Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Apidra a Lyumjev

Datum vložení dotazu: 28.05.2024

Ptá se: Stanislav

Dotaz

Dobrý deň, lekárka mi vymenila inzulín Apidra za Lyumjev, chcel by som sa spýtať či sa môžem vrátiť naspať, lebo som čítal že oba sú z jednej rady. Ďakujem pekne za odpoveď.
věk: 60 let výška: 176 cm váha: 103 kg

Odpověď

Dobrý den,

v obou případech se jedná o inzulinová analoga určená k podávání před jídlem. Jedná se o různé účinné látky. Lyumjev patří do nové řady tzv. “ultra rychlých inzulinových analog”. Dávka obou inzulinů by při jejich podávání před jídlem měla být teoreticky stejná. Apidru je nutné podávat alespoň 10 minut před jídlem (klidně i 1 5minut). U Lyumjevu by měl být nástup účinku rychlejší a tak je možné podávat 5 minut před jídlem. Rychlost nástupu je výhodná i u dopichů při vysoké glykémii, nebo když se někomu nedaří podávat inzulin před jídlem včas.... Působení Lyumjevu by mělo být nejen rychlejší, ale také o něco kratší než u inzulinu Apidra. Kratší působení je velice výhodné např. u inzulinových pump nebo hodně sacharidových jídel. U jídel z převahou tuko-bílkovinné složky může být pro někoho výhodnější působení delší.

Jak jsem již zmiňovala, dávka by měla být počtem jednotek odpovídající. Často tomu tak je. Po vyzkoušení ale někteří pacienti dávali (pravděpodobně vlivem rychlejšího nástupu a kratšího někdy ráznějšího působení) např. o 1-2j méně.

Lyumjev někdy po/při podání lehce “štípe/pálí” v podkoží. Nemyslím tím alergickou reakci, která může nastat (jako u každého léku). Tato reakce, kterou zmiňuji, není doprovázena zarudnutím nebo otokem místa vpichu. Rozhodně tato reakce nenastává u všech diabetiků + u některých je jen na počátku a po nějaké době zcela vymizí. U někoho ale může přetrvat. Pak je nutné dle míry reakce a přínosu nového inzulinu rozhodnout, zda Lyumjev vysadit. Teoreticky je možné přejít z Lyumjevu zpět na Apidru (pokud Vám více vyhovovala), ale je dobré dohodnout se s Vaším diabetologem.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

726 dotazů

  • Dotaz

    Kdy hradí pojišťovna

    Odpověď

    Milý Ivo,

    pojišťovna hradí tento lék osobám s diabetem 2. typu, kteří před léčbou mají hodnotu glykovaného hemoglobinu 60 a více mmol/mol, mají nadváhu a dále jsou léčeni současně bazálním inzulínem s jedním antidiabetikem, nebo 2 antidiabetiky (perorálními). Případně je možné prokázat, že perorální antidiabetika z nějakého důvodu nesnášíte.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Beru prášky na ředění krve Eliquis, mohu užívat Ozempic? Lenka

    Odpověď

    Vážená paní Lenko, přeji dobrý den,

    mezi léky Ozempic a Eliquis není klinicky významná léková interakce. Jen teoreticky by Ozempic mohl zpomalit vstřebávání léku Eliquis, ale bez toho, aby se pro projevilo na účinnosti léku Eliquis. Tyto dva léky lze užívat souběžně bez rizika.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,som "novopečený diabetik-začiatočník" a moj dotaz je,či možu diabetes 2.st. vyvolat dlhodobo užívané chronické lieky (cca 20 rokov): Valproát sodný (Depakine-antiepileptikum),Fevarin(SSRI antidepresívum),Egilok-betablokátor,Xanax(benzodiazepín),navyše mi bola totálne odstránená štítna žlaza pre zhubný nádor(2023)-užívam vysoké dávky Euthyroxu( až188ug)-či aj to nemohlo prispieť k rozvoju diabetu.mám hodnotu glykémie 2 hod. po OGTT 13,5mmol/l... Ďakujem velmi za Váš názor,s pozdravom Juraj.

    Odpověď

    Vážený pane Juraji, přeji dobrý den,

    je velmi dobře známo, že některé léky mohou ovlivnit glykémii ve smyslu jejího zvýšení. Takových léků je poměrně dlouhá řada. Patří mezi ně např. glukokortikoidy, statiny (léky snižující hladinu cholesterolu), ale také valproát nebo levothyroxin. Jiné léky, např. fluvoxamin (Fevarin), valproát nebo metoprolol (Egilok) mohou zvyšovat tělesnou hmotnost a tím přispět ke zvýšení rizika rozvoje insulinové resistence. Nelze vyloučit, že některé léky přispěli k tomu, že jste "novopečený diabetik", ale hodnota z OGTT ukazuje, že to nebude ta hlavní příčina. Podle výsledků rozsáhlých klinických studií totiž uváděné léky spíše jen mírně zvyšují glykémii (o 1-2 mmol/l). Na druhou stranu zcela vyloučit vliv léků nelze, i když si myslím, že je ve Vašem případě spíše nepřímý a skutečně spíše spočívá v nárůstu tělesné hmotnosti.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, četla jsem vaše odpovědi na otázky týkající se Ozempiku. Chtěla bych se zeptat, jestli Ozempiku nějak ovlivňuje hladinu histaminu. Trpím tím a nevím koho konkrétně se zeptat. Lenka

    Odpověď

    Vážená paní Lenko, přeji dobrý den,

    semaglutid (přípravek Ozempic) je synteticky vyrobený hormon a patří do skupiny tzv. glukagonu podobného peptidu (glucagone-like peptide, GLP-1). Tento hormon má své receptory ve slinivce, konkrétně na povrchu beta-buněk, ale také alfa-buněk slinivky. Dosednutí semaglutidu na tyto receptoru vede k mnoha změnám, které se projevují snížením hladiny glukózy, následně pak snížením glykovaného hemoglobinu, snížením pocitu hladu, zvýšením pocitu sytosti z čehož plyne snížení tělesné hmotnosti. Tím, ale účinky semaglutidu nekončí. Recetory pro GLP-1 jsou lokalizovány také na různých typech bílých krvinek (B-lymfocyty, T-lymfocyty, eosinofily, makrofázy...), toto lze považovat za dobře prokázané (např. Bendottiet al., 2022). Přítomnost těchto receptorů na bílých krvinkách není bezdůvodná, zdá se, že GLP-1 reguluje některé jejich funkce (Mitchell  et al., 2017; Wang et al., 2019; Bułdak et al., 2019). Histamin se uvolňuje tzv. degranulací žírných buněk, na kterých jsou receptory pro GLP-1 a je tak docela možné, že že by podávání analog GLP-1 mohlo mít nepřímý vliv na žírné buňky a tím pádem také na hladinu histaminu. Vše to souvisí s explozivně se rozšiřujícími informace, že semaglutid (GLP-1) nesnižují "jen cukr", ale mají široké spektrum účinků, z nichž nejvýznamnější je protizánětlivý efekt (Yaribeygi et al., 2024).

    Tím se jsem dostal k odpovědi na Vaší otázku. Zatím nikdo nezkoumal jaký má vliv semaglutid na hladinu histaminu. Avšak podle výsledků publikovaných vědeckých prací lze očekávat, že by semaglutid měl stabilizovat hladinu histaminu a především by měl bránit jeho rychlému uvolnění. Tím by mohla terapie semaglutidem zlepšit příznaky např. u pacientů s onemocněními, kterých se účastní mastocyty.

    Posílám Vám k tomu i některé odkazy na odborné články, aby jste se mohla sama přesvědčit, že semaglutid není jen "o cukru", ale že možná jeho ostatní účinku budou v budoucnosti ještě důležitější.

    Bendotti G et al. The anti-inflammatory and immunological properties of GLP-1 receptor agonists. Pharmacol Res 2022, 182, 106320

    Mitchell PD et al. Glucagon-like peptide-1 receptor expression on human eosinophils and its regulation of eosinophil activation. Clin Exp Allergy 2017, 47(3), 331–338

    Wang J et al. Glucagon-like peptide-1 (GLP-1) mediates the protective effects of dipeptidyl peptidase IV inhibition on pulmonary hypertension. J Biomed Sci 2019, 26(1), 6

    Bułdak Ł et al. Exenatide (a GLP-1 agonist) expresses anti-inflammatory properties in cultured human monocytes/macrophages in a protein kinase A and B/Akt manner. Pharmacol Rep 2016, 68(2), 329–337

    Yaribeygi H et al. Anti-inflammatory benefits of semaglutide: State of the art. J Clin Transl Endocrinol 2024, 36, 100340

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.Mám 12let diagnostikovanou cukrovku 2typu. Užívám Metformin a hodnoty na kontrole mívám mezi 6 až 7,5. Bylo by vhodné užívat Ozempic? Děkuji Luboš

    Odpověď

    Milý Luboši, hodnoty, které uvádíte, jsou asi glykémie měřené ráno na lačno. Určitě by bylo užitečné vědět, jaké hodnoty míváte během dne, např. 2 hod. po obědě. Dobrým ukazatelem je také hodnota glykovaného hemoglobinu.

    Nejvíc bych vám ale doporučoval používat osobní glukometr, abyste si sám hodnoty kontroloval za různých okolností.

    Máte jenom mírnou nadváhu, ale stejně by vám asi prospěla přísnější dieta s omezením množství sacharidů a živočišných tuků. Vaše hodnoty neukazují, že by se léčba léky musela nutně zintenzivnit, ale to záleží právě na těch hodnotách během dne. Ozempic je určitá možnost, ale pro vás možná ne ta nejvhodnější. Hodit by se mohl některý lék ze skupiny gliflozinů (užívají se i v kombinaci s metforminem v jedné tabletě), případně lék Rybelsus, což je perorální forma Ozempicu.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!