Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

dávka Apidry na snížení cukru

Datum vložení dotazu: 02.02.2024

Ptá se: Zdena

Dotaz

Když mám naměřený cukr 14 kolik si mám píchnout jednotek insulinu apidry,o kolik mi jedna jednotka sníží cukr
věk: 50 let výška: 160 cm váha: 70 kg

Odpověď

Dobrý den

je správné, že se zajímáte jak zkorigovat hodnoty glykémie do cílových mezí. Jen mám málo informací, abych Vám mohla dát konkrétní doporučení. Dávka inzulínu vždy vychází z hladiny glykémie před jídlem, z plánování pohybu po jídle a zejména záleží na tom, kolik gramů cukru budete jíst. Pro stanovení dávky inzulínu pro korekci zvýšené glykémie potřebuji znát vaši celkovou dávku inzulínu. Pak se použije výpočet 110: celková dávka inzulínu. Například aplikujete-li si na den inzulín v celkové dávce 50j. pak výpočet vypadá takto 110:50=2,2. Pak lze říci, že 1 j Vám sníží glykémii cca o 2 mmol/l. Říkáme tomu korekční faktor. (Při pohybu to bude víc, pokud sedíte, může to být například jen 1-1,5 mmol/l). Pokud tedy máte např. odpoledne glykémii 14,0, tak přidáním 4 j inzulínu by Vám měla glykémie klesnout o cca 8 mmol/l. Tento výpočet platí pro našeho modelového pacienta, který má celkovou denní dávku inzulínu 50j.

Protože nevím jakou máte celkovou dávku inzulínu, budete si muset svůj korekční faktor spočítat sám podle výše uvedených doporučení.

Více informací například na: https://ocukrovce.cz/upravy-davek-inzulinu-pro-pokrocile-i/

s pozdravem

(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

921 dotazů

  • Dotaz

    Užívám ráno na lačno metformin a gliclazide.Večer před jídlem metformin aglitlazide.Později večer toujeo 28.Hodnoty včera ráno na lačno 17.2 po sň 21.4 před ob.21.9 po 30.5 před večeří 22.3. Jiří 

    Odpověď

    Milý Jiří, cukrovku máte velmi rozkolísanou a opravdu potřebujete úpravu. Měl byste se objednat ke svému diabetologovi a nejspíše dostat také inzulín s krátkým působením, který byste si dával před jídly místo toho gliclazidu.

    Jako první opatření vám doporučuji:

    Pokud máte glykémii nad 10 mmol/l, rozhodně na to nejezte žádné sacharidy, jinak vám glykémie ještě více stoupne. Dostatečně pijte. Dávku inzulínu Toujeo můžete zatím zvýšit třeba na 36 j. před spaním, ale okamžitý efekt nečekejte, tento inzulín účinkuje velmi pomalu. A objednejte se co nejdříve ke svému diabetologovi.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem.rn 1944 užívám ráno gliclazide1 metformin 1metforminvečer1 plus 20mg toujeo hodnoty kolem15 Jiří

    Odpověď

    Milý Jiří,

    možností je více. Pro samotnou úpravu ale nestačí prostý údaj, že máte glykémii 15 mmol/l. Může to být hodnota ráno na lačno nebo také po jídle. Důležité je také vědět, zdá máte někdy také hodnoty pod 4 mmol/l a zda rozpoznáte, kdybyste měl hodnotu příliš nízkou.

    I když se obecně snažíme, aby byly glykémie pokud možno blízko normálním hodnotám, u starších osob jsme více opatrní, aby se nevyskytovaly hypoglykémie, které zvláště při současném kardiovaskulárním onemocnění mohou být nebezpečné.

    Jako první opatření bych doporučoval mírnou dietní úpravu. Máte nadváhu a omezení množství sacharidů na zhruba maximálně 180 až 200 g denně by prospělo. Dalším krokem by mohlo být zvýšení dávky inzulínu Toujeo. Je to dlouho působící inzulín (déle než 24 hod.), a tak bych při jeho dávkování se neřídil ani tolik momentální glykémií před podáním, jako spíše hodnotami ráno na lačno (ideálně ve vašem případě 5 - 7 mmol/l) a během dne pokud možno do 10 mmol/l. Velmi by prospělo častější měření glykémií, abyste se vyhnul případné hypoglykémii. Spíš na okraj říkám, že velmi by se hodilo používání kontinuálního senzoru hodnot koncentrace glukózy v podkoží, ale ten pojišťovny zatím hradí jen pacientům s 3 a více denními dávkami inzulínu. Cena jednoho senzoru je asi 1 400 Kč na 14 dnů. Ale vidíte svoje hodnoty neustále a vidíte, jak se glykémie chová během celých 24 hod. Toujeo bych navyšoval pomalu, třeba zatím z 20 na 24 j. jednou denně, později byste třeba přidal ještě trochu. Inzulín je to, co vám chybí, takže je to nejpřirozenější léčba. Jedinou nevýhodou může být, že pokud byste se třeba zapomněl najíst, tak by se mohla vyskytnout i hypoglykémie.

    V metforminu je dobré pokračovat, zatímco gliclazid bych já osobně vám nedoporučoval, ale na to mohou být názory různé. Gliclazid stimuluje vaši vlastní sekreci inzulínu, ale tu máte zjevně nedostatečnou a glyclazid už moc nefunguje.

    Je také možné přidat ještě nějaký další lék v tabletách, např. ze skupiny gliflozinů. To by vám ale musel doporučit váš lékař.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat . Na cukrovku se neléčím ale teď jsem si u babičky jen tak změřila cukr a měla jsem ani ne hodinu po jídle hodnotu 8,1. Je to ještě v normě nebo ne? Děkuju za odpověď

    Odpověď

    Milá Jano, ano, je to normální. Není to ale závazné rozhodnutí, zda náhodou nemáte poruchu glukózové tolerance či diabetes. K tomu je potřebné vyšetření za standardních podmínek v laboratoři. Orientačně lze ale říci, že u vás je vše v pořádku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    4x denně si aplikují inzulin+ 2x denně metformin 1000mg.

    Invalidní důchod mi ale nebyl vyplácené jelikoš jsem v posledních 10ti letech neměl odpracovano 5 let. Mezi tím jsem se odstěhoval do Německa a odhlásil pobyt v ČR . V Německu pracuji již 13 let z toho 6 let jsem pendloval. Mohu v ČR zažádat o nový výměr důchodu nebo musím opět zažádat o částečný důchod . Hlavně mě zajímá jestli mužů Zadat v ČR ??? Jan

    Odpověď

    Dobrý den Honzo,

    naši lékaři se zabývají především klinickými problémy ve vztahu k onemocnění diabetes mellitus. Nicméně podívejte se na následující odkazy, je tam mnoho užitečných informací a možná i kontaktů...

    https://www.cssz.cz/invalidni-duchody-podrobne

    https://www.cukrovka.cz/poradna/invalidni-duchod-a-diabetes

    https://www.pracomat.cz/poradna/odchod-do-duchodu/1181-cukrovka-invalidni-duchod.html

    https://sweetdiabeticday.cz/diabeticke-okenko/invalidni-duchod-u-diabetiku/

    s pozdravem

    vaše redakce

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, diabetes 2.typu mi byl diagnostikován z oGTT před 15 lety. Od té doby dlouhodobě dodržuji nízkosacharidovou stravu (denní příjem kolem 150g sacharidů) a celou dobu držím glykovaný hemoglobin mezi 37 -42. Poslední měsíce mám obavy, že dieta přestává stačit. Ranní glykemie se pohybují mezi 6 -8. Moje diabetoložka mi ještě nechce předepsat léky, protože glykovaný hemoglobin mám stále v normě. Sama bych také raději vydržela bez léků co nejdéle, ale nejsem si jista, jestli je to tak v pořádku. Na mnoha místech jsem četla, že antidiabetika se mají nasadit okamžitě po stanovení diagnozy, což u mě bylo před 15 lety. Cítím se dobře, zdravotní potíže nemám. Nadváhu jsem nikdy neměla, ale oba moji rodiče byli diabetici. Díky moc za odpověď, Jana

    Odpověď

    Milá Jano, jak všeobecně známo, existují 2 nejčastější typy diabetu: U diabetu 1. typu chybí inzulín, protože zanikají buňky, které jej tvoří. Inzulín je životně nezbytný, a tak se musí podávat injekčně. U diabetu typu 2 je ve hře více faktorů. Inzulín špatně účinkuje, ale po čase ho může být také nakonec skutečně málo. Takže léčby hlavně spočívá ve snaze, aby inzulín lépe fungoval a teprve když je ho opravdu málo, tak se někdy musí podávat injekčně.

    Ve vašem případě se zjevně jedná o náběh na diabetes 2. typu. Léčba opravdu spočívá hlavně v dietě a pohybu. Když pak glykémie navzdory tomu začíná stoupat, přidávají se léky. Pokud se ale stane, že inzulínu je nakonec málo, i v tomto případě se musí někdy podávat. U vás se postupovalo správně. Jste štíhlá, aktivní. Vaše výsledky jsou dobré, ale onemocnění (pokud se tomu tak dá říkat) vlivem nejspíše věku postoupilo a asi máte určitý nedostatek inzulínu. Pokud by docházelo ke zhoršení, např. by glykémie byly opakovaně ráno vyšší než 7, měla byste mít určitou léčbu. Pro začátek metformin, pak  by se mohl do kombinace přidat další lék. Nic složitého by to nebylo. Pokud by ale později i tak glykémie stoupaly, domníval bych se ve vašem případě, že máte nedostatek inzulínu. Mohla byste pak např. dostávat jednu denní injekci dlouze působícího inzulínu.

    Nyní ale není třeba nic podnikat, ale pokud by se to opravdu horšilo, začal bych s tím metforminem.
     

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!