Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetes 1. typu LADA u 73 ročního diabetika

Datum vložení dotazu: 22.07.2019

Ptá se: Miroslav

Dotaz

Je mi téměř 73 let a léčil jsem se 22 let na DM 2. typu, posledných 5 let medikace Metformin TEVA XR 0-0-2x500 mg, Novonorm 2-3-2, inzulin Lantus, tohto roku Tresiba 28 - 36 m.j. , v dubnu 2019 mě byl po kontrole c-pepsinu(0,2) a zlých hodnot protilátek diagnostikován DM 1 typu LADA, upravená medikace na bazál inzulin Tresiba 36 j. na den v 8. hod ráno a bolus. inz. FIASP předpis od MUDr. Šoupala (III.interní klinika-diabet.ambul. Karlovo nám.) na 15-20 g sacharidu 1 j. inzulinu. Denní spotřebu sacharidů jsem upravil na 60-90 g, pri dodání FIASPu dle předpisu žádná reakce, glykemie stoupli 3-4 hod. po jídle na 11-12 mmol, po 5-6 hodinách před dalším jídlem glykemie cca 7,6 mmol, jenom někdy pri standartní stravě a normálním pohybu klesne glykemie na 3,7 mmol, hypoghlykemie. Prosím, jak upravit dávkování vzhledem k věku a denní spotřebe sacharidů do 90 g? Miroslav
věk: 8 let

Odpověď

Milý Miroslave, dovolím si odpovědět jenom obecně, protože jste kontrolován u renomovaného diabetologa, a ten vám jistě dobře poradí.

Podle všeho opravdu máte diabetes typu LADA, který je vlastně formou diabetu 1. typu. Dochází v jeho průběhu ke ztrátě beta buněk pankreatu, které vyrábějí inzulín. Na rozdílu od typického případu diabetu 1. typu ale ztráta sekrece inzulínu u vás probíhá velmi pomalu.

Předpokládám, že nemáte jiná závažná onemocnění a neužíváte některé léky, které by účinek inzulínu mohly zhoršovat. Nejčastěji se jedná o celkově podávané kortikosteroidy, případně kortikosteroidy, které se podávají jako obstřiky např. okolo páteře nebo do kolene. O ničem takovém nepíšete.

Myslím, že při léčbě inzulínem Tresiba a Fiasp (mimochodem dnes nejmodernější inzulíny) nejsou už vhodná žádná perorální antidiabetika, jako jsou Metformin a Novonorm.

Tresiba slouží jako bazální inzulín, účinkuje déle než 24 hod. a jeho hladina se postupně ustaluje, takže to trvá i několik dní, než se plně rozvine. Dávka 36 j. je poměrně dost pro tento typ diabetu, ale samozřejmě je to velmi individuální.

Fiasp naopak účinkuje velmi rychle a poměrně krátce. Většina účinku odezní za 2 hodiny. Měl byste ho skutečně dávat podle množství sacharidů, které se právě chystáte sníst.

Nevím, zda máte nadváhu či nikoliv, ale u tohoto typu diabetu většinou nebývá. Celková dávka sacharidů 60 g denně je velmi nízká. Podle mého názoru je pro vás minimum těch 90 g, ale spíš bych doporučoval více, např. 120 g či pokud jste fyzicky aktivní tak i více. Dávka inzulínu Fiasp 1 j. na 15 až 20 g sacharidů je obecně nízká a většinou nestačí (pokud nejste tak trochu předávkován tou Tresibou). Je ale pochopitelné, že vám pan doktor doporučil spíše nízké dávkování, protože těžší hypoglykémie je rozhodně nežádoucí. Pokud ale takto nízké dávkování nepostačuje, můžete dávky postupně zvednout, např. 1 j. na 10 g sacharidů. Je také možné, že mírně poklesne potřeba té Tresiby.  Pozor na noční hypoglykémie.

Vy se asi pravidelně měříte osobním glukometrem. Měl byste v tom určitě pokračovat (4x a možná i častěji denně). Protože jste ale, podle toho co píšete, pečlivý a svědomitý, doporučil bych vám používat senzor glykémií v podkoží, např. značky Libre. Ten by vám pan doktor mohl předepsat, ale spoluúčast na léčbě je 25%, což činí asi 800 Kč měsíčně. Je to ale vynikající věc. Senzor funguje tak, že si jej poměrně jednoduše vždy na 14 dní zavedete do podkoží na rameni. Potom můžete kdykoliv v průběhu dne přiložit k senzoru čtečku a ta vám s dostatečnou přesností ukáže hodnotu. Vlastně se pak už nemusíte píchat do prstu, jen kdybyste si to chtěl ověřit. Všechny údaje jsou v paměti, přístroj domaluje i celodenní křivku. Podle toho si pak budete moci upravovat inzulínovou léčbu i jídlo.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

637 dotazů

  • Dotaz

    mohu si ozempic aplikovat sama,nebo musí být lékař Zdeňka

    Odpověď

    Milá Zdeňko, Ozempic se dávají pacienti sami doma. V balení léku je přiložen návod, jak postupovat, ale před první dávkou by vám to měli ukázat lékař nebo zdravotní sestra. Potřebujete k tomu tenkou injekční jehlu, kterou si nasadíte na aplikační pero, ve kterém je lék obsažen. Je to velmi jednoduché a nemusíte z toho mít obavy.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat za jak dlouho začne působit inzulín na noc Toujeo ,začala jsem 1.3 2024 aplikovat inzulín 6j a postupně až 14j a pořád mám ráno glyk.pře 8-9,5 nevím proč? Nechce se mi zvyšovat dávku inzulinu.Jak funguje noční inzulín,když si ho píchnu ve 23 hodin a ráno v 6 mám vysokou glyk.Pohybu mám dost a dietu se snažím držet taky. Děkuji za odpověď i za to jak se diabetikům věnujete. Radka

    Odpověď

    Milá Radko, insulin Toujeo působí velmi dlouze, déle než 24 hod. To vede k tomu, že při podávání jednou denně trvá několik dní, než se jeho hladina v těle ustálí. Je proto nutné vždy hodnotit výsledek změny dávky až po alespoň 4 dnech, potom je již efekt poměrně stabilní. Po týdenní léčbě se již dá říci, že Toujeo vlastně „nezačíná“ působit po podání injekce, ale působí stabilně celých 24 hodin a jeho hladina je v průběhu celé noci i dne vyrovnaná.

    Pokud tedy máte opakovaně např. ráno na lačno glykémie vyšší, než byste si přála a přitom jíte vyhovující množství sacharidů, tak je zřejmě vhodné dávku trochu zvýšit a čekat několik dní, než se opět hladiny ustálí. Hodnoty kolem 9 mmol/l na lačno jsou opravdu mírně zvýšené. Nemáte-li nadváhu a nejíte-li příliš sacharidů (odhadem více než 200 g/den při pečlivém počítání), je vhodné dávku ještě zvýšit třeba na 18 j. Dále uvidíte po několika dnech a případně dávku i potom ještě lehce zvýšíte, bude-li to třeba.

    Lékař vám tento inzulín nasadil proto, že usoudil, že vaše tělo není schopné tvořit dostatečné množství vlastního inzulínu. To není vaše vina, i když potřebu inzulínu můžete do určité míry snížit menším příjmem sacharidů a větší tělesnou aktivitou. Dávku je potřeba postupně určit takovou, která vám zajistí dobré ranní glykémie (a dobré glykémie i během dne před jídly), aniž by docházelo k hypoglykémiím.

    Pokud by vám potom glykémie stoupaly příliš po jídle, bylo by možná nutné přidat ještě jiný typ inzulínu podávaný krátce před jídly. To ale ve vašem případě zřejmě nebude nutné.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu ozempic sem po.mozkove mrtvici Michal

    Odpověď

    Milý Michale, stav po mozkové mrtvici není důvodem, abyste Ozempic nemohl užívat. Zároveň ale není jisté, zda je pro vás Ozempic vhodný. To musí posoudit váš lékař. Ozempic má svoje předepisovací omezení, aby byl hrazen ze zdravotního pojištění. Pokud nemáte diabetes, musel byste si jej kupovat.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Léčím se pomocí chemoterapie s rakovinou prsu. Na chemoterapie chodím každý týden (mám už 6 aplikaci z 12) a už 3 týden mám nasazené, kvůli reakci (tlak v zádech, pocit dušnosti), Dexamethason 4mg 2tbl večer před chemoterapii a 2 tbl v den chemoterapie. Navíc v samotné infúzi mám ještě dávku 8mg. Chtěla jsem se zeptat, o kolik zvedají kortikoidy cukr zdravému, cukrovkou neléčenému člověku? Změnila jsem se prozatím jen před večeří a měla jsem 8,8. Moc děkuji. Iva

    Odpověď

    Milá Ivo, dexametason je velmi účinný glukokortikoid, který se používá k posílení a ke zlepšení tolerance chemoterapie. Jako jiné kortikoidy snižuje efekt inzulínu. To je u řady osob provázeno jeho zvýšenou sekrecí. Pokud tělo již nedokáže produkovat více inzulínu, zvyšuje se glykémie.

    Jinými slovy, ke zvýšení glykémie nemusí vůbec docházet. Zvláště, pokud se lék nedává trvale, ale jen nárazově. Není tedy možné říci, o kolik bude glykémii zvyšovat. Může to být od nuly až po vznik jasného diabetu, zejména u osob, které mají nadváhu, málo se pohybují a obecně mají již bez toho sníženou kapacitu produkovat inzulín.

    Hodnota glykémie 8,8 před večeří je mírně zvýšená, ale nic vážného se zatím neděje. Pomoci byste mohla zdravou stravou s omezením sacharidů a pokud možno tělesným pohybem, což se ale dobře řekne, ale často velmi obtížně dodržuje v době, kdy podstupujete chemoterapii. Je dobré na zvýšenou glykémii upozornit svého lékaře – onkologa, aby uvážil, zda je možné používat dávky kortikoidů nižší. No, držím palce, ať to dobře dopadne!

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím pomaha lantus hubnout? Jedná kolegyně ho užívá píchá si ho večer, píchá si ho 3mesice a bojí se že bude pribirat, děkuji Lenka

    Odpověď

    Milá Lenko, inzulín se používá tehdy, když je jeho vlastní sekrece nedostatečná. U osob s diabetem 2. typu se jedná často o nedostatečnost jen relativní, protože inzulín je málo efektivní. U osob s nadváhou je proto před nasazením inzulínu často lepší pokusit se zhubnout a tím snížit potřebu inzulínu, případně použít jiné neinzulínové léky. Nedaří-li se to, je inzulín nutný. Měl by se ale podávat v takové dávce, která nezvyšuje další potřebu jíst. Podávaný inzulín by měl pokud možno jen srovnat glykémii a nebýt důvodem k dalšímu jídlu z obavy z hypoglykémie.

    Po správně podávaném inzulínu se tedy netloustne (s výjimkou těžce nevyrovnaného diabetu s hubnutím, kdy po nasazení inzulínu dochází k úpravě hmotnosti). Jinak ale inzulín v žádném případě nepomáhá hubnutí, samozřejmě ani Lantus.

    Pokud ale mají lidé vysoké glykémie, protože příliš jedí, tak jim inzulín jen upraví glykémie a dovolí jíst ještě více, což je nesprávné.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!