Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cukrovka druhého stupně, zánět slinivky, zaměstnání

Datum vložení dotazu: 26.05.2021

Ptá se: David

Dotaz

Dobrý den můj dotaz je zaměřen na komplikace ohledně hledání práce. Jsem zkrátka dělnický typ a po ukončení nemocenské budu hledat práci na směny. Info o mě, do nemocnice jsem se dostal s akutní bolestí břicha kde zjistili nekrozu slinivky břišní a na to mi diagnostikovali cukrovku druhého typu. Beru inzulín a jsem doma ohledně doléčení slinivky, co semnou bude až mi skončí neschopnost? Jedná se hlavně o zaměstnavatele, jak bude reagovat na to že jsem diabetik a zdali mě vůbec pokud budou volná pracovní místa zaměstná je mi 33 let. David
věk: 33 let výška: 177 cm váha: 115 kg

Odpověď

Milý Davide, jak píšete, prodělal jste poměrně těžké onemocnění, které má za následek vznik diabetu. Potřebujete nyní se naučit se o svůj diabetes pečlivě starat, držet správnou dietu, měřit si často glykémie a podle toho si podávat inzulín. Jak dobře to zvládnete, tak se bude vyvíjet také váš budoucí zdravotní stav. Chcete-li tedy být přiměřeně zdravý a vést celkem normální život jako zdravé osoby, musíte na to přistoupit a svému diabetu se věnovat. Ještě na okraj připomínám, že zánět slinivky břišní s nekrózou mívá své příčiny. Mezi nejčastější patří požívání alkoholu a nevhodné stravy. Pokud by toto byla příčina, je nutné opravdu alkohol vynechat a jíst normální zdravé jídlo, nikoliv takové, které se někdy z nouze jí v terénu na stavbách, ve stáncích na občerstvení a podobně.

Pro pacienta s diabetem platí, že pokud má svůj diabetes dobře vyrovnaný a dokáže se o něj dobře starat, může vykonávat většinu povolání, včetně těch, která jsou spojená s fyzickou námahou. Nevhodné až nepřístupné u osob léčených inzulínem je pracovat jako řidič ve veřejné dopravě, jako letec, potápěč apod. Zaměstnání má člověku umožnit měřit si během dne glykémie, pravidelně jíst vhodnou stravu, podávat si inzulín.

Pokud budete svou léčbu dobře zvládat, nebude důvod, aby vás váš zaměstnavatel propustil. V tomto případě se může obrátit na pracovně-lékařskou službu, která na váš zdravotní stav vypracuje posudek. K tomu bude potřebovat asi vyjádření vašeho diabetologa a také možná lékaře, který vás sleduje po prodělaném zánětu slinivky. Ti mohou vyslovit výslovné nedoporučení určitého druhu práce, ale váš zaměstnavatel je pak pro vás povinen najít takové pracovní místo ve firmě, pro které váš zdravotní stav bude vyhovovat. Jen pokud by tam takové místo nebylo, mohl vás propustit, ale pravděpodobně u určitým odškodněním, abyste měl čas najít si jinou práci.

Já vám tedy doporučuji:

Neučte se dobře zvládat svůj diabetes a dělejte to svědomitě. Sám potom posuďte, zda jste schopen určitou práci zvládat. Práci na směny, zvláště fyzicky náročná, vám může léčbu diabetu komplikovat a budete s tím mít více starostí, než osoby zdravé. Ale zvládnout se to dá.

Pamatujte na svoje onemocnění slinivky. Jistě nechcete, aby se to opakovalo. Měl byste tedy vědět, jaká byla jeho příčina. Možná alkohol, možná žlučové kameny, možná jiná. V každém případě je nutné vyhýbat se alkoholu v jakékoliv podobě a dále nevhodným jídlům, zejména velmi tučným, přesmaženým, uzeninám a podobně. Zajistěte si tedy ve své práci vhodné jídlo. Může to být z kantýny, kde si můžete vybrat, můžete ho mít připravené z domova.

Pro diabetiky léčené inzulínem je nepravidelné zaměstnání obtížné, protože nepravidelnému režimu musíte přizpůsobovat svoji léčbu. Zvládnout to ale lze. Posuďte tedy sám, do jaké míry do takové práce chcete jít. Jinak ale věřím, že i pro dělnické profese se najde práce dost, která je pravidelná a umožní dobrou léčbu cukrovky. Nejdůležitější je, podle mého názoru, vaše vůle a snaha.

Přidáváme ještě poznámku našeho pana redaktora:

Dobrý den, pane Davide,

je nám potěšením, že jste s dotazem oslovil cukrovka.cz. Nicméně Váš dotaz ohledně komplikací s hledáním práce zdravotně znevýhodněných osob spadá spíše do kategorie pracovního práva, resp. zákoníku práce, který řeší zaměstnávání osob se změněnou pracovní schopností. Na internetu jistě najdete řádu právních poraden obsahujících i kategorii pracovního práva… Rovněž se lze o odbornou pomoc obrátit na Úřad práce. Přeji Vám, ať je Váš pracovní návrat bezproblémový a úspěšný…

Rostislav Šimek

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

857 dotazů

  • Dotaz

    Do prý den, je mně 62 let, váha 78 kg, výška 174, pravidelný každodenní intenzívnější pohyb (sport).Při lékařské prohlídce, mně při odběru krve byl zjištěn cukr 5,8, krevní tlak mám výborný 120/80, lipidy také výborné. Snažím se pravidelně ráno měřit glukometrem, ale hodnota na lačno se pohybuje pořád kolem 6 mmol. Cca měsíc se snažím zcela vyhýbat cukru, alkoholu a dlouhým sacharidům, zařazuji do stravy vlákninu. Hodnoty stejné - kolem 6 mmol. Za půl roku mám jít na vyšetření glykemické křivky. Je možné nějak snížit hladinu cukru na normu, bez léků s užíváním nějakých potravinových doplňků a režimu. Za jak dlouho klesne cukr na lačno (pokud je to reálné) po zahájení tvrdších režimových opatření a diety ? Léky chci užívat v případě nutnosti. Jinak žádné léky, kromě nějakých potr. doplňků (vitamínů) neužívám. Diabetes 2. typu u matky i jednoho prarodiče v seniorníním věku. Předem děkuji ! Miroslav

    Odpověď

    Milý Miroslave, glykémie na lačno 5,8 mmol/l není žádná tragédie. Jedná se zřejmě o lehčí formu poruchy glukózové tolerance. Vzhledem k tomu, že jste štíhlý, sportujete a stravujete se dietně, tak vám ani v tomto ohledu nedoporučuji žádnou změnu.

    Mohl by pro vás být vhodný lék metformin, který byste užíval večer. Je rozhodně bezpečnější, než všelijaké pokoutně doporučované potravinové doplňky na diabetes, které nemají nijak ověřenou účinnost ani bezpečnost, zato mívají bohatou reklamu. Tento lék může zpomalit přechod z lehké formy poruchy na formu těžší, ale nutně jej nyní nepotřebujete. Změřte si někdy glykémii po jídle za 2 hod. Pokud by přesahovala přibližně 8 mmol/l, bylo by vhodné s tím něco dělat. Jinak ale buďte klidný a vytrvejte ve zdravém způsobu života. Za půl roku orální glukózový toleranční test postačuje. 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2, neuropatie nohou ,3stupen artritida v pravé kyčle, Naďa

    Odpověď

    Milá Naďo,

    na prakticky stejný dotaz jsme nedávno odpovídali jiné tazatelce, a to zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/lazne-mam-narok

    Doporučení by vám mohl vystavit obvodní lékař na doporučení dalších odborníků, a to konkrétně ve vašem případě neurologa nebo ortopeda či revmatologa.

    Samotný diabetes není důvodem k hrazení lázeňské péče, těžká forma neuropatie či těžká forma artritidy však mohou být.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chtěl bych se zeptat proč jde cukru nahoru a dolů diabetes 1.typu nevím čím může být ráno před snídaně a poledne před obědem Děkuji za odpověď Vojtíšek

    Odpověď

    Milá Hedviko/milý Vojtíšku (??),

    mám zato, že se vyptáváte na zcela základní věc u diabetu 1. typu. Vaše otázka ale naznačuje, že zatím nemáte ani základní poučení o tom, co to diabetes 1. typu je, jak vzniká, jak probíhá a jak se léčí.  Každý pacient, případně u malých dětí také každý rodič, potřebuje podrobné a postupné poučení, které je časově náročné a nelze je zvládnout během jediného setkání s lékařem a edukační sestrou.

    U diabetu 1. typu zpravidla úplně chybí hormon inzulín, který reguluje hladinu krevního cukru podle momentální potřeby. Pokud tento hormon chybí, je nutné jej podávat injekčně s ohledem na současnou glykémii, množství sacharidů, které se chystáte sníst a také s ohledem na aktivitu, ke které se chystáte. Pokud neučiníte odhad dávky inzulínu správně, bude glykémie nadměrně kolísat. Dokonalá nebude asi nikdy, ale s rostoucími znalostmi, zkušenostmi a uměním používat dostupné technologické prostředky se glykémie postupně vyrovnávají a blíží vytyčenému cíli. Ani tak ale není vždy zajištěna úplná trefa – vždy se může vyskytnout něco méně obvyklého, špatný odhad množství sacharidů, smolně píchnutá injekce inzulínu, nečekaná aktivita a naopak vynechání aktivity a podobně.

    Podrobněji bohužel odpovědět nemohu. Nelze jedním odstavcem nahradit systematickou postupnou edukaci pacienta. Prosím, vyžádejte si podrobné poučení od vašeho lékaře a edukační sestry.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den,byla mi diagnistakována cukrovka.Na lačno 6.1,po vypiti 75g glukózy 12.6.Lékařka doporučila pouze dietu.Při náhodném měření po jídle hodnoty do 9....při vynechání sladkého. Alw nedovedu si představit,že si v létě nedám aspoň 2 krát v týdnu 1 pivo a nikdy nic sladkeho.Nebylo by vhodné nasadit léčbu nebo je to takhle v pořádku.Podotýkám,že jsem štíhlá63kg,169 cm ,63 let.Děkuji za odpověď.S přáním hezkého dne Jaroslava

    Odpověď

    Milá Jaroslavo, výsledek glukózového tolerančního testu již odpovídá diabetu, i když spíš lehčí formě. Protože jste opravdu hezky štíhlá, tak asi nemusíte držet žádnou příliš omezující dietu. Nejspíš ani příliš sladkého stejně nejíte, nebo když si něco sladkého dáte, tak nejspíš současně vynecháte ostatní jídlo.

    Sladké není u pacientů s diabetem vysloveně zakázané, zvláště když jsou jinak ukáznění a nemají sklon k nadváze. Jen to není praktické, protože po sladkém stoupá hladina krevního cukru mnohem rychleji a chcete-li být jinak dobře vykompenzovaná, měla byste přinejmenším omezit ostatní sacharidy. Jinými slovy, už tak by pro vás ke svíčkové na smetaně byly vhodné jen 2 knedlíky a už byste neměla jíst moučník a pít sladkou kávu. Mohla byste ale občas ty knedlíky vynechat a dát si místo nich dortík podle chuti, abyste si ho vychutnala. Ostatně, můžete si pořídit glukometr a sama si vyzkoušet, co to udělá.

    Hodně podobně je to i s pivem. Je v něm holt asi 25 g sacharidů v půllitru (Plzeň), tak je nutné s tím počítat a omezit se jinde (na chlebu, knedlících, sladkém ovoci). 

    Já bych vám tak na 3 týdny stejně pečlivou dietu s asi 180 g sacharidů na den doporučoval (můžete si najít vzor na našich stránkách včetně fotodokumentace). Pokud by glykémie na lačno nebyla pod 6 a po jídle za 2 hod. pod 8 mmol/l, tak bych vám určitou léčbu doporučoval. Pravděpodobně se ve vašem případě bude jednat o sníženou sekreci inzulínu spíš než o inzulínovou rezistenci. Tak byste se měla pokusit vystačit s menším množstvím jídla a pokud by to pro vás bylo opravdu málo, mohla byste potřebovat malou dávku inzulínu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jen se chci zeptat,zda může doktor diabetologie napsat pacientovi neschopenku. Děkuji za odpověď

    Odpověď

    dobrý den

    ano, lékař diabetologie může napsat pacientovi neschopenku, pokud to vyžaduje situace.

    s pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!