Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
diabetická noha a Aloe vera
Datum vložení dotazu: 20.09.2023
Ptá se: Jiří
Dotaz
Odpověď
Milý Jiří, zhnisaná rána v kotníku u pacienta s déle trvajícím diabetem značí závažný problém, ke kterému je nutné přistupovat komplexně. Léčba musí probíhat pod kontrolou specialisty v podiatrii (péči o nohy) a chirurga. Podiatričtí pracovníci zpravidla spadají pod diabetologická centra.
Já tedy předpokládám, že se jedná o závažnější „vřed“, nikoliv o běžnou odřeninu. Ale i ta může být u pacienta s diabetem riziková.
První, co se provádí, je pečlivé očištění rány tak, aby byly odstraněny všechny neživotné součásti a případný hnis. Toto čištění je nutné pravidelně opakovat. Je-li neživotná část rozsáhlejší, je někdy nutné část tkáně kompletně odstranit a to již spadá do kompetence chirurga.
Druhé důležité opatření spočívá v odlehčení končetiny, abyste nešlapal na postižená místa, abyste pohyboval končetinou co nejméně (tím se infekce šíří).
Dalším bodem je ověření, že je končetina dostatečně prokrvena. K tomu mohou v podiatrické či cévní ambulanci proběhnout různá vyšetření, např. ultrazvukem. Někdy je vhodná arteriografie, tedy rentgenologické ověření průchodnosti cév. Je-li některá tepna závažně zúžená, je nutné se pokusit ji „rozšířit“, k čemuž existuje několik radiologických nebo chirurgických možností.
Konečně, je potřeba mikrobiologicky vyšetřit ránu a je-li to vhodné, podávat antibiotickou léčbu. Ta se u závažnějších infekcí často provádí nitrožilně. Má být pokud možno cílená, tedy podle výsledků mikrobiologického vyšetření.
Jak vidíte, nezmiňuji zde žádnou domácí podpůrnou léčbu, žádné masti ani extrakty. Ty naopak mohou vyvolávat obtíže a přispívat k šíření infekce. Po očištění se může na ránu přikládat různé obvazové krytí s obsahem desinfekčních látek, ale vše musí být sterilní a ověřené k tomuto použití.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"
248 dotazů
-
průjem po Sioforu
(06.10.2024)
Dotaz
Dobry den. Přítel užívá lék na cukrovku Siofor 850. Dnes dostal průjem. Vcera málo jedl, leky užíval normálně. Může mít prujem z léků ?Odpověď
Dobrý den,
ano, je to velmi pravděpodobné, jelikož průjem je vedle nevolnosti, zvracení, bolesti břicha, či dokonce ztráty chuti k jídlu jeden z nejčastějších projevů nežádoucích účinků tohoto přípravku. Většinou se objevují na začátku terapie a u většiny pacientů do několika týdnů úplně vymizí. Užívejte metformin (Siofor) 850 mg s jídlem, či po jídle a nejlépe rozděleně do 2 nebo 3 dávek denně. Případně po dohodě s lékařem nastartujte léčbu s nižšími dávkami metforminu, například 500 mg. Mnozí pacienti pak dávky pomalu zvyšují až do vyrovnání své glykémie bez problémů. Jen pro zajímavost maximální dávka metforminu může být až 3 000 mg denně.
-
Hypoglykemie
(06.10.2024)
Dotaz
Dobry den ,mam otazku ohledne nocni hypoglikemie.Jednou mi rekli ze mam predisbetes podle tedtu OGTt a od te doby uz pak byli testy v poradku.Nicmene dodrzuji disabetickou dietu.Jsem bez leku a bez inzulinu. Ted mam nasazeny senzor na hlidani cukru a každou noc mezi pulnoci a 4-5 hodinou ranni mam hypoglikemii.Po 5 se upravi hodnota na 4,9 a kdyz se zvednu vycistim zuby tak stoupne az na 5,9mmol.Cim to je?Po jidle jsou hladiny v poradku ale i pri bezne domaci cinnosti se hladina zveda az na 7 mmol DekujiOdpověď
Dobrý den,
zde hodně záleží, kam až Vaše glykémie během noci klesá. Pokles glykémie mezi 24 až např. 4 hodinou ranní je fyziologický (často v tomto období bývají glykémie nejnižší). Zvláště pokud jste měla předchozí den větší aktivitu může být pokles výraznější. Hypoglykémie je u zdravého jedince (bez diabetu) definována jako pokles pod 3,5 (někde uváděno až pod 3,3 mmol/l). Záleží samozřejmě i na tom, jak se cítíte. Zda se již vyskytují nějaké příznaky hypoglykémie. V případě noci - zda dobře spíte, máte noční můry, hodně se potíte…
Nad ránem se uvolňují hormony jako kortizol, růstový hormon. To může vést k vzestupu glykémie před probuzením. Ranní vstávání jistě může být pro tělo stresovým stavem. Stresové hormony zvyšují glykémii. Současně ještě může dobíhat vliv zmiňovaných hormonů uvolňovaných v rámci běžného cirkadiánního rytmu.
Cirkadiánní (denní) rytmus těla je u každého trochu odlišný, takže přesné hodiny i míra vlivu na glykémii se mohou lišit. Jednoznačnou odpověď, proč se takto chovají glykémie zrovna u Vás nejsem schopna říci. Mohu jen vyjmenovat různé prvky, které by mohly mít na hladinu glykémie vliv.
Při běžné aerobní aktivitě (běžném pohybu - např. chůzi, klidné jízdě na kole…) u většiny jedinců glykémie klesají. Pokud byste se dostala až do pásma anaerobní aktivity, tak samozřejmě zde může glykémie paradoxně stoupat, protože dochází ke změně metabolismu živin. Je ale pravda, že to bych u běžných domácích prací nečekala. Samozřejmě zase mohou mít vliv stresové hormony. Když mluvím o stresu, spíše ho vnímám jako něco co vyvolává reakci ve Vašem těle, než nutně psychický stres (Např. nemoc je stresový stav, i když se jedná jen o rýmu 🙂).
Pozor nejen sacharidy zvyšují glykémii. I tuky a proteiny (bílkoviny) ji mohou zvyšovat, hlavně pokud jich bylo hodně. Zvýšení glykémie ale po nich může nastat i několik hodin od jídla. Na pozdější zvyšování glykémie může mít vliv i větší podíl vlákniny v potravinách, potraviny s nižším glykemickým indexem, pomalejší vyprazdňování žaludku… Vliv potravin se proto může projevit na glykémii až s větším časovým odstupem.
Vliv na hladiny glykémie bohužel může mít mnoho faktorů a my můžeme jen odhadovat, co vše mohlo hrát roli.
-
cukrovka, obezita, pocení
(27.09.2024)
Dotaz
Dobrý den , mam cerstve diagnostikovánou cukrovku jsem obézní , bez energie , spocenou hlavu , krk je to běžné ‘ děkuji JanaOdpověď
Milá Jano, těžko odpovědět. Neuvádíte, jak vysoké míváte glykémie, kolik vážíte apod.
Jinak ale slabost a pocení jsou celkem běžné příznaky špatně léčeného, či nově zjištěného diabetu.
-
Červený prst na noze a bolí
(26.09.2024)
Dotaz
Mám diabetes 2.typu a čeká mě operace kýly se stomií a zčervenal mi prst na levé noze, bolí a i nárt je trochu opuchlý.všechna vyšetření k operaci mám skoro hotové . Můžu vzhledem k situaci operaci podstoupit ? JosefOdpověď
Milý Josefe, to, co líčíte na svém prstu může být stejně tak velmi závažné jako celkem bezpečné. Pokud by se vám ale na prstu rozvinul zánět, který by se šířil na nárt a možná později i na lýtko, mohlo by vás to v pooperačním období velmi ohrozit.
Doporučuji tedy ukázat vaši nohu specialistovi - pediatrovi, kam by vás mohl doporučit váš diabetolog nebo ošetřující obvodní lékař. Vaše operace střeva není asi naléhavá, a tak by mohlo být lepší napřed vyléčit ten prst.
Je tedy nutné, abyste nohu ukázal specialistovi na syndrom diabetické nohy, aby proběhlo vše bezpečně.
-
Sem diabetyk 2 stupně už skoro 5 let mám vysoký cukr okolo 25 a pichM si 4 dene inzulín 24 třikrát 60 na noc a zalo mě bolet nart
(25.09.2024)
Dotaz
Co mám delat RomanOdpověď
Milý Romane, je téměř nemožné vám nějak správně odpovědět, protože toho opravdu o vás vím velmi málo. Podle toho, co udáváte, můžete mít také diabetes 1. typu a nikoliv 2.
Vy musíte zejména pochopit, jak inzulín účinkuje a jak se máte při diabetu stravovat. K tomu budete potřebovat pořádné vysvětlení od vašeho lékaře a zdravotní sestry. Požádejte je o to a buďte trpělivý.
Při léčbě inzulínem je nutné pečlivě sledovat glykémie, nejlépe pomocí senzoru. I ten byste mohl mít, pokud byste s lékařem dobře spolupracoval.
Proč vás bolí kotník, to rovněž nemohu vědět. Předpokládám, že tam nemáte nějaký kožní nález či infekci. Jinak může jít o důsledek poranění, ale také o projev dlouho trvající špatně léčené cukrovky, ale to si spíš nemyslím.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!