Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Dítě s diabetem v ZŠ

Datum vložení dotazu: 26.11.2024

Ptá se: Petra

Dotaz

Dobrý den, v ZŠ mám na starosti dítě s diabetem. Ma glukopumpu a port. Takže maminka vše vidí i u sebe. Neustále řeším, velké kolísání, kdy ji během dopoledne hodnota glykémie spadne třeba i během hodiny z 12 na 3,2. Kolik máme zadávat sacharidů před jídlem, to vše určuje maminka. Hodně se stává i to, že do svačiny je to v pořádku. Po jídle to jde rychle nahoru a pak rychle dolů. Jsem z toho docela nervózní, pokud téměř každý den řeším že jí to padá pod 4. Když má hodnotu 4,2 tak máme dávat pět bonbónů hroznového cukru. Což tedy dáváme každý den, někdy i víckrát za dopoledne. Nevím tedy, pokud ji to neustále takhle klesá, zda je to v pořádku?

Odpověď

Dobrý den,

velice se omlouvám za pozdní odpověď.

Bohužel na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď. Samozřejmě opakované propady do hypoglykémie nejsou v pořádku a mohou mít spoustu příčin. Důvod by měl ideálně rodičům pomoci najít ošetřující diabetolog -  probere s nimi údaje z pumpy a ze senzoru. Ale chápu, že je tato situace děsivá, a vy hledáte nějaké řešení.

Předpokládám, že se jedná o hybridní systém, kdy je pumpa propojena se senzorem. V tomto případě pumpa sama upravuje bazální dávky inzulinu = malou dávku inzulinu podávanou během celého dne, která je nutná aby mohlo tělo fungovat a cukr se dostával do buněk. Hybridní systémy umí podle dat ze senzoru navýšit, snížit nebo dokonce zastavit výdej inzulinu pumpou. Dokáže podat i malý korekční bolus při vysoké glykémii. Systém dokáže dobře udržet glykémii, pokud je dítě (diabetik) relativně v klidu, nejí… 

Pokud by se jednalo o starší pumpu nebo novější pumpu, která by ale nebyla zapnuta v hybridním módu, tak pumpa prostě jede dle nastavené dávky, nezávisle na glykémii  - to by mohlo vést k hypoglykémii nezávisle na jídle, pokud by bylo nastavení moc vysoké. Většina dětí s DM 1. typu by ale snad už měla mít v ČR hybridní systémy.

Koukneme proto na situace jídla a sacharidů u hybridních systémů, protože podle Vašeho popisu zde často nastává problém.

Běžně po jídle stoupne glykémie (hladina cukru v krvi) - normálně tělo uvolní v reakci na vzestup cukru v krvi inzulin. Diabetici 1. typu sekreci inzulinu nemají, proto musíme inzulin k jídlu podat my. Toto dělají zmiňovanými bolusy podávané před jídlem. 

Proč vznikají hyperglykémie a následné hypoglykémie po jídle může mít několik příčin. Hyperglykémie po jídle může nastat, pokud je zadané množství sacharidů moc nízké, nebo je nastavený špatně inzulin sacharidový poměr (Je příliš vysoký, takže pumpa podá málo inzulinu. Zní to paradoxně -  vysoké číslo, málo inzulinu -  ale slibuji, že při výpočtech to logiku má). 

Inzulin- sacharidový poměr určuje kolik 1j pokryje gramů sacharidů - je to číslo, které se zadává do pumpy a pumpa podle tohoto čísla počítá kolik podá jednotek inzulinu na jídlo. Toto číslo je možné upravovat. A někdy je nutné ho postupně doladit. Pokud inzulin-sacharidový poměr nesedí - může být inzulinu podáno moc, nebo naopak málo. 

S ohledem na to, že Váš svěřenec se následně po hyperglykémii (vysoké glykémii) dostává do hypoglykémie (nízké glykémie), tak vyloženě málo inzulinu jako příčina vysoké glykémie bude spíše méně pravděpodobná. 

Další důležitou věcí je načasování dávky inzulinu - to můžete ovlivnit i vy. Bolus na pokrytí jídla (zadání sacharidů) by měl být podán dle typu inzulinu 5-10 minut před jídlem (inzulin Lyumjev a Fiasp stačí 5 minut, Humalog či Novorapid je lepší 10 minut). Inzulin se totiž musí vstřebat z podkoží a pokud je inzulin podán až se začátkem jídla nebo dokonce po něm, tak se stihne cukr do krve dostat ještě předtím než začne vůbec inzulin působit. To vede k nárůstu glykémie. Inzulin, pak začne působit se zpožděním a glykémii stáhne (ale až se zpožděním). Pokud je inzulinu moc, tak klidně může vést až k hypoglykémii, ale prvotní pozdní podání vysokou glykémii může způsobit. Vy můžete pomoci právě s načasováním bolusů.  

Proč může nastat následná hypoglykémie má také několik možností. Příčina může být podobná jako u hyperglykémie:

Zadané příliš velké množství sacharidů. - Můžete zkusit někdy jídlo spočítat -  “ jen pro kontrolu” - na internetu se dají najít hodnoty sacharidů pro většinu jídel.

Je špatně nastavený inzulin-sacharidový poměr -  číslo je moc přísné (nízké) a pumpa podává  příliš inzulinu. 

Může být problém ve zmiňovaném načasování. Pokud by byla dávka inzulinu podána až např. 15 minut po jídle nebo dokonce později a diabetik užívá hybridní systém, tak pumpa již reaguje na vysokou glykémii a začne sama navyšovat výdej inzulinu. Takže sama podá inzulin navíc. Pokud v tomto pozdním okamžiku je zadán plný počet snědených sacharidů, tak pumpa podá spočítaný plný bolus, protože si myslí, že dítě půjde teprve jíst (neví čím je způsoben předchozí vzestup). Pumpa již ale podala několik jednotek inzulinu předtím (nevěděla, že je vysoká glykémie po jídle) a dávka podaná automaticky pumpou a dávka na jídlo se potom spojí a mohou způsobit hypoglykémii.

Další příčinou hypoglykémie může být aktivita. Při pohybu padá glykémie u všech lidí dolů.  Podání plné dávky inzulinu k jídlu, pokud po něm následuje aktivita, může tento propad glykémie výrazně zhoršit. Hybridní systémy mají většinou možnost režimů pro aktivitu -  který ovlivňuje nastavení pumpy a ta je pak opatrnější a snižuje pravděpodobnost hypoglykémie. Tento režim je potřeba zapnout např. už hodinu před aktivitou, během aktivity (a dle potřeby se nechá někdy zapnutý i nějakou dobu po skončení aktivity). Pokud následuje aktivita do 2 hodin po jídle, je vhodné snížit i o něco bolus před jídlem -  ale myslím, že pokud by toto po Vás někdo chtěl, tak je potřeba, aby Vám to alespoň trochu vysvětlil.

Samozřejmě hypoglykémie by mohla mít i jiné příčiny. Ideální by bylo, aby matka probrala celou situaci s ošetřujícím diabetologem a poradila se, co se dá dělat. A hlavně Vás informovala. Já se snažila jen nastínit nejčastější příčiny. Moc se omlouvám za komplikovaná vysvětlení, ale špatně se to několika větami vysvětluje.

Ještě poznámka: zmiňovaný režim aktivity -  ať již se jmenuje Dočasný cíl, easy-off nebo přímo aktivita (to je podle typu pumpy, která je používána) zvýší cíl, kam pumpa směřuje a tím snižuje pravděpodobnost hypoglykémie. Pokud by nepomohla úprava načasování bolusů, případně úprava inzulin-sacharidového poměru nebo počítání sacharidů…, dá se přechodně použít tento režim a trochu si tím snížit pravděpodobnost hypoglykémie (i když se diabetik nehýbe) - samozřejmě na úkor toho, že pumpa bude držet glykémii o něco výše.

Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla. 

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

94 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, synovi jsme v únoru koupili nový telefón Motorola Edge 50 Fusion. Před ním měl Motorolu Moto G30. Problém nastal asi cca po měsíci používání, kdy začal hlásit problém se signálem. Od té doby vypadává signál neustále a často, takže se musí syn změřit, aby signál začal znovu fungovat. Problém je samozřejmě v noci, když syn spí, musíme ho neustále měřit a kontrolovat, aby nedošlo k hypoglykémii takže se nevyspíme. S předchozím telefonem nebyl vůbec žádný problém. Na lince freestyle mi nedokážou poradit, a aby se to nějak ukončilo, tak mi řeknou, že telefón není na seznamu podporovaných. Jenomže ten seznam nebyl aktualizován pět let a předchozí telefón rovněž nebyl na seznamu a signál fungoval. Motorola v ČR nemá linku pro zákazníky. Na FB ve skupinách rovněž nedokážou poradit. Na telefonu jsem zkoušel povolit veškeré věci pro aplikaci ( bluetooth, NFC, atd. ). Nedokážete mi poradit? Nesetkali jste se ze stejným problémem? Děkuji moc za Vaši odpověď a pomoc.

    Odpověď

    Dobrý den,

    bojím se, že s tímto problémem opravdu nedokáži pomoci.

    Někdy přestane fungovat samotná aplikace po aktualizaci mobilního telefonu a přechodu na vyšší verzi systému -  což se ale u Vás ale nestalo.

    Protože vše fungovalo normálně a stále chvílemi i posílání dat funguje, tak to nevypadá na problém s aplikací samotnou a s povoleními v telefonu. Jedině, že by se Vám aplikace opakovaně odhlašovala -  což se pravděpodobně neděje, protože po načtení jedete dál. 

    Problém proto bude spíše na straně posílání nebo přijímání signálu:

    Pokud by se jednalo jen o problém při jedné zásilce senzorů -  mohl by být chyba v určitém senzoru nebo šarži senzorů -  kde by byl horší vysílač. Většinou v rámci dvou zásilek na Vás nevyjde stejná šarže, takže s novou zásilkou by se pak měl problém zlepšit. Na druhou stranu může být problém s bluetooth připojením Vašeho mobilního telefonu, případně  jeho přerušováním. Což může být chyba samotného telefonu. Někdy i prostředí, kde se vyskytuje velké množství bluetooth zařízení a signálů, může signál rušit. 

    Samozřejmě je s výhodou mít telefon co nejblíže, ideálně na stejné straně jako je senzor, ale přepokládám, že ho má hned u postele.

    Bohužel více asi nedokážu s technickým problémem poradit.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den pořídil jsem si senzor značky iCan i3 CGM a diabetolozka mi řekla ze není certifikovaný tak se chci zeptat zda je někde seznam certifikovaných senzoru dekuji za odpověď vojir

    Odpověď

    Dobrý den,

    Váš dotaz není úplně jednoduchý, protože ne všechny senzory jsou v ČR běžně používané a rozhodně i ty schválené mají různou kvalitu měření. Některé jsou používány častěji, některé minimálně. 

    Jako základ pro hledání schválených senzorů je možné využít seznam zdravotnických prostředků. Aktuální lze nalézt například zde: https://www.vzp.cz/poskytovatele/ciselniky/zdravotnicke-prostredky. Tady byste procházel číselníky zdravotnických prostředků. 

    Pokud seznam opravdu otevřete, tak ale zjistíte, že je to nekonečný text (nebo tabulka), který nemá logické řazení a využívá různých názvů.

    Pomohla jsem si na internetu a pokusila se najít zda Vámi koupený senzor má SUKL kód - to je číslo přidělené Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Google byl schopen nějaký kód najít. Tento kód jsem pak hledala ve výše jmenovaném seznamu, abych ověřila jeho pravdivost (což je podstatně jednodušší než hledat podle názvu). A tady je.

    Takže senzor iCan i3 CGM je oficiálně schválen jako zdravotnický prostředek v ČR Ústavem pro kontrolu léčiv. Není u nás zatím používán často. Přiznávám, že jsem tento senzor také neznala. O jeho kvalitě měření a přesnosti se nejsem schopna vyjádřit. MARD (jež je hodnotou přesnosti senzorů) udávají 8,71%, což není špatná přesnost -  ale tento uváděný faktor jsem neměla šanci nikde ověřit.  Výrobcem senzorů je čínská firma Sinocare Inc., která využívá následně českého distributora. CGM senzorů od čínských firem se postupně na náš trh dostalo více a je těžké se v nich orientovat.

    Shrnutí na závěr: hledání není snadné. Senzory přibývají jako houby po dešti a mají různou kvalitu měření. Senzor iCan i3 je oficiálně schválen k použití v ČR.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Poškodí magnetoterapie ramene senzor FreeStyle Libre 2?

    Odpověď

    Dobrý den,

    nejsem schopna odpovědět přesně na Váš dotaz. Dle informací od výrobce:  Systém musí být odstraněn před zobrazováním magnetickou rezonancí (MRI), počítačovou tomografií (CT) nebo vysokofrekvenčním elektrickým teplem (diatermie). Vliv MRI, CT nebo diatermie na výkon systému nebyl hodnocen. Expozice může poškodit senzor a může ovlivnit správnou funkci zařízení, což by mohlo způsobit nesprávné hodnoty.

    Myslím, že magnetoterapii přímo také nikdo netestoval. Pokud by měla být na rameno končetiny, kde je senzor upevněn, tak si myslím, že by k ovlivnění funkce senzoru dojít mohlo. Vliv při použití na druhou končetinu bude záležet na tom, jaký přístroj je používán a kam až dosahuje magnetické pole při používání.

    Přesnější informace by mohl teoreticky poskytnout výrobce senzorů - je možné se případně obrátit na jejich help linku -  kontakty lze nalézt na stránkách: https://www.freestylelibre.cz/

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,mám dotaz na aplikaci bolusový kalkulator.Existuje aplikace i pro uživatele inzulínu na perech nebo je jen pro pumpy?Popřípadě jak se aplikace jmenuje?Chtěla bych ji využívat a nemohu žádný kalkulátor najít.Dekuji

    Odpověď

    Aplikace "my life" umožňuje využívání bolusového kalkulátoru i když nemáte inzulinovou pumpu -  zvolíte zde terapii MDI. Aplikace mySugr má také bolusový kalkulátor, ale u ní si nejsem jista, zda se nedostal v posledních aktualizacích do placené části - musela byste vyzkoušet. Na google play je možné teoreticky najít ještě několik kalkulátorů (několik pod názve Bolus calc), ale ty osobně vyzkoušené nemám, takže nedokáži více říci.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den funguje tento lék nebo ke to podvod,píší že to je vyrobeno v ČR.

    Odpověď

    Rozhodně to není mezi schválenými zdravotnickými přípravky v ČR -  způsob aplikace je zvláštní. Na stránkách prodejců neuvádějí ani o jaký údajný GLP-1 analog by se mělo jednat, případně o jaké dávky se jedná. Ceny za schválené přípravky s účinnou dávkou  GLP-1 analog (na hubnutí) se pohybují v jiných rovinách. Současně všechny stránky kde se dají tyto přípravky objednat jsou zahraniční servery nejisté povahy.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!