Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diagnostika DM

Datum vložení dotazu: 15.11.2024

Ptá se: Pavel

Dotaz

Dobrý den, jsem praktcký doktor a vaše stránky rutinně využívám při péči o pacienty s diabetem. Když jsem si procházel , co vše jim zde mohu nabídnout, a není toho málo, narazil jsem na rozpor v tom, co píšete jako diagnostická kriteria po diabetes vy a co máme v doporučených postupech pro praktické lékaře. V postupech se píše (a všude přednáší), že diagnostická je glykemi ze žilní krve opakovaně vyšší než 7,0. Na vašich stránkách píšete: - glykemie nalačno při opakovaném měření v kapilární krvi je větší nebo rovna 7,0 mmol/l, nebo v žilní plazmě 7,8 mmo/l (nutno ověřit 2x). Rozumím něčemu špatně? Díky

Odpověď

Vážený pane doktore,

kritéria pro stanovení diagnózy diabetu podle naměřené glykémie používaná v ČR jsou stanovena Českou diabetologickou společností a jsou stejná, jako současná kritéria platná v USA na základě doporučení ADA (Americké diabetologické společnosti). Jsou to, jak správně uvádíte:

  1. glykémie na lačno v krevní plazmě (získané ze žilní krve) rovná nebo větší než 7 mmol/l
  2. glykémie při orálním glukózovém tolerančním testu po podání 75 g glukózy za 2 hodiny po podání rovná nebo větší než 11,1 mmol/l.

V kapilární krvi se glykémie většinou stanovuje pomocí osobních glukometrů. Ty poskytují jen orientační hodnoty a nejsou určené pro stanovení přesné  diagnózy diabetu. Jsou určené pro monitorování glykémie u osob s diabetem. V ambulanci praktického lékaře slouží jako screeningové vyšetření. Pochopitelně lékaře mohou snadno upozornit na to, že pacient má poruchu glukózové tolerance nebo diabetes, ale pro přesnou diagnostiku nejsou určené. V praxi není velký rozdíl mezi hodnotami např. 6,8 a 7,5 na lačno, obojí upozorní, že něco není v pořádku, zvláště při opakovaném měření a z toho může vyplynout doporučení od lékaře. Pro přesnou klasifikaci, např. v klinických studiích, to ovšem nestačí. Chceme-li přesnou (formální) diagnózu, je pacienta nutné pozvat na vyšetření z žilní krve na lačno a vzorek poslat do akreditované laboratoře.

V plné kapilární krvi jsou hodnoty o něco nižší (v závislosti na hematokritu o 10 – 15%) než současně zjišťované v krevní plazmě z krve odebrané ze žíly. Rovněž v arteriální krvi jsou hodnoty zase asi o 10% vyšší vlivem arteriovenózního rozdílu. Důležité je vědět, že současné osobní glukometry jsou však zpravidla (ne vždy) již továrně upraveny tak, aby naměřená hodnota z kapilární krve odpovídala hodnotám v žilní plazmě. Zjistit, jestli tomu tak skutečně je, není u všech značek dostupných glukometrů snadné.

V knize Praktická diabetologie (připravovaná nová edice), jejímž hlavním autorem je prof. Terezie Pelikánová, se doslova v tabulce uvádí:

Screeningové vyšetření je pozitivní, pokud je:

náhodná glykemie (stanovená kdykoli během dne a nezávisle na jídle) v plné kapilární krvi (stanovení na glukometru je možné) ≥ 7,0 mmol/l nebo v žilní plasmě ≥ 7,8 mmol/l

nebo

glykemie na lačno v žilní plasmě stanovená v laboratoři ≥ 5,6 mmol/l

nebo

HbA1c stanovený v laboratoři ≥ 39 mmol/mol

Se screeningovým vyšetřením se můžeme spokojit (a uzavřít, že pacient se má chovat jako diabetik či nemusí), ale pokud chceme stanovit diagnózu přesně, je potřeba se řídit následující tabulkou (platí pro stanovení z žilní plazmy v laboratoři):

Porucha glukózové homeostázy (kategorie zvýšeného rizika diabetu)

a)            glykemie na lačno ≥ 5,6 mmol/l a ≤ 6,9 mmol/l (hraniční glykemie na lačno)

b)           glykemie ve 120. minutě oGTT ≥ 7,8 mmol/l a ≤ 11, 0 mmol/l (porucha tolerance glukózy)

c)            HbA1c ≥ 39 mmol/mol a ≤ 47 mmol/mol

Diabetes mellitus

Diagnózu můžeme potvrdit na základě jednoho z rovnocenných diagnostických kritérií. Pro diabetes svědčí:

a)            přítomnost klasických příznaků cukrovky + náhodná glykemie ≥ 11,1 mmol/l

b)           glykemie na lačno ≥ 7,0 mmol/l

Jak jsem sám zjistil, vysvětlení se pěkně zamotává. Doporučuji tedy držet se toho, že pomocí glukometru v kapilární krvi lze dobře provádět screening, se kterým se buď spokojíme (diagnóza se nám zdá jasná), nebo nespokojíme a potom musíme provést stanovení z odběru ze žíly a v laboratoři, často opakovaně nebo v kombinaci s jinými kritérii. Uvedené tabulky berte prosím jako platné, jejich smysl a správnost jsem ověřil u prof. Pelikánové. Zároveň děkujeme za upozornění na nejasnosti na našich stránkách, které upravíme.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

984 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý večer, prosím Vás, jak rozumět hodnotám na glukometru, když třeba se mění naměřené hodnoty klidně během minut? Je to vůbec možné a jakým hodnotám věřit? Když třeba naměřím jednou 2,7 a během třeba půl hodiny 3,7, nebo naopak po jídle třeba naměřím 6,9 a během 15 minut mám najednou třeba 5,8 apod.. Co takové skoky znamenají a jak jim rozumět a jaké vůbec mám brát v potaz? Mockrát děkuji.

    Odpověď

    Milá Andreo, opravdu mnohokrát jsme zde již zdůrazňovali, že osobní glukometry neslouží k přesné diagnostice diabetu, ale pro monitorování léčby u osob s diabetem. Vím, že jste u nás už několik dotazů pokládala, ale souvislost si nemohu pamatovat. Zde neuvádíte ani věk, ani hmotnost, ani to, zda máte diabetes či jste něčím léčena.

    Každý glukometr má uvedenou deklarovanou přesnost měření, kterou lze ověřit testovacím roztokem, jenž je pro určitý týp glukometru většinou dostupný v lékárně nebo jej lze objednat. Každopádně při hodnotách okolo 5 mmol/l může mít většina glukometrů odchylku až +1 či - 1 mmol/l.

    Za 30 minut se může glykémie měnit i bez jídla a léčebného zásahu, protože glukóza se v těle tvoří i spotřebovává. Nízké hodnoty se u zdravého člověka objevují zřídka, a pokud ano, tak se většinou rychle samy upravují. Takže vámi uváděné rozdíly jsou možné, a to ani nepočítám s možnou chybou měření. 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, pořídila jsem si freestyle libre 2, abych měla přehled po jakém jidle mi nejvíc stoupá glykemie. U dr na lačno 5,8, dlouhodobý 38. Teď na senzoru mi vyleze glykemie po jidle (krajic chleba,zelenina a kaca)klidně i na 11 ale za 1hod mám třeba 7 a za 2hod jsem na 5. Je to tak v pořádku? Hodinu po jidle mám cukr v pořádku ale hned po jidle to jde rychle nahoru

    Odpověď

    Dobrý den,

    u plně zdravého jedince by po běžném jídle glykémie k 11 mmol/l stoupat neměla. Předpokládám, ale, že jste diabetik, nebo máte prediabetes. Pokud ne -  tak doporučuji doplnění oGTT jako základního diagnostického testu na diabetes. Protože glykémie k 11 mmol/l by zde svědčily již pro poruchu metabolismu glukózy -  ať již na úrovni prediabetu nebo diabetu. Je pravda že již glykémie nalačno 5,8 mmol/l by byla v pásmu prediabetu.

    Pokud máte diabetes, tak se glykémie k 11mmol/l může dostat. Pokud byste byla na inzulinu, tento rychlý vzestup a pokles by svědčily proto, že dávka inzulinu je dostatečná (nebo dokonce o něco vyšší než je potřeba -  to by záviselo na glykémii před jídlem), ale že potřebujete píchat inzulin o něco dříve. Pokud jste jen na prášcích tak je vidět, že tělo na vzestup glykémie reaguje a je schopné vytvořit inzulin ke snížení glykémie, jen už nedokáže reagovat tak rychle. Zde by mělo být základem upravení dietních opatření -  zkusit se vyvarovat bílému pečivu a volit spíše potraviny s nižším glykemickýcm indexem (GI). Ty jsou obecně u diabetiků preferovány. Gl vyjadřuje, jak rychle potraviny zvyšují hladinu glukózy, po jejich snězení. Čím je index vyšší, tím glykémie stoupá rychleji. GI je možné najít na internetu -  např. na stránkách STOB - https://www.stob.cz/cs/glykemicky-index-tabulky. GI není dán jen potravinou samotnou, ale i jejím zpracováním - čím více zpracované (jak mletím, tak například smažením…), tím vyšší glykemický index. Proto například bramborová kaše nebo hranolky mají vyšší glykemický index než vařené brambory.

    Pokud se ptáte, zda jsou vaše hodnoty v pořádku. Ideální je nemít takto vysoké glykémie, ale velice záleží i na tom kolik času nakonec strávíte ve vysokých glykémiích -  což je možné díky zmiňovanému senzoru zjistit.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Od roku 1996 mám DM II.typu. Jaká je výše příspěvku na dietu,nikdy jsem nežádala. Insulin 5x denně.

    Odpověď

    Dobrý den,

    diabetik může získat příspěvek na dietu buď jako příspěvek na živobytí od Úřadu práce nebo na sociálním odboru v místě bydliště.

    Některé zdravotní pojišťovny rovněž přispívají z fondu prevence.

    Výše příspěvku závisí na příjmech, jejichž doložení je potřeba. Dále v diabetologické ambulanci dostanete potvrzení o typu diabetu a nutnosti dodržovat dietu

    Je tedy na Vás, abyste vyrazila na pojišťovnu, nebo na sociální úřad a zeptala se na podmínky pro příspěvek. 

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou a dotazem skrze rozvoj cukrovky. Ráda bych se zeptala na jednu věc. Jak a proč zacházet s tím, pokud osobně jsem opakovaně doma naměřila glykémie nalačno hodnoty jako prediabetes či dokonce diabetik 2. typu - opakovaně po týdenním měření klidně až k 7 a přes den i po jídle až klidně k 10. Vždy ale jen pomocí domácího glukometru. Nicméně každý rok chodím jako samoplátce také na kompletní krevní testy a nechávám si měřit zároveň i glyk.hemoglobin z klasické žilní krve či glykémie právě z žil a ty jsou vždy v normě - glyk.hemoglobin v rozmezí 30-34 a glykemie jednou byla na hraně, ale max. do 5,5. Zároveň ale jsem hodně hubená a aktuálně naopak než hubnout se potřebuji přibrat. Zároveň ale již přes 10 let se stravuji výhradně zdravě - myšleno BEZ sladkostí, jednoduchým cukrů a hlavně již stabilně přes 5 let i formou tzv. přerušovaného půstu, čili dodržuji veškerá opatření, co se doporučují lidem právě skrze vyšší glykemie + i samozřejmě vždy jsem byla velmi aktivní a pohyb je součástí mého každého dne,ačkoliv nyní,kvůli přibírání jsem ho musela omezit. Jak v tomto opačném případě postupovat? Slyšela jsem názory, že pokud je člověk hubený a zároveň absolutně jeho strava je ukázková (žádné nekvalitní zpracované potraviny, sacharidy výlučně jen kompletní, žádné cukry ani sladkosti apod..) + navíc i POTŘEBUJE přibrat, tak ty hodnoty mohou být zkreslené a nemám to řešit a nikdy mi lékaři neřekli, že bych měla se znepokojovat, protože ty hlavní - krevní testy a hodnoty,byly vždy v normě a navíc jsem právě ve fázi přibírání a zároven nežiji nezdravě , tak se tím vůbec nemám znepokojovat. Jak bych se ale měla, dle vás, lékařů přímo z oblasti dia, stravovat, když potřebuje jíst opravdu hodně abych nabrala na hmotnosti, což je naprosto v mém případě základní, abych NEOMEZOVALA ani sacharidy, neboť když jsem je zkusila kvůli té glykémii omezit, tak jsem začala ještě víc hubnout, což je nepřípustné, ačkoliv jsem třeba jedla naopak více tuků (tzv. low carb dietu), tak po osobních zkušeností právě s různými směry, jakmile omezím sacharidy, ba i jen pod 200g/den, ačkoliv zvýším tuky a bílkoviny, tak hubnu jak blázen.... Takže jak se mám k tomu postavit? Další jen otázka, prosím Vás, jak to je s povinností OGTT testu. Tím, že nejím přes 10 let vůbec sladké a nepiji slazené nápoje a sebemenší sladkosti mi dělají zle a ani je nepozřu, tak představa vypití glukozy se mi dělá zle a vím, že bych to ani nedokázala, protože mám problém i se sladším ovocem a obecně ovoce čisté samotné ani nesním, jak jsem si na cukr odvykla, (sním ovoce jen v omezeném množství a jen v kombinaci se zeleninou či bílkovinou) tak je opravdu povinností jej absolvovat, nebo mohu být i bez něj? Do budoucna totiž plánujeme rodinu a miminko. Mockrát děkuji za ochotné odpovědi. Jinak doplnění - v rodině cukrovku máme: -otec - aktuálně v 55 letech diagnostikována DM 2. typu - matka - těhotenská cukrovka v 21 letech - následně již nic - babička z matčiny strany - v 72 letech - prediabetes - děda z otcovy strany - již nežije, ale od 50 let léčen léky na DM 2 -prababička z matčiny strany - nežije , ale od 50 let DM 2

    Odpověď

    Milá Andreo, uvádíte, že se stravujete zdravě, jíte poměrně málo sacharidů a volné cukry téměř vůbec, dostatečně se pohybujete. Bohužel ale neuvádíte svoji váhu, jen píšete že hubnete a chtěla byste přibrat.

    Já vám doporučuju, abyste se objednala i jako samoplátce na vyšetření k praktickému lékaři a vyžádala si vyšetření glykémie ráno na lačno (od večeře již nic nejíst). Kromě toho by se měl znovu vyšetřit glykovaný hemoglobin. Následně byste si v klidu snědla svoji snídani, která by měla obsahovat také nějaké sacharidy, např. 80 až 100 g chleba (jeden krajíc) a k tomu třeba bílý jogurt nebo něco podobného. Po 2 hod. byste se dostavila na opětovné změření glykémie – s odesláním do standardní laboratoře.

    Podle výsledků by se celkem dobře dal vyloučit či diagnostikovat diabetes, případně porucha glukózové tolerance.

    Bude-li glykémie na lačno do 5,6 mmol/l, po jídle do 10 mmol/l a glykovaný hemoglobin v normě, tak byste mohla diabetes klidně pustit z hlavy.

    Budou-li ale výsledky zvýšené a vy kromě toho hubnete, i když nechcete, např. pod 50 kg, budete potřebovat podrobnější vyšetření, např. stanovení autoprotilátek charakteristických pro diabetes 1. typu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Beru Glucophage xr 1000mg1 večer. Ráno je stále glyjrmie8 přes den v normě. Jak tu ranni glykemii snížit?

    Odpověď

    Milá Miloslavo, pokud vám přes den glykémie nestoupá příliš nad těch 8 mmol/l, tak buďte spokojená. Pokud někdo má ráno 8 a po snídani nad 12, tak bych něco dalšího doporučoval, ale takhle je to celkem v pořádku.
     

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!