Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cévy, prodělaná TIA, zvýšení pružnosti a pevnosti cév

Datum vložení dotazu: 30.12.2021

Ptá se: Jana

Dotaz

Dobrý den, po prodělané TIA mám cévu skleroticky změněnou (ale jde jen o malé, nástěnné změny) a je lehce ve svém průsvitu rozšířená. Je možnost, že se může céva sama opravit, lze něčím podpořit pružnost a pevnost cév (vitamín C, Ascorutin)? Jana

TIA (tranzitorní ischemická ataka - drobná cévní mozková příhoda po krátkodobém nedokrvení některých částí mozku -pozn. redakce)

Odpověď

Milá paní Jano, přejeme dobrý den, předkládáme Vám poněkud komplexnější odpověď na téma, které si zaslouží větší pozornost. V současné době se připravuje článek o přípravcích pro zlepšení kvality cév, tzv. venofarmakách. Váš dotaz jsme poskytli třem odborníkům, farmakologovi PharmDr. Suchopárovi, klinikovi prof. MUDr. Saudkovi a výzkumníkovi v oblasti vývoje léčiv a doplňků stravy PharmDr. Krajíčkovi. Doufáme, že jejich reakce na Váš dotaz budou přínosné. Nicméně vždy apelujeme na to, že změny v léčbě je třeba konzultovat s lékařem, který zná celou Vaši anamnézu.

Vaše redakce

................................................

Vážená paní Jano, na vzniku aterosklerotických změn se obvykle podílí souhra více faktorů, z nichž některé ovlivnit lze (vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevních tuků, zejména cholesterolu, nedostatek pohybu, diabetes, nevhodná strava, kouření, pití většího množství alkoholických nápojů) a jiné ovlivnit možné v zásadě není možné (genetická dispozice, věk, pohlaví). Podpora pružnosti a pevnosti cév proto nemá univerzální lék, který by vždy a u všech pacientů pomohl. Navíc léčba pacienta musí být komplexní ve vztahu ke všem faktorům, jejichž příklady uvádím výše. Vím z vlastní zkušenosti, že nejméně ochotně přijímáme tzv. režimová opatření. Prostě se nám nechce měnit jídelníček a zajistit si dostatek zeleniny a ovoce, používat správné tuky, omezit sůl, atd. Stejně tak se nám nechce podstoupit pohybovou aktivitu, i když postačí jen chůze na vzdálenost řádově několika tisíc kroků. Všechna režimová opatření navíc fungují až s časovým odstupem po poměrně dlouhé době. Mnohem raději bychom chtěli kouzelnou pilulku. Řadu nepříznivých faktorů lze ovlivnit i léky, vysoký krevní tlak antihypertenzivy, hypercholesterolémii léky ze skupiny statinů, cukrovku vhodným antidiabetikem. Také cévy lze v jejich činnosti podpořit např. flavonoidy, které mají protizánětlivý a antioxidační účinek, čímž příznivě ovlivňují tzv. endoteliální dysfunkci (poruchu funkce cévní stěny). Mezi flavonoidy však existují značné rozdíly v účinnosti, pouze pro některé z nich byly zveřejněny dostatečné důkazy, že mají příznivý efekt (např. Detralex nebo Cyclo 3 fort). Tyto prokazatelně účinné flavonoidy, však jsou pouze na lékařský předpis. V některých případech je dokonce nutné aterosklerotické změny řešit chirurgickým zákrokem, což asi není Vás případ.

Pokud bych shrnul doporučení, jak zlepšit funkci cév, pak bych Vám doporučil zvýšit pohybovou aktivitu, zvýšit podíl zeleniny ve stravě, přidat ovoce (zejména citrusové), celozrnné potraviny a ryby. Pro všechny pacienty s aterosklerózou by mělo platit, že je nezbytné, aby omezili solení, alkohol a přestali kouřit. Je také nezbytné snížit krevní tlak a hladinu krevního cukru (obojí zhoršuje endoteliální dysfunkci). Stejně tak je zcela nezbytné snížit hladinu krevních tuků, zejména tzv. LDL-cholesterolu. Neznám žádné podrobnosti o Vašem zdravotním stavu, proto se omlouvám, že uvádím široká obecná doporučení. Na závěr pak musím ještě uvést, že léky jako je Detralex nebo Cyclo 3 fort také zlepšují endoteliální dysfunkci, zlepšují cirkulaci krve a současně normalizují propustnost kapilár, nehledě na to, že mají příznivý vliv i na lymfatickou cirkulaci.

Jsem si jist, že každý lékař Vám na základě podrobné znalosti Vašeho zdravotního stavu výše uvedené léčebné možnosti může poskytnout. Znovu uvádí, že neexistuje žádná zázračná pilulka, která by mávnutím kouzelného proutku vše vyřešila. Ateroskerotické změny vznikají pomalu (roky) a postupně, nemohou proto rychle zmizet, ani když budete mít optimální léčbu. Buďte proto trpělivá a hlavně optimistická, budete-li Vy sama chtít, určitě se Vám vše podaří.

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s.)

.....................................................

Milá Jano, uvádíte velmi málo podrobností, a tak není lehké vám poradit více "na tělo". Vlastně uvádíte jen jeden důležitý fakt, že jste prodělala tzv. TIA, což znamená "přechodnou mozkovou příhodu". Už to samo o sobě ale postačuje k tomu, abychom vyslovili závažné podezření na pokročilou aterosklerózu vašich cév. Vy sice neuvádíte, jakou cévu vám vyšetřovali, ale pravděpodobně se jednalo o krkavice, které jsou dobře přístupné k vyšetření ultrazvukem. Je na nich snazší prokázat přímo aterosklerotické postižení a dokonce v případě závažnějšího zúžení je možné toto zúžení léčit chirurgickým zákrokem.

To, že vám tam nezjistili závažný nález, rozhodně neznamená, že vaše cévy jsou v pořádku. Kromě toho je také nutné vyloučit přítomnost nějaké srdeční nepravidelnosti, především tzv. fibrilace síní. To ale velmi pravděpodobně váš lékař učinil.

Jako prevenci dalšího opakování TIA doporučuji následující, a to i když neznám vaši léčbu, stav diabetu, věk apod.

1. Udržovat dobrý krevní tlak, tedy skutečně v normě či blízko normy (do 130/90)

2. Mít v pořádku hladiny krevních tuků, což lze ovlivnit nejen dietou, ale řadou dnes dostupných léků. Rovněž byste při vašem riziku měla mít tyto hladiny v normě. Tato norma je dnes přísná, a tak většina pacientů s diabetem po prodělané TIA tyto léky užívá.

3. Mít dobře vyrovnaný diabetes

4. Podle rozhodnutí lékaře užívat některý z tzv. antiagregačních léků nebo jejich kombinaci. Jsou to léky, které brání shlukování krevních destiček a tím předcházejí ulpívání krevních sraženin na stěně poškozených cév.

Nějaké pomocné léky sice existují, ale vedle výše uvedených doporučení mají jen podružný význam.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

........................................

Vážená paní Jano, na zpevnění cév a snížení jejich propustnosti se používá řada volně dostupných doplňků stravy. Z našich zkušeností lze bez obav doporučit také betaescin v kombinaci s přírodním vitamínem C (Acerola), dopravu do mozku zajistí směs piperinu a chavicinu z černého pepře. Uvedená směs zvyšuje i stabilitu cév, snižuje jejich propustnost, zvyšuje pružnost cév a žil, snižuje otoky a má také antioxidační účinky. Je rovněž důležité, že směs snižuje lepivost krevních destiček, stávají se hladkými (doslova jako teflon). Dávkuje se 1-2 tablety večer, podle závažnosti onemocnění. Jedná se o doplněk stravy Flow'EN, držitelem licence je spol. Essens. Ke zvážení je i podávání vitamínu K2 (typ MK7), protože ten dokáže postupně pláty eliminovat. Pozor, nedoporučuji používat verze s vitamínem D3, protože by se do těla mohlo dostat nežádoucí množství kalcia. Ideální je monoprodukt vitamínu K2 v dávce nejméně 180 mikrogramů.

(odpovídá PharmDr. Milan Krajíček, K2pharm s.r.o.)

(odpovídá - autoři jsou uvedeni u jednotlivých odpovědí, )

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

289 dotazů

  • Dotaz

    Můj syn 21 lety mněl večer stav záchvatu odpadnutí, zblednutí po měření 9,4 a píchal inzulín 14 jednotek pak vstal a šel do kuchyně a pak odpadl chvíly do bezvědomí lak se třepal a byl bledý, za par minut to přestalo, moc se o syna bojím 😭

    Odpověď

    Milá Pavlíno, podle vašeho popisu měl váš syn hypoglykémii, tedy nízkou hladinu krevního cukru. K tomu může dojít, když si např. podá příliš velkou dávku inzulínu nebo když se zapomene po podání inzulínu najíst. Tomu trochu odporuje hodnota glykémie, která byla před tím záchvatem Možná ale se měřil dlouho před tím, než si inzulín podal, a mezi tím se mohla řada věcí změnit.

    Pokud je ale váš syn jinak zdráv, rozhodně si musí umět poradit sám. K tomu potřebuje dostatečné poučení od lékaře a edukačního pracovníka, a musí být také dostatečně zodpovědný. Velmi by se pro něho asi hodil kontinuální senzor glykémií. Možná ale, že jej má.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,ranní hodnoty glykémie mám stále kolem 7 až 8 -mmol/l ,dlouhý cukr 48.Glucofage xr 1000 beru večer po jídle kolem 18 hod.Pravidelný pohyb.Proč je ranní glykémie vyšší?

    Odpověď

    Milý Milane, na vaši otázku je jednoduchá odpověď: máte diabetes.

    Diabetes je bohužel postupující onemocnění, na jehož rozvoji se uplatňují vaše vrozené vlohy a faktory vašeho způsobu života. Zatímco to první ovlivnit nemůžete, do druhé do značné míry ano.

    Jak na těchto stránkách opakovaně uvádíme, léčba je komplexní a zahrnuje na prvním místě podrobné poučení pacienta, aby rozuměl, co se v jeho těle děje. Zpravidla nedostatečně funguje váš vlastní inzulín a jeho zvýšená produkce již nestačí nárokům, které vaše tělo a také váš způsob života kladou. Je proto nutné uzpůsobit váš dietní a pohybový režim a pokud to nestačí, je nutno přidat léky. Glucophage je celkem fungující lék, ale často sám nestačí a je nutné přidat ještě léky jiné.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Beru ho na kašel a zvyšuje se mi diabetes. Eliška

    Odpověď

    Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,

    erdostein je mukolytikum, tedy lék používaný k ředění (snížení viskozity) hlenu při onemocněních dýchacích cest (např. bronchitidě, CHOPN). Kromě mukolytického účinku má i antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Využívá se zejména u pacientů s chronickým kašlem, nebo častými respiračními infekcemi. V současnosti je známo, že:

    • V SPC (souhrnu údajů o přípravku) pro erdostein není uvedena hyperglykémie ani jiný metabolický efekt na glukózu mezi častými, méně častými nebo vzácnými nežádoucími účinky.
    • Klinické studie ani postmarketingové sledování nezmiňují významný vliv na hladinu krevního cukru.
    • U diabetických pacientů je erdostein běžně předepisován – není kontraindikován ani vyžadující zvláštní opatrnost s ohledem na glykémii.

    Pokud u Váš došlo ke zvýšení glykémie během léčby erdosteinem, doporučuji vzít v úvahu i jiné možné faktory:

    • Současně užívané léky (např. kortikosteroidy, beta2-agonisté aj.)
    • Akutní infekce nebo zánět – ty samy o sobě zvyšují inzulinovou rezistenci
    • Stresová hyperglykémie – běžná u nemocných s akutním respiračním onemocněním
    • Strava a fyzická aktivita během nemoci

    S přátelským pozdravem a přáním krásných Velikonoc

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mela jsem při odběr zvýšený cukr nasadoly prášky a pak jsem 3× spadla d02mmop až do bezvědomí co dal?

    Odpověď

    Milá Aleno, vím, že to může být někdy obtížné, zejména když se píše např. přes telefon. Ale pokud ode mne očekáváte nějakou užitečnou odpověď, musí být dotaz srozumitelný. Proto je potřeba si jej před odesláním přečíst a opravit chyby.

    Usuzuji, že po nasazení nějakých nových léků na diabetes jste měla opakovaně těžkou hypoglykémii.

    Navrhuji tedy, abyste tyto léky zatím nebrala a dostavila se co nejdříve k lékaři, který vám je předepsal. Buď vám předepíše léky jiné nebo sníží jejich dávku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem po odebrání štítné žlázy, následně nalezu pap. karcinomu a po léčbě radiojodem, cca měsíc, léčba byla úspěšná, mohu užívat Saxenda nebo Ozempic? Dekuji za odpověd

    Odpověď

    Milá Katko, odpověď není úplně jednoduchá.

    Tzv. analoga GLP-1, kam patří i Saxenda a Ozempic, se obecně nemají podávat pacientům, kteří sami měli tzv. medulární karcinom štítné žlázy. Do této kategorie patří i onemocnění MEN2 (mnohočetná endokrinní hyperplazie). Vy uvádíte papilární karcinom štítné žlázy, což je něco jiného. Tedy, z tohoto hlediska tyto léky můžete užívat.

    Po odstranění štítné žlázy či po léčbě radiojódem v těle zcela chybí hormony štítné žlázy. Ty se musejí tělu dodávat v podobě tablet. Pokud jsou dávky nedostatečné, může to vést k obezitě. Je třeba brát v úvahu, že léky typu Ozempic či Saxenda mohou vést k nižšímu vstřebávání tablet s hormony štítné žlázy. Hladiny těchto léků v krvi bude tedy nutné pečlivě kontrolovat.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!