Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cévy, prodělaná TIA, zvýšení pružnosti a pevnosti cév

Datum vložení dotazu: 30.12.2021

Ptá se: Jana

Dotaz

Dobrý den, po prodělané TIA mám cévu skleroticky změněnou (ale jde jen o malé, nástěnné změny) a je lehce ve svém průsvitu rozšířená. Je možnost, že se může céva sama opravit, lze něčím podpořit pružnost a pevnost cév (vitamín C, Ascorutin)? Jana

TIA (tranzitorní ischemická ataka - drobná cévní mozková příhoda po krátkodobém nedokrvení některých částí mozku -pozn. redakce)

Odpověď

Milá paní Jano, přejeme dobrý den, předkládáme Vám poněkud komplexnější odpověď na téma, které si zaslouží větší pozornost. V současné době se připravuje článek o přípravcích pro zlepšení kvality cév, tzv. venofarmakách. Váš dotaz jsme poskytli třem odborníkům, farmakologovi PharmDr. Suchopárovi, klinikovi prof. MUDr. Saudkovi a výzkumníkovi v oblasti vývoje léčiv a doplňků stravy PharmDr. Krajíčkovi. Doufáme, že jejich reakce na Váš dotaz budou přínosné. Nicméně vždy apelujeme na to, že změny v léčbě je třeba konzultovat s lékařem, který zná celou Vaši anamnézu.

Vaše redakce

................................................

Vážená paní Jano, na vzniku aterosklerotických změn se obvykle podílí souhra více faktorů, z nichž některé ovlivnit lze (vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevních tuků, zejména cholesterolu, nedostatek pohybu, diabetes, nevhodná strava, kouření, pití většího množství alkoholických nápojů) a jiné ovlivnit možné v zásadě není možné (genetická dispozice, věk, pohlaví). Podpora pružnosti a pevnosti cév proto nemá univerzální lék, který by vždy a u všech pacientů pomohl. Navíc léčba pacienta musí být komplexní ve vztahu ke všem faktorům, jejichž příklady uvádím výše. Vím z vlastní zkušenosti, že nejméně ochotně přijímáme tzv. režimová opatření. Prostě se nám nechce měnit jídelníček a zajistit si dostatek zeleniny a ovoce, používat správné tuky, omezit sůl, atd. Stejně tak se nám nechce podstoupit pohybovou aktivitu, i když postačí jen chůze na vzdálenost řádově několika tisíc kroků. Všechna režimová opatření navíc fungují až s časovým odstupem po poměrně dlouhé době. Mnohem raději bychom chtěli kouzelnou pilulku. Řadu nepříznivých faktorů lze ovlivnit i léky, vysoký krevní tlak antihypertenzivy, hypercholesterolémii léky ze skupiny statinů, cukrovku vhodným antidiabetikem. Také cévy lze v jejich činnosti podpořit např. flavonoidy, které mají protizánětlivý a antioxidační účinek, čímž příznivě ovlivňují tzv. endoteliální dysfunkci (poruchu funkce cévní stěny). Mezi flavonoidy však existují značné rozdíly v účinnosti, pouze pro některé z nich byly zveřejněny dostatečné důkazy, že mají příznivý efekt (např. Detralex nebo Cyclo 3 fort). Tyto prokazatelně účinné flavonoidy, však jsou pouze na lékařský předpis. V některých případech je dokonce nutné aterosklerotické změny řešit chirurgickým zákrokem, což asi není Vás případ.

Pokud bych shrnul doporučení, jak zlepšit funkci cév, pak bych Vám doporučil zvýšit pohybovou aktivitu, zvýšit podíl zeleniny ve stravě, přidat ovoce (zejména citrusové), celozrnné potraviny a ryby. Pro všechny pacienty s aterosklerózou by mělo platit, že je nezbytné, aby omezili solení, alkohol a přestali kouřit. Je také nezbytné snížit krevní tlak a hladinu krevního cukru (obojí zhoršuje endoteliální dysfunkci). Stejně tak je zcela nezbytné snížit hladinu krevních tuků, zejména tzv. LDL-cholesterolu. Neznám žádné podrobnosti o Vašem zdravotním stavu, proto se omlouvám, že uvádím široká obecná doporučení. Na závěr pak musím ještě uvést, že léky jako je Detralex nebo Cyclo 3 fort také zlepšují endoteliální dysfunkci, zlepšují cirkulaci krve a současně normalizují propustnost kapilár, nehledě na to, že mají příznivý vliv i na lymfatickou cirkulaci.

Jsem si jist, že každý lékař Vám na základě podrobné znalosti Vašeho zdravotního stavu výše uvedené léčebné možnosti může poskytnout. Znovu uvádí, že neexistuje žádná zázračná pilulka, která by mávnutím kouzelného proutku vše vyřešila. Ateroskerotické změny vznikají pomalu (roky) a postupně, nemohou proto rychle zmizet, ani když budete mít optimální léčbu. Buďte proto trpělivá a hlavně optimistická, budete-li Vy sama chtít, určitě se Vám vše podaří.

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s.)

.....................................................

Milá Jano, uvádíte velmi málo podrobností, a tak není lehké vám poradit více "na tělo". Vlastně uvádíte jen jeden důležitý fakt, že jste prodělala tzv. TIA, což znamená "přechodnou mozkovou příhodu". Už to samo o sobě ale postačuje k tomu, abychom vyslovili závažné podezření na pokročilou aterosklerózu vašich cév. Vy sice neuvádíte, jakou cévu vám vyšetřovali, ale pravděpodobně se jednalo o krkavice, které jsou dobře přístupné k vyšetření ultrazvukem. Je na nich snazší prokázat přímo aterosklerotické postižení a dokonce v případě závažnějšího zúžení je možné toto zúžení léčit chirurgickým zákrokem.

To, že vám tam nezjistili závažný nález, rozhodně neznamená, že vaše cévy jsou v pořádku. Kromě toho je také nutné vyloučit přítomnost nějaké srdeční nepravidelnosti, především tzv. fibrilace síní. To ale velmi pravděpodobně váš lékař učinil.

Jako prevenci dalšího opakování TIA doporučuji následující, a to i když neznám vaši léčbu, stav diabetu, věk apod.

1. Udržovat dobrý krevní tlak, tedy skutečně v normě či blízko normy (do 130/90)

2. Mít v pořádku hladiny krevních tuků, což lze ovlivnit nejen dietou, ale řadou dnes dostupných léků. Rovněž byste při vašem riziku měla mít tyto hladiny v normě. Tato norma je dnes přísná, a tak většina pacientů s diabetem po prodělané TIA tyto léky užívá.

3. Mít dobře vyrovnaný diabetes

4. Podle rozhodnutí lékaře užívat některý z tzv. antiagregačních léků nebo jejich kombinaci. Jsou to léky, které brání shlukování krevních destiček a tím předcházejí ulpívání krevních sraženin na stěně poškozených cév.

Nějaké pomocné léky sice existují, ale vedle výše uvedených doporučení mají jen podružný význam.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

........................................

Vážená paní Jano, na zpevnění cév a snížení jejich propustnosti se používá řada volně dostupných doplňků stravy. Z našich zkušeností lze bez obav doporučit také betaescin v kombinaci s přírodním vitamínem C (Acerola), dopravu do mozku zajistí směs piperinu a chavicinu z černého pepře. Uvedená směs zvyšuje i stabilitu cév, snižuje jejich propustnost, zvyšuje pružnost cév a žil, snižuje otoky a má také antioxidační účinky. Je rovněž důležité, že směs snižuje lepivost krevních destiček, stávají se hladkými (doslova jako teflon). Dávkuje se 1-2 tablety večer, podle závažnosti onemocnění. Jedná se o doplněk stravy Flow'EN, držitelem licence je spol. Essens. Ke zvážení je i podávání vitamínu K2 (typ MK7), protože ten dokáže postupně pláty eliminovat. Pozor, nedoporučuji používat verze s vitamínem D3, protože by se do těla mohlo dostat nežádoucí množství kalcia. Ideální je monoprodukt vitamínu K2 v dávce nejméně 180 mikrogramů.

(odpovídá PharmDr. Milan Krajíček, K2pharm s.r.o.)

(odpovídá - autoři jsou uvedeni u jednotlivých odpovědí, )

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

219 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, jsem cca dva roky souběžně v přechodu a DM2. Užívám 1000mg Glucophage XR, 0-0-1. Pořídila jsem si glukometr, protože navečer a v noci mám "návaly". Ty uvozovky proto, že mám vždy glykemii přes 10 (ty večerní, v noci se neměřím). Přitom postprandiální glykemie hodinu po jídle mám pod 7, ranní lačnou pod 5,9. Stoupá v klimakterickém návalu glykemie, nebo mi z neznámého důvodu stoupá glc teoreticky lačná (2-3 hodiny po jídle)? Zuzana

    Odpověď

    Milá Zuzano, v souvislosti s hormonálními změnami kolem klimaktéria se často objevuje diabetes 2. typu u osob, které k tomuto onemocnění mají vlohy. Většinou to ale také souvisí s menší tělesnou aktivitou a tloustnutím.

    Glykémie nad 10 mmol/l určitě nejsou v pořádku, ale zároveň zpravidla nevyvolávají větší subjektivní obtíže, pokud to není trvale nebo více nad těch 10, např. až 15 mmol/l. V každém případě, pokud máte hodnoty nad 10, měla byste na prvním místě omezit příjem sacharidů a více se pohybovat. Pokud by toto nepomohlo, bylo by třeba přidat další léky ke snížení glykémie. Špatně léčený diabetes 2. typu je často provázen únavou a pocity zarudnutí obličeje. Vy ale udáváte většinou hodnoty glykémie nižší, tak si myslím, že ty pocity návalů skutečně souvisejí s hormonálními změnami.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Manžel neměl nikdy dibetes, hodnoty glykemie 4,8mmol, 4,6 mohl. Kvůli srdečnímu selhání užívá asi 5 měsíců lék Jardiance 10mg, Entresto 24/26mg,.Asi tak měsíc má silně zakalenou moč, bílkovina 2, leuko 3,krev 3, glukoza 3, leuko>250,shluk leukocytů dle laboratoře. Mohl by toto lék Jardiance způsobit? Dle kultivace ATB, Biseptol nezabírají. Děkuji za odpověď Dana

    Odpověď

    Milá Dano, abych mohl dobře odpovědět, musel bych podrobně znát zdravotní stav vašeho muže.

    Lék Jardiance se nyní s úspěchem užívá i u osob bez diabetu pro léčbu srdeční nedostatečnosti. Jardiance vede k tomu, že se v moči objevuje cukr. To bych nepovažoval tedy za nežádoucí efekt, je to efekt očekávaný.

    Jardiance ale nevede k tomu, že se v moči objevuje bílkovina nebo krev. To musí mít jiné příčiny.

    Na druhé straně, vysoký obsah cukru v moči může přispívat ke vzniku močové infekce nebo k zánětu předkožky, což může být také způsobeno kvasinkami. Močová infekce se může projevovat přítomností leukocytů v močí, v mnohem menší míře také k přítomnosti červených krvinek. Opakované infekce močových cest při léčbě Jardiance mohou být důvodem k ukončení léčby. Důležité ale při léčbě tímto lékem je udržovaní zvýšené osobní hygieny, aby se odstranily po močení zbytky moče obsahující cukr, který je živnou půdou pro bakterie a kvasinky. Většinou se doporučuje opláchnutí vodou a utření ubrouskem po každém močení.

    Na nutnost tohoto hygienického opatření lékař většinou pacienta předem upozorní. Pokud se močová infekce objeví po zvládnutí této příhody znovu, bude nutné posoudit, zda je léčba lékem Jardiance u vašeho muže vhodná.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Môžem požiadať o OZEMPIC, keď som po translantácii obličky 1,5roka,mám nadváhu a inzulín si pichám 10-10-10-18 Milan

    Odpověď

    Milý Milane, po transplantaci ledviny je v principu možné lék Ozempic užívat. Posoudit to ovšem musí váš lékař, který vás zná. Je také nutné pamatovat na to, že zcela zásadní úlohu pro vás má vhodná dieta a motivace. To Ozempic za vás nevyřeší.

    Pokud jde o úhradu tohoto léků, situace může být odlišná v ČR a na Slovensku. Na našich stránkách jsme o hrazení tohoto léků opakovaně psali, doporučuji si prohledat naše stránky a použít heslo „Ozempic“. Najdete pak mnoho informací. Začít můžete např. zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu vzhledem na můj zdravotní stav spojený s DM 1T. Jen krátce shrnu, v roce 2017 diagnostikován gest DM, po porodu a nyní Dg. DM 1. typu. Medikace 150mg/den Invokana, Fiasp 100 U/ML inj., TOUJEO 300 U/ML inj. Monitorování pomocí Dexcom G7, bez hypoglykémií, DKK bez otoků, TK 115/81, bez dalších problémů, pouze občasná únava. Po posledním diabetologickém vyšetření zvýšená urea 9,2, naopak ale hodnota A:C pod 30, což by mělo být v normě. Chtěla bych se tedy jen dotázat, jestli byste mi v současné chvíli doporučili další komplexnější vyšetření ledvin, případně nějakou další medikaci. Mé obavy jsou spojeny zejména s tím, abych situaci nijak nepodcenila. Přikládám i poslední lékařskou zprávu s podrobnějšími laboratorními výsledky. Děkuji. S pozdravem Katka

    Odpověď

    Milá Kataríno,

    vy máte nejspíše diabetes 1. typu, který se někdy označuje jako LADA, tedy takový, který vzniká v dospělosti, rozvíjí se pomalu a dlouho zůstává do určité míry zachovaná vlastní sekrece inzulínu. Projev tohoto onemocnění nejspíše urychlilo těhotenství.

    Jste léčena velmi dobrým způsobem, vaše výsledky jsou nyní také dobré, glykovaný hemoglobin máte dokonce v normě, i když vaše průměrná hodnota glykémií není zas tak nízká – okolo 9 mmol/l. Podle vyhodnocení kontinuálního senzoru glykémií se vaše hodnoty pohybují asi v 67% času mezi hodnotami 4 a 10 mmol/l. To je výsledek přijatelný, ale nikoliv výborný a je trochu v rozporu s tak nízkou hodnotou glykovaného hemoglobinu. Dříve jste mívala hodnoty glykovaného hemoglobinu o něco vyšší.

    Kromě toho vám při posledním vyšetření byla zjištěna hodnota močovin (urey) 9,2 mmol/l, což je hodnota lehce zvýšená. To ale málo vypovídá o funkci ledvin, důležitější je hladina kreatininu, která je v normě. Výsledky z rozboru moči mi nejsou plně jasné, ale zdá se, že nemáte významnou přítomnost bílkoviny v moči. Z toho usuzuji, že nemáte žádnou poruchu funkce ledvin, ale nevím, jak tomu bylo v minulosti. Nevidím také jasný důvod, proč užíváte lék Invokana, který se používá na léčbu diabetu 2. typu (váš diabetes ale tak mohl dříve vypadat), případně na léčbu onemocnění ledvin. Je možné, že v souvislosti s tzv. pre-eklampsií v průběhu vašeho těhotenství jste měla nějakou poruchu funkce ledvin a lék vám byl nasazen z tohoto důvodu. To ale nevím, jen ve vaší zprávě vidím údaj, že pre-eklampsii jste měla.

    Já bych vám nyní doporučoval

    1. provádět standardní léčbu diabetu 1. typu, která spočívá v častém monitorování glykémií, nejlépe pomocí senzoru, což provádíte.
    2. Nadále si podávat inzulín tzv. intenzifikovanou formou, tj. ve 4 dávkách (1 dlouze působící inzulín a k tomu 3 dávky rychle působícího inzulínu před jídly), a to na základě naměřeních hodnot glykémií.
    3. Mohla by pro vás být také vhodná inzulínová pumpa, která se může dobře kombinovat se senzorem Dexcom G7, který máte. Pumpa pak část své práce dělá v poloautomatickém režimu, kdy sama dolaďuje hodnoty glykémií podle hodnot naměřených senzorem.
    4. Inzulíny Fiasp i Novorapid jsou velmi dobré rychle působící inzulíny. Je dost možné, že vaše dávky jsou příliš malé a proto se vám zdá, že působí pomalu.

    Hodnota urey není dostatečným ukazatelem funkce ledvin. Výsledek je také závislý na příjmu bílkovin v dietě. Lepším ukazatelem je hladina kreatininu, kterou máte v normě. Myslím, že momentálně žádné naléhavé vyšetření ledvin nepotřebujete, ale alespoň 1x za rok by bylo dobré vyšetřit hladinu kreatininu, kvantitativně množství bílkoviny (albuminu v moči), případně alespoň jednorázově provést ultrazvukové vyšetření ledvin. Dále byste měla mít normální hodnoty krevního tlaku – to je vhodné kontrolovat. I když máte hodnotu glykovaného hemoglobinu opravdu vynikající, vaše glykemické profily nejsou úplně v pořádku a měly by být dlouhodobě lepší, aby se vaše glykémie pohybovaly mezi 4 a 10 mmol/l alespoň v 70%, ale raději častěji a aby vaše průměrná hodnota byla lepší než 9 mmol/l.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Lekarka me naordynovala jardiace/synjardy jeden rano a vecir. Nebude to mit vecir na pouziti casto chodit na malou. Jaroslav

    Odpověď

    Milý Jaroslave, Synjardy se zpravidla užívá 2x denně, druhá dávka nemusí být před spaním. Lék ale působí déle, takže bezprostřední efekt nevyvolá. Kromě toho po určité době se množství vyloučené moči vyrovná a nebude to velký rozdíl oproti době před nasazením léku. Je dobré dostatečně přiměřeně pít, tedy zhruba 1,4 až 2 l denně.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!