Poradna

prosba - kombinace léků

Datum vložení dotazu: 02.01.2021

Ptá se: Věra

Dotaz

Dobrý den, mohu užívat současně ARTERIN, GLUCOPHAGE 750/den, CAVINTON FORTE 2xden? Děkuji za odpověď
věk: 70 let výška: 170 cm váha: 70 kg

Odpověď

Žádná léková interakce při podávání obou léků a jednoho potravinového doplňku není popsána. Doplněk stravy Arterin obsahuje monakolin K, což je vlastně lovastatin, takže se nedoporučuje během léčby konzumace grapefruitů, pepře a třezalky ve větším množství.

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

207 dotazů

 • Dotaz

  Při denním měření cukru hladina do 10. večerní měření 12,5 v 22,00 po hodině klesne na 7,9 léky Dibetix 2 mg 3x Glucophage XR 500 mg 1x večer. Ludmila

  Odpověď

  Milá Ludmilo, z vašeho ne moc souvisle napsaného dotazu (který vlastně ani není dotaz) rozumím, že užíváte Glucophage XR v poměrně malé dávce večer a pravděpodobně před jídly Dibetix. Časové údaje vašich glykémií moc jasné nejsou. Usuzuji z toho, že vyrovnání diabetu je ještě celkem uspokojivé a ani kolísání hladin cukru není nějak veliké.

  Vlastně jako vždy, znovu doporučuji následující:

  Měřte si glykémie před jídlem a asi za 2 hod. po jídle. Z toho se pozná, zda máte dobré hodnoty na lačno a zda vám vaše dieta a léčba postačují k tomu, aby hodnoty byly v požadovaném rozmezí. Bylo by dobré, kdyby vaše ranní glykémie byly většinou do 5-7 mmol/l a hodnoty po jídle do 10 mmol/l. Pokud jsou po jídle vyšší, měla byste nejspíš jíst méně sacharidů.

  Glucophage XR je lék, který zejména zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu. Také zabraňuje tomu, aby se v těle nadbytečně nově tvořila glukóza, k čemuž často dochází během noci. Dávka 500 mg je poměrně nízká, mohla byste klidně užívat lék 2x denně. Tento lék také nevyvolává hypoglykémie.

  Dibetix působí rychle a zvyšuje vaši vlastní sekreci inzulínu. Podává se před jídly a eventuálně, např. při opomenutí jídla, může způsobit i hypoglykémii.

  Pokud tedy nejste spokojená s úrovní vyrovnání vašeho diabetu, měla byste zejména omezit množství sacharidů v dietě a asi také vynechat svačiny. Také byste mohla zvýšit dávku Glucophage na 2x 500 mg.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, léčím se na cukrovku pomocí léku Glucophage 1000 a Jardiance. Poslední dobou, ale se mi cukr zvyšuje. Hodně mne zajímá léčba pomocí GLP1, ale můj doktor o tom se mnou nechce mluvit. Je mi 63 let měřím 184 cm a vážím 115 kg. Prosím sdělte mi zda by pro mne léčba GLP 1 byla vhodná. Děkuji Petr

  Odpověď

  Milý Petře, kdybyste si trochu prolistoval naše stránky, asi byste si odpověď našel sám.

  Nyní dostáváte poměrně moderní a dá se říci i nákladnou léčbu, která je pro vás vhodná, ale evidentně úplně nestačí.

  Máte ale velkou nadváhu a tudíž i velkou rezervu, co byste se svým diabetem mohl udělat sám. Především byste měl znát svůj denní kalorický příjem a množství sacharidů v dietě. K tomu ale potřebujete určité znalosti, které byste mohl získat rovněž na našich stránkách, ale také třeba v kalorických tabulkách, které jsou ke stažení do telefonu. Dietní omezení a k tomu více pohybu je účinnější opatření, než nasazení GLP 1-analogu.

  Na druhé straně chápu, že se to mnohem lépe říká, zvláště na dálku, než potom provede a pravidelně dodržuje. Kromě toho, i když opravdu sám zvýšíte své úsilí, mohl by vám v tom GLP-1 analog pomoci. Tyto léky se dají kombinovat s vaší dosavadní léčbou. Jen ale pro hrazení zdravotními pojišťovnami je nutné, aby jejich nasazení bylo zdůvodněné. Jednou z podmínek je hladina glykovaného hemoglobinu nad 60 mmol/mol. Tyto léky, zvláště některé, se osvědčují i při léčbě obezity, ale pro tyto účely se musí na nákladech podílet pacient.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  poznámka redakce:

  Problematika agonistů receptorů GLP-1je na našich stránkách často zmiňována, stačí zadat do rámečku HLEDAT  tři písmena GLP :-) Přehledný článek op těchto látkách najdete také zde https://www.cukrovka.cz/moderni-lecba-cukrovky-2.-typu-aneb-agoniste-receptoru-glp-1-strucne-a-jasne.

  PharmDr. Rostislav Šimek
  za redakci cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat zda je možné mít záchvaty podobné epileptickým kuli nízkému nebo vysokému cukru v krvi při druhém záchvatu mi bylo naměřeno 3 .3 z prstu před záchvatem mě přepadá šílený hlad potom vnímám svět jako bych byla opilá poté cítím křeč a vykřiknu po záchvatu my chvilku trvá než přijdou myšlenky k sobě poté mě bolí svaly a jsem unavená před dvěma lety mě léčili na epilepsii, která se na žádném vyšetření nepotvrdila cukr na lačno mívám kolem 6 .4 odpoledne mívám kolem 8 ale někdy i 11.3 předem děkuji za jakékoliv odpovědi také sem mívala problémy se spánkem ale po návštěvě psychologa se to zlepšilo. Vendula

  Odpověď

  Milá Vendulko,

  ačkoliv to přímo neuvádíte, domnívám se, že máte diabetes 1. typu a jste léčena intenzivním inzulínovým režimem. A občas asi míváte i těžší hypoglykémie.

  Epileptické záchvaty probíhají často dost typicky a pro neurologa nebývá větší problém epilepsii správně rozpoznat.

  Přesto se ale někdy stává, že pacienti se špatně léčeným diabetem, který provázejí častější těžké hypoglykémie, mívají v průběhu hypoglykémie křeče a připomínají epileptiky. Zjistit správnou diagnózu není někdy snadné, protože u pacientů s epilepsií může dojít v průběhu záchvatu k poklesu glykémií (během záchvatu je vynaložena velká svalová námaha) a na druhé straně, hypoglykémie může být vyvolávajícím faktorem epileptického záchvatu u pacientů s jinak lehkou formou epilepsie.

  Podrobné neurologické vyšetření může hodně pomoci, když se naleznou ještě jiné známky, které svědčí pro epilepsii. Pokud ale chybí, potom se skutečně může jednat jen o hypoglykemické stavy.

  Já vám na prvním místě doporučuji používat kontinuální senzory hladiny glukózy v podkoží, a to takové, které jsou schopné včas zvukově varovat, když glykémie klesají pod nastavenou hodnotu. To vám pomůže hypoglykémiím předejít. Když se vám podaří nemít žádnou závažnou hypoglykémii po dobu 6 měsíců až 1 roku a nebudete během tohoto období mít žádný záchvat připomínající epilepsii, tak opravdu bude epilepsie málo pravděpodobná. Za závažnou hypoglykémii považuji zejména stav, kdy si nebudete schopna sama rychle pomoci a předejít rozvoji opravdu těžké hypoglykémie. Je možné, že nyní užíváte nějaké léky na epilepsii. Myslím, do doby případného vyloučení epilepsie byste je ale měla nadále užívat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Když mi to předepíše diabetolog, (mám DM II.), kolik se cca doplácí? Snažím se hubnout, jezdím na rotopedu, ale bolí mne kolena.

  Odpověď

  Dobrý den,

  pokud splňujete podmínku glykovaného hemoglobinu nad 60mmol/mol, máte s ohledem na Vaše BMI (které přesahuje 35) nárok na zvýšenou úhradu pojišťovnou -  doplatek by tedy měl malý. Jeho přesnou hodnotu Vám nejsem schopna sdělit - cena se liší v jednotlivých lékárnách + současně Ozempic musí být nastavován postupně a má různé gramáže (jež mají různé ceny). Nejlepší je získat informace přímo v lékárně. 

  Pokud byste nesplňoval podmínku glykovaného hemoglobinu nad 60 mmol/mol musel byste si hradit přípravek sám.

  Ozempic jako ostatní GLP-1 agonisté zpomalují vyprazdňování žaludku, snižují chuť k jídlu, působí na metabolismu a tím pomáhají i k hubnutí.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  poznámka redakce:

  Základní cena jednoho pera je:

  Ozempic 0,25 mg za 1399 Kč úhrada 414 doplatek 985 s kartou Dr.Max 743 zvýšená úhrada 242 s kartou Dr.Max 0 Kč* 

  Ozempic 0,5 mg za 2603 Kč úhrada 829 doplatek 1774 s kartou Dr.Max 1485 zvýšená úhrada 289 s kartou Dr.Max 0 Kč*

  Ozempic 1,0 mg za 2603 Kč úhrada 829 doplatek 1774 s kartou Dr.Max 1485 zvýšená úhrada 289 s kartou Dr.Max 0 Kč*

  * doplněno redakčně a zjištěno v řetězci lékáren Dr.Max

  Detail dotazu
 • Dotaz

  lékařka mi změnila léčbu diabetu ze Xultophy na Trulicity a Tresiba, a to od středy, tj.5dní, ale glykémie mám ze 8-9 nyní 11-13? Dana

  Odpověď

  Milá Dano, nemohu vám přímo poradit, co by bylo vhodné udělat, protože neznám váš zdravotní stav. Pokusím se vám jenom stručně vysvětlit, čím se vaše nová léčba liší od té dosavadní. Navíc se domnívám, že ještě užíváte metformin, protože jinak byste asi musela za lék Trulicity.

  Rozdíl ovšem není zásadní, jenom bude možná snazší určovat dávky vašich nových léků. Xultophy je totiž kombinovaný přípravek, který obsahuje velmi dlouho působící inzulín degludek a k tomu tzv. analog GLP-1 liraglutid. Je zde ovšem pevný poměr dávek, který nemůžete měnit.

  Váš nový inzulín Tresiba obsahuje inzulínový analog degludek, tedy stejnou látku, která je v Xultophy.

  Trulicity je také analog GLP-1 (dulaglutid), který stejně jako liraglutid stimuluje sekreci inzulínu a pomáhá hubnutí. Takže vidíte, že rozdíl zde není zásadní. Dulaglutid možná pomáhá hubnutí o něco lépe než liraglutid, ale rozdíl není výrazný.

  Pokud bude potřeba zlepšit vaše glykémie, tak bude především záležet na dvou věcech:

  1. Máte výraznou nadváhu. Měla byste tedy opravdu držet dietu se sníženým obsahem kalorií. Měla byste omezit příjem sacharidů a já doufám, že si je v dietě umíte spočítat. Stejně by ale bylo dobré  poradit se s dietní sestrou a projít si základní kalorické tabulky. Sacharidy byste měla umět započítat všechny a nemělo by jich být více než 150 g za den. No volné tuky, jako třeba máslo, sádlo a tučná jídla obecně byste neměla jíst vůbec.
  2. Bod první považuji za důležitější a účinnější. Nicméně, pokud by glykémie zůstávaly vysoké, dala by se zvýšit dávka inzulínu Tresiba. Jen ale pamatujte, že tento inzulín působí dlouze, a proto je dobré situaci posuzovat vždy alespoň po 4 dnech a pak teprve dávku zvyšovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!