Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

nízkosacharidová dieta

Datum vložení dotazu: 17.08.2022

Ptá se: Maxim

Dotaz

Přeji dobrý den, před pár dny mi byla diagnostikována cukrovka, pan doktor mi ani neřekl jakého typu. Vím jen to, že hodnoty na lačno mám kolem 7.0 a při oGTT po 2 hodinách bylo cca 13.1. Jídelníček mám vyvážený již dlouhodobě a sportuji také. Dle pana doktora mám v tom jen pokračovat, měřit si glykémii a brát 1-0-0 Zexitor 500mg. Moje otázka je, zda bych neměl například přesedlat na lowcarb stravování, abych hodnoty svého cukru v krvi snížil i pomocí tohoto. Nicméně u lowcarb se přijíma větší množství tuků a z článků co jsem načetl jsem pochopil, že tuky (i když třeba zdravé) jsou při větším množství také možným nepřítelem diabetika. Nerad bych byl pohlcen neověřenými články a předem děkuji za radu :-)
věk: 33 let výška: 185 cm váha: 99 kg

Odpověď

Dobrý den,

souhlasím s Vámi. Tak jak nejsou extrémy dobré v životě, tak ani při léčbě diabetu. Low carb diet doporučujeme obvykle jen krátkodobě a je vhodná spíše tam, kde chceme hodně zhubnout. Váš BMI (28,9) je v pásmu nadváhy, nemáte tedy důvod k větší redukci hmotnosti. Bylo by pro Vás vhodné zhubnout cca 5kg. Doporučovala bych Vám racionální stravu, vybírat potraviny s nízkým glykemickým indexem, cukry cca kolem 200 g/den, energie cca 7000-8000 kJ/den.  Zkuste si zkontrolovat reálný přísun cukrů a energie např. pomocí kalorických tabulek. V praxi často vídám podhodnocení vlastní stravy a když spočítáme celkovou energii, jsme překvapeni složením potravy a energetickým příjmem. Je potřeba přijmout také fakt, že dieta velmi často sama o sobě nestačí ke kompenzaci diabetu a že používáme léky v různých kombinacích tak, aby glykémie nalačno byla 5-6,5 a po jídle do 8-9 mmol/l. Cukrovka je totiž onemocnění, kde s časem dochází ke zhoršování činnosti slinivky a musíme upravovat lékovou kombinaci. Platí ale, že stravou a pohybem zhoršování stavu můžete výrazně zpomalit.

Pokud tedy budete zdravě jíst, hýbat se (tedy cca 3 hodiny týdně) a budete mít uspokojivé hodnoty krevního cukru (i když s pomocí léků), nemusíte se pozdních komplikací diabetu obávat.

Poznámka redakce: doporučujeme k přečtení článek Zacvičte s diabetem

(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

144 dotazů

 • Dotaz

  Je vhodné držet půst (pití jen vody) v délce 44 hodin při cukrovce? Hodnoty cukru: krátký 6 až 8, dlouhý 55. Děkuji. Zdeněk

  Odpověď

  Milý Zdeňku,

  já obecně v diabetologii nejsem zastánce radikálních diet, ale i radikální dieta je někdy lepší než dieta žádná. Často se stává, že nárazové řešení je potom vystřídáno pravým opakem, a to nebývá moc dobré.

  Obecně se ale nově tzv. přerušovaný půst v léčbě diabetu 2. typu někdy doporučuje, a to zvláště u osob s nadváhou. Uvádí se, že to vede nejen k poklesu hmotnosti, ale také ke zlepšení citlivosti tkání vůči působení inzulínu.

  Opravdový půst trvající déle než jeden den je naprosto nevhodný pro osoby s diabetem 1. typu a i jednodenní půst může být nebezpečný, pokud člověk pečlivě nesleduje svoje glykémie a nepřeruší podávání bazální dávky inzulínu. Pokud by spolu s jídlem přerušil i inzulínovou léčbu, mohl by výt vážně ohrožen rozvojem ketoacidózy.

  Většina pacientů s diabetem 2. typu má zachovanou alespoň do jisté míry produkci vlastního inzulínu a rozvoj ketoacidózy u nich nehrozí. To bude pravděpodobně i váš případ. Proto u řady osob s diabetem 2. typu je jednodenní půst možný a v některých případech by mohl být i vhodný ke zlepšení vyrovnání diabetu. Vhodný může být zejména pro osoby s tzv. inzulinorezistencí, které mívají dokonce zvýšené hladiny inzulínu a většinou jsou obézní. 2denní půst je u jinak zdravých osob rovněž možný, i když se mi to zdá příliš extrémní. Mnohem lepší by bylo volit hladovění kratší a opakované, např. od snídaně již nic nejíst. I v takovém případě může být nutné upravovat léčbu diabetu tabletami či případně inzulínem, aby se nerozvinula hypoglykémie. Znovu ale zdůrazňuji, že takové hladovění je možné jen u diabetu 2. typu, při kterém přetrvává vlastní tvorba inzulínu (i když může být ke správné léčbě potřebný také inzulín injekční).

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o radu. Je mi 49let, výška 173, váha 81kg. Ráno na lačno si občas měřím cukr - bývá v rozmezí 5,5 - 10. Celý dospělý život se stravuji podle pravidel racionální výživy, snažím se udržet váhu. Jím co nejméně sacharidů - žádné nebo minimum pečiva, vše celozrné, žádné sladkosti. Alkohol občas - cca 1 x týden 0,5l vína, nebo 2 piva. Spím 8h denně. práce u PC, chodím denně na 1h procházky rychlou chůzí, 3-4x týdně cvičím posilovací cviky - 20min. Jinak běžná starost o domácnost a zahradu. Občas zahřeším, ale hlídám si, aby to nebylo často - cca 1 x týdně, nebo před menstruací. Mám strach z cukrovky. Jsou hodnoty natolik zvýšené, že to mám řešit i jinak než čím doposud (strava)? Byla jsem 4 x těhotná, měla jsem těhotenskou cukrovku, ale jen doporučení na stravu - ne inzulín. Prosím o informaci, kdy a jestli se obrátit na lékaře. Miroslava

  Odpověď

  Milá Miroslavo, nevím, pomocí čeho si měříte glykémie, ale pokud máte hodnoty ráno na lačno až 10 mmol/l, a to opakovaně, tak máte diabetes bez vší pochyby. Také ale máte alespoň 10 kg nadváhu, za což vás nekárám, ale je to důležitý faktor.

  Měla byste zkusit chvíli držet opravdovou dietu, to znamená podle nějakého rozpisu, např. z našich stránek na:

  https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

  Zde si zvolte např. dietu se 150 či 175 g sacharidů a snažte se to opravdu dodržovat. V tom cvičení pokračujte, jen to dělejte každý den. Těch 20 minut k tomu určitě najdete.

  Potom si sledujte glykémie aspoň 10 dnů a pokud se to neupraví (ani po jídle byste neměla mít glykémii nad 10 mmol/l), tak byste měla vyhledat lékaře a poradit se, jak dál. Těhotenská cukrovka je rizikový faktor pro pozdější vznik diabetu 2. typu. Diabetu lze do určité míry předcházet, ale zdaleka tomu není tak vždycky. I kdyby, zdravá životospráva je v každém případě dobrá a pokud ji budete dodržovat, uděláte pro své zdraví hodně.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, u výživové poradkyně mi z vyšetření krve vyplynul prediabetes, kdy hodnota glykovaného hemoglobinu byla 42, což je hodnota hraniční, cukr na lačno byl něco přes 4, dále z GGT vyšetření (teď si nepamatuji hodnoty, ale rovněž zvýšené)vyplynulo ztučnění jater. Půl roku jsem omezila sladkosti, sacharidy, tuky, zhubla jsem 4 kg, vážím 46 kg při výšce 157 cm, a po půl roce se cukr na lačno zvýšil na 5,1, glykovaný hemoglobin jen na 41 a GGT se malinko zvýšilo. Nejedná se o nic vážného, ale je mi divné, že se hodnoty o tak málo snížily, když jsem se tak moc omezovala. Je možné, že nefunguje nějaký orgán - žlučník, slinivka? Mám horší trávení a tlak v žaludku i po menší porci jídla, a napít se byť třeba až hodinu po jídle není možné. Iveta

  Odpověď

  Milá Iveto, podle vašich údajů vám je 55 let, jste štíhlá, držíte rozumnou dietu. Ještě by mne zajímalo, zda kouříte. Hodnoty glykémií, které udáváte, jsou v normě, hodnota glykovaného hemoglobinu je rovněž téměř v normě. Máte zvýšené hodnoty enzymu GGT, neudáváte, jak mnoho. Tato hodnota bývá zvýšená při mnoha jaterních poruchách, většinou souvisejících s krevními tuky, poruchami odtoku žluči a při požívání alkoholu. Lehké zvýšení lze však považovat za nevýznamné, zvláště když ostatní jaterní ukazatele jsou v normě.

  Na základě vaší konstituce bych nepředpokládal ztučnění jater, leda snad byste měla spíše na dědičném podkladě výšené hodnoty krevních tuků a nebo opravdu pila více alkoholu, než jsou tu a tam příležitostné přípitky.

  Myslím, že když je něco v normě nebo téměř v normě, tak se to jen stěží může zlepšovat. Proto bych se vašimi hodnotami nyní neznepokojoval a spíše dbal na to, abyste se dostatečně pohybovala, nekouřila a měla v pořádku také krevní tlak a krevní tuky. Proti diabetu nyní více udělat nemůžete a ani nedělejte. Může se stát, že se vám z nějakého důvodu časem nebude dostávat dostatečné sekrece inzulínu. Pak by ale přísnější dieta nepomohla a nebyla by ani správná. Jezte normálně zdravé jídlo které vám chutná a nepřibírejte na váze, maximálně nějaké to kilo. Slinivku musíte také trochu trénovat.
   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, jiz drive jsem psal ohledne glykemie po jidle ktera byvala 15 mmol, zatimco na lacno byva normalni jen asi 5 mmol. Od cca 13.9. jsem zahajil nizkokalorickou a nizkosacharidovou dietu cca max 50g sacharidu denne, 100g tuku, a cca 50g bilkovin denne. A k tomu jeste metformin 1000 mg denne. Skutecne doslo ke snizeni hmotnosti o 5kg za asi mesic. Testy prikladam. Muj dotaz je jestli je bezpecne nyni udelat test s konzumaci cokoladove tycinky a potom zmerit glykemii. Jestli je mozne predpokladat ze se inzulinova resistence jiz zlepsila ?

  Odpověď

  Dobrý den

  Je pravděpodobné, že se citlivost na inzulín zlepšila. Jestli potřebujete vědět, jaká bude glykémie po sladké tyčince, tak Vás test neohrozí.

  Počítejte ale s tím, že jednou přítomná porucha citlivosti těla na inzulín se zcela do normy nevrátí. Je tedy velmi pravděpodobné, že po sladkých jídlech pokud bude obsah rychlých cukrů vyšší než 20-30 g se Vám glykémie bude zvyšovat. Je vhodné celoživotně dodržovat racionální stravu. Není nutno mít 50 g cukrů denně.

  Ideál je kolem 150 g na den ovšem složeno s potravin, kde je cukr s nízkým glykemickým indexem.

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň,mám cukrovku 2. Chcem sa spýtať,či je pre mňa vhodná údená mletá paprika sladká. Ďakujem Andrej.

  Odpověď

  Dobrý den Andreji, 

  nevidím důvod, proč byste nemohl používat jakékoliv koření v běžném množství při vaření.  Celý balíček (23g ) neobsahuje ani 1 kJ ani 1 g sacharidu. 

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!