Poradna

Siofor 500, kdy ho brát večer

Ptá se: Bohumil

Dotaz

Dobrý den. Beru Beru lék Siofor 500 a to 1-0-1. Znamená to, že večerní dávku mám brát až po posledním jídle, nebo po první večeři. Bohumil

Odpověď

Milý Bohumile, lék Siofor (metformin) působí poměrně dlouhodobě a nemá bezprostřední účinky takového typu, že by hned snižoval hladinu glukózy. Pomáhá nastavit organismus tak, aby zejména netvořil v nadměrné míře cukr, který se pak uvolňuje zejména z jater. Tím snižuje zejména glykémii na lačno.

Užívá se zpravidla 2x denně, ale existuji i formy, které lze brát jen jedenkrát. Jde ale o velké tablety, takže i tak je lepší to rozdělit na 2 dávky. Nezáleží tedy na tom, zda to berete po prvním večerním jídle, či až po tom posledním.

Jen připomínám: metformin snižuje zejnéma glykémii na lačno. Tlumí tedy noční novotvorbu glukózy, aby ráno nebyla glykémie vysoká. Druhá večeře působí zcela opačně - ranní glykémii zvyšuje. Druhá večeře tedy není žádná “povinnost”, je vhodná spíše pro štíhlejší osoby, a mohla by spočívat třeba jen v zeleninovém salátu nebo jablku.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak obelstít dopolední hyperglykémie u dcery, (13 let, 3xdenně Actrapid, na noc Levemir, má senzor FreeStyle Libre). Po ránu mívá konstantně 6,5-7,0 mmol/l, ale i když píchneme ranní Actrapid v dostatečném předstihu před snídaní (zkusili jsme i hodinu, což snížilo glykémii jen o 1 mmol/l) dostavují se opakovaně dopolední hyperglykémie 10-15 mmol/l, které se nesrovnají do 1,5h. Před obědem pak ale mívá normálně 4-5 mmol/l. Snídá jogurt a ovoce, pečivo - 3 jednotky. Podobně reaguje i večer. Dá se nějak vyzrát nad touto necitlivostí na inzulín? Moc děkuji za odpověď. Hana

  Odpověď

  Milá Hano, je evidentní, že u vaší dcery se sacharidy po snídani vstřebávají hodně rychle a inzulín Actrapid se asi vstřebává naopak z podkoží poměrně pomalu, takže nestačí zabránit stoupání glykémie. Celková dávka je ale asi dostatečná, protože se to stačí do oběda postupně zase vyrovnat. 

  Řešení se nabízí hned více, dala by se vyzkoušet. 

  Snídaně by například mohla být na sacharidy chudší a zařadit by se mohla malá svačina, aby dcera neměla hlad.

  Mohli byste také dávat větší pozor na potraviny s velkým glykemickým indexem, to znamená takové, ze kterých se sacharidy uvolňují rychle. Takové bývá například sladké ovoce nebo džemy, pokud je do jogurtu přidáváte.

  Logičtější mi dnes připadá vyzkoušet některý se rychle působících inzulínů, které se vstřebávají rychleji než Actrapid. Nabízí se například Novorapid, Apidra a nebo ještě rychleji působící inzulín Fiasp. Tyto inzulíny se dávají zpravidla těsně před jídlem. Rychle zapůsobí a po asi 3 hodinách už nepůsobí skoro vůbec, takže také ani nedělají opožděné hypoglykémie. Dávka je orientačně stejná. Výhodou je, že množství se může volit teprve v okamžiku, kdy je jídlo již na talíří a skutečně víte, kolik ho bude. K takovým inzulínům je potřeba dobře volit dávku bazálního inzulínu, protože takovéto inzulíny po rychlém počátku až asi po 3 hodinách téměř nepůsobí.

  Inzulín Fiasp obsahuje stejný analog inzulínu s rychlým vstřebávání, jako je v Novorapidu. Navíc ale obsahuje ještě látku, která v místě vpichu působí rozšíření kapilár, takže se inzulín vstřebává ještě rychleji. Určitě by to stálo za zkoušku. Udává se dokonce, že působí méně často hypoglykémie, protože skutečně zapůsobí rychle k jídlu, ale pak už skoro ne.

  Samozřejmě se musíte domluvit se svým dětským diabetologem. Do té doby doporučuji zkusit ten první způsob: jíst k snídani méně sacharidů a dát si zbytek ve formě malé svačinky o 2 hodiny později.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Na diabetes 2. typu píchám Humalog Mix a užívám nově lék Synjardy. Hodnoty se mi snížily na 6-8 mmol/l, ale mám intoleranci na metformin s opakujícími se průjmy. Je možné užívat jiný lék ke kombinaci s inzulínem, ale s jinou léčebnou látkou než metformin? Děkuji za odpověď. Eva

  Odpověď

  Milá Evo, vzhledem k tomu, že používáte Humalog Mix (v jedné či dvou dávkách?) máte diabetes 2. typu, jak píšete a asi máte také určitou nadváhu. Přidání léku Synjardy vám hezky snížilo glykémie, což je velmi dobře a bylo by škoda tedy této léčby nechat. Metformin má při léčbě diabetu řadu výhod a bylo by dobré, kdyby se vám podařilo v něm pokračovat. Nevím také, zda jste ho užívala již dříve, či zda jste jej dostala až nyní v přípravku Synjardy, který obsahuje kromě metforminu ještě empagliflozin. Adaptace na nový lék chvíli trvá a je možné, že se snášenlivost nového léku postupně zlepší. Měla byste držet dietu, pokud možno jíst méně, a to by také mohlo pomoci proti průjmům. Pokud to tedy není vysloveně strašné, zkuste to chvíli vydržet nebo brát zatím jen jednu tabletu denně, lék se pak bere 2x denně.

  Další možností je pak brát metformin a empagliflozin odděleně. Empagliflozin je dostupný jako samostatný lék, jmenuje se Jardiance. Metformin se vyrábí v řadě forem, a tak byste mohla zkusit nějakou jinou, např. Glucophage XR zatím 500 mg 1x denně, nebo Metfromin XR Teva rovněž jen zatím 500 mg. Až byste si na lék zvykla, mohla by se dávka postupně zvýšit. Metformin je dobrý a účinný lék a brání vzniku některých komplikací, které provázejí diabetes. Většina lidí jej toleruje dobře.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, můj manžel má diabetes 2. typu již 19 let, jelikož byl hodně pracovně vytížen, nechodil do poradny, dietu moc nedodržoval a nechával si pouze psát léky u praktické lékařky. Nyní je již krátce v důchodu a konečně navštívil diaporadnu, kde dostal glukometr, lék Forxiga 10 mg, k tomu bere lék Glucophage 1000 mg a Warfarin 5 mg (prodělaná trombóza v minulosti). Při ranním měření před snídaní mívá cukr 7 - 12 a např. dvě hodiny po obědě i 15. Dietu dodržuje. Lék Forxiga 30 tbl. má zatím nově na zkoušku, ale cukr mu nejde vůbec dolů. Začínám mít o manžela starost, co začal užívat Forxigu je stále hodně unavený a zhubl za tři týdny 4 kg (není obézní). Chtěla bych se zeptat, jestli je naděje, že se jeho stav zlepší, nebo už je to spíše na inzulin? Předem děkuji za odpověď. Dagmara

  Odpověď

  Milá Dagmaro, některé informace si budu asi muset domyslet, ale snad se alespoň přibližně trefím do případu vašeho muže. Předpokládám, že je-li nově v důchodu, může mu být okolo 65 let a diabetes tedy má tak od svých 46 let. Není, alespoň z vašeho pohledu, obézní a v poslední době spíše hubne. K metforminu (Glucophage), který asi užíval dlouhodobě, dostal nyní ještě Forxigu. Glykémie nemá nijak tragické, ale z dlouhodobého hlediska jsou vysoké. Glykovaný hemoglobin neznám, ale typoval bych, že bude někde mezi 70 a 80 mmol/mol, což by bylo hodně.  

  U většiny pacientů bych především doporučoval pečlivě zhodnotit dietu, zejména celkový příjem kalorií a také celkové množství sacharidů v dietě. Zvýšil bych dávku metforminu na 2 x 1000 mg a pokračoval bych ještě nějakou dobru v této léčbě. Krátkodobé hubnutí bych si dovedl vysvětlit také tím, že Forxiga trochu zvyšuje množství moče a může vést k mírnému úbytku moči, kromě toho, že močí se při jejím použití může ztrácet i 50 – 70 g cukru denně.

  Když ale říkáte, že váš muž dietu drží a dále hubne, tak si myslím, že u něho se postupně vyčerpává schopnost tvořit dost inzulínu. Když bych se opětovně ujistil, že nemá v dietě více než 200 g sacharidů, že nejí nadměrně kalorickou stravu a že se pravidelně věnuje pohybu, doporučil bych mu alespoň na přechodnou dobu malou dávku inzulínu, např. Lantus, Levemir nebo Tresibu v počáteční dávce asi 12 j. večer před spaním a dávku bych postupně upravoval (během týdnů) tak, aby byly ranní glykémie mezi asi 5 a 7 mmol/l. Samozřejmě k tomu bude potřebné pravidelné monitorování glykémií, zatím vždy ráno a asi 2 hodiny po snídani. Inzulínem se nic nepokazí, když se používá správně. Není to složité, není to škodlivé a není to ani nijak zvlášť nepříjemné, zvláště když se stav postupně upraví a člověku je lépe. Až by se stav srovnal, mohl by se případně inzulín zase postupně vysadit, ale to by záleželo na okolnostech. Rozhodně bych se toho nebál. Proti tomu, co nám život jinak dává do cesty, je jedna dávka inzulínu malá obtíž. Dosavadní léky bych nadále ponechal. Mimochodem, existuje lék Xigduo, který obsahuje v jedné tabletě jak metformin, tak dapagliflozin (dapagliflozin je ta Forxiga).

  Možností je samozřejmě více a nelze je tady všechny vyjmenovat. Léků pro léčbu diabetu 2. typu existuje nyní hodně. Když ale dostatečně nefungují ani při správné životosprávě, považuji inzulín za nejlepší volbu.

  No a nakonec, abych nic nezanedbal: Pokud by se glykémie upravily, ale váš muž by se stále necítil dobře a hubnul, měl by podstoupit podrobné interní vyšetření.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku 2. typu, neurolog mi předepsal Gabapentin, může tento lék ovlivnit zvýšení cukru v krvi? Vladislav

  Odpověď

  Milý Vladislave, lék gapapentin obecně nemá vliv na glukózovou toleranci. Glykémie nezhoršuje ani nezvyšuje. Používá se zajména na léčbu diabetické neuropatie a jeho účinek spočívá v tom, že tlumí převody vzruchů v nervech, které vyvolávají bolesti, pálení či brnění provázející často diabetickou neuropatii. Bohužel tedy v podstatě nemoc neléčí, ale zlepšuje její snášení.

  V příbalových letácích ke všem lékům a také v informaci pro lékaře se uvádějí nyní velmi podrobně nežádoucí účinky, které mohou nastat. Údaje vycházejí z klinických studií, kdy je nutné zaznamenávat prakticky všechny i jen mírně závažné poruchy, které pacient nahlásí, nebo které lékař zjistí. Ty se potom rozdělují na časté, vzácné a velmi vzácné. Protože se lék používá hlavně u diabetiků, kteří mívají, jak známo, zvýšené glykémie, by řada pacientů jistě poctivě nahlásila její neočekávané zvýšení. Při srovnávacích studiích, kdy ale řada pacientů lék vůbec nedostávala, ale užívala místo něho tzv. placebo (tableta či kapsle bez účinné látky), tak se prokázalo, že gabapentin neovlivňuje glykémie. Z tohoto pohledu jej tedy můžete klidně užívat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!