Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cholesterol a cukrovka

Datum vložení dotazu: 21.09.2022

Ptá se: Marie

Dotaz

Mám brát léky na cholesterol když je mam3;34 Marie
věk: 50 let výška: 164 cm váha: 90 kg

Odpověď

Milá Marie, je mi líto, že jste si nedala trochu víc práce s kladením svého dotazu. Nenapsala jste vůbec, jak jste na tom s cukrovou a zda na ni berete nějaké léky. Uvádíte také nějaké číslo, ale není vůbec jasné, co jste tím myslela. Očekával bych např., že uvedete svoje hladiny cholesterolu. To ovšem předpokládá, že napíšete správně číslo, je-li potřeba tak desetinnou čárku, samozřejmě jednotky měření a především název laboratorní veličino o kterou se jedná.

Takto musím postupovat čistě intuitivně. Usuzuji tedy takto:

Vaše hodnota tzv. LDL-cholesterolu je 3, 34 mmol/l.

Měla byste ovšem ještě napsat, jakou hodnotu máte celkového cholesterolu a tzv. HDL-cholesterolu a dále tzv. triacylglycerolů. Ještě bych také potřeboval vědět, zda jste při měření těchto hodnot již užívala nějaké léky na léčbu zvýšených hodnot cholesterolu či nikoliv.

Pokud tedy mám pravdu a váš údaj se týká tzv. LDL-cholesterolu (čemuž se někdy lidově říká „zlý cholesterol“ tak:

  • Naměřená hodnota je téměř v normě, nebo jen lehce zvýšená (doporučené hranice normy se stále posouvají k nižším hodnotám).
  • Pokud již užíváte nějaký lék snižující hladinu cholesterolu, doporučuji v léčbě pokračovat. Po vysazení by totiž hladina jistě znovu stoupla.
  • Neužíváte-li dosud žádný lék snižující hladinu cholesterolu, navrhují, abyste nejprve nastudovala pravidla tzv. nízkotučné diety, která zejména má obsahovat co nejméně živočišných tuků. Máte výraznou nadváhu, která kromě diabetu představuje spolu s vysokou hladinou cholesterolu rizikový faktor pro aterosklerózu. Po jednom či dvou měsících diety  by stálo za to vyšetření opakovat. Nedojde-li ke snížení hladiny cholesterolu, nějaký lék byste pravděpodobně měla užívat
  • Léčba léky snižujícími hladinu cholesterolu je při správném kontrolování bezpečná. Přitom bylo dostatečně prokázáno, že hladina cholesterolu výrazně souvisí s výskytem aterosklerózy. U pacientů s diabetem, zejména 2. typu, se proto doporučuje dosahovat doporučených hodnot LDL-cholesterolu, které jsou nyní přísné (pod 3 mmol/l, ale zpravidla se doporučují i hodnoty nižší). Bylo dostatečně prokázáno, že tyto léky snižují výskyt aterosklerotických komplikací (srdce, mozek, končetiny) a prodlužují i život.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

163 dotazů

  • Dotaz

    Mohu použít na znisanou ránu na kotníku aole vera. Jiří

    Odpověď

    Milý Jiří, zhnisaná rána v kotníku u pacienta s déle trvajícím diabetem značí závažný problém, ke kterému je nutné přistupovat komplexně. Léčba musí probíhat pod kontrolou specialisty v podiatrii (péči o nohy) a chirurga. Podiatričtí pracovníci zpravidla spadají pod diabetologická centra.

    Já tedy předpokládám, že se jedná o závažnější „vřed“, nikoliv o běžnou odřeninu. Ale i ta může být u pacienta s diabetem riziková.

    První, co se provádí, je pečlivé očištění rány tak, aby byly odstraněny všechny neživotné součásti a případný hnis. Toto čištění je nutné pravidelně opakovat. Je-li neživotná část rozsáhlejší, je někdy nutné část tkáně kompletně odstranit a to již spadá do kompetence chirurga.

    Druhé důležité opatření spočívá v odlehčení končetiny, abyste nešlapal na postižená místa, abyste pohyboval končetinou co nejméně (tím se infekce šíří).

    Dalším bodem je ověření, že je končetina dostatečně prokrvena. K tomu mohou v podiatrické či cévní ambulanci proběhnout různá vyšetření, např. ultrazvukem. Někdy je vhodná arteriografie, tedy rentgenologické ověření průchodnosti cév. Je-li některá tepna závažně zúžená, je nutné se pokusit ji „rozšířit“, k čemuž existuje několik radiologických nebo chirurgických možností.

    Konečně, je potřeba mikrobiologicky vyšetřit ránu a je-li to vhodné, podávat antibiotickou léčbu. Ta se u závažnějších infekcí často provádí nitrožilně. Má být pokud možno cílená, tedy podle výsledků mikrobiologického vyšetření.

    Jak vidíte, nezmiňuji zde žádnou domácí podpůrnou léčbu, žádné masti ani extrakty. Ty naopak mohou vyvolávat obtíže a přispívat k šíření infekce. Po očištění se může na ránu přikládat různé obvazové krytí s obsahem desinfekčních látek, ale vše musí být sterilní a ověřené k tomuto použití.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, cca 2 tyzdne citim bolest v dolnej casti chrbta, v pravo. Bolest nie je vyrazna, citim ju skor ked sedim, lezim. Ine tazkosti nepocitujem. Cca od zaciatku jula som zacala viacej chodit (rychla chodza) a upravila som stravu, chcela som trochu schudnut. Ked som bola u lekara s touto bolestou chrbta vysetril mi moc, kde som mala bielkoviny na tri kiziky, cukor +, ketony+. Nasledne mi zobral krv z prsta, kde mi vysiel cukor 7,3 (bola som cca 3 hodiny po ranajkach). Dalej ma poslal na sono brucha. A zobral krv zo zily na glykovny hemoglobin. Cakam na vysledky. Len som sa chcela spytat ci to vyzera na cukrovku? V rodine cukrovku nemame. Vopred dakujem za odpoved. Ž, 38 rokov. Elena

    Odpověď

    Milá Eleno, vy potřebujete pořádné vyšetření, a to jak páteře tak zbytku těla. Cukr v moči na jeden křížek být nemá a může ukazovat na cukrovku. Hodnota glykémie 7,3 za 3 hodiny po jídle je lehce zvýšená, ale není to výsledek pro diagnózu diabetu dostatečný. Přítomnost bílkoviny v moči na 3 křížky může být nález velmi závažný a může svědčit pro závažné onemocnění ledvin.

    Nevím, jak jste byla dosud léčena. Např. obstřiky s obsahem kortikoidů mohou zvyšovat glykémii,  používání některých léků proti bolesti může vyvolávat onemocnění ledvin.

    Nyní je potřeba provést laboratorní vyšetření ráno na lačno, a to přinejmenším:

    moč chemicky, moč kvantitativně na přítomnost bílkoviny, moč kultivačně

    Kreatinin, urea, C-reaktivní protein, celková bílkovina

    Glykovaný hemoglobin

    Dále je nutné vyšetřit krevní tlak, vyloučit přítomnost otoků.

    Vhodné je ultrazvukové vyšetření ledvin.

    Pokud vaše bolesti zad budou pokračovat, je nutno vzít v úvahu, že mohou také pocházet i od ledvin. Dále může být potřeba vyšetřit vaši bederní páteř nějako podrobnější metodou – CT nebo MR. To ale předbíhám..

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Špatně píchnutý inzulín, noční mám 44 tresibu a omylem jsem si píchla 44 denní, co mám dělat? Děkuji Jitka

    Odpověď

    Milá Jitko, už jste dostala odpověď (viz níže), která vám pomůže zvládnout to období několika hodin, dokud bude působit nadměrná dávka krátce působícího inzulínu. Nejdůležitější je měřit si glykémie a mít u sebe sladký nápoj, kdyby glykémie šla nebezpečně dolů. Je ale potřeba, abyste si také podala tu vynechanou Tresibu. Působí asi 36 hodin, takže doporučuji podat její běžnou dávku dnes ráno, vynechat by se neměla a večer také a pokračovat, jak jste byla zvyklá.
    Prof. Saudek

    Bohužel jsem se dostal k Vašemu dotazu až nyní. Není kdo by s lékařů tak pozdě odpověděl. Nicméně, nevím který denní inzulín a kolik si ho pícháte, ale hrozí Vám hypoglykémie. Mějte připravený koncentrovaný roztok cukru a snažte se vyrovnávat ten rychlý pokles cukru v krvi, měřte se, ale asi znáte  počínající pocity hypoglykémie. Případně volejte při silných mdlobách, kdy cukr nepomáhá, pohotovost, aby Vám dali glukózu nitrožilně, či píchli glukagon (pokud ho doma nemáte pro každý případ náhlé hypoglykémie). Jen doufám, že nejste doma sama… Držím palce ať to dobře dopadne.

    Důležitý odkaz https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie
    Rostislav Šimek

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 38let mám již skoro 29 let dia I.typ - inzulínová pumpa, senzor poslední glykovaný 48,00 mmol/mol nikdy jsem neměla žádné hypo či hyper koma, ale hypoglykémie mám jednou denně kolem 3, ale ihned reaguji poslední asi měsíc a půl mám opravdu šílené výpadky paměti - jména, nevím, co jsem chtěla udělat, nevzpomenu si na heslo apod. mám strašný strach, zda mi dlouholetá cukrovka nepoškodila mozek! :-( Může se to stát? Iveta

    Odpověď

    Milá Iveto,

    příznaky svojí zapomětlivosti uvádíte teprve v posledních asi 2 měsících, a tak je docela možné, že je to jen věc přechodná, spojená např. s tím, že se musíte soustředit na nějaké osobní problémy, nebo jste prodělala nějakou nemoc, která odeznívá.

    Samotný diabetes, zvláště je-li dobře léčený a není provázený výraznými orgánovými komplikacemi, k těžší formě kognitivních poruch nevede. Je to pouze rizikový faktor, který může zhoršovat vývoj demence při jiných neurologických chorobách, jako je např. demence ve stáří, Alzheimerova nemoc nebo Parkinsonova nemoc. Demence může také vznikat na cévním podkladě při celkovém aterosklerotickém postižení mozku, což může být případ někdy po cévních mozkových příhodách nebo pří dlouho trvajícím špatně vyrovnaném diabetu, zejména ve vyšším věku.

    Také opakované těžké hypoglykémie mohou vést k poškození mozku, ale to váš případ zjevně není.

    Já bych vám tedy doporučoval, abyste se objednala do neurologické ambulance a nechala se vyšetřit, zda případně nemáte příznaky některého neurologického onemocnění, které se může objevovat již v mladším věku a které není způsobeno diabetem. Absolvujete určité testy paměti, orientace a podobně, nic náročného to není. Řada takových nemocí se dá nyní léčit nebo zpomalovat, když se zachytí včas.

    Já bych si ale na prvním místě typoval, že se vnitřně zabýváte nějakým problémem, který jen odvádí vaši pozornost.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jak pomoci, Josef

    Odpověď

    Milý Josefe, příčin existuje samozřejmě mnoho. Na prvním místě je nutné vyloučit poranění, mykotickou infekci, ekzém (což je alergická reakce na něco).

    Jinak bych asi lépe rozuměl tomu, kdyby vás svrběly dlaně. To většinou totiž znamená, že vás čekají nějaké větší peníze. Ale nevím, jestli to platí ještě i dnes, kdy většinou používáme bezhotovostní převody peněz.

    Nepíšete o sobě nic, mohu si jen domýšlet, že můžete mít diabetes a možná i delší dobu, třeba i špatně léčený. Měl byste vědět, že diabetická polyneuropatie je velmi časté postižení v takovém případě. Projevuje se rozmanitě, ale nejčastěji pálením a brněním končetin, nejvíce na špičkách nohou, na nártu, na ploskách.

    Polyneuropatie má kolísavý průběh, a tak potíže mohou ustat samy, ale nejspíše se zase vrátí, možná v jiné podobě. Co pomáhá je dlouhodobě dobré vyrovnání diabetu a pravidelná, ale bezpečná fyzická zátěž. Existují také léky, které potíže tlumí, ale ty se používají, pokud vás to opravdu hodně trápí. Postižení neléčí, ale omezují jejich vnímání, což může být důležité např. na noc.

    Přítomnost polyneuropatie může ověřit váš diabetolog, specialisté v podiatrické ambulanci (kde vám s výhodou také vysvětlí, jaká preventivní opatření v péči o nohy byste měl dodržovat), případně neurolog.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!