Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

chronický průjem

Datum vložení dotazu: 27.12.2022

Ptá se: Helena

Dotaz

Dobrý den, Ráda bych se zeptala jestli je možné pomocí mojí mamince (79 let), která má cukrovku a trpí dlouhodobým průjmem. Praktická lékařka jí předepsala Normix, ale střevní potíže dále přetrvávají. Je možné jí nějak ulevit pokud již došlo k poškození nervů? Děkuji za jakoukoliv radu Helena
věk: 48 let výška: 172 cm

Odpověď

Milá Heleno, bez podrobnějších informací a znalosti stavu pacienta odpovídat takto na dálku nemusí být vhodné. Na průjmech se může podílet střevní infekce, a k té je nutné přistupovat zcela jinak, než k průjmům způsobeným onemocněním střeva, slinivky břišní nebo postižením nervů při dlouho trvající cukrovce. Je také nutné se ujistit, čemu vlastně říkáte průjem. Za průjem se obecně považují opakované vodnaté či řídké stolice asi 5x denně a častěji. Důležité je také vědět, zda jsou průjmy náhlé, nutkavé a případně bolestivé a zda je nějaká nezdravá příměs ve stolice. Především je nutné vyloučit krev, kdy by stolice byla nápadně tmavá, dehtovitá.

Normix je dobrá pokusná volba, pokud se domníváme, že může jít o střevní dysmikrobii či o běžnou střevní bakteriální infekci. Tento lék se však pro tyto indikace dává jen krátkodobě.

Já bych doporučoval zaměřit se zejména na úpravu diety. Vhodné by bylo vypozorovat, po jakých jídlech mívá maminka průjmy. Například může špatně snášet mléko a mléčné výrobky. Je nutné také vyloučit umělá sladidla s přídavkem sorbitolu. Dávají se do dia marmelád.

Navrhuji potupné zkusit následující:

1. Dodržovat několik dní dietu s omezením všech tuků a nelibového masa, nejíst žádné uzeniny, majonézy, krémy apod. V podstatě ideální by bylo zkusit sucharovou dietu, případně k tomu netučný bujón. Pokud by to trochu zabralo, mohla by se dieta postupně rozšiřovat. Poté jíst nadále dietní jídla spíše v menším množství a raději častěji.

2. Pokud by byla vodnatá, velmi řídká stolice, případně s prudkým nucením, nadále, daly by se vyzkoušet léky typu: Reasec či Imodium 1x až 3x denně. Je nutno ale dávat pozor, aby důsledkem nebyl opak, tedy zácpa. Používají se také někdy tzv. kalciové prášky s kodeinem, které se připravují v lékárně a mohou se dávat podle efektu 2x1 až 4x1 kapsle.

3. Zkusit se dají také pankreatické enzymy, např. Pancreolan či Kreon. Pomáhají trávit potravu a mohou zafungovat.

Na tzv. diabetické průjmy ale nejlépe funguje střízlivá podle snášenlivosti individuálně sestavená dieta, duševní klid a vyrovnané glykémie. Zkusit pak lze i léky uvedené v bodě 2. 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

127 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den...Před měsícem mi byla diagnostikována cukrovka...Jeden týden 10,6 o týden později 9,1...Bývám unavený a cítím takové vnitřní jakoby chvění...Začal jsem s dietou...Pomůže mi to?

  Odpověď

  Dobrý den,

  hodnoty cukru kolem 10 mmol/l jsou zvýšené, ale nikoliv dramaticky. Většina pacientů při těchto číslech necítí nic. Každý jsme ale jinak citlivý na vzestup či pokles krevního cukru, proto můžete pociťovat dyskomfort (chvění, únavu). Snažte se dodržovat dobře dietu a především pohyb. Pohybem mám na mysli alespoň 3x týdně 60 minut ostřejší chůze. Máte značnou nadváhu a to je zřejmě jednou z hlavních příčin Vašich potíží. Odhaduji, že váhový pokles kolem 10-15kg výrazně vylepší hodnoty glykémie a budete se cítit mnohem lépe. Cukrovka je někdy nevyzpytatelná, může se rovněž stát, že dieta nebude stačit. Pokud po půl roce Vašeho snažení bude stále cukr kolem 9-10 mmol/l, tak Vám bude lékař doporučovat léky.

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Po úrazu méně pohybu, zčervenalý prsty malíček fialový u nohou jak dále? Iva

  Odpověď

  Milá Ivo, prsty na noze a vůbec celá noha pod kotníkem jsou slabé místo všech osob s dlouho trvajícím diabetem. Správně by měl lékař kontrolovat nohy u všech svých rizikových pacientů při každé návštěvě. Z vašeho stručného popisu sice není jasné, zda se skutečně jedná jen o tmavší zbarvení díky pomalejšímu prokrvení, nebo o rozvíjející se poruchu, která by mohla skončit nehojícím se defektem. Proto vám doporučuji v co nejkratší době navštívit svého praktického lékaře, nebo konzultovat svého diabetologa a po jeho doporučení hned navštívit podiatrickou ambulanci, kde se speciálně zabývají „nohami“.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, neustále mi není dobře, sucho v ustech tres ,motani hlavy. Měřila jsem si cukr, ráno 10 po 2 hodinách 5.8. Druhý den ráno 8 . Zatím nemám výsledky odběrů. Může to znacit cukrovku? Děkuji vše na lačno ráno. Lada

  Odpověď

  Milá Lado, příčin vašich obtíží může být hodně. Určitě by stálo za to měřit si také krevní tlak. Nepříjemné pocity může vyvolat zejména nízký krevní tlak, ale klidně i vysoký.

  Podle měření hladiny krevního cukru máte skutečně přinejmenším poruchu glukózové tolerance a možná i diabetes. To by se musela otestovat za standardních podmínek na lačno, případně provést glykemickou křivku. Na druhé straně vaše hodnoty nejsou vysoké na tolik, aby vyvolávaly nějaké nepříjemné pocity.

  Určitě byste se měla nechat vyšetřit obvodním lékařem, aby se vyloučilo nějaké probíhající onemocnění. Na zvýšené glykémie byste asi měla začít držet dietu, i když nemáte nadváhu. Pokud by se glykémie neupravily, mohla byste potřebovat i nějako léčbu tabletami. Lépe vám odpovědět nemohu, je nutné podrobnější vyšetření.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Kamarádovi se rozvíjí dia noha, od OL biseptol a anopyrin a má lokálně aplikovat drcené živočišné uhlí s betadinou. Mně se vývoj nelíbí, prosím o návrh dalšího postupu! CRP 40, glykemie dlouhodobě 7, já na PAD. To černé není ještě gangréna!! To je to uhlí… otok je až ke kotníku… Jiří

  Odpověď

  Milý Jiří, já to z fotografie neposoudím dostatečně, zvlášť, když je tam to zbarvení snad od živočišného uhlí. Na nehtech je asi mykóza, zarudnutí palce a šíření na kotník odpovídá počínající flegmóně (šířící se bakteriální zánět). Váš přítel by měl být co nejdříve vyšetřen na podiatrické ambulanci (specializovaná ambulance pro léčbu diabetické nohy). Měl by jej vidět alespoň chirurg. Mělo by se provést RTG nohy k vyloučení osteomyelitidy palce (zánět kostní dřeně) a výhledově (ale brzy) i cévní vyšetření.

  Podle mého názoru je potřeba podávat antibiotikum ve větší dávce, dost možná do žíly. Běžně dávkovaný Biseptol asi nebude stačit. Nepoznám, zda nedochází u nehtu ke hromadění hnisu - pokud ano, měl by to chirurg ošetřit. Místní léčba asi žádný efekt mít nebude, použití živočišného uhlí nechápu vůbec. Noha by měla být v klidu, pokud možno by pacient neměl na nohu došlapovat, respektive by neměl chodit vůbec. CRP sice není příliš vysoké, ale to ještě nevylučuje možnost rychlého šíření infekce. Pokud by se nález zhoršoval (zvětšování zarudnutí v okolí), bude nutná hospitalizace k místnímu ošetření chirurgem a podávání antibiotik do žíly. Dále bude nutné vyšetřit tepny na noze, zatím asi ultrazvukem, ale později bude asi vhodná arteriografie. O tom ale rozhodne chirurg, respektive lékař v podiatrické ambulanci.

   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám nesnesitelné bolesti až křeče v pravém lýtku.Beru od lékaře prášky proti bolesti,ale nic nepomáhá.V noci nemohu spát a přes den totéž.... Marta

  Odpověď

  Milá Marto, vaši nohu by měl především vyšetřit lékař. To proto, že jednostranné postižení může svědčit např. pro žilní trombózu nebo postižení tepen. Teprve potom bych zkoušel léky působící proti křečím, např. hořčík, vápník či případně nějaký benzodiazepin. Po vyloučení nějakého postižení cév v lýtku by vás pak měl vidět také neurolog.

  Jinak doporučuji svaly jemně procvičovat na jemně protahovat.

   

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!