Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

zvýšená hladina cukru v krvi a hormonální léčba

Datum vložení dotazu: 17.07.2021

Ptá se: Eva

Dotaz

Dobrý den. Vloni na jaře jsem absolvovala oboustrannou mastektomii pro invazivní lobulární karcinom prsu a v létě 5 týdnu radioterapie. Nádor je hormonálně závislý, takže mi byla předepsána léčba inhibitorem aromatázy (nejprve anastrozol, pro zhoršení deprese výměna za letrozol). Beru cca 15 měsíců. Od začátku letošního roku pozoruji úbytek váhy (cca 4 kg za 6 měsíců), nechutenství nemám, zároveň roste hladina cukru (postupně z 5,3 před diagnózou nádoru na 6 nalačno při kontrole 14. 6. 2021). Zároveň mírný nárůst onkomarkerů (Ca 15-3 2x za sebou lehce nadhraniční). Chtěla bych se zeptat, zda může nárůst cukru souviset s hormonální léčbou a zda to vysvětluje i úbytek na váze. Vzhledem k tomu, že hormonální léčba je plánována na 5-10 let, budu se muset připravit i na léčbu cukrovky? V září jsem objednána na UZ vyšetření hrudní stěny a břicha ke kontrole remise rakoviny. Předem děkuji za odpověď a přeji krásné léto. Eva
věk: 62 let výška: 169 cm váha: 56 kg

Odpověď

Vážená paní Evo, přeji dobrý den,

lék letrozol, který v současnosti užíváte může vyvolávat řadu nežádoucích účinků. Patří k nim např. změny tělesné hmotnosti, přičemž často (tj. 1-10 % pacientek) se vyskytuje její zvýšení a méně často (tj. 0,1-1 % pacientek) se pak vyskytuje její snížení. Letrozol však obecně hladinu krevního cukru neovlivňuje. Vámi popisované zvýšení glykémie tak nepatří mezi nežádoucí účinky letrozolu. Za zvýšení glykémie jsou odpovědné jiné hormony, např. glukokortikoidy, které glykémii ovlivňují poměrně významně, a mohou dokonce vyvolat vznik diabetu 2. typu. Nevím jaké léky dále užíváte, postupné zvyšování glykémie mohou vedle glukokortikoidů vyvolat např. některé léky používané při léčbě vysokého krevního tlaku, zvýšení glykémie mohou také způsobit některé léky používané u hypercholesterolémie.

Doporučil bych Vám proto kontaktovat Vašeho praktického lékaře. Ten může zhodnotit Vaší terapii a případně provést její změny. Může Vám také nechat provést glukózový toleranční zátěžový test, což je poměrně jednoduché vyšetření, které odpoví na otázku zda máte porušenou regulaci krevního cukru a zda je vhodná nebo dokonce nutná léčba. S tímto vyšetřením není třeba čekat na kontrolní vyšetření, které máte naplánováno na září a můžete jej podstoupit ještě o prázdninách, ať se zbytečně nestresujete.

Držím palce a jsem s přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

356 dotazů

 • Dotaz

  Mam silny unik moci.muze se po leku ivonkana zhorsit unik moci.mam v nem pokracovat? Mam ho na snizeni diabetu.dekuji.dik za radu.

  Odpověď

  Milá tazatelko,

  lék Invokana zvyšuje vylučování krevního cukru do moči. Tím dochází nejen ke snižování glykémie, ale zvláště když je glykémie vysoká, zvyšuje se i množství moči. Proto je dost pravděpodobné, že tento lék zhoršuje inkontinenci (únik) moči, pokud tím někdo trpí. Moč navíc obsahuje cukr, což může v intimních oblastech působit kvasinkovou infekci. Proto si myslím, že pokud se nějakým způsobem váš únik moči nezlepší, nebude Invokana vhodným lékem. Bude ale pravděpodobně nutné ji nahradit nějakým jiným antidiabetikem, samozřejmě kromě diety.

  Rozhodně byste ale měla navštívit také urologa, který by mohl navrhnout léčbu úniku moči, a to nejspíše nějakými tabletami, cvičením, případně i malou operací.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Již 10 let užívám stejný lék Glucophage 2x1000 a Gliclazid 30 mg. Výsledky jsou stále stejné: na lačno 6-7,5 . Nemyslím si, že jde dlouhodobě o dobrý výsledek. Jednak je to více léků za den. Věřím že existuje jen 1 lék denně. Je to možné? Jaroslav

  Odpověď

  Milý Jaroslave,

  Pro léčbu diabetu 2. typu je nyní k dispozici celá paleta léků. Poměrně méně se nyní používají látky, které čistě stimulují sekreci inzulínu (jako např. gliclazid) a více se používají látky, které zlepšují jeho účinnost. Mezi ně stále patří jako základní lék metformin, protože dobře funguje a má řadu dalších pozitivních efektů. Kromě toho jako starší lék není příliš drahý. V posledních letech se hodně používají injekční léky, které mají více efektů zároveň. Zejména snižují pocit hladu, ale také stimulují sekreci inzulínu a zlepšují efekt inzulínu. Jsou to tzv. GLP-1 analoga. Existují také léky, které zvyšují vylučování glukózy močí (glifloziny), ale i další léky. Přehled najdete i na našich stránkách, a to zde:

  https://www.cukrovka.cz/lecba-cukrovky-2-typu

  https://www.cukrovka.cz/komnata-pata-antidiabetika

  Pro diabetes 2. typu, zejména pak jeho „lehčích forem“, platí jedna zásada: Základem léčby je dieta! Mnoho léků pomáhá zpracovat nadměrné množství sacharidů a kalorií, které nepotřebujeme. Zbytečné „kalorie“ bloudí tělem, zvyšují glykémii a nemají, kam se uložit. Léky pomáhají jejich ukládání do zásoby, tedy vlastně tloustnutí. Proto základem je omezení příjmu kalorií, aby se s tím tělo dokázalo vypořádat samo. Léky se pak podávají, aby to tělu usnadnily.

  Vy máte značnou nadváhu a léky berete celkem dobré. Metformin stále zůstává základem a gliclazid je jedna z dalších možností, které se přidávají.

  Předpis dalších léků závisí nejen na charakteru vašeho diabetu (spíše obezita, nebo naopak spíše částečný nedostatek inzulínu), ale také na stupni vyrovnání diabetu a na ochotě pacienta v léčbě spolupracovat. Máte-li tedy diabetes dobře vyrovnaný (a vy možná máte, ale neznám glykovaný hemoglobin ani hodnoty po jídle), tak by asi opravdu stačilo zlepšení diety a přidání pohybu. Pokud nikoliv, mohl byste dostat některý lék z dalších skupin, např. GLP-1 analog (injekční), který by vám mohl pomoci dietu lépe držet a zhubnout, nebo gliflozin.

  Mnoho léků se nyní vyrábí ve fixních kombinacích, např. gliflozin s metforminem v jedné tabletě.

  Co vám tedy doporučuji? Především si ujasněte, jak dobře je váš diabetes vyrovnaný. K tomu potřebujete znát hodnotu glykovaného hemoglobinu (měla by být určitě pod 53 mmol/mol, ale raději nižší, co nejblíže 47). Dále ověřte svoje glykémie po jídle. Budou-li nad 10 mmol/l, určitě potřebujete zintenzivnění léčby.

  Dále zkuste efekt důsledné diety, se kterou se ovšem musíte seznámit a musíte být schopen počítat množství sacharidů v dietě. Pokud by zpřísnění diety nepřineslo dostatečný efekt, měl byste k metforminu užívat ještě další lék nebo léky. Je jich k dispozici řada, ale všechny mají své indikace, které se řídí podle vašeho celkového stavu (vyrovnání diabetu, obezita, riziko kardiovaskulárních onemocnění, přítomnost dalších komplikací diabetu) a podobně. V tom vám poradí váš diabetolog. Mohl by pro vás být např. vhodný metformin spolu s analogem GLP-1 (injekce 1x týdně), případně metformin spolu s gliflozinem.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den Muže se pichat inzulin ryzodeg při těhotenství ?

  Odpověď

  Dobrý den, 

  inzulín Ryzodeg (kombinace dvou typů inzulínu) je v těhotenství možný. Použití všech typů inzulínu je v  těhotenství bezpečné. Z perorálních antidiabetik (tbl) je možné užívat během těhotentví pouze metformin, ten je však kontraindikován následně během kojení. Ostatní perorální antidiabetika jsou v těhotenství a během kojení kontraindikovaná. 

  S pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mem diabetes již asi 12 let, stále velmi kompenzováno až do minulého roku.pravdepodobne po prodelanem covidu se mi skokove cukrovka zhoršila. V únoru, kdy jsem měla glykemie naladěno kolem 11, jsem si nechala udělat glykovany hemoglobin, výsledek 41. Protože všechny glykemie byly stále vysoké, napsal mi lékař Glucofage 1000 a před každým jídlem Republiky accord. Do té doby jsem brala Glucofage 750. Po týdnu užívání těchto nových léků jsem byly znovu na krvi, glykemie naladěno 11,7, glykovany hemoglobin 63. To znamená, že tyto léky vůbec nefungují. Co prosím ještě existuje? Helena

  Odpověď

  Milá Heleno, naštěstí moje "soukromá detektivní kancelář" zjistila, co se skrývá pod označením vašeho léku "Republika Accord", někdy stojí za to si před odesláním ještě přečíst, co píšete. Je to zřejmě Repaglinid, že?

  Podle mého názoru není vaše tělo schopné produkovat dostatečné množství inzulínu, takže ho máte v těle nedostatek. Jste štíhlá osoba, určitě nepotřebujete zpřísňovat dietu, a honit vaše zbylé beta-buňky, které tvoří v těle inzulín, také nepovažuji za vhodné. Naopak, když jim dáte trochu pohov, naopak se mohou zotavit a dále vám sloužit.

  Proto ve vašem případě považuji za vhodné nasadit inzulínovou léčbu. Začal bych malou dávkou dlouze působícího přípravku, pro začátek třeba 12 j. na noc. Ostatní léky na diabetes bych vysadil. Také bude vhodné, když si budete měřit sama glykémie a naučíte se dávku inzulínu lehce upravovat tak, abyste měla glykémie blízko normy. Poraďte se proto o tom se svým lékařem nebo diabetologem. Myslím ale, že bude souhlasit. Stupňovat další tablety by sice bylo možné, ale nepovažuji to za správné. Podávání inzulínu dnešními pery je jednoduché.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Dostala jsem lék Trulicity na léčbu diabetes 2. typu. Jak dlouho trvá nástup účinnosti tohoto léku? Aplikovala jsem první injekci a po 5 dnech jsem ještě nezaznamenala zlepšení. Děkuji za odpověď. Jitka 

  Odpověď

  Milá Jitko, lék Trulicity má více účinků. Podporuje sekreci inzulínu, zlepšuje jeho účinnost a působí také na zažívací ústrojí a snižuje pocit hladu. To vše má za následek, že lidé většinou méně jedí, mají sklon k poklesu hmotnosti a postupně se jim zlepšuje vyrovnání diabetu.

  Zahájení léčby bývá spojeno někdy s pocitem mírné nevolnosti v souvislosti s jídlem, která je ale často považována za žádoucí, protože lidé pak méně jedí. Proto se léčba zahajuje nízkou dávkou, která se potom podle tolerance a efektu zvyšuje v průběhu týdnů. Léčebný efekt lze tedy očekávat spíše po měsíční léčbě, či později. Výhodou léku je, že míří na skutečné příčiny diabetu 2. typu a tím pomáhá. Jeho efekt lze ale zmařit, pokud pacient nedodržuje dietní režim. Pokud by se plná dávka nasadila hned, řada osob by lék pro špatnou toleranci předčasně odmítla.

  Doporučuji vám tedy vytrvat minimálně 6 měsíců. Za 6 měsíců by měla hladina glykovaného hemoglobinu klesnout alespoň o 7 % z původní hodnoty. Tedy pokud byste měla výchozí hodnotu např. 70 mmol/mol, měla by hodnota za 6 měsíců klesnout přibližně pod 65 mmol/mol. Jinak by lék zdravotní pojišťovna dále nehradila. Jen znovu opakuji: lék nefunguje automaticky. Podporuje vaši snahu, ale ta musí být!

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!