Poradna

diabetické kóma

Ptá se: Eva

Dotaz

Pokud je pacient v komatickem stavu, můžu podat sladký nápoj, když neznám důvod komatu, zda jde o hypo či hyperglykémii ?

Odpověď

Dobrý den Evo,

pokud je pacient skutečně v komatickém stavu, tudíž nekomunikuje a nehybně leží, nedoporučuje se podávat žádné tekutiny, kvůli nebezpečí vdechnutí tekutiny do plic, pouze uložit do stabilizované polohy a přivolat rychlou lékařskou pomoc. Pokud nemáte jistotu, zda-li se jedná o hyperglykémii nebo hypoglykémii, i v tomto stavu lze zkusit rozpustit opatrně pod jazykem nebo v prostoru mezi zuby a dásněmi kostku cukru nebo tabletu hroznového cukru. 

(v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

redakční poznámka: informace jak rozlišit hyper nebo hypoglykémii najdete na našich stránkách v rubrice Akutní komplikace

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

 • Dotaz

  Dobrý den, mám dědečka, který má 78 let a má asi 20 let diabetes na inzulínu. Již má několik komlikací souvisejícich s diabetem... bypass tepny na noze, onemocnění ledvin, retinopatii, je obézní, má zhojenou diabetickou nohu, ale co ho poslední rok trápí nejvíce je neúnosné pálení pat na nohou. jsem zdravotní sestra, ale nevím jak mu pomoci, pořád se dožaduje nějaké masti, ale já si osobně myslím, že je to porušením nervového zásobení... Mohu Vás poprosit o Váš odborný názor a eventuálně o pomoc. Předem moc děkuji.

  Odpověď

  Velmi pravděpodobně jsou popisované příznaky projevem diabetické senzitivní periferní neuropatie, což je postižení nervů na nohou způsobené diabetem.

  Léčba je svízelná, nutná je snaha o zlepšení glykémie a je potřeba individuálně stanovit cíl léčby ošetřujícím lékařem. Podle našich zkušeností pomáhá kyselina thioktová, která se zpočátu aplikuje formou několika infuzí a po té se v terapii pokračuje užíváním tablet (např. Thiogamma a další). Od bolesti mohou také ulevit i jiné léky, které obsahují účinné látky, jako je pregabalin nebo gabapentin, nepomáhají však u všech pacientů a někdy se projeví jejich nežádoucí účinky.

  Důležité je také uvědomit si, že postižení nervů znamená současně nižší schopnost rozpoznat zranění, či otlak, což může být příčinou vniku syndromu diabetické nohy.

  Z tohoto důvodu jsou nutné speciální preventivní boty pro diabetiky a pravidelná kontrola, zdali je pokožka na nohou v pořádku a bez zranění.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Co jsou náhlé komplikace cukrovky?

  Odpověď

  Mezi náhlé komplikace řadíme příliš nízkou a příliš vysokou hladinu krevního cukru (glukózy) v krvi.

  Hypoglykémie (nízká hladina cukru) může mít více příčin, např. hladovění, přespříliš cvičení, opoždění jídla, alkohol, a podobně. Tato komplikace se projevuje pocity hladu, závratěmi, bušením srdce, či zmateností. Někdy se dokonce popisuje i mravenčení ve špičkách prstů. Pokud není léčena, může dojít až ke kómatu a smrti.

  První pomoc v případě hypoglykémie je podání tzv. rychlých cukrů (snadno rozložitelných), např. sladkého nápoje. V případě, že už je dotyčný v bezvědomí, měl by dostat kostku cukru pod jazyk a být ihned ošetřen lékařem.

  Naopak hyperglykémie (vysoká hladina cukru) vzniká v případě nediagnostikované diabetes, vynecháním inzulinové dávky nebo v době nemoci a stresu. Projevuje se klasickými příznaky diabetes mellitus, a pokud není léčena, může také vést až ke kómatu a následné smrti.

  Hyperglykemické koma se rozvíjí velice rychle. Od hypoglykemického ho rozeznáme pomocí typických znaků, jakými jsou opocení kůže, povrchové dýchání a nepřítomnost dehydratace. První pomocí je podání inzulinu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Co je to hyperglykémie?

  Odpověď

  V širším slova smyslu je to jakákoliv hodnota glykémie, tedy koncentrace krevního cukru, vyšší než hodnota normální, tedy nalačno u nediabetika vyšší než 5,6 mmol/l. Hyperglykémie 1 - 2 hodiny po jídle je definovaná hodnotou u nediabetika větší než 7,8 mmol/l. U diabetka se jedná o hodnoty vyšší. Hyperglykémie dosahující hodnot nad 15 - 20 mmol/l je nutno již neodkladně řešit . Podrobnější informace naleznete na našich stránkách v rubrice Hyperglykémie

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak se pozná hypoglykémie?

  Odpověď

  Hypoglykémie znamená snížení krevního cukru pod normální hodnoty. Je definována jako pokles hladiny krevního cukru pod hodnotu 3,3mmol/l. Glukóza v krvi je pro organismus nezbytným zdrojem energie, kterou potřebuje hlavně mozek. Bez přísunu glukózy přestává náš mozek okamžitě fungovat. Zdravý člověk má řadu obranných mechanismů, které poklesu na tak nízkou hodnotu glykémie brání. Při hladovění nemůže náš organismus čerpat energii z potravy a glukózu začínají uvolňovat játra. Současně se produkce inzulínu sníží a upravuje se také produkce dalších hormonů. Subjektivně pociťujeme hlad. U zdravého organismu je zabezpečeno, aby si vždy nějakou glukózu v krvi udržel.
  U pacientů s diabetem je to trochu jinak. Typický příklad hypoglykémie je nedostatečný příjem potravy po podání inzulinu, hladina inzulínu je pak nepatřičně vysoká a snižuje rychle glykémii v krvi. Tento stav může nastat i po neplánované zvýšené fyzické zátěži, která také odčerpává zásoby krevního cukru. Nedostatek energie pak vede organismus k poplašné reakci, která se projeví nervozitou, neklidem, zčervenáním a zrychlenou srdeční frekvencí, třesem a typicky návalem silného pocení. Pokud ani tato reakce nepomůže a glukóza se nedoplní, pak dochází ke zmatenosti a bezvědomí. Stav je velmi nebezpečný a může být příčinou i smrti.

  Současná léčba cukrovky je prováděna tak, aby se snížilo riziko vzniku hypoglykémie, což i nové inzulíny – analoga dostatečně zajišťují.

  O první pomoci při hypoglykémii a podrobnosti, jak jí předcházet najdete na našich stránkách v rubrice Akutní komplikace.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!