Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

změna léku na cukrovku

Datum vložení dotazu: 20.01.2023

Ptá se: Hana

Dotaz

Dobrý den, mám cukrovku dvacet let, ještě do doby před půl rokem jsem užívala po celou dobu Janumet 50 mg/1000mg 1-0-1 a Diaprel 30 mg 1-0-0. na lačno jsem měla 5,5 - 6,5 hodn., po obědě 8-10, po večeři 4,5-6.Vyskytla se u mě častá hypoglykemie, z toho ztráta paměti a odvoz RZ do nemocnice. Po této příhodě mě lékařka předepsala lék Novarep 0,5 mg, posléze Novarep 1 mg 1-1-1 a Gluphofage 500mg 0-0-1,i když jsem nezměnila způsob stravování, mám hodnoty na lačno 8,5-9, po obědě 15-16 a po večeři 15-19. Je to tak správné , dříve jsem tak vysoký cukr neměla. Děkuji za Váš názor a radu, může to být tou změnou léků? Hana
věk: 77 let výška: 162 cm váha: 68 kg

Odpověď

Milá Hano, přípravky Glucophage a Janumet zpravidla nepůsobí hypoglykémie, ale mohou usnadňovat jejich vznik při používání jiných léků, které hypoglykémii způsobit mohou. Mezi takové patří přípravek Diaprel. Ten totiž na rozdíl od předchozích vysloveně stimuluje sekreci vašeho vlastního inzulínu. Má poměrně dlouhou dobu působení a hypoglykémie může vzniknout třeba když zapomenete na jídlo, více se pohybujete, nebo dokonce vlivem používání nějakých dalších léků, které zvyšují hladiny tohoto léku v krvi (vlivem vytěsnění z krevních bílkovin), což mohou způsobit např. některé léky používané proti bolesti či teplotě.

Paní doktorka vám proto správně tento lék raději vysadila. Dala vám místo něj Novarep, což je ovšem lék působící podobným způsobem. Také stimuluje sekreci inzulínu, ale na rozdíl od Diaprelu má jen krátkou dobu působení. Bere se tedy vysloveně před jídly, aby podpořil uvolnění inzulínu a pokud možno potom dále již neúčinkoval.

Zároveň vám ale výrazně snížila dávku léku metformin (v přípravku Janumet jste užívala 2x 1000 mg a nyní v přípravku Glucophage užíváte jen 500 mg metforminu 1x denně. Také vám ubyla další součást Janumetu, což je mírně působící lék sitagliptin.

Já vám nyní navrhuji:

1. Omezte příjem sacharidů v dietě. Měla by vám stačit 150 g denně celkem.

2. Přípravek Glucophage užívejte minimálně v dávce 2x 500 mg, ale mohla byste klidně i 2x 850 mg.

3. Pokračujte s lékem Novarep. Berte jej krátce před jídlem. Pokus byste nejedla, tak jej neberte. Mějte na paměti, že tento lék může způsobit hypoglykémii, a proto ne sice malý, ale přece jen nějaký příjem sacharidů je po něm nutný. Na vycházky si vždy pro jistotu berte s sebou nějaký rychle působící cukr.

V dalším průběhu uvidíte. Je možné léky dále měnit či přidat další. Dieta je ale základem. Vás ale chválím, že jste štíhlá.
 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

436 dotazů

 • Dotaz

  Prosím o radu, mám ranní hostinu okolo 11-12, píchám si noční inzulin a denní před hlavním jídlem, večeřím okolo 18.hodiny dle rámcového jídelníčku a večer okolo osmé už jen bílý jogurt s ovocem a nebo něco lehkého, , během dne mám již hodnoty v pořádku, 6-8. Mám předepsanou dietu na 200g sacharidů, kterou vcelku dodržují. Děkuji za odpověď. Jana

  Odpověď

  Milá Jano, vzhledem k tomu, že máte dost výraznou nadváhu, tak bych vyšší glykémie ráno řešil především omezením kalorického příjmu a množství sacharidů v dietě. Pak teprve bych přistupoval ke zvýšení dávky nočního inzulínu. Pro jeho dávkování je základním ukazatelem právě hodnota glykémie ráno. Noční inzulín by měl potlačit novotvorbu glukózy v těle ze zásobních látek, zejména z jaterního glykogenu. Ta jinak přirozeně stoupá právě brzy ráno, ale u zdravého člověka to vyrovná větší sekrece inzulínu. Na druhé straně je ovšem nutné zabránit nočním hypoglykémiím. Záleží také na typu nočního inzulínu. Např. Lantus působí maximálně asi za 8-12 hod. po podání a hodí se dobře k úpravě ranních glykémií. Tresiba a částečně Toujeo působí déle a pomaleji, a tak kromě ranní glykémie je při jejich dávkování vhodné přihlížet také k dalším hodnotám na lačno během dne, tedy např. před obědem či před večeří.

  Mějte také na paměti, že i bílý jogurt obsahuje cukr (mléčný), a to asi 4 – 5 %. A ovoce samozřejmě také. Máte-li tedy večer glykémii mírně vyšší, tak po takového druhé večeři vám hodnoty dále stoupnou a může se to držet až do rána. 200 g sacharidů je s ohledem na vaši postavu a věk poměrně dost, a to ještě člověk spíš má tendenci vypočítané množství sacharidů v dietě zaokrouhlovat směrem dolů. Co tedy navrhuji:

  Omezte svoje „druhé večeře“. Pokud to nebude stačit, lehce zvyšte dávku nočního inzulínu tak, abyste ráno mívala glykémii mezi 5 – 7 mmol/l, a to bez nočních hypoglykémií. A pokud se svých druhých večeří nebudete chtít vzdát, tak byste si před nimi měla dát alespoň velmi malou dávku rychle působícího inzulínu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívám Ozempic od června 1923. Začínal jsem dávkou 0,25 mg. po dobu 3 měsíců. Po následující kontrole u diabetika mi bylo nabídnuto dávkování 0,5 mg opět na 3 měsíce. Po další kontrole u diabetologa mi bylo nabídnuto dávkování 1mg. Pro upřesnění ae mi zlepšila hodnota hladiny z 64 na 52 . Váha mi jde také postupně dolů. Po dlouhé době jsem se přes vánoce udržel pod 100kg. Maxima byla 94 kg. Pohybu v současné době moc nemám. Jedno koleno mám vyměněné v říjnu 1921 a druhé mi budou měnit letos v dubnu. Teď proč vlastně píši. Může to být shoda náhod, ale připadá mi, že od navýšeni dávky na 1 mg mi začali potíže s rýmou. Mám stále víceméně ucpanou nosní dírku a nemohu se toho zbavit. K tomu se mi pak přidávají stavy úzkostí, snad z pocitu že nemohu pořadně dýchat a jakoby se dodýchat. Od léta 1922 jsem bral prášky na prostatu a to Tamsulosin HCI Mylan 0,4 mg. Po poradě s panem doktorem z urologie mi byly změněny na Silodosin Recordati 8 mg. Musel jsem je vysadit po dohodě s urologem, protože mi začali po navýšeni Ozempicu ty stavy s úzkostí a s rýmou. U léků na prostatu je v příbalových letácích jako možný nežádoucí účinek právě udán zánět nosohltanu. I přes vysazení těchto léků se mi přicpaná nosní dírka o moc nezlepšila. Jinak nekýchám a z nosu mi takzvaně neteče. Ještě doplním seznam léků. STADAMET 1000mg TBL FLM 60 1-0-1 LEVEMIR FLEXPEN 100U/ML INJ SOL 5x3 ML 0-0-0-13 TRIPLIXAM 10MG/2; 5MG/5MG TBL FLM 30 1-0-0 NOVAPIO 15 MG TBL NOB 30. 1-0-0 CORVAPRO 10 MG TBL FLM 30 1-0-0 Velice děkuji za odpověď. Přeji hezký den Milan

  Odpověď

  Vážený pane Milane, přeji dobrý den,

  popisujete dva nežádoucí účinky, které by podle Vašeho názoru mohl vyvolat lék Ozempic, jedná se o úzkost a pocit ucpaného nosu. Tyto nežádoucí účinky nejsou uvedeny mezi nežádoucími účinku léku v příbalové informaci. I když úzkost uvedena je, ale jako jeden z průvodních příznaků hypoglykemické příhody. Díval jsem se proto do databáze nežádoucích účinků amerického Úřadu pro léky a potraviny (FDA). Tam se mi oba nežádoucí účinky podařilo dohledat, i když jejich výskyt je nesmírně vzácný (méně než 0,01 %). Díval jsem se proto, zda pacienti uvedení v databázi neužívali také jiné léky, které mohou úzkost nebo pocit ucpaného nosu vyvolat. Zjistil jsem, že téměř všichni, i když několik z nich neužívalo žádné jiné léky. Platí proto, že tamsulosin a silodosin které tyto nežádoucí účinky vyvolávají až u 10 % pacientů, jsou patrně prvotní příčinou. Je docela možné, že pocit ucpanéhoé nosu jste pozoroval v souvislosti s podávání léků na prostatu a tento nežádoucí účinek nyní přetrává, protože zcela ojediněle jej patrně může vyvolat i lék Ozempic. Pokud jsou pro Vás tyto nežádoucí účinky alespoň trochu akceptovatelné, je dobré zachovat podávání léku Ozampic, protože je jeho podávání spojeno s významným snížením mnoha rizik. Samozřejmě lze vyzkoušet snížení dávky na 0,5 mg, zda nežádoucí účinky nezmizí, i když bych poté znovu zkusil dávku zvýšit na 1 mg.

  Ještě si dovolím poznámku na závěr. Úzkost má jako nežádoucí účinek uváděnou přípravek Triplixam. Je docela možné, že podáváním léku Ozempik došlo ke snížení Vaší váhy a nynější dávka přípravku Triplixam je již pro Vás vysoká (i když si to na první pohled nemyslím). Setkávám se však s tím, že snížení tělesného hmotnosti při terapii semaglutidem vede k potřebě snížit dávky některých léků. Přiznivý efekt léku = zhubnutí, tak paradoxně může vyvolat nežádoucí účinky jiných léků.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den. Je mi 75 let, 88 kg, kazdy den chodim v prumeru 7 km rychlejší chůzí, ranni glykemie od 6.7 do 7.6 mmol/l. Dve hodiny po jídle od 6.5 do 8.4 mmol/l , glykovaný hemoglobin nekolikrat změřený od 44 do 47. Kdyz ujdu 3 km po jídle mám hodnoty od 4 do 5.7 mmol/l. Užívám jeden Glukophage XR1000 večer. Od začátku užívání trpím ranními průjmy. Je nutno kompenzovat tabletami více? Bylo by dobré ještě snížit hmotnost? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  dobrý den

  v první řadě přijměte velkou pochvalu za to, jak se vzorně o sebe staráte. Pravidelný pohyb, uspokojivá hmotnost, ideální glykémie. Určitě není třeba zvyšovat dávky Glucophage. Naopak, pokud trpíte průjmy, je možné zkusit dávku snížit např na 750 mg nebo 500 mg 1x denně. Tedy na takovou dávku, která průjmy nevyvolává. Pokud by došlo ke zvýšení glykémie, je možné použít jiné léky, které rovněž vedou k udržení optimální glykémie, ale bez vlivu na zažívací systém, tedy bez průjmů. To je ale již potřeba probrat s diabetologem, který Vám léky předepisuje.

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dlouho užívám NovoRapid PumpCart, poslední dobou okolo vpichu zarudnutí (#1cm). Po čase se ještě zvětší (#2cm) a trochu zduří. Samotná samolepka je bez reakce i po 5ti dnech. Defekt mizí asi za čtrnáct (+) dni. Prosím o radu čím NovoRapid nahradit. Jirka

  Odpověď

  Milý Jirko, čas od času se ukáže, že někteří pacienti mají určitou reakci v místě vpichu inzulínu. Může jít o lokální podráždění nějakou chemickou součástí inzulínového přípravku, výjimečně jde o reakci na samotný inzulín. Potom se vyplatí zkusit jiný inzulínové přípravek.

  Na druhé straně, u uživatelů inzulínových pump se vyskytuje poměrně často reakce, kterou vy popisujete, v místě vpichu kanyly. Někteří špatně reagují na adhezní lepivou vrstvu okolo kanyly, ale to vy vylučujete. Druhou nejčastější příčinou je počínající infekce v místě vpichu. Proto dříve než se odhodláte k výměně inzulínového přípravku, ověřte, že kanyly používáte správným způsobem.

  Kanyly představují cizí těleso zavedené do podkoží. Infekce pocházející z povrchu kůže, může vzniknout různě rychle u různých osob. Jak jistě víte, místo vpichu je vhodné před vpichem kanyly desinfikovat. Kanyla je určena k užívání po dobu 2 a maximálně 3 dnů. Při delším použití jsou místní reakce časté, rovněž správné vstřebávání inzulínu již není zaručeno. Vy píšete dokonce o 5 dnech. To je vysloveně špatně.

  Zkuste tedy nejprve zkrátit dobu používání kanyly na 2 dny. Teprve budete-li reakci pozorovat i potom, uvažujte o výměně inzulínu. Zásobníky Pumpcart jsou již přeplněné. Mohl byste tedy používat nepřeplněné zásobníky a dávat si tam jiný typu rychle působícího inzulínu, s výjimkou inzulínu Novorapid, nepoť ten je stejný s inzulínem v náplních Pumpcart.
   

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!