Poradna

diabetes 1. typu LADA u 73 ročního diabetika

Datum vložení dotazu: 22.07.2019

Ptá se: Miroslav

Dotaz

Je mi téměř 73 let a léčil jsem se 22 let na DM 2. typu, posledných 5 let medikace Metformin TEVA XR 0-0-2x500 mg, Novonorm 2-3-2, inzulin Lantus, tohto roku Tresiba 28 - 36 m.j. , v dubnu 2019 mě byl po kontrole c-pepsinu(0,2) a zlých hodnot protilátek diagnostikován DM 1 typu LADA, upravená medikace na bazál inzulin Tresiba 36 j. na den v 8. hod ráno a bolus. inz. FIASP předpis od MUDr. Šoupala (III.interní klinika-diabet.ambul. Karlovo nám.) na 15-20 g sacharidu 1 j. inzulinu. Denní spotřebu sacharidů jsem upravil na 60-90 g, pri dodání FIASPu dle předpisu žádná reakce, glykemie stoupli 3-4 hod. po jídle na 11-12 mmol, po 5-6 hodinách před dalším jídlem glykemie cca 7,6 mmol, jenom někdy pri standartní stravě a normálním pohybu klesne glykemie na 3,7 mmol, hypoghlykemie. Prosím, jak upravit dávkování vzhledem k věku a denní spotřebe sacharidů do 90 g? Miroslav

Odpověď

Milý Miroslave, dovolím si odpovědět jenom obecně, protože jste kontrolován u renomovaného diabetologa, a ten vám jistě dobře poradí.

Podle všeho opravdu máte diabetes typu LADA, který je vlastně formou diabetu 1. typu. Dochází v jeho průběhu ke ztrátě beta buněk pankreatu, které vyrábějí inzulín. Na rozdílu od typického případu diabetu 1. typu ale ztráta sekrece inzulínu u vás probíhá velmi pomalu.

Předpokládám, že nemáte jiná závažná onemocnění a neužíváte některé léky, které by účinek inzulínu mohly zhoršovat. Nejčastěji se jedná o celkově podávané kortikosteroidy, případně kortikosteroidy, které se podávají jako obstřiky např. okolo páteře nebo do kolene. O ničem takovém nepíšete.

Myslím, že při léčbě inzulínem Tresiba a Fiasp (mimochodem dnes nejmodernější inzulíny) nejsou už vhodná žádná perorální antidiabetika, jako jsou Metformin a Novonorm.

Tresiba slouží jako bazální inzulín, účinkuje déle než 24 hod. a jeho hladina se postupně ustaluje, takže to trvá i několik dní, než se plně rozvine. Dávka 36 j. je poměrně dost pro tento typ diabetu, ale samozřejmě je to velmi individuální.

Fiasp naopak účinkuje velmi rychle a poměrně krátce. Většina účinku odezní za 2 hodiny. Měl byste ho skutečně dávat podle množství sacharidů, které se právě chystáte sníst.

Nevím, zda máte nadváhu či nikoliv, ale u tohoto typu diabetu většinou nebývá. Celková dávka sacharidů 60 g denně je velmi nízká. Podle mého názoru je pro vás minimum těch 90 g, ale spíš bych doporučoval více, např. 120 g či pokud jste fyzicky aktivní tak i více. Dávka inzulínu Fiasp 1 j. na 15 až 20 g sacharidů je obecně nízká a většinou nestačí (pokud nejste tak trochu předávkován tou Tresibou). Je ale pochopitelné, že vám pan doktor doporučil spíše nízké dávkování, protože těžší hypoglykémie je rozhodně nežádoucí. Pokud ale takto nízké dávkování nepostačuje, můžete dávky postupně zvednout, např. 1 j. na 10 g sacharidů. Je také možné, že mírně poklesne potřeba té Tresiby.  Pozor na noční hypoglykémie.

Vy se asi pravidelně měříte osobním glukometrem. Měl byste v tom určitě pokračovat (4x a možná i častěji denně). Protože jste ale, podle toho co píšete, pečlivý a svědomitý, doporučil bych vám používat senzor glykémií v podkoží, např. značky Libre. Ten by vám pan doktor mohl předepsat, ale spoluúčast na léčbě je 25%, což činí asi 800 Kč měsíčně. Je to ale vynikající věc. Senzor funguje tak, že si jej poměrně jednoduše vždy na 14 dní zavedete do podkoží na rameni. Potom můžete kdykoliv v průběhu dne přiložit k senzoru čtečku a ta vám s dostatečnou přesností ukáže hodnotu. Vlastně se pak už nemusíte píchat do prstu, jen kdybyste si to chtěl ověřit. Všechny údaje jsou v paměti, přístroj domaluje i celodenní křivku. Podle toho si pak budete moci upravovat inzulínovou léčbu i jídlo.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

149 dotazů

 • Dotaz

  Užívám Vipidii 25 mg a Glucophage 2x 1000 mg. V poslední době jsem zhubla 3 kg a ráda bych zase přibrala. Bojím se více jíst, aby se mi nezhoršila cukrovka. Poradíte mi? Eva

  Odpověď

  Milá Evo, vzhledem k tomu, že jste štíhlá a dodržujete málo kalorickou dietu, se domnívám, že vaše hlavní porucha spočívá v nedostatečné sekreci inzulínu. Nasazení inzulínu bude asi to jediné, co vám dlouhodobě pomůže a zlepší váš zdravotní stav. Mohla byste sice v léčbě přibrat ještě další léky, které stimulují inzulínovou sekreci, ale vedlo by to podle mého názoru jen ke zbytečnému vyčerpání vašich buněk, které inzulín dosud tvoří.

  Nejspíš bych vám nasadil zatím inzulín v jedné dávce, např. dlouze působící Lantus nebo Tresibu, odhadem tak 12 j. třeba před spaním. Vy si budete pravidelně měřit glykémie a usilovat o to, aby ranní hodnota byla mezi  4, a 7 mmol/l a abyste neměla hypoglykémie. Dávku bude možné postupně upravovat, ale ne zbytečně často, třeba po 14 dnech. Možná bych pak snížil i dávku metforminu na 2x 850 mg. Musíte se o tom ale poradit se svým diabetologem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám plnicí pero Ozempic 0,25 mg, nasadím jehlu objeví se kapička, nastavím na přerušovanou čáru , zmáčknu , ukáže se 0 a nastavím dávku, píchnu. Jakmile zmáčknu po nastavení na přerušovanou čáru , roztok mi vystříkne , pak si nastavím dávku vpíchnu a absolutně nevím, jestli jsem si vůbec něco vpíchla. Co dělám špatně? Nemá se nastavení na přerušovanou čáru dělat pouze u prvního použití pera? U dalšího použití rovnou nastavit dávku a píchnout.?Už bych měla být na 0,5 mg a já ani nevím, kolikrát se mi podařilo píchnout 0,25. V peru je úbytek, ale může být stříkáním látky do luftu . Lékařka má dovolenou a nemám to s kým řešit. Děkuji!!! Monika

  Odpověď

  Milá Moniko, celý postup je pravděpodobně vysvětlen a nakreslen v příbalovém letáku. Pro jistotu vám posílám odkaz na internetové stránky, kde je postup také uveden:

  http://www.novonordisk-vpois.cz/informace/Ozempic%200,25%20%20mg%20PIL-032020.pdf

  Když na pero nasadíte jehlu, zpravidla se na jejím konci objeví kapička. To je normální. Objevit se ale také nemusí a nic se neděje. Pokud používáte zcela nové pero, doporučuje výrobce před prvním použití zkontrolovat, že dávkovací mechanismus dobře funguje. Dělá se to tak, že se nasadí jehla a zvolí se „dávka“ zobrazená na volícím okénku jako dvě tečky a čárka ve tvaru jehly. Navolíte tedy do okénka tento obrázek, otočíte pero s nasazenou jehlou do pozice směrem jehlou nahoru a zmáčknete injekční knoflík. Nyní by se měla na konci jehly objevit kapička a ve volícím okénku se opět objeví číslice 0. Pokud se tak nestane, opakujete stejný postup ještě jednou, dokud se neobjeví kapka. Nyní je pero připravené k prvnímu použití. Při dalším použití tohoto pera tento postup již neopakujete.

  Následuje volba vhodné dávky, která může být 0,25 nebo 0,5 mg. Předepsanou dávku navolíte tak, abyste ji viděla ve volícím okénku. Po zvolení potřebné dávky provedete normální injekci. Píchnete se jehlou do podkoží, zmáčknete injekční tlačítko na konci pera a počítáte do asi 10, aby se látka dobře podala. Ve volícím okénku se objeví číslice 0 a tím se přesvědčíte, že lék byl podán. Potom jehlu vytáhnete.

  Také jsem pro vás našel odkaz na instruktážní video na YouTube:

  https://www.youtube.com/watch?v=ST1WYnfS_Ic

  Je to sice anglicky, ale pokud si skutečně přečtete návod k použití v češtině, který vám také posílám, jistě to pochopíte. Tak mnoho zdaru!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mohu požádat o předpis Empagliflozin (např. Jardiance) a Linagliptin (např. Trajenta 5 mg) ? Diabetoložka mi tuto kombinaci odmítla předepsat, i když v zahraničí existuje (Glyxambi), Jaromír

  Odpověď

  Milý Jaromíre,

  Váš dotaz mě vedl k trochu širšímu zamyšlení. V léčbě diabetu 2. typu se v posledních letech objevila řada nových možností.  Jedná se o onemocnění časté a závažné, ale na rozdíl od diabetu 1. typu nemusí být léčba hned od počátku maximálně razantní a je možné postupně vyzkoušet osvědčené postupy. Je to onemocnění také vděčné pro farmaceutické firmy, protože léky na diabetes 2. typu se předepisují často a dlouhodobě.

  Z mého pohledu, který je pohledem staršího lékaře jenž zažil už řadu průlomových objevů a často také jejich postupné zapomnění, jsou dvě hlavní skupiny pacientů s diabetem 2. typu: Ti, u nichž je hlavní příčinou nemoci nedostatečná citlivost vůči působení inzulínu a ti, u kterých sice na rozdíl od diabetiků 1. typu je sekrece inzulínu zachovaná, ale je evidentně nedostatečná. (kdyby vás to zajímalo, mohl byste se dozvědět že takových vzorových forem diabetu 2. typu je více, jak jsem o tom referoval na stránkách našeho webu dříve v článku Dělení diabetu.

  Ale vezměme ty základní 2 případy. Pro pacienty s výraznou inzulínovou rezistencí je ze všeho nejdůležitější úprava životního režimu. Měl by být výrazně snížen kalorický příjem, snížen příjem sacharidů a pacienti by se měli pravidelně a dostatečně dlouho věnovat fyzické zátěži. To funguje většinou lépe než řada moderních léků a mělo by to být základem léčby. Protože to ale většina pacientů nedokáže, spoléhají na nové moderní a většinou drahé léky, které se pak používají ve dvoj, troj či dokonce čtyřkombinacích. A pro tu druhou skupinu, kde někdy ani výrazné dietní omezení nestačí, je potom vhodná léčba inzulínem.

  Kromě pohledu lékaře, který rád léčí a pomáhá lidem a pohledu pacienta, který chce být zdráv, ale často není ochoten toho sám pro svoje zdraví udělat dost, je tu ještě také pohled zdravotních pojišťoven. Moderní léky jsou drahé. Zdravotní pojišťovny tedy poskytují úhradu léků, které jsou prokazatelně účinné a bezpečné, ale při jejich výběru dávají přednost levnějším variantám, protože jinak by naše zdravotnictví brzy zkrachovalo. Úhrada nových léků je sice podložena doporučením odborných společností, ale je schvalována na základě vyhlášek Ministerstva zdravotnictví. Lékaři pak musejí léky předepisovat podle stanovených pravidel a pokud tato pravidla porušují, jsou trestáni výraznými pokutami tím, že zdravotní pojišťovny jimi vykázanou práci neuhradí. Vyhlášky Ministerstva zdravotnictví jsou navíc vždycky trochu pozadu za novinkami farmaceutických firem, které se snaží svoje nové léky dobře prodat. Jsou ale na druhé straně většinou rozumným kompromisem mezi tím, co je pro pacienta dobré a co si naše ekonomika může dovolit. Pokud by se jednalo o závažné případy, kdy dosud nehrazený lék je nutný, je možné postupovat formou výjimek.

  Kombinace léků empagliflozinu a linagliptinu je celkem rozumná a může být efektivní. V obou případech se jedná o léky drahé. Aby byly pojišťovnami hrazené, musejí se oba v současné době (až na stanovené výjimky) používat v kombinaci s lékem metformin, který je velmi dobře účinný a bezpečný u většiny diabetiků 2. typu a je navíc podstatně levnější. Nasazení druhého léku by mělo nastat tehdy, pokud plná dávka metforminu v kombinaci s úpravou režimu nepostačuje. Kromě toho, aby druhý lék mohl být dále hrazen, je nutné u pacienta prokázat, že nasazení druhého léku bylo efektivní a vedlo k poklesu glykovaného hemoglobinu (konkrétně aspoň o 7% z původní hodnoty). To vše musí lékař zřetelně zapsat v dokumentaci, protože jej pravidelně kontrolují zástupci zdravotní pojišťovny. No a pokud by ani tato dvojkombinace nepostačovala, je možné přidat i další léky. Jejich výběr je ale vzhledem k ceně omezený. Variantu metformin + empagliflozin + linagliptin jsem ani ve výpisu hrazených kombinací nenalezl.

  Na vaši otázku, zda tedy můžete lékaře požádat o předpis kombinace empagliflozinu a linagliptinu odpovídám: Ano, můžete. Lékař vám to rád předepíše, ale musíte se smířit s tím, že u jednoho z nich zaškrtne políčko „hradí pacient“. Tyto léky je možné kombinovat, ale existují také jiné možnosti, které budou stejně účinné, ale za menší cenu. Lékař se snaží pacientovi co nejlépe pomoci a vycházet při tom z jeho individuálních potřeb. Musí při tom ale respektovat jak odborné, tak také etické a právní povinnosti. Léky, které zdravotní pojišťovna zatím nehradí, ale jsou schválené pro použití v určité indikaci a odpovídají lékařově specializaci, je možné předepsat na přání pacienta, ale ten se musí smířit s tím, že bude muset část jeho ceny, nebo jeho plnou cenu sám uhradit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, bola mi zmenena liecba na metformun 1000 a inj. trulicity. pri prvej som tri dni vracal 2xdenne, po druhej som zvracal az treti den. Dnes skusam tretiu. Je to v poriadku? Mam vydrzat? Tom

  Odpověď

  Milý Tomáši, záleží na tom, jak moc vám uvedené nežádoucí příznaky vadí. Výjimečně nemohou někteří pacienti tento lék užívat z podobných důvodů. Jinak výraznější nevolnost provází začátek léčby asi u 15% pacientů. Částečně je to "žádoucí" nežádoucí účinek, protože vede k menšímu příjmu jídla, ke zhubnutí a ke zlepšení působení vašeho vlastního inzulínu. Ale nemělo by to být příliš.

  Léčba se proto zahajuje menší dávkou, tedy 0,75 mg. Teprve po několika měsících se přechází na dávku dvojnásobnou. Nevolnost postupně ustupuje a dlouhodobě je jen mírná nebo žádná.

  Navrhuji vám tedy spíše vytrvat, jíst málo a raději vícekrát denně lehké jídlo. Lék je to dobrý, většina lidí po něm alespoň trochu zhubne a zlepší se jim vyrovnání diabetu. Teoreticky byste zpočátku mohl užívat ještě menší dávky a postupně si zvykat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím Vás. Jsem dia II.typu, hypertonik, 55 roků, 179 cm,152 kg, pohyblivý, turistika denne min.5 km, dieta, Metformin 3x500 vic nemohu vyvolava prujem, Glimepirid, Forxiga 10, Toujeo na noc 75 jednotek a Ozempic jednou tydně. Glykovaný hemoglobin mi z 10,5 klesl na 6,8 za dva měsíce. Ale po šesté plné dávce jsem ztratil chuť a je mi nevolno, slabě na zvracení. Necítím chuť, krom pálivého ničeho. Sladké, slané, kyselé občas. V ústech stálá pachuť kovu. Krev a moč vše v normě. Prosím, je šance, že se chuť vrátí. Před Ozempicem jsem měl Trulicity. To mi vyvolávalo patologický hlad, během dvou měsíců jsem pod nim přibral 8 kg a tak mi dali Ozempic. Kovid test negativni. Prosim o radu. Děkuji Pavel

  Odpověď

  Milý Pavle, když radu, tak radu.

  152 kg je opravdu moc. To vás bude přímo ohrožovat na zdraví! Kvůli tomu stojí za to podstoupit i operaci žaludku. Dieta a léky, to je takový předstupeň, který když funguje, je to sláva a operace pak není nutná. Jde o to vydržet. 

  Jídlo je pro vás určitě velmi důležitý požitek. To by bylo jistě dobře, jen to nesmí vést k takové obezitě. Pokud vám tedy nyní málo chutná, buďte rád a vydržte to. Efekt se už dostavuje a pokles glykovaného hemoglobinu je úctyhodný. Když opravdu zhubnete, určitě se výrazně zlepší diabetes a bude vám stačit méně léků. Zejména vysazení toho Ozempicu by vám asi vrátilo apetit, ale chcete to opravdu? Já bych spíš postupně snižoval dávku toho Toujea, protože vaše dávka je velká a potencuje obezitu (i když to nyní bez něho asi nejde, ale časem by mohlo). Proto radím, vydržte to. Ona se ta chuť nejspíš i tak bude postupně vracet a vy pak budete muset bojovat hlavně vůlí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!