskytlo čas, abyste se na domácí léčbu lépe připravili.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

965 dotazů

  • Dotaz

    Pěkný den, navštěvuji 20 let ordinaci diabetologa v malém městysi, je to nestátní soukromá ordinace, jiná tu poblíž není. Píchám si 2x denně dlouhý inzulin a 4x krátký a beru metformin. Potřebuji proužky do glukometru, ale doktor mi dává jen 50 proužků na měsíc (2x ročně po 6 krabičkách), že víc nedá, že nemám zneužívat systém. Co mám dělat, jsem důchodce a kupování proužků mi moc leze do rozpočtu. Doktor tvrdí, že je to na jeho posouzení, kolik potřebuju. Totéž s jehlami, dostanu 1 krabičku na rok a navíc neznačkových. Děkuji moc za radu.

    Odpověď

    Milý Jane, pro hrazení prostředků pro měření glykémií jsou pojišťovnami dána pevná pravidla a lékaři je nemohou překročit.

    Vy pravděpodobně máte diabetes 2. typu, ale léčen jste velmi podobně jako osoby s diabetem 1. typu, inzulín si pícháte v 5 denních dávkách.

    Pokud lékař usoudí, že je to pro vás prospěšné a budete chtít a umět si podle výsledků upravovat dávky inzulínu a množství sacharidů v dietě, může vám být uhrazeno až 1 500 proužků ročně, tedy 30 balení po 50 proužcích. Více ale rozhodně není možné.

    Jehel vám může zdravotní pojišťovna uhradit až 500 ks ročně, bez ohledu na typ diabetu. Je to ovšem vyhrazeno pro osoby, které si dávají několik dávek inzulínu denně.

    Pokud pan doktor má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, neměla by být úhrada problém, i když pracuje v nestátním zařízení. Pokud smlouvu nemá (ale asi má), tak byste musel vše přímo platit, včetně jeho péče, respektive musel byste si najít lékaře, který smlouvu má. Takových je ale většina.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím vas na diabetologiu chodím už 4 roky sem tam vysoký cukor ale do 10 niekdy nízky každý rok p doktorka kontroluje c peptid na začiatku som mala 1,90. Na poslednej kontrole 0,54 čaká ma gtt pani doktorka mi viac nepovedla môže sa jednať o cukrovku v rodine máme diabetes 1 a aj ďm2 dakujem

    Odpověď

    Milá Jano, pokud občas míváte zvýšenou glykémii až na 10 mmol/l, tak to už skoro znamená diabetes, zvláště pokud by to bylo na lačno.

    Hladina C.peptidu ukazuje, zda si v těle tvoříte inzulín. Normální hladina C-peptidu má ale dost široké rozmezí a výrazně stoupá po jídle. Zatímco hodnota 1,6 nmol/l na lačno je spíše vysoká, hodnota 0,56 je v normě. Vyšší hodnota může ukazovat na diabetes 2. typu, protože při něm lidé většinou nedostatečně reagují na svůj vlastní inzulín, a proto jej produkují ve zvýšené míře. To se ale může časem měnit, když se jejich schopnost tvořit dostatek inzulínu časem vyčerpá.

    U vás je potřeba v první řadě zjistit, zda máte diabetes či nikoliv. Pokud ano, bude nutné zjistit, jaký typ. Vzhledem k tomu, že jste štíhlá, tak se nemusí jednat o typ 2. Diabetes 1. typu ale většinou probíhá rychleji a glykémie bývají více zvýšené. Hodilo by se proto stanovení tzv. autoprotilátek, které jsou charakteristické pro diabetes 1. typu (anti-GAD, anti ZnT8, anti-IA2, inzulínové protilátky).

    Existují také různé dědičné formy diabetu, které se silně dědí a mají různý průběh. Je jich více typů, ale jsou poměrně vzácné. Na prvním místě tedy bude nutné ověřit, zda máte diabetes či poruchu glukózové tolerance, či nic z toho. K tomu poslouží plánovaný glukózový toleranční test. Stanovení C-peptidu může pomoci, ale nebude pro diagnostiku rozhodující (ledaže by byl velmi nízký, což je u diabetu 1. typu).

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku. Cukrovku také máme v rodině. Poslední dny jsem si měřila hodnoty glukometrem - ranní na lačno 7mmol, hodinu a půl po obědě 7,8mmol a dvě hodiny po jídle 6,7mmol. Jsou tyto hodnoty normální nebo bych měla raději zajít k lékaři na krevní testy? Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    dobrý den

    pokud jsou hodnoty cukru nalačno skutečně nad 7,0mmol/l již by se mohlo jednat o cukrovku. Nicméně Vám doporučuji nechat si zkontrolovat odběr v laboratoři. Glukometr nepoužíváme pro diagnostiku cukrovky. Jeho přesnost není vždy 100% spolehlivá.

    Hodnoty po jídle máte ještě v normě.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nedaří se kompenzovat cukr inzulínem reakce na inzulin je oproti normalu třetinová.Po aplikaci Prolia

    Zatím jsem nenašla lékaře, který by poradil cukr je většinu dne na 20.

    Váha 43kg DM 1 typu 60 let. Alexandra

    Odpověď

    Milá Alexandro, na váš dotaz nemohu kvalifikovaně odpovědět, protože opravdu neznám váš zdravotní stav, jaký inzulín a jak často si jej podáváte, jaký typ diabetu máte a podobně.

    Prolia obecně nezhoršuje vyrovnání diabetu, spíše naopak někdy zlepšuje. Domnívám se tedy, že příčina vašeho zhoršení spočívá v něčem jiném.

    Máte-li ale glykémie opakovaně 20 mmol/l, měla byste být co nejdříve vyšetřena diabetologem a možná by se hodila i krátká hospitalizace, aby se nastavilo potřebné dávkování.

    Na prvním místě si ale zkontrolujte, že si podáváte správný inzulín. Dostatečně pijte a při vysoké glykémii omezte množství sacharidů v dietě. Při zvyšování dávek si dejte pozor, abyste si nezpůsobila hypoglykémii.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý de, mám dotaz ohledně naměřeného cukru po jídle cca 3,5 hodiny byla 10.5. Zda to řešit s obvodním lékařem nebo zda je hodnota v normálu. Děkuji za odpověď. Jana

    Odpověď

    Milá Jano, váš „test“ nebyl proveden za standardních podmínek a proto jej není možné posuzovat z hlediska přesné diagnostiky diabetu či porušené glukózové tolerance. Záleží na tom, co jste jedla a čím jste si glykémii měřila.

    Obecně je to hodnota zvýšená, ale kritériem pro orientační diagnostiku diabetu by byla teprve hodnota nad 11 mmol/l. Při vaší příští kontrole u obvodního lékaře by bylo vhodné změřit glykémii ráno na lačno ve standardní laboratoři.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!