Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Trulicity a Rybelsus

Datum vložení dotazu: 09.09.2023

Ptá se: Radka

Dotaz

Dobrý den,užívala jsem Rybelsus3mg a pani doktorka mi nenavýšila po 3 měsících dávku na 7 mg a glyk.hem.mi vyskočil na 61 a místo toho,aby navýšila Rybelsus (bylo mi po něm špatně od žaludku)dr.mi napsala Trulicity 0,75 inj. Prosím Vás jen se chci zeptat Rybelsus je myslím si dobrý lék a Trulicity má stejné nežádoucí účinky na žaludek je to to samé? Moc děkuji za odpověď Radka
věk: 54 let výška: 172 cm váha: 82 kg

Odpověď

Milá Radko, oba léky jsou z jedné skupiny s velmi podobným mechanismem účinku. Rybelsus se užívá pravidelně ústy a Trulicity se dává injekčně, za to alo pouze 1x za 14 dní. Když se užívá Ryblesus v plné dávce, může být podobně účinný jako Trulicity, ale podrobné srovnání nebylo provedeno. Určitě záleží na individuální reakci pacienta.

Pokud vám dosavadní dávka léku Rybelsus nedělala dobře, jak zjevně nebylo možné jeho dávku zvyšovat. Trulicity zatím dostáváte sníženou dávku oproti té, která se uvádí jako plná (1 mg). Budete-li jej dobře snášet a nebude-li efekt dostatečný, bude možné časem dávku zvýšit. Já si osobně nedovoluji porovnávat tyto dva léky, ale Trulicity je určitě dobrá volba. Při injekčním podání se do těla dostává 100 % podaného léku, zatímco při podání v podobě tablet se vstřebává jen  část. Zpravidla jsou injekčně podávané léky účinnější.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

533 dotazů

 • Dotaz

  Dobý den- nám diabetes 2.vážím 84/ v 158 chtela jsem napsat Ozempic. Lékařka mi řekla, že se nepíše už ani s platbou. Napsala mi léčbu formou injekci jednou týdně Rybelsus. Proč nenám nárok na Ozempic.píše mi to v papírech. Děkuji Eva

  Odpověď

  Milá Evo, dostávají se ke mně hned dva dotazy, které si mírně protiřečí. V jednom uvádíte, že vám paní doktorka nechce předepsat lék Ozempic, a to ani pokud byste byla ochotna si za něj platit, v druhém zase že vám poskytuje pouze lék Trulicity, a to jen pokud si jej zaplatíte. Zmiňujete se také o léku Rybelsus, který má podobné účinky jako oba předchozí, ale používá se v tabletách (a ne jak uvádíte, že injekčně).

  Obecně mají všechny tyto nákladné léky svá preskripční omezení. Píšeme o nich na těchto stránkách dokola a dokola, protože lidé se pro extrémní reklamu domáhají zejména léku Ozempic, jehož užíváním se chlubí celá řada celebrit i bez diabetu a lék užívají proto, aby snížili svoji mírnou či někdy domnělou obezitu. Tím se stalo, že téměř všechen lék na trhu lidé skoupili, takže je ho momentálně nedostatek. V ČR jej tedy nemohou dostávat osoby, které nesplňují preskripční omezení a to ani v případě, že si jej chtějí platit v plném rozsahu.

  Současná podmínka pro plnou úhradu léku Ozempic v dávce 1 mg 1x týdně je tato:

  „Semaglutid (Ozempic) je hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.

  Z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví není možné lék předepsat osobám, které toto omezení nesplňují, ale byly by ochotny si jej koupit v plné ceně.

  Podmínky plné úhrady léku Rybelsus (semaglutid v podobě tablet) jsou následující:

  „Semaglutid p. o. je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu p. o. hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena jedna tableta o síle 3 mg, nebo 7 mg, nebo 14 mg denně.“

  Podmínky úhrady pro Trulicity (dulaglutid) jsou:

  „Dulaglutid je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, dulaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem dulaglutidu hrazeny.“

  Pokud tedy splňujete uvedené podmínky, můžete dostat všechny 3 léky úplně, nebo téměř bez doplatku. Ozempic za peníze nekoupíte, Trulicity a Rybelsus ano (alespoň se domnívám). Je k tomu potřeba předpis lékaře a váš souhlas, že dostáváte lék v rozporu se současnou indikací, pokud ji tedy nesplňujete.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaký je rozdíl mezi Ryzodekem a Fiaspem. Milena

  Odpověď

  Vážená paní Mileno, přeji dobrý den,

  insulin FIASP obsahuje krátkodobě působící insulin, který má odlišnou strukturu od lidského insulinu, což mu propůjčuje výhodné vlastnosti, zejména velmi rychlý nástup účinku a jeho krátké trvání, navíc k insulinu je přidán vitamin nikotinamid, který dále urychluje působení insulinu. Naproto tomu insulin RYZODEG obsahuje směs dvou insulinů. Jeden je totožný s insulinem FIASP nazáváme jej insulin aspart a má rychlý nástup účinku, druhý insulin je nazýván degludek a je pro něj charakteristicé velmi dlouhé působení. Kombinace obou insulinů (aspart a degludek) začíná působit rychle a velmi dlouho přetrvává (24 hodin). Optimální strategie léčby insulinem se může u pacienta stanovit právě proto, že jsou dostupné různé typy insulinů podle rychlosti nástupu jejich účinku a délce jeho trvání. Od toho se odvíjí počet denních dávek insulinu.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  došel mi novorapid,toujenu mám dostatek.mohu si ho píchat místo novorapidu (dočasně)

  Odpověď

  Milý Václave, již jste asi předběžnou odpověď dostal. Novorapid je rychle působící inzulín a podává se před jídly. Za určitých okolností, kdy lidé nic nejedí, by v některých případech mohli jeho dávku vynechat. Lék Toujeo je velmi dlouho působící inzulín, déle neř 24 hod. Jeho podání před jídlem nemá žádný bezprostřední efekt, ale při opakovaném podání by vám mohl způsobit hypoglykémii, když by se v těle nahromadil.

  Nejlepším řešením je bezprostředně vynechat jídlo před vynechanou dávkou Novorapidu. Dále byste se měl hned vydat na pohotovost a nechat si předepsat svůj Novorapid a řádně jej užívat.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dorby den, dle vaseho doporuceni nechal jsem si urychlene udelat test - Mam aktualni vysetreni dnes, (viz priloha), glc 4.6m, B_Hba1c 35, S_Inzulin 4.7 mIU/L, coz ale podle vseho nejsou tak spatne hodnoty. Ale presto mam problem s glykemii po jidle ktera byva 10-15 mmlo/L, nerozumim proc, je to snad specialni typ diabetu ?

  Odpověď

  Dobrý den,

  v poslední odpovědi (ze dne 13.9.2023)  jsem Vám doporučovala návrat k dietě, pohybu a rovněž lékům na cukrovku. Nechal jste si udělat testy, produkce inzulínu je v normě, rovněž tak glykémie nalačno a HbA1C. Nicméně máte vyšší glykémie po jídle. Vzestup glykémie po jídle může být prvním projevem, že slinivka netvoří v reakci na příjem cukrů tolik inzulínu, kolik by bylo potřeba.

  Nepíšete zda jste již začal užívat léky, které jste v minulosti užíval a které vedly k uspokojivé kompenzaci diabetu. Od vašeho dotazu uplynulo 10 dnů. Pokud jste skutečně začal držet dietu, hýbat se a užívat léky, je třeba vytrvat cca 3-4 týdny. Pokud poté při maximální dávce léku budete mít stále glykémii po jídle nad 10,0 mmol/l, je třeba navštívit vašeho lékaře a upravit léčbu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, užívám Betalox 50 a pan doktor mi přidal Carzap HCT 8/12,5, půlku tbl.denně. Ráno jsem si měřila cukr na lačno jsem měla 8,2 dvě hodiny po snídani 11. Před užíváním Carzapu jsem měla hodnoty do 8,2mmol/l. Carzap užívám 14dnů. Na cukrovku Stadamet 500mg. Může Carzap ovlivnit hladinu cukru? Nic jiného mě nenapadá, snažím se žít zdravě. Děkuji za odpověď. Marcela Š.

  Odpověď

  Vážená paní Marcelo, přeji dobrý den,

  jak přípravek Betaloc, tak i přípravek Carzap HCl mohou ovlivňovat hladinu krevního cukru, každý z nich ale jiným způsobem. Betaloc působí snížení glykémie a vlastně může zesílit účinek léků užívaných na cukrovku, a to v závislosti na tom jaké přesně užíváte (ve Vašem případě Stadamet). Přípravek Carzap HCl zvyšuje glykémii, přičemž za tento účinek je odpovědný především hydrochlorothiazid, který přípravek obsahuje. Zvýšení glykémie je závislé na dávce hydrochlorotohiazidu, která u Vás je 12,5 mg, jedná se tedy o dávku nízkou, která u většiny pacientů nemá významnější vliv na glykémii. Zvýšení glykémie po jídle, které popisujete je ale poměrně veliké, hydrochlorothiazid v dávce, kterou užíváte, takové zvýšení obvykle nenavozuje, ale již jsem se o obdobným zvýšením, které uvádítě v minulosti setkal. Doporučil bych Vám poradit se s Vaším lékařem jak konkrétně situaci řešit. Někdy může alespoň částečně pomoci užití přípravku Carzap HCl cca 1 hodinu po jídle (aby se pomaleji vstřebával).

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!