Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Omnipod 5

Datum vložení dotazu: 30.03.2023

Ptá se: Jaroslava

Dotaz

Dobrý den, prosím, je náplasťová pumpa Omnipod 5 již k dispozici v ČR a je hrazena zdravotní pojišťovnou? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

zatím nemám informace o tom, že by byla pumpa Omnipod již dostupná na českém trhu. Ale samozřejmě nemusím vědět vše.

Pokud jde o náplasťové pumpy (kterou pumpa Omnipod je), je na českém trhu dostupná  a pojišťovnou hrazená inzulinová pumpa TouchCare Nanon A8. Samozřejmě pro předpis pumpy je nutné splnit určitá kritéria, ale to je nejlépe probrat s Vaším ošetřujícím diabetologem.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

29 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, potřeboval bych tip na inzulínové pero pro přípravek LANTUS. Kocourovi byla diagnostikována cukrovka a máme podávat 1 jednotku toho přípravku. Předem děkuji za tip.

  Odpověď

  Dobrý den,

  buď je možné koupit lahvičky 10ml a podávat inzulin klasickou inzulinkou (malou injekční stříkačkou)

  Jednodušší by pro Vás možná bylo zkusit používat jednorázová pera  -  Lantus Solostar

   -  kde je možné natočit i 1j a podat bez toho, aby jste musel natahovat inzulin do injekční stříkačky nebo měnit náplň pera. Jen jehličky na peru je potřeba občas vyměnit.

  Přiznám se , že nevím zda je nyní na českém trhu nějaké 1/2j pero na Lantus (na kterém jde natočit i např. jenom 1/2 jednotky)

  Doufám, že Vám to alespoň trochu pomohlo.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možná záměna různých typů inzulinovych per? Taťka dostal jiný typ pera při odchodu z nemocníce než které má doma. Je důležitý pouze počet jednotek, který se má aplikovat? Děkuju.

  Odpověď

  Dobrý den,

  pokud jde o typ pera v rámci např. Toujeo 100 na Toujeo 200, tak jednotky, které natočíte na peru, budou pořád odpovídat číslu na stupnici (podáte počet napsaných jednotek), jen koncentrace a objemy inzulinu se liší. Nic není nutné přepočítávat.

  Pokud myslíte přímo záměnu typu inzulinu, tak tam je otázka problematičtější. Některé typy inzulinu jsou relativně zaměnitelné stran dávky i doby aplikace. Někdy se jedná  o velice podobné inzuliny, jen od jiných firem. 

  Některé dlouho působící analogové inzuliny (bazální) jsou počtem jednotek hodně podobné, ale liší se například vyrovnaností hladiny inzulinu během dne. Některé inzuliny, např. zmiňované Toujeo (neodpovídají počtem jednotek) ostatním analogovým bazálním inzulinů (např. Lantusu, Abasaglaru, Semglee, Tresibě…). 

  Pokud mluvíte o krátkých analogových inzulinech k jídlům, jsou jednotky často podobné, ale může se lišit rychlost nástupu inzulinu (tudíž i čas, který je nutný mezi podáním inzulinu a jídlem) nebo doba působení. Samostatnou kapitolou jsou humánní inzuliny nebo premixované inzuliny.

  Zjednodušeně řečeno. Pokud nevím konkrétní typy (názvy) inzulinů, nedokážu říci zda jsou zaměnitelné stran počtu jednotek inzulinu. 

  Pokud se ptáte, zda je obecně důležitý počet aplikovaných jednotek inzulinu, tak určitě, protože počet jednotek udává působení na cukr v krvi. Ale myslím, že tam Váš dotaz nesměroval.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Senzor libre nevím kam ho mám dát na zadní straně paže nemůžu mýt kvůli svalů m a často se my stává že každém druhej senzor musím reklamovat kvůli svalů m my nefunguje jak má a už jsem z toho depresích a nemůžu z toho rád bych to používal ale pořád problémy stim mám nevím kam ho mám dát buď je přímo na svalů a jak se hejbe sval tak nefunguje nb je u svalů a Macka se mezi svalem a nevím kam ho mám dát a jestli jde přejít že senzoru na glokometr jdyz mám ještě dokonce roku asi 8 senzor tak mysto nich napsat glukometr a proužky kd,z mám stim oroblemy každém druhej musím reklamovat a už my to ani neuznává ji že mám stim pořád problémy a nebaví mě kupovat za svoje peníze už 1 měsíc proužky pořád problémy že senzorem mám pocit že když ho mám nesmím hejbat rukou mám pocit že jsem sním omezování aby fungoval nesmím hejbat rukou a to dělám 150 kliku obden a nevím kam ho mám umístit na zadní straně paže mám taky sval tak buď je něm a hejbese nahoru dolu že senzorem nb mezi svalem je a mackase a nefunguje a hlavě na pravé ruce my nefunguje vůbec jenom na levé ruce funguje ale taky každém druhej a nebaví mě to rád bych to používal a glukometr se bojím zase kvůli tomu že nepoznám nízký a vysoké hodnoty rád bych ho používal ale nevím kam sním děkuji za odpověď a má. Deprese z toho velký že chci žít normálně a neřešit pořád senzor pořád stim něco je rád to chci používat a měl jsem dřív cgtm senzor na břiše s alarmem ale ten blbn že my ukazoval pořád nízké hodnoty tak jsem se vrátil k frestail libre a mám zase těmhle problém už nemůžu z toho děkuji rád bych to používal a nám co dělat aby vydržel aspoň 12 dní buď se odlepuje nb hladí eror pořád k uli svalů mám pocit nb já jej máte názor na to prosím kd,z ho mám na svalů třeba na tricaku by to nemělo vadit ne a jinak ho nemůžu dát tam nám taky sval za zadní straně že je ten senzor u svalů a kd u zatnu tak se sval vybouli a senzor se nachází mezi ním nb se vybouli na svalů rád to chci používat protože z glokometrem se bojím když nepoznám nízký cukr a vysokéj cukr přeji hezké den Standa

  Odpověď

  Dobrý den,

  chápu že Vaše situace je obtížná a nepříjemná. Ale bojím se, že moje odpověď se nebude výrazně lišit od odpovědi, kterou jsme Vám již poskytli 16.3.2023. 

  Freestyle Libre má dle doporučení vyrábějící firmy být umístěn na horní část zadní strany paže, nemůžu Vám proto doporučit jiné místo zavedení, protože nedokáži zaručit, jak přesně tam bude měřit. 

  CGM (kontinuální monitorace glukózy) senzorů je na českém trhu několik. Minimálně část senzorů, které jsou na českém trhu, je stejně přesná, ne-li přesnější než Freestyle Libre. Pokud tedy některý nevyhovoval, je možné zkusit jinou variantu senzoru. Pokud se bojíte hypoglykémií nebo hyperglykémií CGM senzory mají i nastavitelné alarmy, takže v tomto smyslu mají výhodu. Samozřejmě stále je nutné splňovat preskripční omezení pro CGM.

  Jak jsem již ale doporučovala ve své předchozí odpovědi, je vhodné se poradit s Vaším ošetřujícím diabetologem a probrat s ním možné varianty.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem nyní těhotná, v minulých těhotenstvích jsem měla gestační diabetes (2017 a 2019), jednou dokonce na inzulinu, podruhé na metforminu. Nyní poprvé gestační diabetes dle OGTT nemám, ale přesto bych se pro jistotu ráno občas změřila - měla jsem vždy špatné právě lačné glykémie a horšilo se to postupně. Můj glukometr je ale starý už 5 let a předpokládám, že už je potřeba ho zkalibrovat. Jak a kde to mohu udělat? Zvládnu to sama? Případně když koupím nový glukometr v lékárně, bude už zkalibrovaný? Děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den,

  chápu že po dvou těhotenstvích s potvrzeným gestačním diabetem se raději chcete kontrolovat i v tom třetím. Pravděpodobnost gestačního diabetu je v takovém případě poměrně vysoká.

  Většina dnešních glukometrů je bezkalibrační. Existují sice kontrolní roztoky pro glukometry, ale ty jsou spíše určeny k ověření přesnosti měření glukometru (nebo např. sady proužků), než že by se podle nich poté glukometr dal nastavit. Jsou k dostání buď v lékárnách nebo na internetu (je nutné mít značku roztoku, která patří k Vašemu glukometru). Většina glukometrů má životnost několik let -  uvedeno by to mělo být v příručce u glukometru. Samozřejmě po 5 letech by bylo již dobré přesnost měření ověřit. 

  Nový glukometr z lékárny by zkalibrovaný být měl, samozřejmě 100% přesnost měření nemůže nikdo slíbit. Pokud je podezření, že glukometr měří špatně, používá se právě zmiňovaný kontrolní roztok. Ideální by bylo použití kontrolního roztoku při prvním použití glukometru a pak vždy, když začínáte nové balení testovacích proužků, ale to dělá málo kdo.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a technologie"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!