A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Obuv pro diabetiky

Druhy obuvi pro diabetiky
 

1) Obuv profylaktická (preventiní) je doporučována zejména diabetikům s diagnózou lehčí > periferní neuropatie, popřípadě ICHDK. Obuv je částečně hrazena zdravotními pojišťovnami (1x za dva roky)

2) Obuv terapeutická (pooperační) je účelová obuv určena pro dlouhodobé odlehčení ulcerací, hojení po amputaci nebo chirurgických zákrocích v oblasti nohy.

3) Obuv ortopedická je obuv vyráběná individuálně a je určena pro diabetiky po nízké amputaci nebo se závažnými deformitami nohou (např. v chronickém stádiu Charcotovy osteoartropatie).         

Na co si dát při výběru obuvi pozor

Správná velikost – botu nestačí pouze vyzkoušet, ale prodejce musí přeměřit nohu pacienta a určit správnou velikost. Špatná velikost obuvi může způsobovat otlaky a obtíže zhoršit.

Pevnost – bota nesmí tlačit, ale zároveň musí dobře fixovat nohu. Nejvhodnější je fixace šněrováním nebo suchým zipem.

Materiál – pro správnou účinnost je důležité, aby byl materiál prodyšný. Nejlepší je proto svršek boty z kůže a vkládací stélka z open cell (otevřené buňky) materiálů, jež tuto funkci naplňují.

Provedení – bota má být nízká, s podpatkem maximálně 2,5 cm. Vnitřek musí být hladký beze švů, aby netlačila na pokožku. Lepší funkci plní vícevrstvá stélka, která brání vzniku odřenin a zároveň tlumí nárazy.

Poznámka redakce:
doporučujeme prohlédnout si internetové stránky www.diabota.cz, kde získáte informace o vhodné obuvi pro diabetiky.

Obezita - léčba Obvazové materiály