Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

vliv alkoholu na zdravotní stav

Datum vložení dotazu: 19.01.2024

Ptá se: Roman

Dotaz

Dobrý den, děkuji Vám za Vaši obsáhlou a věcnou odpověď, pane doktore! Jak správně píšete, můj stav je chopen a vážné astma, kortikoidy užívám dlouhodobě formou stříkacího spreje, v obtížných situacích Ventolin. po 55 letech jsem vloni přestal kouřit. Tato poslední "událost" byl akutní zápal plic. Už se těším domů, cítím se dobře, odvezli mě 1.1. Teď nemůžu dýchat jen při pohybu. Ještě mám dotaz, prosím: Začalo mi být špatně v hospodě. Vypil jsem 3 piva a 3 panáky. potom jsem celý den naříkal a další den ráno jsem si volal rychlou. Mám spor s rodinou. Žádný lékař mi nenařídil dietu a nezakázal alkohol. Když ho piju cítím se dobře, lépe se mi dýchá. Rodina mi to vyčítá, mlčky. Jsou to pohledy dplné otazníků a výčitek.Já se cítím lépe, když si něco dám. Sem tam panáček s návštěvou (slivovice nebo rum), pár piv v hospodě s kamarády (jednou za týden) a večer před spaním si dávám 2 - 3 skleničky červeného vína. Mám tak lepší pocit a lépe se mi spí. Na noc používám asi rok domácí oxygenátor - přes den jsem to zvládal bez toho, uvidíme teď jak to půjde. Jinak mám hubený nohy velký břicho dopředu a rostou mi prsa. Manželka mi nadává, že jsou mi košile malé a musí zase koupit novou. Doma se starám o jídlo, nákupy a o vaření. Někdy se snažím chodit na procházky s holemi, někdy to vůbec nejde, jsem rád, že dojdu do garáže nebo na toaletu. Nechci si zase brzy volat rychlou nebo úplně skončit. Potřeboval bych vědět, co můžu a co ne. Co mi ubližuje a co je v pohodě. Mám to rád, když mi talíř plave v tuku když to má výraznou chuť a když to zapiju pivem nebo červeným vínem. Vlastně si neumím představit život bez alkoholu a s přísnou dietou. To potom život ztrácí asi úplně smysl, ne? Roman
věk: 69 let výška: 170 cm váha: 92 kg

Odpověď

Milý Romane, já bych vám moc rád udělal radost a povzbudil vás ve vaší upřímné žravosti a alkoholismu. Jsem váš vrstevník, také vážím víc, než bych měl, rád jím a piju. Ale pak si uvědomím, proč nám píšete. Trápí vás dušnost, mrzí vás, že si musíte píchat inzulín a břicho a tučný krk vám brání v dýchání a pořádném spánku. To by se to dýchalo jinak, kdybyste vážil 70 kg a měl trochu kondičku. 

Pak si vzpomenu na krásný kreslený vtip od Vladimíra Jiránka, kdy pán s omluvou říká: "Do takové podoby mě uhnětl sám žívot" a mám pro to pochopení. Jenže jsem lékař, a tak vám nemohu jako Jan Werich jakožto Pekařům císař a císařův pekař doporučit, abyste se tady "ukynul k smrti" - to když se v hladomorně pokouší péct chleba a neumí to.

Vy ale stejně v hloubi duše moc dobře víte, že jídlo, které plove v tuku, není nic moc zdravého a že 3 piva a k tomu několik panáků vám také moc neprospějí a doma ostatním moc radosti nenadělají. Opravdu byste měl smysl života hledat také v něčem jiném a spokojit se se skleničkou červeného vína. Asi vás už nikdo nepředělá, ale radím vám, dejte přednost kvalitě před množstvím. Kupujte si raději drahé červené a lokejte ho po malých douškách. Takové 3 půllitry piva dnes přijdou také dost draho a kromě toho, že je to dost alkoholu a cukru, tak je to také spousta vody, kterou narychlo vypijete a tím přetížíte svou srdeční "pumpu".

Pokud opravdu nechcete zas brzy volat rychlou, tak jděte trochu do sebe a mějte ohled na manželku a trochu se ovládejte. Přece opravdu nechcete zaživa "ukynout" a zblbnout po alkoholu. Jezte a pijte samé dobré, nejlepší věci - ale s rozumem a mírou. Líp vám poradit neumím, však to stejně víte sám.

 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

151 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, uvádíte zde informaci, že si můžeme vybrat jeden ze čtyř jídelníčku. Prosím kde je najdu? Irena

  Odpověď

  Milá Ireno,

  Váš zájem o naše jídelníčky nás moc těší. Dalo to práci jídelníčky sestavit, naštěstí je o ně velký zájem, takže se naše práce vyplatila. Podívejte se prosím zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek jsou tam 4 kategorie jídelníčků dle TYPU DIETY, charakterizované denním příjmem sacharidů. Vyberte si, zda chcete dietu bez svačin = 3 jídla denně, nebo se svačinami = 5 jídel denně a nakonec doporučuji vybrat počet dnů, na který si přejete jídelníček vytvořit. Klikněte pak na tlačítko Generovat náhodně a jídelníčky se Vám vytvoří automaticky. Kdyby Vám nějaká jídla nevyhovovala, můžete si je v jídelníčku interaktivně měnit a přitom vždy zachováte TYP DIETY, který jste si na začátku vybrala.

  Přeji příjemnou zábavu s našimi jídelníčky, které jsme nazvali Fotojídelníčky, jelikož, když si vícekrát klinknete, dostanete se stále hlouběji až k reálnému vyobrazení Vašeho jídla přes celou obrazovku.

  Pokud byste nechtěla dodržovat tak "přísnou" dietu z Fotojídelníčků, máme ještě jeden typ diety v záložce https://www.cukrovka.cz/recepty-diabetika.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Při posledních 3 odběrech krve (zhruba v rozmezí 10 měsíců ) mě byl diagnostikován prediabetes (hodnoty kolem 5.9 - 6.1). Praktická lékařka mě řekla ať přijdu na kontrolu za 6 měsíců a dietu si najdu na internetu! Nechci komentovat doktorku, ale co jsem si vyhledal: - ANO MOHU...Celozrnné pečivo, zelenina, ovoce, mléčné výrobky, vejce, rostlinné tuky/margaríny, maso libové / uzeniny libové / ryby, těstoviny celozrnné, luštěniny, brambory, rýže divoká, hnědá, pohanka, ořechy,semínka, čaj a káva neslazené . - NEMOHU: smažené, konzervy všechny?, tučné mas.výrobky, bílé pečivo?, sladké pečivo, cukroviny, marmelády, sycené sladké limonády, rýže bílá, lihoviny. - MOHU OMEZENĚ...světlé pivo/dia pivo ?, víno?, chléb konzumní, DIA sušenky, sušené ovoce, smažené bez tuku v horkovz.friteze, slané pochutiny, čím sladit/ochutit vodu? Děkuji za reakci

  Odpověď

  Dobrý den, 

  ano, opravdu můžete veškeré zmíněné potraviny, které jste uvedl. Pouze bych zdůraznila pár detailů, jeden z nich je množství daných surovin. Zatímco jeden ks jablka na svačinu je naprosto v pořádku, 10ks sušených švestek by už mohl zvýšit cukr v krvi. Proto se doporučuje věšinou 1 ks čerstvého ovoce na svačinu a kombinovat s např. bílým jogurtem.  Nejméně cukru obsahují bobuloviny, nejvíce banán, přezrálé ovoce, sušené ovoce, kompoty. Mléko a mléčné výrobky určitě zařazujte, spíše volte polotučné nebo i nízkotučné - např. jogurty s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem bílkovin. Polotučný i nízkotučný tvaroh jsou výborné na svačiny, snídaně i večeře  v podobě slaných pomazánek či sladkých dezertů (např. s čekankovým sirupem nebo erythritolem). Výborné jsou na svačinu i kefíry. 

  Rostlinné tuky - margaríny typu Flora jsou vhodné, méně vhodné jsou kokosový, palmový, palmojádrový tuk. Lze zařazovat v malém množství i máslo. Máslo se nemá používat k tepelné úpravě. Na smažení řepkový olej ano.  Veškeré přílohy, které jste zmínil jsou vhodné, ještě bych doplnila třeba bulgur, kroupy, quinou, jáhly, ovesné vločky atd. S klidem si můžete dát i obyčejné těstoviny, když upravíte jejich množství na talíři např. 1/3 talíře příloha. 

  Káva presso je v pořádku, český "turek" vhodný není. 

  Konzervy můžete, konzervace potravin není zdraví škodlivá, záleží ale na tom, co konkrétně v konzervách máte. Lze sehnat zeleninu, ovoce, luštěniny, ryby ve vlastní šťávě, krůtí maso ve vlastní šťávě atd. - ty můžete, naopak taková vepřovka je příliš kalorická a obsahuje příliš mnoho nasycených mastných kyselin. 

  Smažení omezujte, ale když připravovat pokrm, můžete na něho použít 1 lžíci oleje. Bílou rýži jíst můžete, stejně tak i chléb konzumní, omezujete jen její množství a je vhodné přílohu s nízkým obsahem vlákniny doplnit zeleninou či luštěninou. Stejně tak si můžete občas dát i bílý rohlík, když k němu dodáte hodně vlákniny ze zeleniny. Bílý rohlík a konzumní chléb nejsou jed, pouze nemají tolik vlákniny, a proto mohou více zvyšovat cukr v krvi. 

  Lihoviny nezařazovat - výjimečně :)), víno suché lze, či např. prosecco malá sklenička za den. Hodně doplňovat čistou vodou. Pivo příležitostně lze, nicméně kalorická hodnota půllitru piva se rovná téměř 1 velkému krajíci chleba. Lze preferovat desítku před dvanáctkou, tím lze ušetřit i 500kJ = 1/2 krajíce chleba.

  Ořechy a semínka jsou zdravé, ale hodně kalorické, stačí do 30 g denně. 

  Sladit lze jakýmkoli náhradním sladidlem, já mám nejraději čekankový sirup a erythritol, ale je toho hodně a nic není zdraví škodlivé, pokud nepřekročí denní doporučenou dávku. Sladké limonady ne, ze sladkosti  občas oplatky bez polevy a náplní, sušené ovoce v malém množství, proteinové tyčinky bez cukru, tvarohové tyčinky pilos, hořkou čokoládu, ovoce sušené mrazem...Lze pít různé čaje, vodu s citrónem, mátou, nápoj bolero, minerálky s náhradním sladidlem, šumáky s náhradním sladidlem. Ale spíše pro zpestření, preferujte vodu neochucenou.

  Dále je důležitý kvalitní spánek, pitný režim, pravidelná strava a pohybová aktivita. Někdy je více důležitější jak to, co jíte, kolik toho sníte... Doporučuje se rozložit si talíř na 1/3 příloha 1/3 zdroj bílkovin (maso, luštěniny, mléko, mléčné výrobky, vejce, tofu atd. ) 1/3 zelenina...

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaké ovoce mohu jíst

  Odpověď

  Dobrý den Jarmilo, 

  ovoce můžete jíst veškeré, pouze se zaměřuje na jeho množství. Doporučuji zařadit 1ks ovoce na svačinu společně se zdrojem bílkovin (např. + bílý jogurt, tvaroh apod. ) Díky tomu nebude svačina obsahovat pouze jednoduché cukry, ale i vlákninu, bílkoviny a tuky. Díky tomu nebude vzestup glykémie po ovoci tak velký, jako kdybyste snědla ovoce samotné. 

  Všeobecně nejvíce cukru obsahuje banán a hroznové víno, nejméně pak bobuloviny. 

  To, zda opravdu můžete sníst jeden ks ovoce lehce ověříme pomocí přeměření na glukometru, glykémie 2 hodiny po jídle by neměla být vyšší jak o 2 mmol/l. 

  Poznámka redakce:

  omlouváme se za pozdní dodání odpovědi

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zjistili mě prediabetes a dost s tím bojuji. Oběd a večeři nějak zvládám, jen nevím co snídat? Byla by prosím nějaká rada? Děkuji Pavla

  Odpověď

  Dobrý den Pavlo,

  doporučuji podívat se na náš nový projekt FOTOJÍDELNÍČKY, kde je možné zvolit si množství sacharidů na den a podle toho si upravit stravu. Pevně věřím, že tam najdete inspiraci i pro vaše snídaně. Odkaz pro jistotu uvádím i zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Byl mi naměřen prediabetes, kde problém je glukóza na lačno 6,3 mmol/l. Na diabetologii se s tímto problémem nedostanu, nicméně chci upravit svůj jídelníček tak, abych co nejdéle předcházel vzniku cukrovky. Z jídelníčku jsem vyřadil rychlé cukry, zařadil zeleninu, celozrné výrobky, ryby... Řídím se podle doporučení pro diabetes 2. Nedaří se mi ale najít informace o vhodném množství složek potravin, tudíž žádám o radu. Dočetl jsem se, že strava bohatá na tuky podporuje vznik inzulinové rezistence. Nicméně nemohu určit kolik tuku bych měl správně přijímat ve stravě, abych rezistenci nepodporoval. Proto můj dotaz zní: Kolik sacharidů, bílkovin, tuků a vlákniny by měl přibližně za den sníst muž 58 kg, 179 cm výška. Tak, abych nezvyšoval inzulinovou rezistenci a zároveň si neublížil. Pohybovou aktivitu mám složenou z 3 +- 30-45 minutových procházek svižným tempem za den a 15-30 minutovým cvičením na posilovacím stroji za den. Moje glukóza během dne před a po jídle za 60 a 120 minut nepřesahuje 7,5. Což jsem si zatím otestoval na 6 jídlech z nového jídelníčku. Děkuji a přeji hezký den. Albert

  Odpověď

  Dobrý den Alberte, 

  prozatím se nebudu pouštět do výpočtu energetické potřeby, protože mi nesedí informace, které jste nám poskytl. 

  Uvádíte, že máte prediabetes, vážíte 58kg měříte 179cm. Čili je vaše BMI 18,1  =  BMI méně než 18,5 je podváha. 

  K takové podváze u muže mi nesedí dg. prediabetes, obzvláště pokud přihlédnu k vašemu mladému věku - 32 let. 

  Prosím dejte mi vědět, zda jsou údaje, které jste nám poslal opravdu reálné. Pokud je to opravdu tak,  jak píšete, přikláněla bych se k vyšetření diabetu, existuje více typu diabetu jako např. DM 1. typu či DM LADA.  

  Energetickou potřebu si můžete popřípadě vypočítat zde. 

  Kalkulačka BMR - bazální metabolismus - Pomůcky pro diabetiky - MTE

  Dále si najdete v našem Foto Jídelníčku nejvíce podobnou kalorickou hodnotu. A podle toho se můžete řídit,  živiny jsou zde rozpočítání dle doporučení pro diabetiky a to  30% tuků, 50% sacharidů, 20% bílkovin. 

  Beáta Bohnerová

  nutriční terapeutka

  ......................................................................................................................

  Názor lékaře:

  Milý Alberte, jste téměř podvyživený a diagnóza diabetu 2. typu nebo prediabetes 2. typu je téměř vyloučená.

  Na prvním místě je nutné ověřit vaši glykémii na lačno. Je potřeba, abyste od večeře předchozího dne již nic nejedl a nepil nic sladkého a ráno se dostavil k odběru. Stanovení glykémie je nutné provést s použitím laboratorního přístroje, nikoliv glukometru.

  Budete-li skutečně mít zvýšenou glykémii, může se jednat o pomalu začínající diabetes 1. typu nebo o nějakou formu diabetu pankreatického (při onemocnění pankreatu, které pak v určité míře postihuje i Langerhansovy ostrůvky.

  Já bych vám nyní doporučoval normální zdravou dietu, která vám bude chutnat. Jako se to doporučuje i všem zdravým lidem, neměl byste zbytečně pít sladké nápoje a jen minimálně sladké zákusky apod.

  Pokud by se jednalo o diabetes 1. typu, dieta by s tím nic nespravila a protože jste velmi štíhlý, spíše by vám měl být včas nasazen inzulín. Ale mluvit o tom je skutečně předčasné. Jezte normálně a dostavte se nejlépe ještě 2x ke stanovení glykémie na lačno.

  prof. MUDr. František Saudek, DrSc.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!