Poradna

cukrovka druhého stupně, zánět slinivky, zaměstnání

Datum vložení dotazu: 26.05.2021

Ptá se: David

Dotaz

Dobrý den můj dotaz je zaměřen na komplikace ohledně hledání práce. Jsem zkrátka dělnický typ a po ukončení nemocenské budu hledat práci na směny. Info o mě, do nemocnice jsem se dostal s akutní bolestí břicha kde zjistili nekrozu slinivky břišní a na to mi diagnostikovali cukrovku druhého typu. Beru inzulín a jsem doma ohledně doléčení slinivky, co semnou bude až mi skončí neschopnost? Jedná se hlavně o zaměstnavatele, jak bude reagovat na to že jsem diabetik a zdali mě vůbec pokud budou volná pracovní místa zaměstná je mi 33 let. David
věk: 33 let výška: 177 cm váha: 115 kg

Odpověď

Milý Davide, jak píšete, prodělal jste poměrně těžké onemocnění, které má za následek vznik diabetu. Potřebujete nyní se naučit se o svůj diabetes pečlivě starat, držet správnou dietu, měřit si často glykémie a podle toho si podávat inzulín. Jak dobře to zvládnete, tak se bude vyvíjet také váš budoucí zdravotní stav. Chcete-li tedy být přiměřeně zdravý a vést celkem normální život jako zdravé osoby, musíte na to přistoupit a svému diabetu se věnovat. Ještě na okraj připomínám, že zánět slinivky břišní s nekrózou mívá své příčiny. Mezi nejčastější patří požívání alkoholu a nevhodné stravy. Pokud by toto byla příčina, je nutné opravdu alkohol vynechat a jíst normální zdravé jídlo, nikoliv takové, které se někdy z nouze jí v terénu na stavbách, ve stáncích na občerstvení a podobně.

Pro pacienta s diabetem platí, že pokud má svůj diabetes dobře vyrovnaný a dokáže se o něj dobře starat, může vykonávat většinu povolání, včetně těch, která jsou spojená s fyzickou námahou. Nevhodné až nepřístupné u osob léčených inzulínem je pracovat jako řidič ve veřejné dopravě, jako letec, potápěč apod. Zaměstnání má člověku umožnit měřit si během dne glykémie, pravidelně jíst vhodnou stravu, podávat si inzulín.

Pokud budete svou léčbu dobře zvládat, nebude důvod, aby vás váš zaměstnavatel propustil. V tomto případě se může obrátit na pracovně-lékařskou službu, která na váš zdravotní stav vypracuje posudek. K tomu bude potřebovat asi vyjádření vašeho diabetologa a také možná lékaře, který vás sleduje po prodělaném zánětu slinivky. Ti mohou vyslovit výslovné nedoporučení určitého druhu práce, ale váš zaměstnavatel je pak pro vás povinen najít takové pracovní místo ve firmě, pro které váš zdravotní stav bude vyhovovat. Jen pokud by tam takové místo nebylo, mohl vás propustit, ale pravděpodobně u určitým odškodněním, abyste měl čas najít si jinou práci.

Já vám tedy doporučuji:

Neučte se dobře zvládat svůj diabetes a dělejte to svědomitě. Sám potom posuďte, zda jste schopen určitou práci zvládat. Práci na směny, zvláště fyzicky náročná, vám může léčbu diabetu komplikovat a budete s tím mít více starostí, než osoby zdravé. Ale zvládnout se to dá.

Pamatujte na svoje onemocnění slinivky. Jistě nechcete, aby se to opakovalo. Měl byste tedy vědět, jaká byla jeho příčina. Možná alkohol, možná žlučové kameny, možná jiná. V každém případě je nutné vyhýbat se alkoholu v jakékoliv podobě a dále nevhodným jídlům, zejména velmi tučným, přesmaženým, uzeninám a podobně. Zajistěte si tedy ve své práci vhodné jídlo. Může to být z kantýny, kde si můžete vybrat, můžete ho mít připravené z domova.

Pro diabetiky léčené inzulínem je nepravidelné zaměstnání obtížné, protože nepravidelnému režimu musíte přizpůsobovat svoji léčbu. Zvládnout to ale lze. Posuďte tedy sám, do jaké míry do takové práce chcete jít. Jinak ale věřím, že i pro dělnické profese se najde práce dost, která je pravidelná a umožní dobrou léčbu cukrovky. Nejdůležitější je, podle mého názoru, vaše vůle a snaha.

Přidáváme ještě poznámku našeho pana redaktora:

Dobrý den, pane Davide,

je nám potěšením, že jste s dotazem oslovil cukrovka.cz. Nicméně Váš dotaz ohledně komplikací s hledáním práce zdravotně znevýhodněných osob spadá spíše do kategorie pracovního práva, resp. zákoníku práce, který řeší zaměstnávání osob se změněnou pracovní schopností. Na internetu jistě najdete řádu právních poraden obsahujících i kategorii pracovního práva… Rovněž se lze o odbornou pomoc obrátit na Úřad práce. Přeji Vám, ať je Váš pracovní návrat bezproblémový a úspěšný…

Rostislav Šimek

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

458 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Na preventivní prohlídce jsem měl cukr na lačno 5.9 Na testu oGTT jsem měl před 5.7 a po 6.2.Teď držím sacharidovou dietu 3 týdny .Denní příjem sacharidů cca 80g a cukru 25g Ráno na lačno 5.9 až 6.4 a 1,5hod po jídle 6.9 až 7.8 Každý den nachodím v průměru 17 tisíc kroků. U praktického lékaře zatím doporučeno omezení sladkého. U prarodičů diagnostikována cukrovka. Můj dotaz je prosím, jestli už je to cukrovka? A jestli není čas na medikamentní léčbu Jirka

  Odpověď

  Milý Jirko,

  podle provedených vyšetření nemáte diabetes, ale jenom poruchu glukózové tolerance. I pouhá porucha glukózové tolerance představuje určitou zdravotní poruchu, které může při dlouhodobém trvání přispívat ke vzniku např. srdečních a cévních onemocnění. Navíc, je to jasný rizikový faktor pro pozdější vznik diabetu. Dalším rizikovým faktorem je výskyt diabetu v rodině.

  Proto vám doporučuji prostudovat si, např. na našem webu, co to je diabetes a co je porucha glukózové tolerance, a jak se dá postupnému přechodu do diabetu předcházet.

  V prvé řadě byste se měl seznámit se složením všech běžných potravin, abyste přinejmenším orientačně věděl, kolik je v čem sacharidů a tuků. Pokud mluvíme o sacharidech, tak je nutné započítávat všechny ve všech složkách potravy. 80 g sacharidů je v praktickém životě hodně málo a nepředpokládám, že takovou dietu nyní držíte, ledaže byste měl polohladovku, anebo to vyvažoval nadbytkem bílkovin a nezdravými tuky.

  Vaše strava by měla být vyvážená, měla by mít asi o 25 % kalorií méně, než jíte dosud (jste celkem štíhlý, ale ne docela) a obsah sacharidů by měl být tak okolo 150 až 180 g denně. Volný cukr pro vás není jed, ale není to vhodná potravina, takže byste se mu měl více méně vyhýbat, stejně jako zbytečně sladkým potravinám, jako je některé ovoce. Eventuálně je jíst jen málo a sacharidy v nich obsažené si započítávat.

  Kromě toho dbejte o svůj krevní talk a hladinu krevních tuků. Spolu se sportem se vám to určitě vyplatí. Jste v takovém zlomovém věku, kdy mnozí začínají nabírat na váze a začínají se vytvářet podklady pro budoucí kardiovaskulární problémy. Zdravým a v podstatě příjemným způsobem života tomu ale lze předcházet.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám několik dotazů na různá témata. Mám prediabetes a beru Glukophage 500 jednu tabletu, dříve jsem pravidelně darovala krev. Je možné darovat krev, i přestože beru tento lék? Popř. je možné ho na několik dní před odběrem vysadit (kolik dní by to mělo být)? Pokud se stane, že zapomenu vzít tabletu s jídlem (při večeři) a vzpomenu si na ni po nějakém čase, mohu si ji ještě vzít (a mám to něčím zajíst)? Dále bych se ráda zeptala na vhodnost několika potravin. Většinou je doporučováno vyvarovat se praženým ořechům, majonéze a sušenému ovoci. Je to trochu naivní, ale ne úplně tomu rozumím. Majonéza - kvůli kaloriím? Když se podívám na výživové hodnoty majonézy z řepkového oleje a porovnám je s řepkovým olejem, který můžeme používat: Majonéza - tuky 75 g, nasycené MK 5,0, sacharidy 1,0, sůl 1,0. Olej - tuky 92, nasycené MK 6,4. Pokud nemám nadváhu (výška 168, váha 57 kg) - je možné zařadit majonézu? Samozřejmě jen občas a v omezené míře. Ořechy - pokud si je upeču v troubě při teplotě 160 stupňů bez tuku - mění se jejich glykemický index? Sušené ovoce - pokud si dám třeba dvě půlky neslazené sušené meruňky, což odpoví dá jednomu kusu čerstvého ovoce - je to v pořádku? Děkuji a přeji hezký den Kateřina

  Odpověď

  Milá Kateřino, poskládám si těch trochu málo informací o vás, které uvádíte, a něco si domyslím: Je vám 29 let, jste štíhlá, zdá se, že žijete zdravě a jste dárkyní krve. Uvádíte také prediabetes, na který užíváte malou dávku metforminu, ale neznám žádné parametry vašeho metabolismu sacharidů, jako třeba glykémie a glykovaný hemoglobin. I u takto zdravých a aktivních osob se může vyvinout diabetes, ale v případě diabetu 2. typu jsou pro léčbu nejdůležitější udržování štíhlé linie a sport. Až na druhém místě tablety, z nichž na prvním místě je vhodný metformin (váš Glucophage), který zejména zlepšuje účinnost vlastního inzulínu a tlumí vzestup glykémie na lačno, zejména během noci a časného rána.

  Pokud jste jinak zcela zdravá, můžete darovat krev. Měla byste ale vědět, zda máte či nemáte diabetes. Pokud ano, tak spíše ve vašem zájmu byste krev darovat spíše neměla. Pokud ale nikoliv, doporučuji pouze na týden vysadit ten Glucopahage. Není to lék škodlivý pro případného příjemce vaší krve, ale je to tak lepší.

  Glucophage působí poměrně dlouho. Pokud jej zapomenete vzít, můžete ho vzít bez větších starostí, jakmile si na něj zase vzpomenete. Hypoglykémie vám hrozit nebude. Lék se užívá s jídlem, protože hodně lidí uvádí, že je po něm "tlačí žaludek". Pokud jej snášíte dobře, je to v podstatě jedno.

  Majonéza není nic zdravého, to sama připouštíte. Na druhé straně, pokud si ji občas dáte s mírou, tak není nijak škodlivá. Můžete si ji také sama vyrobit ze zdravějších tuků. Typicky se majonéza jí s přepálenými a přesolenými tukem nacucaným hranolky, což je velmi nezdravé. Ale to zřejmě není váš případ.

  Ořechy jsou obecně zdravé, pokud nejsou "žluklé" nebo plesnivé. Nejlepší jsou v příroznené podobě, ale mohou být i pražené. Velmi často se přisolují, či dokonce přesolují. To není nic zdravého, ale pokud je dokážete jíst s mírou, tak to rovněž nevadí. Sacharidů obsahují poměrně málo, takže bych to neřešil.

  Sušené ovoce obsahuje proti čerstvému ovoci mnohem více cukru, tedy alespoň pokud to vyjadřujete v procentech jejich hmotnosti. Sušená meruňka ale obsahuje stejně cukru, jako když byla ještě čerstvá. Sušeného ovoce se dá sníst víc najednou, takže se ty curky rychle načítají. Proto se uvádí, že to není vhodné.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, synovi 9 let byl před 1,5 diagnostikovaný diabetes 1.typu. Po měsíční kontrole máme ve zprávě napsáno: AITD mírně pozitivní aTPO, negativní protilátky asociovaných s CD. Pozitivní GAD a IA2. Pan doktor říkal, že jsou mírně pozitivní protilátky na možné budoucí onemocnění štítné žlázy. Bylo by možné mi vysvětlit ostatní zkratky? Vím, že u diabetiků 1.typu se může rozvinout i celiakie, ale to říkal, že je v pořádku. Která hodnota to tedy, prosím, je? Moc děkuji, Linda

  Odpověď

  Milá Lindo,

  Vlohy pro diabetes 1. typu se dědí často současně s vlohami pro autoimunitní thyreoiditidu a pro céliakii. Zatímco souvislost s onemocněním štítné žlázy je dost jasná (v obou případech se jedná o onemocnění postihující endokrinní buňky), u té céliakie se dědí vlohy čistě imunologické (určitý způsob imunitní reakce).

  U pacientů s diabetem 1. typu je  vznik autoimunitní thyreoiditidy častější než v ostatní populaci.

  Sklon k céliakii se dá poznat podle tzv. HLA typizace. Některé genetické znaky jsou mnohem častější u pacientů s diabetem 1. typu a současně také u pacientů s céliakií. Pokud nejsou tyto genetické znaky přítomny, céliakie se prakticky nevyskytuje, ale diabetes může. Toto vyšetření se ale běžně nedělá a nemá pro pacienta žádný přímý smysl.

  Bohužel, váš lékař se vyjadřuje dost zkratkovitě, čímž nemyslím jen ty zkratky samotné, ale celé vyjadřování. Možná ale také, že vy to jen nedbale opisujete. Lepší by bylo vždy napsat, jaký test byl proveden a jaký byl výsledek.

  AITD: autoimunitní thyreoiditida (zánět štítné žlázy)

  TPO: Thyreoperoxidáza. Jde o enzym, vůči němuž se mohou tvořit autoprotilátky. Jejich pozitivita, zejména pak vzestupný trend, ukazují na možnost vzniku autoimunitní thyreoiditidy. Lépe než pozitivní je vhodné udávat jak moc pozitivní jsou.

  CD: coeliac disease, anglický termín pro céliakii, nesnášenlivost lepku, též glutenová enteropatie

  GAD: glutamic acid decarboxylase, enzym, vůči němuž se mohou tvořit autoprotilátky při diabetu 1. typu, tzv. anti-GAD protilátky.

  IA2: další protilátky, které se často detekují při diabetu 1. typu

  Shrnutí: Váš lékař neuvádí přesné výsledky. Přeposlané informace ukazují, že váš syn má přítomné 2 druhy autoprotilátek, které jsou časté při diabetu 1. typu. Není to pro něho nijak důležité. Význam by to mělo, pokud by byla pochybnost, zda jeho diabetes je skutečně 1. typu, nebo zda může být jiná příčina. Ohledně protilátek vůči antigenům štítné žlázy není jasno. Zpráva uvádí, že jsou mírně pozitivní, ale není přesně uvedeno, které protilátky a jak moc. Rovněž to nemá velký význam. Pokud se u vašeho syna v budoucnu porucha funkce štítné žlázy vyvine, bude to nutné léčit tabletami (1 denně). Funkce štítné žlázy by se proto měla kontrolovat 1x ročně.

  Nebyly zjištěny protilátky svědčící pro céliakii. Jaké protilátky, to se neuvádí. Stanovuje se jich několik.

  Pokud by protilátky svědčící pro céliakii byly hodně pozitivní, stálo by za to držet bezlepkovou dietu i v případě, že by váš syn neměl klinické známky onemocnění. Ale jsou negativní, a tak váš syn tuto při diabetu dost protivnou dietu držet nemusí.

  Tak, doufám, že nyní tomu rozumíte.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Díry den každý den mám cukr 12 az18 a nejde srazit. Mirek

  Odpověď

  Milý pane Mirku,

  Vy nám neposíláte žádný určitý dotaz, ale spíše pozdrav od člověka, který má hodně vysokou glykémii (pokud tedy si váš výraz "díry den" vyložím jako "dobrý den".

  Já vás také zdravím. O vašem zdravotním stavu a případné léčbě ale nevím prakticky nic kromě toho, že máte opravdu velmi těžkou nadváhu.

  Určitě se potřebujete podrobně poradit s diabetologem a domluvit nějaký postup, jak glykémie srazit. Na prvním místě to jistě bude omezení jídla a zařazení častějšího pohybu. Pravděpodobně ale budete potřebovat nějaké léky, které vám s tím pomohou. Určitě to nenechávejte být. Jste mladý a ještě byste toho mohl hodně stihnout. Tak je lepší si ten život užít raději v dobré kondici, než nemocný, i když s najedeným břichem.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  SRDECNE VAS ZDRAVIM MAM CUKROVKU 2STUPNE BERU SIOFOR 1000 2× DENNE A PICHAM SI 3×INZ.LYUMJEV KVIKPEN PRED JIDLEM A 1×NOCNI TUAJEO KROME TOHO BERU LEKY NA TLAK CHOLEST.PSYCHIKU TEZKE DEPRESE PATER KAZDY ROK KAPACKY NA BOLEST PLICNI VELKE PROBLEMY PERD DVEMA ROKY ZACHRANEN PRED SMRTI /ZAVODNENI A KOMPLIKACE PO DLOUHODOBEM KOURENI /VSECHNY PROBLEMY JIZ NEKOLIK DESETILETI JSEM V ID 2 STUPNE LEKARUM CHODIM V TETO COVIDOVE DOBE JSEM MEL STRACH CHODIT MEZI LIDI I DO ORDINACI BOHUZEL JSEM V MINULEM CASE ZTLOUSTL TO HLAVNI NA CO BYCH SE CHTEL ZEPTAT JELIKOZ SI SAM OD SEBE GLYKEMII MERIM I 6× ZA DEN A PODLE TOHO SI PICHAM DAVKY INZ.KTERE JSOU OKOLO 26 J. NESLADIM SLADKY UZ NEVIM JAK CHUTNA BOJIM SE NAJIST I KDYZ MAM HLAD MIMO DOBU KTEROU JIM A VECER JE TO NEJPOZ.V16.30HOD.VIM ZE NIJAKOU EXTRA DIETU NEDRZIM ALE TAKE NIC MASTNEHO TLUSTY MASO TO CO JSRM MEL RAD I KDYZ BYCH NA TO MEL CHUT NEVEZMU SI GLYKEMII MAM RANO 13-16 V POLEDNE 9-13 VECER 8-13 MAM TUSENI ZE TO NEJVICE OVLIVNUJE PSYCHIKA MLUVIM O VSEMS LEKARI KE KTERYM CHODIM PROSIM O POROVNANI VASICH ZKUSENOSTI JAK TREBA I VSE ZLEPSIT NEJEN GLYKEM.S TEMI CO VIM RAD BYCH ZLEPSIL HODNOTY A SNIZIT JED.INZULINU DEKUJI Ivan

  Odpověď

  Milý Ivane, zde je odpověď těžká.

  Tedy, je dost jasné, co byste potřeboval, ale těžké je najít cestu, jak toho dosáhnout.

  Většina vašich obtíží určitě souvisí s obezitou. Potřeboval byste pořádně zhubnout. Ale jak? Držet přísnou redukční dietu po delší dobu je velmi obtížené. Potřeboval byste se pořádně odhodlat a rozhodnout a potom vyhledat nutričního terapeuta či přímo obezitologa, a pod jeho vedením tu dietu dodržovat.

  Existují určité léky, které pomáhají léčit diabetes a současně pomáhají zhubnout. Ve vašem případě by se asi hodil nějaký z dlouhodobých analogů tzv. GLP-1 (píšeme o tom i na našich stránkách). Dají se dobře kombinovat s inzulínem.

  V úvahu by také mohl připadat zákrok na zažívacím ústrojí, tzv. bariatrická léčba. Záleželo by na vašem celkovým zdravotním stavu a samozřejmě a především na vašem odhodlání spolupracovat s lékaři. Je to ale metoda celkem spolehlivá, protože vede ke skutečnému zhubnutí a většinou také k výraznému zlepšení diabetu. O tom byste se mohl poradit opět s obezitologem.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!