Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

dotaz na hubnutí

Datum vložení dotazu: 16.05.2022

Ptá se: Marek

Dotaz

Dobrý den. Jsem diabetik 1 typu. Zjištěno mi to bylo v lednu při váze 109 kg a po měsíci než začalo úplně léčení a zabírat inzulin jsem měl 98. Teď po třech měsících mám 91 kg. Chci se zeptat je to normální jev či setkali jste se s tím? S tím ze hodnoty mám od té doby v průměru 6,4 na den. Jim denne 5x až 6x. S tím ze moje doktorka mě poslala na krev a hodnoty v pořádku zda něco nezlobí. A do poradny jdu za tři tydny ohledně rady ke stravě.

Zapomněl jsem ještě dodat, že od doktorky mi bylo řečeno, ať si píchám inzulín 14 jednotek. Ale já jsem si píchal pouze 8 či 10. Mohlo by to hrát roli že i když jsou ty hodnoty takové tak toho inzulínu je tam málo a proto to hubnutí?

Děkuji Marek
věk: 28 let výška: 191 cm váha: 91 kg

Odpověď

Milý Marku, jestli vašemu dotazu správně rozumím, tak se ptáte, zda je normální, že po zjištění diagnózy diabetu 1. typu jste výrazně zhubnul a dále ještě mírně zhubnul i po nasazení inzulínu.

Obecně je dost typické, že nově vzniklý diabetes 1. typu se projevuje hubnutím. Metabolismus při nedostatku inzulínu špatně funguje a navíc přebytečná glukóza se vylučuje močí. Po zahájení správné léčby se ale další pokles hmotnosti zastaví a většina pacientů, zvláště těch opravdu vyhublých, naopak zase váhu přibere.

Vy jste o sobě ale uvedl velmi málo informací. Neuvedl jste zejména, jak se u vás diabetes projevil, jaké jste měl glykémie a zda se opravdu nyní upravily. Uvádíte glykémie okolo 6,4 mmol/l, ale není jasné, zda je to na lačno či po jídle. Také si dáváte velmi malou dávku inzulínu. Uvádíte asi 8 j., pravděpodobně jen jednou denně. Jde asi o dlouze působící inzulín. Ale to z vašeho líčení není jisté.

Diabetes 1. typu vzniká nejčastěji v dětství, ale objevuje se i v dospělosti. Vám je 28 let a původně jste byl celkem obézní. U dětí se diabetes 1. typu zpravidla projevuje rychle. U dospělých někdy pokles sekrece inzulínu postupuje pomalu, podobně jako u vás. Stanovení správné diagnózy v některých případech není jisté, protože může jít také o diabetes 2. typu u osob se špatnou životosprávou nebo vzácně i o jiný typ. Pokud vy máte opravdu diabetes 1. typu, tak postupuje zřejmě pomalu a máte ještě výrazně zachovalou sekreci vlastního inzulínu.

Ať tak či jinak, při zjištění diabetu ve vašem věku je nutné pacienta pořádně poučit a on by si měl prostudovat literaturu pro pacienty o inzulínu, o dietě, o množství sacharidů v jídle, o úpravách dávek inzulínu. U typu 1 je opravdu vhodné zahájit léčbu raději intenzivněji, tedy s použitím více denních dávek inzulínu: dlouze působící inzulín a dále krátce působící inzulín před jídly. Lidé si pak na tento způsob lépe zvyknou a naučí se léčbu provádět pořádně od samého začátku. U diabetu 1. typu totiž očekáváme, že vlastní sekrece bude dále klesat a schopnost správně dávkovat inzulín bude později mnohem důležitější.

Jde-li tedy ve vašem případě opravdu o diabetes 1. typu, tak předpokládám, že nejste úplně správně léčen a míváte asi glykémie občas stále vysoké a metabolismus nemáte ještě dobře vyrovnaný. I když chválím, že jste výrazně zhubnul a máte nyní konečně „zdravou“ váhu, dále hubnout byste již neměl. Je ale také možné, že se „bojíte“ normálně najíst, aby vám nestoupala glykémie, a proto dále hubnete. V takovém případě je vhodné po dosažení správně váhy (a to vy nyní máte) raději přidat trochu inzulín a jíst přiměřeně vašemu věku a vaší fyzické zátěži.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

855 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den chtěl bych se zeptat proč jde cukru nahoru a dolů diabetes 1.typu nevím čím může být ráno před snídaně a poledne před obědem Děkuji za odpověď Vojtíšek

    Odpověď

    Milá Hedviko/milý Vojtíšku (??),

    mám zato, že se vyptáváte na zcela základní věc u diabetu 1. typu. Vaše otázka ale naznačuje, že zatím nemáte ani základní poučení o tom, co to diabetes 1. typu je, jak vzniká, jak probíhá a jak se léčí.  Každý pacient, případně u malých dětí také každý rodič, potřebuje podrobné a postupné poučení, které je časově náročné a nelze je zvládnout během jediného setkání s lékařem a edukační sestrou.

    U diabetu 1. typu zpravidla úplně chybí hormon inzulín, který reguluje hladinu krevního cukru podle momentální potřeby. Pokud tento hormon chybí, je nutné jej podávat injekčně s ohledem na současnou glykémii, množství sacharidů, které se chystáte sníst a také s ohledem na aktivitu, ke které se chystáte. Pokud neučiníte odhad dávky inzulínu správně, bude glykémie nadměrně kolísat. Dokonalá nebude asi nikdy, ale s rostoucími znalostmi, zkušenostmi a uměním používat dostupné technologické prostředky se glykémie postupně vyrovnávají a blíží vytyčenému cíli. Ani tak ale není vždy zajištěna úplná trefa – vždy se může vyskytnout něco méně obvyklého, špatný odhad množství sacharidů, smolně píchnutá injekce inzulínu, nečekaná aktivita a naopak vynechání aktivity a podobně.

    Podrobněji bohužel odpovědět nemohu. Nelze jedním odstavcem nahradit systematickou postupnou edukaci pacienta. Prosím, vyžádejte si podrobné poučení od vašeho lékaře a edukační sestry.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den,byla mi diagnistakována cukrovka.Na lačno 6.1,po vypiti 75g glukózy 12.6.Lékařka doporučila pouze dietu.Při náhodném měření po jídle hodnoty do 9....při vynechání sladkého. Alw nedovedu si představit,že si v létě nedám aspoň 2 krát v týdnu 1 pivo a nikdy nic sladkeho.Nebylo by vhodné nasadit léčbu nebo je to takhle v pořádku.Podotýkám,že jsem štíhlá63kg,169 cm ,63 let.Děkuji za odpověď.S přáním hezkého dne Jaroslava

    Odpověď

    Milá Jaroslavo, výsledek glukózového tolerančního testu již odpovídá diabetu, i když spíš lehčí formě. Protože jste opravdu hezky štíhlá, tak asi nemusíte držet žádnou příliš omezující dietu. Nejspíš ani příliš sladkého stejně nejíte, nebo když si něco sladkého dáte, tak nejspíš současně vynecháte ostatní jídlo.

    Sladké není u pacientů s diabetem vysloveně zakázané, zvláště když jsou jinak ukáznění a nemají sklon k nadváze. Jen to není praktické, protože po sladkém stoupá hladina krevního cukru mnohem rychleji a chcete-li být jinak dobře vykompenzovaná, měla byste přinejmenším omezit ostatní sacharidy. Jinými slovy, už tak by pro vás ke svíčkové na smetaně byly vhodné jen 2 knedlíky a už byste neměla jíst moučník a pít sladkou kávu. Mohla byste ale občas ty knedlíky vynechat a dát si místo nich dortík podle chuti, abyste si ho vychutnala. Ostatně, můžete si pořídit glukometr a sama si vyzkoušet, co to udělá.

    Hodně podobně je to i s pivem. Je v něm holt asi 25 g sacharidů v půllitru (Plzeň), tak je nutné s tím počítat a omezit se jinde (na chlebu, knedlících, sladkém ovoci). 

    Já bych vám tak na 3 týdny stejně pečlivou dietu s asi 180 g sacharidů na den doporučoval (můžete si najít vzor na našich stránkách včetně fotodokumentace). Pokud by glykémie na lačno nebyla pod 6 a po jídle za 2 hod. pod 8 mmol/l, tak bych vám určitou léčbu doporučoval. Pravděpodobně se ve vašem případě bude jednat o sníženou sekreci inzulínu spíš než o inzulínovou rezistenci. Tak byste se měla pokusit vystačit s menším množstvím jídla a pokud by to pro vás bylo opravdu málo, mohla byste potřebovat malou dávku inzulínu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jen se chci zeptat,zda může doktor diabetologie napsat pacientovi neschopenku. Děkuji za odpověď

    Odpověď

    dobrý den

    ano, lékař diabetologie může napsat pacientovi neschopenku, pokud to vyžaduje situace.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den delší dobu mám lehce zvyseny cukr v krvi když se doma.merim glukomerem přijde mi to ok .ale.v krvi když jsem dneska šla kolem 9 h tak mi před chvílí přišli výsledky a opět 5,68 večeru jsem měla opékání buřt a před tím tvarohovou buchtu nevím zda mi tohle mohlo zvýšit a.pred spaním swm měla dvy chleby a pastiku .....bojím se aby to nebylo něco horšího třeba rakovina slinivky ale.pred 3 týdny sono bricha ok jen cysta malá.myslite že se nemusím strachovat? A že kdyby to bylo něco vaznejsiho je cukr mnohem vyšší mám strach Děkuji moc za odpověď...jinak měřím 158 a vážím kolem 63 pohyb vcelku mám normální. Děkuji Nikola

    Odpověď

    Milá Nikolo, normální hodnota glykémie na lačno je do 5,6 mmol/l a do této normy se s malým přivřením oka vejdete. Žádné vyšetření není úplně přesné a také lidé nejsou všichni stejní. Já bych si tedy z výsledku žádnou hlavu nedělal. Jste mladá, menší postavy, zatím štíhlá. Zústaňte tedy štíhlá nadále, bude vám to nejen slušet, ale je to také dobrá prevence diabetu.

    Pokud vám to nedá, nechte si glykémii znovu změřit ráno v laboratoři po spolehlivém celonočním lačnění. Bude-li hodnota nad 5,6 mmol/l, mohla byste absolvovat glukózový toleranční test. Já si ale myslím, že je to zbytečné.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, cukr nizky nekdy vyskoci na 6 ale od leta dlouhy cukr 43 a jednou 48, myslite, ze je toto jiz potreba resit lekem, obvodni rikala neco o glucophage. Co kdyz nezacnu brat a dlouhy cukr bude stale vyssi a co kdyz ho budu brat a telo ho nepotrebuje? cvicim, jim zdrave, mela jsem tehotenskou cukrovku. Karla

    Odpověď

    Milá Karlo, na podobné otázky odpovídám stále dokola, trošku se podívejte na naše již zodpovězené dotazy. Je prima být zdráv a mít normální glykémie, nebo ne?

    Pokud je to v našich silách a pokud nám osud nenalíčil těžší formu diabetu, proč se o to nepokusit?

    Vy máte evidentně riziko diabetu 2. typu, což se např. projevilo v průběhu vašeho těhotenství. Tento sklon se nebude během života sám od sebe zlepšovat, bude se naopak zhoršovat. Vy svým životním režimem můžete hodně přispět k tomu, abyste předešla rozvoji zjevného diabetu anebo to alespoň oddálila.

    Ve vašem případě považuji dodržování štíhlé linie (ke které vám asi ještě trochu chybí) zdravou stravou a pohybem za nejlepší způsob prevence. K tomu můžete a nemusíte navíc užívat metformin (Glucophage), který má řadu příznivých účinků. Podporuje efekt vašeho inzulínu, zlepšuje hladinu krevních tuků, snižuje námahu, kterou musejí vaše beta buňky vynakládat na produkci inzulínu, přispívá k prevenci obezity. Jeho případné vedlejší účinky jsou spíše vzácné a nebývají závažné a hlavně jejich prvotní gastrointestinální projevy v krátké době vymizí. Metformin, tedy jakožto osoba v riziku, spíše potřebujete, ale nutně ho brát nemusíte. Je to na vašem rozhodnutí, já se ale kloním spíše pro. Tělu to neublíží.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!