Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
hodně kolísající hladina cukru v krvi
Datum vložení dotazu: 15.11.2022
Ptá se: Jarmila
Dotaz
Odpověď
Milá Jarmilo, jak můžete najít na více místech našich stránek
např. zde: https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence
diabetes vzniká kombinací dvou poruch, a sice zaprvé sníženou citlivostí na působení inzulínu (zejména u diabetu 2. typu), zadruhé vlivem nedostatečné schopnosti inzulín produkovat. U diabetu 2. typu se předpokládá, že hlavní podíl nese právě porušená citlivost tkání vůči působení inzulínu. Tělo po nějakou dobu je schopné inzulín produkovat ve větší míře, takže se diabetes ještě neprojevuje. Pokud ale začne selhávat schopnost tvořit více inzulínu, objeví se diabetes. Časem pak může sekrece inzulínu dále klesat, takže nakonec i pacienti s diabetem 2. typu mohou potřebovat inzulín.
Potřebu inzulínu výrazně zvyšuje obezita, nadměrný příjem kalorií a malá fyzická aktivita. Jestliže se tedy u vás jednou diabetes projevil, je jasné, že vaše tělo již není schopno produkovat inzulín ve větší míře. Stačí pak jen menší zátěž, spočívající např. ve větším příjmu potravy, a hyperglykémie se hned projeví. Sama vidíte, jak se vše zlepšilo, když jste zhubla a začala se víc věnovat fyzické aktivitě. Vaše kolísání glykémií si vysvětluji právě tímto. Asi jste začala zase více jíst a méně se pohybovala. A stačilo asi jen málo, protože vaše rezervy v produkci inzulínu jsou asi již minimální a stačí vám jen na úsporný způsob stravování. Zhoršit to však může i nějaká probíhající nemoc, jako třeba chřipka či běžné nachlazení. Hodnota glykovaného hemoglobinu 90 mmol/mol, kterou jste měla, je opravdu vysoká.
Myslím, že léky pro zlepšení působení inzulínu byste ale i nyní měla užívat. Jedná se zejména o ten metformin (např. Mulado, které jste brala). Přispět může také Galvus, který mírně stimuluje sekreci inzulínu a také zlepšuje jeho účinnost. Glyclada je lék, který stimuluje sekreci inzulínu. I když v lécích v podobě tablet máte ještě rezervu, stejně vám doporučuji nadále dost přísnou dietu s obsahem všech sacharidů, nejlépe jen 150 g sacharidů/den a nikoliv více, a k tomu dost pohybu. Pokud by pak toto nestačilo, asi byste opravdu už potřebovala inzulín, nejspíše zatím v jedné večerní dávce déle působící přípravek. Vůbec bych se toho nebál, důležité je, abyste si uchovala zdraví a neměla zbytečné komplikace s dlouho trvající zvýšené glykémie.
Kontrola až v lednu nevadí, pokud si sama měříte glykémie na lačno i po jídle. Ani po jídle byste ale neměla mít hodnoty vyšší než 10 mmol/l. Pokud by takové hodnoty byly, musela byste dále zpřísnit dietu, nebo skutečně souhlasit s tím inzulínem. Je to tělu vlastní látka a je to věc, která vám určitě chybí. Podávání inzulínu je jednoduché a zvládne to každý, pokud není "zatvrzelý" a z nějakého mylného důvodu jej odmítá.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"
493 dotazů
-
léky na cukrovku
(30.05.2023)
Dotaz
Dobrý den mám dotaz ohledně nasazení léků na cukrovku byla mi naměřená hodnota cukru v krvi 7,34. nasledny odběr za 4 dny byla hodnota 7,25 a dlouhý cukr 54. Lékař mi řekl že je to na prášky nasadil mi Mulado prolong ,myslíte že by nestačilo zkusit nejprve dietu.Odpověď
Dobrý den,
hladina glykémie kolem 7 mmol/l nepřináší žádné potíže, přesto již v této fázi je potřeba cukrovku řešit a nečekat na zhoršení a příchod příznaků. Hladina HbA1C 54 mmol/mol říká, že máte cukr pravděpodobně vyšší delší dobu a přesahuje hodnoty zdravého. (norma je do 40 mmol/mol). Ve Vašem případě ještě obvykle pacienta dovyšetříme, zda nejsou přítomné komplikace, či jiné metabolické poruchy (vysoký tlak, cholesterol, funkce štítné žlázy), které se s cukrovkou často spojují, a které by mohly vyžadovat další léčbu.
Podle nejnovějších doporučení se doporučuje začít s léčbou cukrovky co nejdříve po zjištění diagnózy. Je to proto, aby se předešlo vzniku pozdních komplikací. Také proto, aby léky oddálily zhoršování průběhu cukrovky v budoucnosti.
Závěrem: jistě je vhodné začít s dietou, pohybem. Máte obezitu 2. stupně, je tedy žádoucí postupně redukovat alespoň 10 kg. Již v této fázi doporučujeme užívat léky například typu Mulado prolong, který jste dostala od Vašeho lékaře. Kontrolu hladin glykémie provádíme obvykle za půl roku. Cíle nalačno pro Vás jsou 4,5-6,5 mmol/l. Hladina HbA1C ideálně mezi 45-50 mmol/mol
s pozdravem
-
diabetes typu 2 lieky
(24.05.2023)
Dotaz
Užívam lieky na diabetes 2 typu už 3 rok , diaprel, trajenta a glukopfage aj ešte na tlak prestance , nejako výrazne sa mi cukor ráno neznižuje 8,9 ale stalo sa že som vynechala nechtiac glukopfage a ráno som mala cukor 7 mala by so tento liek vynechať ??? MartaOdpověď
Milá Marto, Glucophage je přípravek, obsahující lék metformin. Ten především zlepšuje citlivost vašich tkání vůči působení inzulínu, ale také tlumí částečně uvolňování glukózy (krevního cukru) ze zásobní látky v játrech. Jeho působení je spíše dlouhodobé, po podání tablety se bezprostředně nic neděje a také při náhodném vysazení jedné dávky se většinou nic neprojeví. Glykémie v krvi mají svoje kolísání, které nelze vždy vysvětlit. Důležité jsou spíše průměrné hodnoty a především je důležitý dlouhodobý ukazatel vyrovnání diabetu glykovaný hemoglobin (HbA1c).
Doporučuji vám především zpřísnit dietu – jíst méně kalorická jídla a omezit sacharidy, zejména večer. Také vám podle vašich fyzických možností pomůže co nejvíce pohybu. Jinak jsou v záloze ještě jiné léky. Místo vysazení Glucophage vám spíše doporučuji brát jej pravidelně, nejspíše v dávce 2x 850 mg.
-
kombinace inzulínu a léku Jardiance
(23.05.2023)
Dotaz
Kombinace inzul.na noc a jardianc. DrazaOdpověď
Milá Drazo, vy vlastně neposíláte žádný konkrétní dotaz, jen uvádíte, že máte diabetes a užíváte inzulín a k tomu lék Jardiance. Protože tyto léky předepisuje diabetolog, tak předpokládám, že vám před jejich nasazením vysvětlil, jak se tyto léky používají a co od nich můžete očekávat.
Dlouze působící inzulín podávaný na noc zajišťuje základní, tzv. bazální, dávku inzulínu, který by měl působit pomalu a vyrovnaně. Měl by zajistit, aby vám glykémie příliš nestoupaly během noci.
Lék Jardiance působí tak, že zvyšuje vylučování krevní glukózy ledvinami do moči. Při normálních či jen mírně zvýšených hodnotách glykémie se cukr do moči nedostává, protože je v ledvinných tubulech zpětně vstřebáván. Když ale užíváte lék typu Jardiance, tak se toto vstřebávání částečně zablokuje, a tak se glukóza dostává do moči i při jen lehce zvýšených hodnotách, a při vysokých hodnotách se dostává do moči hodně. To pomáhá snižovat glykémii a může to vést i k mírnému hubnutí.
Léky typu Jardiance ale také mohou mírně snižovat krevní tlak a zatížení srdce a může také pomáhat při snížené funkci ledvin, takže přinášejí i další výhody. Jedná se tedy o lék pro mnoho pacientů velmi výhodný, který se dobře toleruje. Rozhodnout o jejich použití ale musí lékař, který zná váš zdravotní stav a také podmínky pro jejich úhradu zdravotními pojišťovnami.
-
cukrovka 2 a kombinace léků
(20.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, mohu kombinovat tyto léky? Glyclada, letrox, atorvastatin, ezetimib, bisoprolol a vildagliptin/metformin? Dodržuji časový odstup nalačno i po jídle. Většinou mi je cca 2 hodiny dopoledne špatně a hladina cukru kolísá od 4 do 11 moll. děkujiOdpověď
Vážená paní Jano, přeji dobrý den,
předně musím uvést, že léky, které užíváte se mohou vzájemně kombinovat. Nemají totiž žádnou klinicky významnou negativní lékovou interakci. Kolísání glykémie a pocit nevolnosti doporučuji sdělit Vašemu lékaři. Důvodů totiž může být několik. Může se jednat o intoleranci některé z pomocných látek, které jsou v přípravcích obsaženy. Část pacientů může hůře tolerovat metformin, to by ale pravděpodobně vedlo k tomu, že by se popisované nežádoucí účinky objevily jak ráno, tak i večer, protože kombinaci vildagliptin/merformin užíváte 2krát denně. Část pacientů může mít kolísání glykémie způsobené vlivem bisoprololu na současně užívaná antidiabetika. Mohlo by se také jednat o kombinaci metforminu s některým z doplňků stravy (pokud některý užíváte). To vše může posoudit pouze lékař, který zná Váš zdravotní stav.
S přátelským pozdravem
-
kombinace užívání léků - diabetes a hypertenze
(19.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, chci se zeptat zdali je možné kombinovat Tritace 10 mg ráno, Presid 5mg ráno, Indap 2.5mg ráno a Synjardi 5mg ráno a večer. Je vhodné kombinovat tyto léky dohromady prosím ?Odpověď
Vážená paní Alice, přeji dobrý den,
Vámi uvedené léky (Tritace 10 mg, Presid 5 mg, Indap 2,5 mg a Synjardy 5 mg/850 mg) je možné užívat současně, protože se vzájemně negativně neovlivňují. Dokonce je dostupná kombinace fixní kombinace léčivých látek, které jsou obsaženy v přípravcích Tritace a Presid, jejíž název je Triasyn. Užívání přípravku Triasyn tak nahrazuje užívání dvou tablet. Uvedené léky je možné užívat nezávisle na jídle, tj. před jídlem nebo po jídle.
S přátelským pozdravem
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!