Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

změna léku na cukrovku

Datum vložení dotazu: 20.01.2023

Ptá se: Hana

Dotaz

Dobrý den, mám cukrovku dvacet let, ještě do doby před půl rokem jsem užívala po celou dobu Janumet 50 mg/1000mg 1-0-1 a Diaprel 30 mg 1-0-0. na lačno jsem měla 5,5 - 6,5 hodn., po obědě 8-10, po večeři 4,5-6.Vyskytla se u mě častá hypoglykemie, z toho ztráta paměti a odvoz RZ do nemocnice. Po této příhodě mě lékařka předepsala lék Novarep 0,5 mg, posléze Novarep 1 mg 1-1-1 a Gluphofage 500mg 0-0-1,i když jsem nezměnila způsob stravování, mám hodnoty na lačno 8,5-9, po obědě 15-16 a po večeři 15-19. Je to tak správné , dříve jsem tak vysoký cukr neměla. Děkuji za Váš názor a radu, může to být tou změnou léků? Hana
věk: 77 let výška: 162 cm váha: 68 kg

Odpověď

Milá Hano, přípravky Glucophage a Janumet zpravidla nepůsobí hypoglykémie, ale mohou usnadňovat jejich vznik při používání jiných léků, které hypoglykémii způsobit mohou. Mezi takové patří přípravek Diaprel. Ten totiž na rozdíl od předchozích vysloveně stimuluje sekreci vašeho vlastního inzulínu. Má poměrně dlouhou dobu působení a hypoglykémie může vzniknout třeba když zapomenete na jídlo, více se pohybujete, nebo dokonce vlivem používání nějakých dalších léků, které zvyšují hladiny tohoto léku v krvi (vlivem vytěsnění z krevních bílkovin), což mohou způsobit např. některé léky používané proti bolesti či teplotě.

Paní doktorka vám proto správně tento lék raději vysadila. Dala vám místo něj Novarep, což je ovšem lék působící podobným způsobem. Také stimuluje sekreci inzulínu, ale na rozdíl od Diaprelu má jen krátkou dobu působení. Bere se tedy vysloveně před jídly, aby podpořil uvolnění inzulínu a pokud možno potom dále již neúčinkoval.

Zároveň vám ale výrazně snížila dávku léku metformin (v přípravku Janumet jste užívala 2x 1000 mg a nyní v přípravku Glucophage užíváte jen 500 mg metforminu 1x denně. Také vám ubyla další součást Janumetu, což je mírně působící lék sitagliptin.

Já vám nyní navrhuji:

1. Omezte příjem sacharidů v dietě. Měla by vám stačit 150 g denně celkem.

2. Přípravek Glucophage užívejte minimálně v dávce 2x 500 mg, ale mohla byste klidně i 2x 850 mg.

3. Pokračujte s lékem Novarep. Berte jej krátce před jídlem. Pokus byste nejedla, tak jej neberte. Mějte na paměti, že tento lék může způsobit hypoglykémii, a proto ne sice malý, ale přece jen nějaký příjem sacharidů je po něm nutný. Na vycházky si vždy pro jistotu berte s sebou nějaký rychle působící cukr.

V dalším průběhu uvidíte. Je možné léky dále měnit či přidat další. Dieta je ale základem. Vás ale chválím, že jste štíhlá.
 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

532 dotazů

 • Dotaz

  Jaký je rozdíl mezi Ryzodekem a Fiaspem. Milena

  Odpověď

  Vážená paní Mileno, přeji dobrý den,

  insulin FIASP obsahuje krátkodobě působící insulin, který má odlišnou strukturu od lidského insulinu, což mu propůjčuje výhodné vlastnosti, zejména velmi rychlý nástup účinku a jeho krátké trvání, navíc k insulinu je přidán vitamin nikotinamid, který dále urychluje působení insulinu. Naproto tomu insulin RYZODEG obsahuje směs dvou insulinů. Jeden je totožný s insulinem FIASP nazáváme jej insulin aspart a má rychlý nástup účinku, druhý insulin je nazýván degludek a je pro něj charakteristicé velmi dlouhé působení. Kombinace obou insulinů (aspart a degludek) začíná působit rychle a velmi dlouho přetrvává (24 hodin). Optimální strategie léčby insulinem se může u pacienta stanovit právě proto, že jsou dostupné různé typy insulinů podle rychlosti nástupu jejich účinku a délce jeho trvání. Od toho se odvíjí počet denních dávek insulinu.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  došel mi novorapid,toujenu mám dostatek.mohu si ho píchat místo novorapidu (dočasně)

  Odpověď

  Milý Václave, již jste asi předběžnou odpověď dostal. Novorapid je rychle působící inzulín a podává se před jídly. Za určitých okolností, kdy lidé nic nejedí, by v některých případech mohli jeho dávku vynechat. Lék Toujeo je velmi dlouho působící inzulín, déle neř 24 hod. Jeho podání před jídlem nemá žádný bezprostřední efekt, ale při opakovaném podání by vám mohl způsobit hypoglykémii, když by se v těle nahromadil.

  Nejlepším řešením je bezprostředně vynechat jídlo před vynechanou dávkou Novorapidu. Dále byste se měl hned vydat na pohotovost a nechat si předepsat svůj Novorapid a řádně jej užívat.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dorby den, dle vaseho doporuceni nechal jsem si urychlene udelat test - Mam aktualni vysetreni dnes, (viz priloha), glc 4.6m, B_Hba1c 35, S_Inzulin 4.7 mIU/L, coz ale podle vseho nejsou tak spatne hodnoty. Ale presto mam problem s glykemii po jidle ktera byva 10-15 mmlo/L, nerozumim proc, je to snad specialni typ diabetu ?

  Odpověď

  Dobrý den,

  v poslední odpovědi (ze dne 13.9.2023)  jsem Vám doporučovala návrat k dietě, pohybu a rovněž lékům na cukrovku. Nechal jste si udělat testy, produkce inzulínu je v normě, rovněž tak glykémie nalačno a HbA1C. Nicméně máte vyšší glykémie po jídle. Vzestup glykémie po jídle může být prvním projevem, že slinivka netvoří v reakci na příjem cukrů tolik inzulínu, kolik by bylo potřeba.

  Nepíšete zda jste již začal užívat léky, které jste v minulosti užíval a které vedly k uspokojivé kompenzaci diabetu. Od vašeho dotazu uplynulo 10 dnů. Pokud jste skutečně začal držet dietu, hýbat se a užívat léky, je třeba vytrvat cca 3-4 týdny. Pokud poté při maximální dávce léku budete mít stále glykémii po jídle nad 10,0 mmol/l, je třeba navštívit vašeho lékaře a upravit léčbu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, užívám Betalox 50 a pan doktor mi přidal Carzap HCT 8/12,5, půlku tbl.denně. Ráno jsem si měřila cukr na lačno jsem měla 8,2 dvě hodiny po snídani 11. Před užíváním Carzapu jsem měla hodnoty do 8,2mmol/l. Carzap užívám 14dnů. Na cukrovku Stadamet 500mg. Může Carzap ovlivnit hladinu cukru? Nic jiného mě nenapadá, snažím se žít zdravě. Děkuji za odpověď. Marcela Š.

  Odpověď

  Vážená paní Marcelo, přeji dobrý den,

  jak přípravek Betaloc, tak i přípravek Carzap HCl mohou ovlivňovat hladinu krevního cukru, každý z nich ale jiným způsobem. Betaloc působí snížení glykémie a vlastně může zesílit účinek léků užívaných na cukrovku, a to v závislosti na tom jaké přesně užíváte (ve Vašem případě Stadamet). Přípravek Carzap HCl zvyšuje glykémii, přičemž za tento účinek je odpovědný především hydrochlorothiazid, který přípravek obsahuje. Zvýšení glykémie je závislé na dávce hydrochlorotohiazidu, která u Vás je 12,5 mg, jedná se tedy o dávku nízkou, která u většiny pacientů nemá významnější vliv na glykémii. Zvýšení glykémie po jídle, které popisujete je ale poměrně veliké, hydrochlorothiazid v dávce, kterou užíváte, takové zvýšení obvykle nenavozuje, ale již jsem se o obdobným zvýšením, které uvádítě v minulosti setkal. Doporučil bych Vám poradit se s Vaším lékařem jak konkrétně situaci řešit. Někdy může alespoň částečně pomoci užití přípravku Carzap HCl cca 1 hodinu po jídle (aby se pomaleji vstřebával).

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možné užívat současně lék Jardiance a Novapio? Jana

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  oba léčivé přípravky, tj. Jardiance a Novapio se používají k léčbě diabetu. Jejich vzájemná kombinace je možná a je spojena se zvýšením antidiabetického účinku, neboť tyto léky mají odlišný mechanismus působení. Vedle toho, že si oba léky vzájemně zvyšují účinek "proti cukrovce", empagliflozin (přípravek Jardiance) navíc může mírně zvyšovat koncentrace pioglitazonu (přípravek Novapio) v krvi, zatímco pioglitazon nemá vliv na osud empagliflozinu. Uvedená léková interakce nebrání současnému podávání obou léků, naopak může být výhodná a přispět k vyšší účinnosti.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!