Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Trulicity a Rybelsus

Datum vložení dotazu: 09.09.2023

Ptá se: Radka

Dotaz

Dobrý den,užívala jsem Rybelsus3mg a pani doktorka mi nenavýšila po 3 měsících dávku na 7 mg a glyk.hem.mi vyskočil na 61 a místo toho,aby navýšila Rybelsus (bylo mi po něm špatně od žaludku)dr.mi napsala Trulicity 0,75 inj. Prosím Vás jen se chci zeptat Rybelsus je myslím si dobrý lék a Trulicity má stejné nežádoucí účinky na žaludek je to to samé? Moc děkuji za odpověď Radka
věk: 54 let výška: 172 cm váha: 82 kg

Odpověď

Milá Radko, oba léky jsou z jedné skupiny s velmi podobným mechanismem účinku. Rybelsus se užívá pravidelně ústy a Trulicity se dává injekčně, za to alo pouze 1x za 14 dní. Když se užívá Ryblesus v plné dávce, může být podobně účinný jako Trulicity, ale podrobné srovnání nebylo provedeno. Určitě záleží na individuální reakci pacienta.

Pokud vám dosavadní dávka léku Rybelsus nedělala dobře, jak zjevně nebylo možné jeho dávku zvyšovat. Trulicity zatím dostáváte sníženou dávku oproti té, která se uvádí jako plná (1 mg). Budete-li jej dobře snášet a nebude-li efekt dostatečný, bude možné časem dávku zvýšit. Já si osobně nedovoluji porovnávat tyto dva léky, ale Trulicity je určitě dobrá volba. Při injekčním podání se do těla dostává 100 % podaného léku, zatímco při podání v podobě tablet se vstřebává jen  část. Zpravidla jsou injekčně podávané léky účinnější.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

659 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den.Dns mi doktorka změnila léky a prdepsala mi Synjardy.Upřímně,když jsem si přečetla vedlejší ůčinky,tak mám obavy ten lék uživat.To je opravdu takové svin...??? Veronika

  Odpověď

  Vážená paní Veroniko, přeji dobrý den,

  dovoluji si Vám zaslat svůj názor na Vaše obavy z nežádoucích účinků léčivého přípravku Synjardy. Vaše znepokojení chápu a plně mu rozumím. Pokusím se Vám objasnit z jakého důvodu je text nežádoucích účinků tak obsáhlý a proč obsahuje takové množství nežádoucích účinků. Prvním důvodem jsou právní souvislosti. Podle § 33 zákona léku je totiž držitel rozhodnutí o registraci (mohli bychom říct výrobce) je právně tzv. objektivně odpovědný za případnou škodu, je-li způsobena tím, že do souhrnu údajů o přípravku neuvede některý z nežádoucích účinků. Tento paragraf v odstavci 7 výslovně uvádí: (7) Držitel rozhodnutí o registraci odpovídá za škodu způsobenou v důsledku účinků léčivého přípravku neuvedených v souhrnu údajů o přípravku, přičemž této odpovědnosti se nemůže zprostit; za škodu způsobenou v důsledku účinků léčivého přípravku v souhrnu údajů o přípravku uvedených odpovídá držitel rozhodnutí o registraci jen tehdy, prokáže-li se, že vznik takové škody zavinil. Jde tedy o to, že pokud není nežádoucí účinek uveden odpovídá za to výrobce a této odpovědnosti se nemůže zprostit, je-li nežádoucí účinek uveden odpovídá výrobce za škodu pouze tehdy, je-li prokázáno, že jí svým jednáním zavinil.

  Druhý důvod obsáhlosti textu nežádoucích účinků je skutečnost, že lék v klinických studiích užívá tisíce pacientů a následně v klinické praxi to mohou být miliony pacientů. V takovém množství se pochopitelně vyskytují situace (nežádoucí účinky), které Vám mohou připadnout jako podivné. Tak např. lék na bolest hlavy má nejčastější nežádoucí účinek bolest hlavy, pokud Vám to přijde podivné, tak toto je běžné a obvyklé. U části pacientů totiž nezabere a je těžké odlišit, zda je jednalo o nežádoucí účinek nebo ne.

  Třetí důvod spočívá v účinnosti terapie. Můj slavný účitel farmakologie vždy uváděl, že žádný nežádoucí účinky nemá pouze neúčinný lék, ale abychom si dali pozor, protože velmi závažné nežádoucí účinky má i kuchyňská sůl. Je-li Synjardy účinný u diabetu, musí prostě vyvolávat hypoglykemické příhody. Důvodů jejich vzniku je hodně, např. dietetická chyba pacienta (nenajedl se, pil alkohol na lačno, atd.). Proto je v souhrnu údajů o přípravku Synjadry tak dlouhá pasáž o hypohlykemických příhodách.

  Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. K nežádoucím účinkům musíme mít respekt, nesmíme je podceňovat. Věřte ale, že většina pacientů nežádoucí účinky nemá, a léky užívá bez problémů. Léky jako je Synjardy totiž snižují nemocnost a úmrtnost, zlepšují nejen diabetes, ale i funkce srdce a ledvin. Pokud je pacient dobře toleruje, vyplatí se mu je užívat. Vám přeji, aby jste lék dobře snášela, čehož lze nejlépe dosáhnout jeho pravidelným užíváním spolu s jídlem, které by mělo být spíše lehké než vydatné, kořeněné jídlo není vhodné. Lék je třeba zapíjet vodou, rozhodně není dobré jej zapíjet čajem nebo ovocnými šťávami.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Ma tento lek adekvatni nahradu. Vera

  Odpověď

  Vážená paní Věro, přeji dobrý den,

  léčivý přípravek Eucreas obsahuje dvě léčivé látky: metfomin a vildagliptin. Pod jinými názvy jsou k léčivému přípravku registrována četná generika, která obsahují totožnou kombinaci obou léčivých látek, jedná se o přípravky:

  a) Aliqual Duo, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  b) Daltex, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  c) Ipinzan, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  d) Melcart Duo, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  e) Tutecvi Combi, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  f) Vildagliptin/metformin Accord, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  g) Vildagliptin/metformin Sandoz, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  h) Vildagliptin/metformin Stada, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  ch) Vildagliptin/metformin Teva, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  i) Vymetso, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  Aktuální přítomnost těchto přípravků na trhu, tedy v lékárnách, můžete zjistit na internetových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv https://prehledy.sukl.cz/mr.html#/, kde jen napíšete název přípravku.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, měla bych dotaz na lék Forxiga 10 mg, který byl nyní předepsán tatínkovi. Má 80 let, je už 20 let kardiak a diabetik - pod kontrolou, hladinu cukru má 7. Před rokem mu byl jeho dřívějším kardiologem předepsán lék Jardiance, který mu vůbec nedělal dobře (mdloby, nevolnosti, nechutenství). Tento lék by to prý neměl způsobovat. Ale máme ještě jeden problém, po pravdě, od jisté doby nemáme k některým farmaceutickým firmám důvěru a patří mezi ně i Astra Zeneca. Je možné lék Forxiga nahradit jiným lékem se stejnou účinnou látkou a vyměnit jej v lékárně? Mockrát děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem, Pavla

  Odpověď

  Vážená paní Pavlo, přeji dobrý den,

  v současnosti jsou v Evropě dostupné 4 léky ze skupiny tzv. gliflozinů. Patří mezi ně Jardiance (empagliflozin, výrobce Boehringer Ingelehim, Německo), Forxiga (dapagliflozin, výrobce AstraZeneca, Švédsko), Invokana (Kanagliflozin, výrobce Janssen-Cilag, Belgie) a Steglarto (ertugliflozin, výrobce Merck Sharp Dohme, Nizozemsko). Pouze první dva (Jardiance a Forxiga) lze použít na terapii diabetu 2. typu a zároveň srdečního selhání. Jedná se o nové léky, které ještě nemají na trhu tzv. generika. Pokud Váš otec špatně snášel lék Jardiance pak jedinou další možností při jeho onemocněních je lék Forxiga. Všechny uvedené léky mají podobné účinky a nežádoucí účinky. Vámi uváděné mdloby obvykle souvisí s nedostatečným pitným režimem nebo nízkým krevním tlakem. Tyto léky totiž mohou snižovat krevní tlak, což se projevuje často u seniorů, když z polohy v sedě nebo v leže prudce vstanou - mají tzv. ortostatickou hypotenzi, která může být provázena pády. V takovém případě je potřebné si z lehu nejprve sednout, vyčkat chvíli a pak si stoupnout, optimálně s nějakou oporou. Nevolnost lze snížit podáním léku spolu s jídlem, přičemž není vhodné, aby bylo jídlo příliš kořeněné. K farmaceutickým firmám se nebudu konkrétně vyjadřovat (také mám své "favority"). Prakticky všechny jsou vnímány jako představitelé dobra, protože přináší léky na terapii nemocí a současně jako představitelé zla, protože jsou to soukromé společnosti a snaží se o zisk. Prosím všimněte si, že neexistují žádné státní farmaceutické firmy. Je to zejména tím, že patrně žádná státem řízená firma není schopná vymyslet nový lék a uvést ho na trh. Bez farmaceutických firem by náš zdravotní stav vypadal úplně jinak. Při používání léků ale musíme být všichni: lékaři - lékárníci - pacienti velmi obezřetní.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaký je rozdíl mezi humalogem a novorapidem. V čem se liší a kdy se který používá v léčbě pumpou.

  Odpověď

  Dobrý den,

  jedná se o dva inzuliny (dvě rozdílné látky), které patří ke krátkým (“rychlým”) inzulinovým analogům. Rozdíl v účinku by neměl být velký -  u Humalogu je nástup účinku uveden kolem 15 minut, u Novorapid 10-20 min, doba působení je psána u Humalogu 2-5 hodin, u Novorapidu 3-5 hodin. Oba je ideální podávat alespoň 10 minut před jídlem. Při jejich záměně by měla být dávka ekvivalentní = stejná. Pacienti, kteří měli možnost vyzkoušet oba inzuliny, většinou větší rozdíl působení nepozorovali. Novorapid má předplněné cartridge 1,6 ml (zásobníky) do některých pump, Humalog má jen natahovací 10 ml lahvičky (Novorapid je samozřejmě má také). Ve funkci pumpy by mezi oběma inzuliny velký rozdíl také neměl být. V případě potřeby (např. výpadek na trhu) je možné tyto inzuliny zaměnit. Při alergii na jeden typ inzulinu, může druhý inzulin vyhovovat -  zde se reakce lišit může.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem diabetik a užívám Janumet 50/1000 mg a teď mi doktor napsal Ozempic 0,25 mg mohu současné obojí nebude mi nic.

  Odpověď

  Vážená paní Lado, přeji dobrý den,

  léčivý přžípravek Janumet 50/1000 mg a Ozempic můžete užívat současně. Přípravek Ozempic je charakteristický tím, že se jeho dávka postupně zvyšuje, tzv. titruje, přičemž smyslem tohoto postupného zvyšování dávky je zajistit co možná nejlepší snášenlivost přípravku a dostatek času k případné úpravě dávky jiných užívaných antidiabetik. Je docela možná, že Vám bude dávka přípravku Janumet snížená nebo bude užívání tohoto léčivého přípravku ukončeno, to záleží na výsledcích laboratorních a klinických vyšetření. Kombinace je ale možná a je obecně považována za bezpečnou, takže se nemusíte bát.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!