A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Obezita - léčba

DIETA

Nejjednodušší dietní opatření v léčbě obezity je omezení energeticky bohatých jídel obsahujících volné sacharidy a nasycené tuky. Pokud nestačí změny ve výběru jídel, je nutné přikročit k přesnějšímu počítání energie. Dietní doporučení by mělo být individualizováno tak, aby se docílilo snížení nejméně o 500 - 1000 kcal/den ( 2100 - 4200 kJ) proti dosavadnímu příjmu, které může vést k redukci hmotnosti až o 10% výchozí hmotnosti rychlostí váhového úbytku 0,5-1kg/týden.

FYZICKÁ AKTIVITA

V léčbě obezity se doporučuje minimálně 150 minut/týden vytrvalostní (aerobní) fyzické aktivity střední intenzity a/nebo 90 min/týden intenzivní fyzické aktivity, která by měla být rozložena minimálně do 3 dní, přestávka mezi jednotlivým cvičením by neměla být delší než 2 dny (viz cvičení, sport posilování)

PSYCHOTERAPIE

Obezita není jen tělesným problémem, ale za jejím vznikem stojí často nevhodné jídelní chování, špatné stravovací návyky, neschopnost zvládat stres a účinně relaxovat a právě v léčbě těchto poruch má své nesporné místo psychoterapie (viz též kognitivně behaviorální terapie psychoterapie, STOB)

ANTIOBEZITIKA

Jejich využití je velice výhodné v případech kdy režimová opatření nepřinášejí dostačující efekt, kdy antiobezitika slouží jako pomůcka k nastartování a udržení redukce tělesné hmotnosti.

BARIATRIE

Je to chirurgický způsob léčby obezity, který se používá obvykle při selhání výše uvedených konzervativních způsobů léčby.

Obezita - komplikace Obuv pro diabetiky