Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Testovací proužky

Datum vložení dotazu: 13.01.2023

Ptá se: Pavlína

Dotaz

Dobrý den, mohu se zeptat na kolik proužků na měření glykemie má nárok 80leta babička, když se 3x denně měří a picha si inzulín? Děkuji za odpověď
věk: 81 let výška: 159 cm váha: 74 kg

Odpověď

Dobrý den,

počet hrazených proužků je u dospělých dán hlavně terapií diabetu (jejím typem). Případně počtem aplikací inzulinu denně. 

1. Při léčbě perorálními antidiabetiky (jenom prášky) je hrazeno 100 proužků na rok.

2. Při léčbě inzulinem  (1-2x aplikace denně ) nebo léčbě injekčními neinzulinovými antidiabetiky (léky na cukrovku píchané, které nejsou inzulin), je hrazeno 400 proužků na rok.

400 proužků je hrazeno i v případně pacientů s hypoglykémiemi, kteří nemají diabetes mellitus a mají jako příčinu hypoglykémie např. inzulinom, dialýzu, postprandiální hypoglykémie.

3. U pacientů na intenzifikovaném inzulinovém režimu (aplikaci inzulinu 3 a vícekrát denně nebo terapii inzulinovou pumpou) je hrazeno 1500 proužků na rok.

4. Specifickou skupinu tvoří pacientky s diabetes mellitus, které jsou těhotné, a pacienti s hypoglykémiemi při kongenitálním hyperinzulinismu nebo jiné dědičné metabolické poruše. To je ale hodně specifická kapitola, která se k Vaší babičce nevztahuje.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

18 dotazů

 • Dotaz

  proc mi ukazuji spatně senzory, libree ukazuje treba z krve 18 cukr a ze senzoru mam 13.5 cukr pak jindy zase ukazuje senzor 15.5 a z krve mam 12 cukr jindy mam cukr ze senzoru 6.0 a z krve ve stejnou dobu mam 3.0 a jak se mam podle toho ridit, kdyz my to ukazuje porad takhle divne a jak si mam pichat inzulin na neco, co nemam, kdyz ukazuje smyslene hodnoty, ze uz se bojim jist a pichat si inzulin. tak nejim skoro nic hlavne kvuli tomu ze nevim kolik mam cukr a prikupovat si porad prouzky, i kdyz mam senzor, tak mi to leze do penez. musim se stejne merit aspon 8 krat denne, tak uz dokupuji porad prouzky k tomu senzoru, ze ukazuje divne porad nebo jím bez inzulinu, jak se toho bojim a mam vysoke moc a ted nejim skoro nic jsem z toho obsvi proc to ukazuje divne a ka si pak nemuzu picunou protoze nevim kolik mam dekuji standa

  Odpověď

  Dobrý den,

  samozřejmě nikdy nelze vyloučit, že u Vás měří senzor nebo glukometr špatně, ale je nutné si uvědomit několik základních faktů.

  Glukometr stanovuje glykémii = hladinu cukru v krvi -  u běžných glukometrů z kapilární krve na konečcích prstů. Senzor freestyle Libre, ale i senzory kontinuální monitorace stanovují hladinu glukózy v intersticiální tekutině = mezibuněčná tekutině (NE v krvi). Hladina glukózy v této tekutině reaguje na změny hladiny cukru v krvi s určitým zpožděním. Toto zpoždění může být někdy i 15-30 minut. Pokud máte zrovna hladinu cukru vyrovnanou, tak by rozdíly mezi čísly na glukometru a na senzoru neměly být tak výrazné. (Samozřejmě i zde hraje roli přesnost měření přístrojů -  např. glukometry mají povolenou odchylku měření ± 15% a ani Freestyle Libre není stoprocentně přesný.)

  Pokud měříte hladiny cukru při stoupání nebo klesání, hlavně pokud je prudké, mohou být, rozdíly mezi hodnotami z krve a na Freestyle Libre poměrně výrazné a to právě díky zpoždění změn hladin glukózy v mezibuněčné tekutině oproti krvi.

  Tento obrázek je pro lepší pochopení

  • Pokud hladina cukru výrazně stoupá -  na glukometru již můžete změřit např. 15,0 mmol/mol. Protože, ale hodnota na Freestyle Libre má zpoždění o 15-30 minut, bude senzor při prudkém stoupání ukazovat např. zatím 12 mmol/l.
  • Naopak pokud glykémie prudce klesá -  reálná hladina cukru v krvi může být už např. 11,5 mmol/l, ale senzor ještě ukazuje 13,6 mmol/l.
  • V okamžiku stabilní hodnoty glykémií jsou poté hodnoty na glukometru a senzoru hodně podobné.
  • Senzor nakonec nízkou nebo vysokou hodnotu ukáže, jen to bude např. o 15-30 minut později.

  Teď se někdo může zeptat. A má cenu vůbec senzory využívat. Senzory nám relativně hezky ukazují vývoje glykémie, je možné se z nich naučit, jak na co tělo reaguje (jak na jídlo, inzulin, tak i pohyb nebo třeba stres). Hodnota při prudkém stoupání nebo klesání nemusí být přesná, ale právě v těchto situacích je možné využívat tzv. trendové šipky, které za tímto účelem mají prakticky všechny typy oficiálně schválených senzorů na měření hladiny glukózy. Trendová šipka u Freestyle Libre má 5 směrů (viz níže)  a ukazuje zda je glykémie v okamžiku Vašeho snímání přibližně stabilní, klesá, stoupá, či prudce klesá, či stoupá.

  Díky tomu může diabetik odhadnout, zda hladina glykémie (hodnoty v krvi) bude reálně o něco vyšší, nižší nebo hodně podobná.

  Jak jsem říkala, nelze vyloučit špatnou funkci Vašeho senzoru nebo glukometru, ale pokud chcete porovnávat jejich funkci, je nutné toto srovnání provádět při rovné trendové šipce.

  Pokud by opravdu měření Freestyle Libre u Vás byla nepřesná, je nutné se dohodnout s Vaším ošetřujícím diabetologem na jiném typu monitorace. Případně přejít pouze na měření glukometrem (je však nutné ověřit správnou funkci samotného glukometru).

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Není to dotaz, pouze doporučení.

  Již několik let používám krytí z Ameriky - lze objednat na amazon.com - free style libre do vyhledávače, není to tak drahé, jak by se mohlo zdát, zpravidla firma Simpatch, absolutně dobrá zkušenost, vydrží i celých 14 dnů, přes denní sprchování nebo koupání. Obrovský výběr, který u nás bohužel není. mohu podat bližší info vladstar@seznam.cz. Vladimír

  Odpověď

  Poznámka redakce:

  Děkujeme Vladimíre za podnětné doporučení. Odkaz jsme si prohlédli a můžeme také doporučit:

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možné zamoupit davkovavci pumpu pro dia betika 2 stupně,?

  Odpověď

  Dobrý den,

  předpokládám, že dotaz se vztahuje na inzulinové pumpy. Ve velmi výjimečných případech se podaří schválení terapie inzulinovou pumpou na úhradu pojišťovnou u pacienta s DM 2. typu - jde ale hodně specifické případy pacientů na intenzifikovaném inzulinovém režimu (aplikaci inzulinu 3 a vícekrát denně), kteří mají další obtíže, vedoucí k nutnosti této terapie. U většiny pacientů však nárok na úhradu pojišťovnou u pacienta s DM 2. typu není nebo není schválen. Zakoupení na úhradu pacientem je teoreticky možné. Ceny samotných inzulinových pump se pohybují přibližně mezi 80 000,- a 110 000,-. Jejich oficiální technická záruka je 4 roky, i když někdy vydrží fungovat déle (po 4 letech, ale již bez záruky). Je nutné si však uvědomit, že kromě pumpy jdou velké náklady do zásobníků a kanyl, které jsou k funkci pumpy zapotřebí. Kanyla by měla být měněna - při použití teflonových kanyl 1x za 3 dny, u kovových kanyl 1x za 2 dny. Zásobník je měněn buď s kanylou, nebo ve výjimečných případech po více dnech - zde záleží i na potřebné dávce inzulinu. Ceny kovových kanyl se pohybují přibližně kolem 160 korun/ za kus, teflonové kanyly mají hodně rozdílné ceny u jednotlivých firem + podle typu kanyly a zavaděče - mezi 190-300,- Kč. Nevylučuji určité odlišnosti cen u jiných firem, ale pumpy Ypsomed a Accu-check na tom budou velice podobně. Zásobníky jsou mezi 55-120 korunami za kus. Inzulinovou pumpu je možné teoreticky zakoupit na vlastní náklady, ale je nutné počítat nejen s částkou na samotnou pumpu, ale i s náklady na tzv. spotřební materiál (kanyly, zásobník), který je nutné kupovat po celou dobu funkce. Někdy je nutné dokoupit ještě jednorázově zavaděč na kanyly a další “maličkosti”. Pumpu stále musí předepsat diabetolog, tudíž i souhlasit s vhodností jejího užívání u pacienta.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den se chci zeptat mým senzory FreeStyle libre a prez ne lepším naplast sportovní tejpu a odlepuje se my rychle během 3 dnů se my odlepi a dělám 150 kliku sebe někdy víc jestli to muže bejt tím Nb jestli neznáte silnější naplast ze já už nevím jakou náplastí to mám přelepit my nevydrží dlouho ani jedna a senzor scény tak pokaždé odlepi během 3 Nb 4 dnů a nevím jak to mám dělat my chyby senzory na 2 měsíce proto ze se my už čtyři odlepily během tejdne děkuji nadchne Standa

  Odpověď

  Dobrý den,

  bohužel při aktivitě dochází ke zvýšenému pocení a současně i ke zvýšenému pohybu svalů (s tím i pohybu kůže nad svaly), což může vést k časnému odlepování senzorů.

  Někteří pacient používají zmiňované tejpování, někteří si kupují speciální náplasti na senzory (např. průhledná náplast ), či používají sterilní krytí (např. tegaderm či hydrofilm). Při neprodyšném krytí je potřeba minimálně prostřihnout dírku nad otvorem v senzoru, který by neměl být neprodyšně překryt.

  V prodeji na internetu je možné nalézt i řadu dalších neoficiálních pomůcek určených k přichycení senzoru:

  Bohužel nedokážu říci nakolik jaká pomůcka funguje a můžu jen navrhnout jejich případné vyzkoušení.


  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!