Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

záchyt diabetu 2. typu

Datum vložení dotazu: 11.11.2021

Ptá se: Lucie

Dotaz

Dobrý den, moje obvodní lékařka mi dělala odběr žilní krve a zjistila že můj cukr v krvi je 8,8, předepsala mi lék Stadamet 500mg 3x denně, které mi nedělají dobře, což jsem řekla i paní lékařce a ta řekla jen, že je to normální. Rok předtím mi dělala test na cukrovku a měla jsem to zcela v pořádku, je možné, že by se mohlo stát, že se cukrovka takto během roku objeví? Žádám vás prosím o váš názor na mojí situaci. Předem děkuji za odpověď. Lucie
věk: 32 let výška: 163 cm váha: 106 kg

Odpověď

Milá Lucie, obezita je kromě určitých vrozených sklonů (kam bohužel někdy patří i ta obezita), nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik diabetu 2. typu. Když to člověk s tou obezitou stále pokouší, diabetes skutečně velmi často vznikne. Dalším rizikovým faktorem je věk. Vy jste ale velmi mladá a tak se může snadno stát, že se vaše porucha bude postupně dále zhoršovat, pokud s tím něco zásadního neuděláte.

Metformin (Stadamet) je pomůcka, která funguje, i když zdaleka ne tak dobře, jako nasazení opravdové diety a pohybového režimu. U některých lidí působí zpočátku mírnou nevolnost či nadýmání, ale většinou tento problém postupně vymizí. Proto se také někdy začíná postupně, např. první týden jen 1 tableta, pak 2 a nakonec ty 3.

Pro vás je ale zásadní uvědomit si, že jste nyní na křižovatce. Buď něco zásadního ve svém životním stylu změníte, nebo se vystavujete nebezpečí postupného zhoršování a později vzniku různých dalších poruch, jako jsou např. ateroskleróza, polyneuropatie, onemocnění ledvin, kloubů, očí ….

Kromě diety a pohybu byste mohla zvážit i možnost tzv. bariatrické léčby, která spočívá v zákroku na zažívacím ústrojí. To působí nejen na samotnou obezitu, ale zlepšuje to vyrovnání diabetu, který může i vymizet. Důležitá je ale motivace a vytrvalost. V tom případě byste se měla obrátit na nějaké obezitologické centrum, kde by vám dále poradili. Bát se nemusíte, nepostupuje se tak zhurta, nejdříve to s vámi zkusí běžnými způsoby.

Stadamet vám tedy doporučuji. Jsou ale k dispozici i jiné léky, pokud by vám tento dlouhodobě nevyhovoval.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

298 dotazů

 • Dotaz

  Dotaz se týká manžela: od r. 2009 /v 68 letech/ měl záchyt diabetu 2.typu, kdy měl váhu 95 kg, glyk.6,9 /5-6piv denně/, jinak od 35 let léčen na hypertenzi enapem 1tblvečer dosud. Léčba diabetu zahájena glukof.500 /1 tbl.večer a dieta. Poté váha snížena na 74kg, občas kolem 80kg. V letech 2013-2018 asi po radioterapii CA prostaty a op.žučníku, došlo ke zvýšení váhy na 85 kg a glykemie na 6,5-9 mmol /moč+++/, V r. 2020 GLUKOFAGE 750XR /1 tbl.večer, snížena váha na 77 kg, následně 2tbl.večer + Metformin 500/1 tbl.ráno,+ Diaprel 60 1tbl ráno a před týdnem Galvas 50 /1tbl ráno + 1 tbl.večer/.

  Nyní váha 74 kg, přesto cca 3 měs. zvýšená glykemie v rozpětí 10-16,8 při každém měření před jídlem i po jídle, ráno ap. Dieta dle dopor.jídelníčku po celé období, min. 3 měs, pivo 0, pohybová aktivita vysoká /chůze cca 6km/denně, celoživotní každodenní fyzická aktivita, sekání a řezání dříví, trávy, údržba zahrady aj./ Dodatek: genetická zátěž - bratr diabet 1.typu, bratranec 2.typu, strýcové či tety 1 i 2. typ Manžel je v péči PL / a já se ptám a prosím o inf., zda máme šanci na zlepšení , co máme dělat lépe, nebo zda byste doporučili změnu léčby?? Děkuji moc.

  Odpověď

  Váš manžel má cukrovku již delší dobu (12 let) a v současné době je léčen trojkombinací léků na cukrovku (Metformin+Diaprel+Galvus). Třebaže drží dietu, hýbe se, nemá nadváhu, dochází ke zhoršování glykémie.

  Po delší době trvání cukrovky dochází u řady pacientů k postupnému zhoršování uvolňování inzulínu slinivkou, což lze i zkontrolovat v laboratoři a mohl by to být i případ vašeho manžela. Vzhledem k tomu, že již nyní má maximální doporučovanou dávku léků na cukrovku a hodnoty glykémie jsou nevyhovující, doporučovala bych přidat inzulín v jedné denní dávce. Aplikace inzulínu je jednoduchá, inzulín pomůže slinivce a lékům dostat pod kontrolu cukr nalačno k cílovým hodnotám kolem 6-7 mmol/l. Přes den pak obvykle ponecháváme léky. Tuto léčbu ale konzultujte s vaším lékařem.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Vážení.

  Je mi 76 let, jsem vysoký 175 cm a 100 kg vážím. Asi 35 let se léčím s polycytemií vera, dále jsem léčen střídavými venepunkcemi (cca 3x roka). Mám diabetes II. stupně, léčím se asi 12 let, z počátku různými prášky, v poslední době si píchám inzulín. Humulín R7,00 hod 12 j, 13,00 hod. 12 j a  19,00 10 j. Abasaglar 22,00 hod. 12  j.

  Dále uvádím prášky, které užívám:

  Název

  denně

  Anopyrin

  100 mg

  0,5-0-0

  Bigital

  10 mg/10 mg

  1-0-0

  Cavinton

  5 mg

  0-0-1

  Cynt

  0,4

  1-0-1

  Diozen

  500 mg

  0-1-0

  Ebrantil 60 Retard

  60 mg

  1-0-1

  MicardisPlus

  80/12,5mg

  0,5-0-0

  Milurit

  300 mg

  1-0-0/3

  Novalgin

  500 mg

  Sortis

  20 mg

  0-0-1

  Inzulín Humulin R

  100IU/ml

  12-12-10

  Inzulín ABASAGLAR

  100/ml

  0-0-12

  Dále trpím bolestí páteře a kloubů, mám diabetickou neuropatii, to mi znesnadňuje pohyb.

  Stravuji se pravidelně, maso nesmažené, ze stravy jsem vyloučil moučná jídla a z větší části brambory ,jako přílohy volím zeleninu, luštěniny. Ráno vodu s citronem a 2 vejce na tvrdo Piji kávu (2x denně v 10 a 15 hod), oběd ve 13 hod., večeře v 17 hod. zelenina, pečené maso a pod. Mezi jídlem dopoledne i odpoledne ovoce (jablko, víno, meloun a pod. Mám věčný hlad okamžitě po jídle, nejsem schopen zhubnout. Alkohol nepiji, kouřit jsem přestal před dvěma roky, Vzhledem k bolesti páteře a kloubů mám minimální pohyb.

  Můj zdr.stav se mi vůbec nelíbí, neustále přemýšlím o GLP 1, který by mi dle mého názoru určitě vyhovoval, s tím ale moje diabetoložka zásadně nesouhlasí.

  Prosím proto o vaše stanovisko. Děkuji a zdravím. Dalibor 

  Odpověď

  Milý Dalibore,

  Ve svém dotazu neuvádíte, jak dobře či jak špatně je váš diabetes vyrovnaný, tedy jak moc je žádoucí další změna terapie. Od toho se také odvíjí, jaké další léky byste mohl užívat. Vzhledem k vašim přidruženým onemocněním jsou navíc některé z nich málo vhodné. Vzhledem k polycytémii je podle mého názoru nutné dbát na to, aby vaše krev nebyla „příliš zahuštěná“. K tomu podstupujete ty venepunkce, pomáhá také ten Anopyrin. Dále je také vhodné dbát na dostatečný příjem tekutin, ale současně byste měl mít dobře kontrolovaný krevní tlak.

  Dobré vyrovnání diabetu je velmi důležité. Vězte, že kromě volby správných dávek inzulínu je zcela zásadní dodržování diety a omezení sacharidů, což činíte. Je to, uznávám, velmi obtížné, ale funguje to kromě inzulínu lépe než všechny ostatní antidiabetické léky včetně analogů GLP-1. Ty mají jako jeden z mechanismů účinku také omezení chuti k jídlu, a o to vám zřejmě jde.

  V současné době jsou ale tyto léky hrazené pojišťovnami jen při splnění určitých podmínek. Mezi ně patří nedostatečně vyrovnaný diabetes a dále užívání perorálního antidiabetika, které nemá dostatečný efekt. Takovým antidiabetikem bývá nejčastěji metformin, ale ten bych ve vašem případě nedoporučoval. Gliflozin by mohl být vhodný, ale měl bych trochu obavu z možného diuretického efektu s rizikem zahuštění při polycytémii.

  Řešením by mohlo být, že by váš lékař zdůvodnil, že zlepšení diabetu potřebujete, ale příslušná jiná antidiabetika pro vás nejsou vhodná. Ve vašem případě byste mohl místo inzulínu Abasaglar dostat v podstatě stejný inzulín, ke kterému je v jedné ampuli současně přidán analog GLP-1 lixisenatid. Přípravek se jmenuje Suliqua. Ten byste mohl zkusit, ale proti vůli vaší paní doktorky to není možné. Ta může mít další důvody, proč vám nechce vyhovět, které neznám. Ale vzhledem k vaší motivaci, přemýšlivosti a i vzhledem k vaší krevní chorobě by vám mohla vyhovět.  

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, jsem po covidu(březen) od května mi doktorka změnila léčbu vzala vokanamet s amarylem a nasadila tresbiu a glycladu, výsledky hrozné25/80 změnila za další injekce a diabetix, 12/75,opět změna natrulicity a metformin teva a opět měření doma kolem 20 skoro už nejím.... Mám změnit doktorku?? Alena

  Odpověď

  Milá Aleno, kdybyste věděla, jak je těžké někomu udělovat rady a přitom o něm skoro nic nevědět!

  Z vašeho velmi stručného líčení usuzuji, že máte diabetes 2. typu, jehož vyrovnání se poté, co jste prodělala Covid na jaře, velmi zhoršilo. Kromě toho máte výraznou nadváhu, ale máte pocit, že jíte velmi málo. Z vašich čísel také usuzuji, že to první značí glykémii a to druhé glykovaný hemoglobin. Tedy glykémie doma i nad 20 mmol/l, poslední glykovaný hemoglobin 75 mmol/mol. Podle všeho nyní užíváte Trulicity a Metformin Teva (dávku neudáváte).

  Co bych vám nyní doporučoval:

  1. Poctivě si spočítejte, kolik toho v poslední době jíte a zejména jaké je v tom množství množství sacharidů. Já bych vám alespoň přechodně doporučoval 120 g, zcela maximálně 150 g sacharidů za den. Těch 120 gramů ale odpovídá asi 60 g chleba k snídani (1 tenký plátek), 120 g brambor k obědu, 80 g rýže k večeři, dále asi jednomu jablku ke svačině a dalšímu jablku večer. Jinak už ale žádné další sacharidy ani v polévce, omáčce či nápojích. Vidíte, že je to dost málo, ale mělo by vám to stačit. Velmi by se vyplatil pohovor s dietní sestrou, pravděpodobně více než jedenkrát.
  2. Pokračujte v léčbě Metforminem, dávku byste měla mít alespoň 2x 850 mg nebo 2x 1000 mg. Pokračujte také v podávání Trulicity.

  Pokud tato léčba nebude ani po týdnu stačit, bude asi potřeba přidat inzulín, např. tu Tresibu, v dávce odhadem zpočátku 20 j. ráno nebo před spaním. Kdyby ani toto nepomohlo, budete si asi muset podávat inzulín vícekrát denně, ale já věřím, že pokud budete pečlivě držet dietu, tak se váš stav upraví.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Tresibu si aplikuji cca mezi 24.00-1.30 hod. pořád stejnou dávku 24 jednotek. i když mám třeba hladinu cukru od 4 -8. Je to správně? Při hladině 4 nemůže dojít k hypo? Je nutné aplikovat vždy stejnou dávku, nebo ji můžu snižovat? Nebo jak mám postupovat při nízké hladině cukru v době aplikace Tresiby? Moc děkuji za rady.

  Odpověď

  Dobrý den,

  Tresiba patří mezi tzv. bazální analogové inzuliny 2. generace. Z podkoží se uvolňuje pomalu během celého dne. Při správném nastavení by měla držet vyrovnané hladiny glykémie a neměla by způsobovat hypoglykémii. 

  Důležité je mít dávku inzulinu správně nastavenou. Ověření je jednoduché a mělo by být prováděno pravidelně, protože potřeba inzulinu se může průběžně měnit. Podstatou této kontroly je měření glykémie večer před spaním a ráno nalačno, ideálně několik dní za sebou (není na škodu vložit i měření kolem 2 až 3 hodiny ranní). Právě přes noc, kdy neprobíhá žádná aktivita ani člověk nejí, se nejlépe hodnotí působení bazálních inzulinů. 

  Glykémie před spaním a ráno nalačno by měla mít podobné hodnoty (neměla by výrazněji klesat ani stoupat). Je lépe hodnotit více dní za sebou, protože vliv na noční glykémii může mít i například aktivita (která probíhala předchozí den) nebo večeře s velkým množstvím tuků a proteinů v pozdnějších hodinách...

   - Pokud glykémie přes noc opakovaně stoupá (např. večer před spaním je 6,9 a následně ráno 9,7 mmol/l), je vhodné navýšit bazální inzulin (v tomto případě Tresibu) o 2j. U pacientů s malou dávkou inzulinu může již zvýšení o jednu jednotku mít vliv. Při ranních hyperglykémiích je vhodné, jak již zmiňuji výše, změřit alespoň 1x glykémii i kolem 2-3 hodiny ranní, protože to pomáhá vyloučit jiné příčiny vysoké ranní glykémie. Navýšení dávky inzulinu nemusí být samozřejmě na první pokus dostatečné. Při přetrvávajícím stoupání přes noc je možné navýšení opakovat. Působení bazálního inzulinu se však plně ustálí až po několika dnech (u inzulinu Tresiba po 5-7 dnech) je proto vhodné dávku opakovaně navyšovat až po určité době (u Tresiby např. po týdnu). Z tohoto důvodu i měnění dávky Tresiby mezi  jednotlivými dny o ± 2j nemusí mít velký význam.

  -  Při opakovaných nočních poklesech je vhodné snížit bazální inzulin o 2-4j, dle výše propadů glykémií. Pokud jsou propady glykémie přes noc i nadále a jsou výrazné, není ideální čekat v tomto případě s dalším snížením týden, ale mělo by se provést dříve.

  - Pokud jsou glykémie přes noc vyrovnané (např. před spaní 6,8 mmol/l a ráno kolem 7,2 mmol/l) je nastavení inzulinu správné. 

  Potřeba inzulinu, jak je zmíněno i výše, se může v průběhu času měnit a úpravy dávky inzulinu by měl pacient (pokud je toho schopen) provádět průběžně doma sám. Tento postup nazýváme titrace dávky inzulinu.

  Ke zhodnocení vývoje glykémií a celkového nastavení inzulinu je samozřejmě nejideálnější využití kontinuální monitorace CGM, nebo monitorace pomocí Freestyle Libre, kdy je možné shlédnout grafické znázornění glykémií za několik dní.

  Nyní zpátky k původní otázce. Pokud je inzulin správně nastaven nemělo by během noci docházet k větším propadům glykémie. Hladina 4 mmol/l před spaním je ale doslova hraniční a dávala bych při ní pozor. 

  Například: pokud byla v průběhu celého dne vyšší aktivita nebo aktivita proběhla ve večerních (příp. pozdních odpoledních hodinách), může následně glykémie přes noc klesat. V těchto specifických případech je nutné dávat zvýšeně pozor a rozhodně nechodit spát s hraniční glykémií vzhledem k vysokému riziku vzniku noční hypoglykémie. Před spaním je v těchto dnech možné, při nižší glykémii, sníst nebo vypít malé množství sacharidů. Pacienti na inzulinové pumpě nebo např. Lantusu snižují i dávku inzulinu o 20%. U Tresiby s jejím dlouhým působením efekt snížení inzulinu není jednorázově tak výrazný. Někteří toto jednorázové snižování však využívají. Je možné tento postup vyzkoušet, ale s opatrností (Při prvních pokusech i při snížené dávce nejít rozhodně spát s hraniční glykémií).

  Doufám, že Vám moje lehce krkolomná odpověď alespoň trochu pomohla.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Vyprázdnění až po 2 až 3ch dnech. Jiří

  Odpověď

  Milý Jiří,

  Ozempic je dobře účinný lék na diabetes 2. typu. Má řadu příznivých účinků, mezi něž zejména patří lepší citlivost vůči působení inzulínu, zlepšená sekrece inzulínu a menší chuť k jídlu, která často vede k potřebnému zhubnutí.

  Ozempic má ale také svoje nežádoucí účinky, mezi něž patří zejména nevolnost, především na počátku léčby. Možné jsou také průjmy nebo naopak zácpa. Tyto příznaky většinou postupně odezní, přičemž určitý pocit nevolnosti při větším příjmu jídla je možné velmi často považovat za účinek spíše příznivý.

  Nežádoucí účinky mohou být ale někdy také výrazné, takže někteří pacienti odmítají v léčbě pokračovat, i když lék vede ke zlepšení vyrovnání diabetu.

  Doporučuji vám, abyste chvíli pokračoval v používání spíše nižší dávky, než si na lék zvyknete. Dále byste měl jíst jídla s větším obsahem vlákniny, které je především v zelenině, případně v citrusových plodech či v jablcích. Vláknina se dá také pořídit v lékárně a může se přidávat např. do nápoje či do jogurtu. Je vhodné také dostatečně pít.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!