Poradna

diabetické kóma

Ptá se: Eva

Dotaz

Pokud je pacient v komatickem stavu, můžu podat sladký nápoj, když neznám důvod komatu, zda jde o hypo či hyperglykémii ?

Odpověď

Dobrý den Evo,

pokud je pacient skutečně v komatickém stavu, tudíž nekomunikuje a nehybně leží, nedoporučuje se podávat žádné tekutiny, kvůli nebezpečí vdechnutí tekutiny do plic, pouze uložit do stabilizované polohy a přivolat rychlou lékařskou pomoc. Pokud nemáte jistotu, zda-li se jedná o hyperglykémii nebo hypoglykémii, i v tomto stavu lze zkusit rozpustit opatrně pod jazykem nebo v prostoru mezi zuby a dásněmi kostku cukru nebo tabletu hroznového cukru. 

(v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

redakční poznámka: informace jak rozlišit hyper nebo hypoglykémii najdete na našich stránkách v rubrice Akutní komplikace

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

 • Dotaz

  Dobrý den. Příbuzný před 4 dny prodělal bilaterální plicní embolii a kvůli vysokému cukru užívá metfromin. Vím, že se nesmí, ale lékaři mu tento lék naindikovali. Aneta

  Odpověď

  Milá Aneto, metformin je starý osvědčený lék. Kromě toho, že snižuje hladinu krevního cukru, má řadu dalších příznivých účinků na metabolismus. Snižuje např. také hladinu krevních tuků a mírně snižuje sklon ke vzniku krevních sraženin. Hovoří se také o jeho preventivním účinku na vznik nádorových onemocnění. Mezi jeho častější nežádoucí účinky patří určitý pocit žaludeční nevolnosti, nadýmání a někdy průjmy. Do určité míry to ale pomáhá pacientům omezovat příjem potravy a většinou tyto příznaky postupně pominou.

  Mezi velmi vzácné, ale závažné nežádoucí účinky, patří tzv. laktátová acidóza (otrava organismu kyselými látkami). Dochází k ní velmi zřídka a to téměř výhradně u osob, které mají současně závažné onemocnění ledvin, srdce (srdeční selhávání), jater nebo plic. Proto je metformin za těchto okolností kontraindikován (nesmí se používat). Za takovou situaci je nutné považovat i oboustrannou plicní embolii, o které mluvíte. Je-li pacient léčen tímto lékem, mělo by se podávání metforminu přerušit a v další léčbě počkat, jak se situace vyvine. Jedná-li se o lehčí embolii, kdy se stav postupně upraví a není nutná dechová podpora ani podávání kyslíku a nedochází k selhávání srdce, je možné podávání metforminu obnovit. Na samotný průběh embolie nemá metformin špatný vliv, to znamená, že nepřispívá ke vzniku krevní sraženiny a nehoršuje její "rozpouštění". Pokud by ale rozsáhlá embolie měla vliv na dýchací funkce, vzniklo by riziko vzniku oné laktátové acidózy. Proto by se neměl metformin podávat do doby, než se plicní funkce upraví a vyloučí se selhávání srdce.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím pomozte, trpím pálením nohou, přechází to do rukou, mám bodavé bolesti, chladím si to studenými obklady celé noci. Revitanerv nepomáhá. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, příznaky, které uvádíte mohou mít zajistě mnoho příčin. Jednou z nich je chronická komplikace cukrovky, tzv. diabetická polyneuropatie. Je způsobena především dlouhodobou hyperglykémií, která poškozuje drobné cévy a nervy. Určitě by ve Vašem případě bylo vhodné vyšetření v podiatrické ambulanci. Co se týče samotné léčby a zmírnění příznaků je pomoc velmi svízelná, užívají se léky ze skupiny analgetik a další. V našem diabetologickém centru máme nejlepší zkušenosti s kyselinou thioktovou v dávkách, které obsahují preparáty jež jsou jenom na lékařský předpis, nicméně rozhodnout o vhodné léčbě musí až odborník po vašem vyšetření. O možnostech by bylo nejvhodnější poradit se s Vašim ambulantním diabetologem. Samotný Revitanerv představuje výživový doplněk, který mimo jiné obsahuje směs vitamínů a kyselinu alfa-lipoovou, což je látka, která se využívá i u zmiňovaných příznaků právě diabetické polynerupatie. Samozřejmě ve vyšší dávce, ve formě infuzí za hospitalizace. Revitanerv může tedy příznivě ovlivnit činnost nervové soustavy. Důležitější je ale stejně dobrá kompenzace cukrovky a udržování normální glykémie.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Diagnistikovali mi v lednu cukrovku a mám takové bolesti v lýtkách že nemohu ani chodit. Budilo mne to, ale teď mám léky na křeče a stále nic nepomáhá, nevím už, co mám dělat . Nikam nemohu dojít. Milada

  Odpověď

  Dobrý den Milado, bolesti a křeče v nohách můžu mít různé příčiny. Může jít o projev chronické komplikace cukrovky, tzv. diabetické polyneuropatie, stejně tak může jít o poškození tepen dolních končetin tzv. ischemickou chorobou. Příčinou také může být nižší hodnota hořčíku. Váš problém je tedy komplexní a určitě potřebuje důsledné vyšetření. Určitě by stálo za zvážení vyšetření tepen dolních končetin, průtoku krve či speciální vyšetření na podiatrické ambulanci.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jako dlouho musím mít cukrovku aby se u mě objevili příznaky diabetické neuropatie? Mám ji cca 7 let a hodnoty mám do 6,5 po ránu a do 11 po jídle.

  Odpověď

  Příčiny vzniku diabetické neuropatie jsou mnohé, navzájem se ovlivňují a u každého člověka se projevují v různé intenzitě.
  Základní příčinou je vyšší glykémie, nicméně riziko vzniku je vždy vztaženo ke glykovanému hemoglobinu.
  Když ten je v rozmezí hodnot dobré léčby (ideálně pod 45 mmol/mol, přijatelně do 53 mmol/mol) je riziko vzniku neuropatie malé, a manifestuje se po 20 a více letech. Při špatné kompenzaci se první příznaky mohou objevit již po 5 letech. Ke zjištění stavu stačí orientační vyšetření, které provádí každý specialista diabetolog.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!