Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

doplňky stravy a diabetes

Datum vložení dotazu: 30.12.2021

Ptá se: Jana

Dotaz

Dobrý den, je mi 40 let, glykémii na lačno mám opakovaně přes 6 mmol/l, nad 7 nešla. Před 3 lety jsem rodila, celé těhotenství byla glykémie OK, horšit se začala až poslední dobou. V rodině máme četný výskyt DM II. typu, od poměrně mladého věku. 1.Můžete mi, prosím, doporučit nějaký doplněk stravy? Ideálně něco, co by mělo i příznivý vliv na cholesterol? (Kromě mě známých opatření-redukce váhy, zdravý životní styl..). 2. jednalo se o žilní odběry, jsou méně přesně, než kapilární? Děkuji Jana.
věk: 39 let výška: 170 cm váha: 85 kg

Odpověď

Milá Jano, já vás asi zklamu. Kromě vám již známých opatření nedokážu doporučit žádný speciální potravinový doplněk. Na našich stránkách je této probematice věnováno poměrně hodně materiálů, takže byste si z nich měla umět vybrat sama. Nejsem žádný nepřítel "přírodní léčby". Naopak, velmi ji doporučuji. Ale tou nejlepší přírodní léčbou je právě udržování přiměřené tělesné hmotnosti, a to prostřednictvím především diety, ale také fyzické námahy. Akumulace tuku v těle obecně zhoršuje účinnost inzulínu, ale také přímo poškozuje řadu tkání. Nadbytečný tuk se při nedostatečném efektu inzulínu ukládá, kam se dá. Tedy i do stěny cév, do jater a také do pankreatu, který pak špatně funguje a produkuje málo inzulínu. S věkem se tato porucha zhoršuje a udržování správné hmotnosti je tím důležitější.

Existuje dnes řada léků, které toto zhoršování zpomalují a zlepšují fungování inzulínu. Většinou se ale používají až při zjevné poruše a jejich efekt, ačkoliv bývá dobrý, není lepší než efekt diety, pokud ji člověk opravdu dodržuje.

Vaše glykémie je jenom lehce zvýšená a neodpovídá ještě diabetu. Právě proto byste s tím měla něco aktivně dělat, zvláště když k tomu máte rodinné dispozice. Jinak odběr ze žilní krve a stanovení v profesionální laboratoři je naopak správné. Vyšetření pomocí osobního glukometru je sice vynikající k dlouhodobému sledování, ale ke stanovení diagnózy diabetu nepostačuje.

Na našich stránkách naleznete řadu přírodních léčiv, která podle tradice pomáhají. Nemají však zpravidla účinky vědecky prokázané. Pro nás lékaře je vždy důležité, aby toto domácí léky byly alespoň neškodné. Proto rozhodně nepodléhejte klamavé reklamě, které je nyní spousta. Podívejte se třeba na naše stránky na kapitolu Léčivé rostliny a cukrovka, tam si můžete bezpečně vybrat.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

66 dotazů

 • Dotaz

  Lze užívat Siofor a DIABEN společně při diabetes II.ktery lék ovlivní cukr v moči.

  Odpověď

  Vážený pane Ladislave,

  přípravek Siofor je skutečně registrovaný jako lék, avšak Diaben lékem není, je to doplněk stravy, který má příznivý účinek na hladinu krevního cukru (glykémii) u pacientů s diabetem 2. typu. Siofor a Diaben se obecně může užívat společně. Vždy pacientům doporučuji, aby tuto informaci sdělili lékaři, aby měl komplexní informace o Vaší léčbě. Při současném užívání Sioforu a Diabenu je obvykle účinek na hladinu krevního cukru zvýšený a nelze vyloučit i vymizení cukru v moči, ale také nelze vyloučit ani možnost vzniku hypoglykemické příhody. Mějte na paměti, že Siofor je základním lékem léčby cukrovky 2. typu, který je nepochybně účinnější než doplněk stravy Diaben. Nepíšete žádné další podrobnosti, např. jakou užíváte dávku Sioforu, zda nemáte poruchu funkce ledvin a jaká je výše Vašeho krevního tlaku, zda dodržujete dietetická doporučení a zda máte přiměřenou fyzickou aktivitu, to vše ovlivňuje případné vylučování cukru do moči. Bez takových informací bohužel není možné definitivně posoudit vhodnost současného podávání přípravku Siofor a Diaben.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, přeji moje spolužačka pije energy drinky na hypo, nechci nějak do ní rejpat, ale příjde mi to jako největší blbost. Protože každý energy drink opsachuje aspoň nějaké sladidla. Pije i když nemá hypo. Co s tím? Annie

  Odpověď

  Dobrý den Annie,

  je od Vás hezké, že se zajímáte o zdraví spolužačky. Bohužel si nemyslím, že si vezme vaše rady k srdci. Čím víc ji budete přesvědčovat o vaší pravdě, tím méně bude mít chuť se s vámi na toto téma bavit.  Určitě byste ji ale mohla poprosit, aby se ohledně tohoto tématu pobavila se svým diabetologem. Také ji můžete poprosit, aby si pro váš klid zkontrolovala hladinu cukru v krvi po konzumaci energy drinku. Někteří diabetici popisují zvýšení glykémie i po energy drinku bez cukru - i kofein může ovlivnit glykemii.

  K vašemu dotazu: 

  Obvykle jsou energetické nápoje, kromě kofeinu, nabité cukrem, který je pro náš mozek nutností. Tedy prudce zvyšují cukr v krvi. Následně může dojít k hypoglykemickému záchvatu.

  Mnoho pacientů s diabetem tvrdí, že konzumuje specifické energetické nápoje vhodné pro diabetiky. Bohužel, problémem je kofein, jehož nadměrná konzumace může vést k dekompenzaci DM. FDA doporučuje max. 400 mg kofeinu za den PRO DOSPĚLÉHO. 

  příklady:

  Red Bull - 250 ml/ 80 mg kofeinu
  Monster Energy - 475 ml/160 mg kofeinu

  Důsledky energetických nápojů pro diabetické pacienty

  Kromě sledování příjmu bílkovin, sacharidů a tuků při každém jídle je pro diabetika důležitý i pitný režim - neochucené vody, vody bez kalorií. 

  Bylo prokázáno, že energetické nápoje zvyšují hladinu cukru v krvi a mohou dokonce způsobit inzulínovou rezistenci. Tím se např. zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu u zdravých jedinců.

  Nadměrná konzumace energy drinků také může vést k: 

  • Závratím
  • Nespavosti
  • Zvýšené srdeční frekvenci
  • Dehydrataci s nerovnováze elektrolytů
  • chronické bolesti hlavy
  • Podrážděnosti
  • Neklidu
  • Nárůstu hmotnosti

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, kdyz mam tehotenskou cukrovku muzu uzivat Blokurimu? Beru preventivne jeden sacek vecer. Dekuji Aneta

  Odpověď

  Vážená paní Aneto, přeji dobrý den,

  D-manóza je druh jednoduchého cukru, který se v malém množství vyskytuje v některých druzích ovoce (např. jablka, meruňky, broskve, borůvky, brusinky). Přesto však dosud není bezpečně prokázáno, zda je jeho podávání v těhotenství bez rizika. Nebyly totiž provedeny speciální studie zaměřené na bezpečnost. Určitý problém může představovat užívání manózy diabetiky, protože manóza může interferovat s některými typy vyšetření hladiny glukózy v krvi, nehledě na skutečnost, že se manóza může v organismu částečně přeměnit na glukózu. Vysoké dávky manózy, což jistě není Váš případ, mohou poškodit funkci ledvin. Pokud ale užíváte jen jeden sáček (tj. 2 g manózy) denně, nelze podle mého názoru očekávat prakticky žádné nepříznivé působení, snad jen výjimečně by se mohlo vyskytnout nadýmání nebo průjem. Z mého pohledu tedy nic nebrání tomu, aby jste manózu dále užívala.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je pro mě vhodný přípravek Complex 6 Aktiv, jsem z cukrovkou, tzv. stareckou, přípravek obsahuje Glukosaminu. Dekuji

  Odpověď

  Vážený pane Miloslave, přeji dobrý den,

  chcete-li znát můj názor, pak si dovoluji doporučit, aby jste doplněk stravy Complex 6 Activ neužíval. Já bych preferoval užívat přípravek, který je registrovaný jako lék a který obsahuje jen jednu látku a nikoliv kombinaci 6 látek. Vyzkoušet můžete např. Condrosulf (chondroitin) nebo přípravek Prubeven (glukosamin). Oba jsou registrovány jako léky, mají garantované složení a jsou pod kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Pokud by Vám jeden z nich nepomohl, vyzkoušejte jejich kombinaci. Oba uvedené léky jsou volně prodejné a lze je zakoupit v lékárně. Užívání šestikombinace mi osobně nepřipadá jako příliš racionální, v případě nežádoucího účinku by jste ani nevěděl co konkrétně jej způsobilo.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám bilirubin přímý 8,7 umol/l - glukoza v plazmě (žilní) 8,1 mmol/l. Užívám Gluceu 2 x denně, ale zdá se mi to málo na moji váhu. - Je možno užívat Gluceu 3 x denně?

  Sděluji ještě následující:  Údaje o bilirubinu  a glukoze v plazmě jsem převzal z rozboru krve a moči ,  vzato po ráno na lačno v rámci 2-letého nároku na vyšetření krve a moči, zpracoval AeskuLab Jirkov, Zdravotnická laboratoř č.  8052, je mi 87 let, ročník 1934, ošetřující lékařka MUDr. Ivana Panochová, ordinace PLD, Most, mne na cukrovku neléčí, považuje dané údaje za „v normě“.  – Trpím únavou, spavostí. – Opětovně děkuji za vstřícnost a možná doporučení. Ladislav

  Odpověď

  Milý Ladislave,

  Glucea je doplněk stravy, který může přispívat k lepšímu vyrovnání diabetu 2. typu. Doporučené dávkování je 2x 1 tableta. Vzhledem k tomu, že převážně rostlinné složky, které jsou uváděné jako součást Glucei, nejsou nijak toxické, domnívám se, že i ve vašem věku je možné užívat tablety 3.

  Rozhodně bych však na tento doplněk stravy nespoléhal jako na hlavní opatření vhodné k vyrovnání vašeho diabetu. Máte výraznou nadváhu, a tak by vám zejména prospělo omezit celkový kalorický příjem. Především byste měl konzumovat méně sacharidů, které jsou obsažené především v příkrmech, jako jsou chléb, pečivo, brambory, rýže, knedlíky a podobně. Troufám si říci, že by se vůbec nic nestalo, kdybyste místo nich jedl jen zeleninu. Pro svoje zdraví je nepotřebujete, slouží vám jen k pocitu nasycení.

  Vaše glykémie na lačno byla zvýšená, ale nijak dramaticky. Je ale možné, že po sacharidovém jídle vám glykémie stoupají mnohem více. Proto vám opravdu doporučuji omezení příjmu sacharidů.

  Kromě toho existuje více léků na diabetes, které hodnoty glykémie snižují podstatně spolehlivěji než potravinové doplňky typu Glucei. O jejich použití byste se ale musel domluvit s vaším lékařem.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!