Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Ozempic 0,25 mg a jeho hrazení

Datum vložení dotazu: 12.05.2021

Ptá se: Václav

Dotaz

Lékař mi předepsal výše uvedený přípravek. V lékárně mi magistr sdělil, tento lék zdravotní pojišťovna neproplácí a musím si ho zaplatit v plné výši. Je mi 67 let a celý život jsem řádně platil zdravotní pojištění. Jak je to možné?. Děkuji Vám. Václav

Odpověď

Vážený pane Václave, přeji dobrý den,

léčivý přípravek Ozempic 0,25 mg je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění pouze za určitých podmínek. Ty jsou Státním ústavem pro kontrolu léčiv, který výši úhrady a její podmínky určuje, stanoveny před zahájením terapie takto: "Ozempic je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1C nižší než 60 mmol/mol.". To znamená, že přípravek Ozempic pojišťovny hradí u pacientů, kteří již byli léčeni jinými léky uvedenými v podmínkách úhrady a tyto léky podávané po dobu nejméně tří mesíců v maximálních dávkách, které pacient toleroval, nevedly ke kompenzaci diabetu. Nadto přípravek Ozempic mohou předepisovat pouze lékaři specialisté (diabetolog, internista, endokrinolog). V tomto případě je ale na přípravek Ozempic poměrně vysoký doplatek. Protože z léčby přípravkem Ozempic mají největší prospěch pacienti s nadváhou určil Státní ústav pro kontrolu léčiv pro tyto pacienty tzv. zvýšenou úhradu, avšak pouze za podmínky obezity II. stupně (s body mass indexem nad 35), pak je doplatek mnohem nižší. Ve zvýšené úhradě mohou přípravek Ozempic předepisovat pouze diabetologové.

Nevím jak to přesně bylo ve Vašem případě, ale pokud Vám v lékárně sdělili, že si lék budete platit v plné výši, pak jej buď předepsal lékař jiné specializace, nebo Vám lékař vyznačil na recept "hradí nemocný", případně nesplňujete podmínky pro úhradu zdravotními pojišťovnami.

Státní ústav pro kontrolu léčiv podmínky úhrady pro přípravek Ozempic stanovil docela přísně a vyhradil jej pouze pro pacienty, u kterých běžně používané léky nemají dostatečný efekt, důvodem je nepochybně vysoká cena terapie. Nemohu posoudit, zda jste tyto podmínky splnil, protože to nevím, je to ale nepochybně známo Vašemu lékaři. Doporučil bych Vám proto obrátit se na Vašeho lékaře, který přípravek Ozempic předepsal, měl by jste od něj získat úplnou informaci, z jakého důvodu si máte platit lék v plné výši. Můžete se také obrátit na Vaší zdravotní pojišťovnu, aby Vám zajistila náležitou zdravotní péči, neboť to je její povinností, případně aby Vám vysvětlila z jakého důvodu nemáte na tuto částečně hrazenou péči nárok. Vše ale záleží na Vašem konkrétním zdravotním stavu.

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

493 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den mám dotaz ohledně nasazení léků na cukrovku byla mi naměřená hodnota cukru v krvi 7,34. nasledny odběr za 4 dny byla hodnota 7,25 a dlouhý cukr 54. Lékař mi řekl že je to na prášky nasadil mi Mulado prolong ,myslíte že by nestačilo zkusit nejprve dietu.

  Odpověď

  Dobrý den,

  hladina glykémie kolem 7 mmol/l nepřináší žádné potíže, přesto již v této fázi je potřeba cukrovku řešit a nečekat na zhoršení a příchod příznaků. Hladina HbA1C 54 mmol/mol říká, že máte cukr pravděpodobně vyšší delší dobu a přesahuje hodnoty zdravého. (norma je do 40 mmol/mol). Ve Vašem případě ještě obvykle pacienta dovyšetříme, zda nejsou přítomné komplikace, či jiné metabolické poruchy (vysoký tlak, cholesterol, funkce štítné žlázy), které se s cukrovkou často spojují, a které by mohly vyžadovat další léčbu.

  Podle nejnovějších doporučení se doporučuje začít s léčbou cukrovky co nejdříve po zjištění diagnózy. Je to proto, aby se předešlo vzniku pozdních komplikací. Také proto, aby léky oddálily zhoršování průběhu cukrovky v budoucnosti.

  Závěrem: jistě je vhodné začít s dietou, pohybem. Máte obezitu 2. stupně, je tedy žádoucí postupně redukovat alespoň 10 kg. Již v této fázi doporučujeme užívat léky například typu Mulado prolong, který jste dostala od Vašeho lékaře. Kontrolu hladin glykémie provádíme obvykle za půl roku. Cíle nalačno pro Vás jsou 4,5-6,5 mmol/l. Hladina HbA1C ideálně mezi 45-50 mmol/mol

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívam lieky na diabetes 2 typu už 3 rok , diaprel, trajenta a glukopfage aj ešte na tlak prestance , nejako výrazne sa mi cukor ráno neznižuje 8,9 ale stalo sa že som vynechala nechtiac glukopfage a ráno som mala cukor 7 mala by so tento liek vynechať ??? Marta

  Odpověď

  Milá Marto, Glucophage je přípravek, obsahující lék metformin. Ten především zlepšuje citlivost vašich tkání vůči působení inzulínu, ale také tlumí částečně uvolňování glukózy (krevního cukru) ze zásobní látky v játrech. Jeho působení je spíše dlouhodobé, po podání tablety se bezprostředně nic neděje a také při náhodném vysazení jedné dávky se většinou nic neprojeví. Glykémie v krvi mají svoje kolísání, které nelze vždy vysvětlit. Důležité jsou spíše průměrné hodnoty a především je důležitý dlouhodobý ukazatel vyrovnání diabetu glykovaný hemoglobin (HbA1c).

  Doporučuji vám především zpřísnit dietu – jíst méně kalorická jídla a omezit sacharidy, zejména večer. Také vám podle vašich fyzických možností pomůže co nejvíce pohybu. Jinak jsou v záloze ještě jiné léky. Místo vysazení Glucophage vám spíše doporučuji brát jej pravidelně, nejspíše v dávce 2x 850 mg.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Kombinace inzul.na noc a jardianc. Draza

  Odpověď

  Milá Drazo, vy vlastně neposíláte žádný konkrétní dotaz, jen uvádíte, že máte diabetes a užíváte inzulín a k tomu lék Jardiance. Protože tyto léky předepisuje diabetolog, tak předpokládám, že vám před jejich nasazením vysvětlil, jak se tyto léky používají a co od nich můžete očekávat.

  Dlouze působící inzulín podávaný na noc zajišťuje základní, tzv. bazální, dávku inzulínu, který by měl působit pomalu a vyrovnaně. Měl by zajistit, aby vám glykémie příliš nestoupaly během noci.

  Lék Jardiance působí tak, že zvyšuje vylučování krevní glukózy ledvinami do moči. Při normálních či jen mírně zvýšených hodnotách glykémie se cukr do moči nedostává, protože je v ledvinných tubulech zpětně vstřebáván. Když ale užíváte lék typu Jardiance, tak se toto vstřebávání částečně zablokuje, a tak se glukóza dostává do moči i při jen lehce zvýšených hodnotách, a při vysokých hodnotách se dostává do moči hodně. To pomáhá snižovat glykémii a může to vést i k mírnému hubnutí.

  Léky typu Jardiance ale také mohou mírně snižovat krevní tlak a zatížení srdce a může také pomáhat při snížené funkci ledvin, takže přinášejí i další výhody. Jedná se tedy o lék pro mnoho pacientů velmi výhodný, který se dobře toleruje. Rozhodnout o jejich použití ale musí lékař, který zná váš zdravotní stav a také podmínky pro jejich úhradu zdravotními pojišťovnami.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mohu kombinovat tyto léky? Glyclada, letrox, atorvastatin, ezetimib, bisoprolol a vildagliptin/metformin? Dodržuji časový odstup nalačno i po jídle. Většinou mi je cca 2 hodiny dopoledne špatně a hladina cukru kolísá od 4 do 11 moll. děkuji

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  předně musím uvést, že léky, které užíváte se mohou vzájemně kombinovat. Nemají totiž žádnou klinicky významnou negativní lékovou interakci. Kolísání glykémie a pocit nevolnosti doporučuji sdělit Vašemu lékaři. Důvodů totiž může být několik. Může se jednat o intoleranci některé z pomocných látek, které jsou v přípravcích obsaženy. Část pacientů může hůře tolerovat metformin, to by ale pravděpodobně vedlo k tomu, že by se popisované nežádoucí účinky objevily jak ráno, tak i večer, protože kombinaci vildagliptin/merformin užíváte 2krát denně. Část pacientů může mít kolísání glykémie způsobené vlivem bisoprololu na současně užívaná antidiabetika. Mohlo by se také jednat o kombinaci metforminu s některým z doplňků stravy (pokud některý užíváte). To vše může posoudit pouze lékař, který zná Váš zdravotní stav.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat zdali je možné kombinovat Tritace 10 mg ráno, Presid 5mg ráno, Indap 2.5mg ráno a Synjardi 5mg ráno a večer. Je vhodné kombinovat tyto léky dohromady prosím ?

  Odpověď

  Vážená paní Alice, přeji dobrý den,

  Vámi uvedené léky (Tritace 10 mg, Presid 5 mg, Indap 2,5 mg a Synjardy 5 mg/850 mg) je možné užívat současně, protože se vzájemně negativně neovlivňují. Dokonce je dostupná kombinace fixní kombinace léčivých látek, které jsou obsaženy v přípravcích Tritace a Presid, jejíž název je Triasyn. Užívání přípravku Triasyn tak nahrazuje užívání dvou tablet. Uvedené léky je možné užívat nezávisle na jídle, tj. před jídlem nebo po jídle.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!