Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

senzor libre

Datum vložení dotazu: 11.04.2023

Ptá se: Standa

Dotaz

Senzor libre nevím kam ho mám dát na zadní straně paže nemůžu mýt kvůli svalů m a často se my stává že každém druhej senzor musím reklamovat kvůli svalů m my nefunguje jak má a už jsem z toho depresích a nemůžu z toho rád bych to používal ale pořád problémy stim mám nevím kam ho mám dát buď je přímo na svalů a jak se hejbe sval tak nefunguje nb je u svalů a Macka se mezi svalem a nevím kam ho mám dát a jestli jde přejít že senzoru na glokometr jdyz mám ještě dokonce roku asi 8 senzor tak mysto nich napsat glukometr a proužky kd,z mám stim oroblemy každém druhej musím reklamovat a už my to ani neuznává ji že mám stim pořád problémy a nebaví mě kupovat za svoje peníze už 1 měsíc proužky pořád problémy že senzorem mám pocit že když ho mám nesmím hejbat rukou mám pocit že jsem sním omezování aby fungoval nesmím hejbat rukou a to dělám 150 kliku obden a nevím kam ho mám umístit na zadní straně paže mám taky sval tak buď je něm a hejbese nahoru dolu že senzorem nb mezi svalem je a mackase a nefunguje a hlavě na pravé ruce my nefunguje vůbec jenom na levé ruce funguje ale taky každém druhej a nebaví mě to rád bych to používal a glukometr se bojím zase kvůli tomu že nepoznám nízký a vysoké hodnoty rád bych ho používal ale nevím kam sním děkuji za odpověď a má. Deprese z toho velký že chci žít normálně a neřešit pořád senzor pořád stim něco je rád to chci používat a měl jsem dřív cgtm senzor na břiše s alarmem ale ten blbn že my ukazoval pořád nízké hodnoty tak jsem se vrátil k frestail libre a mám zase těmhle problém už nemůžu z toho děkuji rád bych to používal a nám co dělat aby vydržel aspoň 12 dní buď se odlepuje nb hladí eror pořád k uli svalů mám pocit nb já jej máte názor na to prosím kd,z ho mám na svalů třeba na tricaku by to nemělo vadit ne a jinak ho nemůžu dát tam nám taky sval za zadní straně že je ten senzor u svalů a kd u zatnu tak se sval vybouli a senzor se nachází mezi ním nb se vybouli na svalů rád to chci používat protože z glokometrem se bojím když nepoznám nízký cukr a vysokéj cukr přeji hezké den Standa
věk: 28 let výška: 178 cm váha: 63 kg

Odpověď

Dobrý den,

chápu že Vaše situace je obtížná a nepříjemná. Ale bojím se, že moje odpověď se nebude výrazně lišit od odpovědi, kterou jsme Vám již poskytli 16.3.2023. 

Freestyle Libre má dle doporučení vyrábějící firmy být umístěn na horní část zadní strany paže, nemůžu Vám proto doporučit jiné místo zavedení, protože nedokáži zaručit, jak přesně tam bude měřit. 

CGM (kontinuální monitorace glukózy) senzorů je na českém trhu několik. Minimálně část senzorů, které jsou na českém trhu, je stejně přesná, ne-li přesnější než Freestyle Libre. Pokud tedy některý nevyhovoval, je možné zkusit jinou variantu senzoru. Pokud se bojíte hypoglykémií nebo hyperglykémií CGM senzory mají i nastavitelné alarmy, takže v tomto smyslu mají výhodu. Samozřejmě stále je nutné splňovat preskripční omezení pro CGM.

Jak jsem již ale doporučovala ve své předchozí odpovědi, je vhodné se poradit s Vaším ošetřujícím diabetologem a probrat s ním možné varianty.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

58 dotazů

 • Dotaz

  Zdravím. Mám dotaz ohledně vysílače k senzoru Guardian 4. Je plně nabitý, před napojením jsem ho nechala 10x problikat. Ovšem po napojení nesvítí dlouze a nechce se propojit. Může být problém se zavedením senzoru? Nechci zbytečně píchat další. Děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den,

  omlouvám se za pozdní odpověď -  asi již nevyřeším Váš akutní problém, přesto se pokusím alespoň dodatečně ještě zaslat odpověď.

  Pokud jsou problémy s propojením, můžete se o něj pokusit např. s odstupem 10 minut ještě jednou. Ideálně se přesunout do míst, kde bude menší vliv okolních zařízení. Pokud je vysílač nabitý a opakovaně se nedaří propojení samozřejmě může jít o chybu na úrovni senzoru -  ať již poruchu funkčnosti z výroby, či špatné zavedení. Pokud by problémy s vysílačem byly opakovaně, je možné se obrátit na Help Linku firmy Medtronic

  POZN. U pár pacientů se nám také vyskytla častější “chybovost senzorů”, která ale nakonec byla způsobena stářím vysílače. Po výměně vysílače najednou chybovost zázračně vymizela. Životnost vysílače Guardian 4 je oficiálně jen rok -  sice často funguje delší dobu, ale někdy poté vytváří chyby projevující se zkrácením životnosti nebo nefunkčností senzorů. Netvrdím samozřejmě, že je to tento případ.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, sice mám zatím jen prediabetes a začal jsem se změnami životosprávy, ale bylo mi doporučeno používat průběžně glukometr. Jenže jsem po celkem dlouhém studování nabídky a recenzí zjistil, že ač levné tak i drahé glukometry mají problém s přesností měření cukru - což je dost smutné, když je to to, co mají dělat. Jak zjistit co tedy zakoupit? Máte nějaké doporučení? Moc děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den,

  bohužel všechny glukometry mají povolenou odchylku: při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při > 5,6 mmol/l ∓ 15 %.Některé mohou být asi o něco přesnější než jiné, ale bojím se, že tady těžko rozhodovat, jaký to je. Máte pravdu, že zde záleží koho se zeptáte.

  Výběr je opravdu široký a obtížný:

  Můžete kouknout zda vám vyhovuje velikost glukometru. Zda chcete větší paměť nebo ne. Jaký je přesný rozsah měření glukometru. Zda potřebujete funkce navíc -  jako možnost zadání jídla, aktivity… Některé glukometry jsou schopny měřit i ketolátky (což jako pacient s prediabetem asi nepotřebujete). Nebo jestli Vás v podstatě bude zajímat jen naměřená hodnota a víc nechcete.  

  Může Vás zajímat  jaký je způsob napájení (co používá za baterii nebo jak se dobíjí). Není špatné ani vědět jaký je kontrast obrazovky, aby jste výsledky dobře viděl. 

  Někdo vybírá i podle výrobce. Já mám zkušenost s glukometry Contour, Accu-check, Diamond, Freestyle, Wellion, Onetouch nebo např. Mylife, ale jistě i ostatní mohou být stejně dobré.

  Bohužel jasnou odpověď na Váš dotaz nemohu dát.

  Doporučení redakce:

  k prostudování doporučujeme i článek autorky odpovědi Není pumpa jako puma

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat jestli jsou nějaké informace, jestli se má Omnipod 5 dostat někdy do České republiky, poslední dotaz na tuto informaci zde byl před rokem, tak se ptám jenom jestli jsou o tom nějaké novinky. Rozhoduji se totiž o nové pumpě a přemýšlím, jestli počkat nebo jít rovnou do hadičkové pumpy. Raději bych ale bezhadičkovou, ale zde v republice je snad jenom jedna jediná dostupná a to Touchcare ale ta není zrovna moc doporučovaná.

  Odpověď

  Dobrý den,

  zatím tady stále Omnipod bohužel nemáme a nevím o tom, že by tu v blízké době měl být -  ale přiznávám, že nemusím o všech plánech rozhodně vědět. ČR je poměrně malý trh, a tak se k nám spousta věcí ani nedostane.

  U nás na trhu je nyní Vámi zmiňovaný systém TouchCare Nano. Samotná pumpička špatná není, ale u některých pacientů je větší nepřesnost senzorů (i v “továrním” režimu jsou potřeba 1-2 denní kalibrace). Tento systém je možné propojit do hybridní smyčky, kde může nepřesnost senzoru hrát roli a bojím se, že z toho vyplývá nespokojenost části pacientů. V ČR je k dostání i náplasťová pumpa Accu-Check Solo, ale ta nemá zatím možnost propojení se senzorem a nemůže tedy pracovat v hybridním systému.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, aplikovala jsem si senzor, proběhlo pár měření a přestal fungovat. Aplikace mi neustále píše "chyba senzoru". Nemohu si nijak změřit cukr. Mám si aplikovat nový senzor ?

  Odpověď

  Dobrý den,

  hláška “chyba senzoru”  -  zde záleží i na typu senzoru, který máte. Např. u Freestyle Libre 2 může jít o přechodnou nemožnost měření. Má cenu zkusit načtení za 10 minut. Někdy může být dle informací na oficiálních anglických stránkách  interference s okolními elektromagnetickými vlnami. 

  Samozřejmě pokud by se hláška vyskytovala opakovaně a senzor se nerozjel po delší době ani po přesunutí se do jiného prostoru, změně polohy nebo změně Vaší aktivity, je potřeba senzor vyměnit. 

  Vhodné je následně zkontrolovat stav elektrody a místa vpichu a vyhodnotit, zda např. nedošlo k povytažení kanyly z podkoží, poškození senzoru…. Pokud by šlo čistě o technickou chybu senzoru (“prostě nevydržel dost dlouho”), je vhodné zkusit senzor reklamovat u výrobce, protože ať již si je hradíte sám, nebo je máte hrazeny pojišťovnou, nejsou senzory úplně levná záležitost.

  Více o různých významech “hlášek” je možné najít i v příručkách k použití jednotlivých typů senzorů.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku 7 let a když si píchnu kanyli tak vždycky mi po 1 dní přestane fungovat a když v břiše funguje tak je to zázrak Dřív to bylo celkem bez problému ale teď to nijak nejde a docela delší dobu jsem se vyhýbala tomu abych si musela kanyli nastřelit do břicha A teď si je zatím píchám jenom do nohy ale moje nohy jsou už tolik ropíchané že to nemám pomalu kam píchnout Prosím poradíte mi kam si mám kanálu píchnout ? Kromě teda do zadku tam jsem to nosila asi před 4 lety a jednou jsem si blbě sedla a měla tam obří bouly asi rok A jen já vážím 39 ale tam taková možnost není

  Odpověď

  Dobrý den,

  bojím se, že u Vás bude problematická většina míst pro zavedení vlivem tenčího podkoží při nižší hmotnosti. Pokud jste ještě aktivní jedinec, tak to bývá někdy boj.

  Většinou se používá břicho, vnější strana stehen, horní část hýždí, případně zevní strana paží. U hýždí by se měla používat opravdu horní část kousek pod pasem - u “ plnějších tvarů” se zde i dělá např. při posazení širší kožní řasa (“val”) -  což se u Vás určitě netvoří. Zde hodně záleží na typu nošených kalhot, případně sukní a dalšího oblečení. U břicha je možné jít až k bokům, ale vše opět záleží na podkožní vrstvě. 

  Předpokládám, že využíváte nejkratší teflonové kanyly. Pokud jste ještě nezkoušela jiný typ, někdy stojí za to kouknout se na možnosti kanyl pro Vaši pumpu. Někomu vyhovuje šikmá, někdo nakonec přejde k ocelové. Ta je o trochu pevnější a méně se ohýbá…, ale musí se měnit po dvou dnech. Dva dny jsou ale stále lepší než životnost jeden den s následným ucpáním. 

  Omlouvám se, že nedokáži poradit více.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!