Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Glukophage xr 1000 alebo siofor 1000

Datum vložení dotazu: 03.02.2025

Ptá se: Erik

Dotaz

Dobrý deň , mám cukrovku 2 a bral som siofor 1000 dávkach 1-0-0-1. Lekár mi zmenil liek za Glukophage xr 1000 nakoľko som mal asi vedľajšie účinky ako časté brnenie v žalúdku a ranné hnačky . Neviem či to bolo s toho či nie lebo sa to nejako ukludilo. Teda moja otázka či mám prejsť na ten Glukophage xr 1000 ale mám nechať Siofor 1000? Aké lieky sú lepšie ak ma niekto skúsenos. Erik
věk: 45 let výška: 178 cm váha: 92 kg

Odpověď

Milý Eriku, oba léky jsou dobré a oba obsahují stejnou účinnou látku. Mají jen odlišnou lékovou formu. Glucophage XR působí o něco déle a lépe se vstřebává ze zažívacího ústrojí, takže může být efektivnější. Oba léky mohou zpočátku působit určité zažívací potíže, ale většina lidí se na tyto léky postupně zvykne.

Jedná se o dobré léky a spíše než že by se nahrazovaly něčím lepším, tak se k nim přidávají ještě léky další, pokud je to potřeba. Vy ale o vyrovnání svého diabetu vůbec nepíšete, takže v tomto vám nemohu poradit.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

281 dotazů

  • Dotaz

    Zdravím, při jídle již po menší porci mám pocit,že omdlim. Už se mi to stalo, upadl jsem do bezvědomí. S ničím se nelečím. Oldřich

    Odpověď

    Milý Oldřichu, není možné vám jednoznačně odpovědět. Je třeba zjistit, co se s vámi po jídle děje, zejména jak se chová váš krevní tlak a případně glykémie. U některých osob může dojít k velkém prokrvení zažívacího ústrojí, takže tato krev pak může chybět v krevním oběhu. V důsledku toho může klesat krevní tlak. Někdy se to ještě pojí s tím, že rychlé vstřebávání sacharidů z jídla vede k přestřelení odpovědí inzulínu, což může vyvolat hypoglylkémii. Obě poruchy se někdy kombinují u osob po operacích žaludku, ktdy strava prochází rychle zmenšeným žaludkem a vede k překrvení střeva. Říká se tomu tzv. dumping syndrom. Může se ale vyskytovat i u osob neoperovaných.

    Doporučuji jíst pomalu a malé porce a nejíst vysloveně sladké jídlo, které může přispívat ke stimulaci sekrece inzulínu. Bude-li se to ale opakovat, budete potřebovat podrobnější vyšetření.

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám cukrovku ll. stupně steroidní, beru Medrol 8 mg ráno. Píchám si Lyumjev 4x denně před jídlem 26j 20j 6j 14j a na noc Xultophy 40j. V listopadu 2024 jsem byl na operaci srdce. Bohužel se mi zhoršila moje první nemoc Wegenerova granulomatóza, na kterou beru Medrol. Při změně dávkování se cukrovka totálně rozháže, píchání a měření každou hodinu mě už unavuje. Kupoval jsem si sám Freestyle libre 2 ale už mi to leze moc do peněz. Byla by možnost nějaké oficiální výjimky Ivan

    Odpověď

    Milý Ivane, léčba diabetu 2. typu u osob s nadváhou a k tomu s onemocněním, které vyžaduje léčbu kortikosteroidy, je obtížná. Medrol spolu s omezenou hybností zhoršuje inzulínovou rezistence a inzulín často špatně funguje.

    Vím, že je to obtížné, ale já bych na prvním místě doporučoval co nejvíce upravil dietu tak, aby obsahovala málo sacharidů, maximálně 150 g denně, a navíc aby byla spíš málo kalorická. To znamená strava založená hlavně na zelenině a určité dávce zdravých bílkovin, jako jsou např. netučné maso, ryby, netučný tvaroh.

    Pokud zjistíte vysokou glykémii, např. nad 10 mmol/l, rozhodně bych nejedl žádné sacharidové jídlo a po podání inzulínu bych teprve čekal, až glykémie klesne.

    Pokud by to bylo možné, už bych více nestupňoval dávky inzulínu.

    Obecně je senzor FreeStyle Libre 2 hrazen jen u diabetiků 1. typu. Vaše situace je ovšem podobná. Váš diabetolog by tedy mohl požádat revizního lékaře, aby ve vašem případě umožnil hrazení tohoto senzoru, vzhledem k tomu, že si podáváte 5 denních dávek inzulínu, dobře s lékařem spolupracujete a je nutné dosáhnout zlepšení. Z lékařského hlediska je pro vás podle mého názoru senzor rozhodně vhodný.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem žena, 54, výška 161 cm, váha 53 kg. Zdravotní anamnéza - chronicka pankreatitida, nasledně diabetes, úzkostně depresivní porucha předcházející výše uvedenému, dlouholeté užívání antidepresiv a podpurných léků. Vše je jako "začarovaný kruh". Je mi špatně fyzicky, jsem ve stresu, což se opět vrací v horší nevolnosti a bolestech, nejde jíst ani spát atd. Ackoli jsem zvyklá a naučená vařit dle jídelníčku vhodného pro chronickou pankreatitidu, cítím se neustále hladová, fyzicky slabá. Jsem běžně fyzicky aktivní, zaměstnaná. Děkuji za případnou radu. Zuzana

    Odpověď

    Milá Zuzano, léčba diabetu vyžaduje znalost zdravotního stavu pacienta i toho, jak a s jakým efektem má diabetes dosud léčený. Ještě více podrobností samozřejmě vyžaduje léčba úzkostně depresivní poruchy – k tomu jsou potřeba možná hodiny rozhovorů.

    Já vám na základě čtyř řádkového dotazu nemohu snadno odpovědět.

    Otázkou je, jak závažnou formu chronické pankreatitidy máte, zda je provázena bolestmi, zda jste měli někdy akutní pankreatitidu, zda se pankreatitida projevuje také nedostatečným trávením. Pankreatitida může působit dlouhodobé a výrazné bolesti, ale často je možné nějakým způsobem pomoci. To rozhodně musí posoudit gastroenterolog.

    Diabetes způsobený chronickou pankreatitidou vzniká tak, že postižení celého pankreatu zahrnuje také Langerhansovy ostrůvky, kde se produkuje inzulín. V léčbě se proto nejčastěji používá inzulín.

    Já vám na prvním místě radím se znovu poradit s vaším gastroenterologem a nechat si objasnit, z čeho pramení vaše bolesti a zda je možnost nějakého zlepšení, např. odstraněním kamenů ze žlučníku, poskytnutím trávicích enzymů v tabletách, další úpravou diety, kterou byste dobře trávila, případně operací.

    Na druhém místě byste se také měla znovu poradit s vaším psychiatrem, aby určil, do jaké míry jsou vaše obtíže vyvolány nemocí pankreatu a do jaké míry dušení poruchou. Obojí lze nějak léčebně ovlivnit.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý dobrý den. Žena bere od paní obvodní lékařky na cukrovku polovinu prášku Glimepirid 2mg.Kolem oběda mívala vždy slabost a velký třes rukou který přestal až se najedla. Po kontrole krve paní doktorka změnila dávkování a má brát jeden celý prášek. A tento třes se jí objevuje už kolem 10 hodiny. A dnes trval i po najezení a ustal až nejméně po půl hodině. Radili jsme se v lékárně a paní lékárnice říkala že zatím máme jít že to není normální. Když manželka už dříve říkala paní doktorce o svých obtížích nijak nereagovala. Až dnes když jí volala ,jí snížila dávku opět na polovinu prášku.Manželka dělá co může aby zhubla. Ale daří se to jen s obtížemi. Děkuji moc za odpověď. Josef

    Odpověď

    Milý Josefe, Glimepirid je lék, který stimuluje sekreci inzulínu, zejména v souvislosti s jídlem, ale může působit i bez jídla. Dává se diabetikům, když mají nedostatečnou sekreci inzulínu, aby se zvýšila. Ve většině případů se to daří jen do určité míry, takže hypoglykémie vznikají jen málo kdy.

    Vaše žena ale reaguje na lék hodně, takže možná pak tvoří inzulínu až moc.

    Bylo by dobré ověřit, že uvedený třes a slabost jsou skutečně projevy hypoglykémie. To byste zjistil pomocí měření glukometrem. Nicméně je to pravděpodobné, a tak si myslím, že Glimepirid není pro vaši ženu vhodný. Nadbytečná sekrece inzulínu navíc podporuje tloustnutí.

    Jako řešení bych pro začátek navrhoval toto: Vynechat Glimepirid, ale snížit množství sacharidů v jídle, aby nevznikala zase glykémie vysoká. Jinak ale místo Glimepiridu existuje řada léků, které hypoglykémie nedělají. Takže najít náhradu by nemělo být obtížné.

    Doporučení redakce:
    Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, odd.nefrologie napsaly synovi Jardiance 10 mg , žádné další informace,jen že musí dodržovat dostatečně hygienu genitálu. Dočetla jsem se na skupině pro diabetiky,že snižuje krevní tlak,glukózu v krvi,můj syn má špatnou kompetenci cukrovky,ale jde o to ,že je DM1 na inzulínu , Štítná žláza -euthyrox 150 mg, vysoký tlak- tezeo 4o mg, epileptik - neurotop 150 mg.Je mentálně postiženy Downův syndrom a on nedokáže říct jestli má bolest , jestli je mu špatně atd.poznam že je něco špatně že má vysoký tlak a nebo omdlí . potřebuji nějak poradit co vlastně hlídat .od lékaře nefrologie a dia lékaře jen pokyn jak lék brát .

    Odpověď

    Milá Renato, lék Jardiance patří do skupiny léků, která je dnes velmi populární. Původně byl vyvinut k léčbě diabetu 2. typu, protože zvyšuje vylučování glukózy močí a tím glykémii snižuje. To je ostatně důvod, proč paní doktorka zdůraznila hygienu, protože kapky moči s obsahem cukru snadno ulpívají na předkožce. To může být živnou půdou pro kvasinky, které pak mohou působit zánět předkožky. Když se zbytková moč dobře otřepe nebo se předkožka opláchne vodou, tak se zánětu může předcházet.

    Léky typu Jardiance se nepoužívají pro léčbu diabetu 1. typu.

    Zato se ale zjistilo, že podávání těchto léků zlepšuje průběh onemocnění ledvin a také srdečních chorob. Proto se nyní tyto léky podávají i osobám bez diabetu při léčbě onemocnění srdce a ledvin. To je asi také důvod, proč lék dostal váš syn. Nasadila mu jej zřejmě nefroložka.

    Pokud váš syn lék dobře snáší a nevzniká u něho zánět předkožky (svědění, pálení, otok), tak jej může klidně užívat. Pokud by ovšem záněty měl a vy byste jim nedokázali předcházet, bylo by lepší jej neužívat. Jinak bych se tohoto léku neobával. Má ještě omezení u osob se syndromem diabetické nohy, ale to nebude případ vašeho syna (defekty na dolních částech nohy).

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!