Poradna

mám DM 2. typu, píchám Humalog a Lantus + Glucophage, glykémie je stále vysoká

Ptá se: Jarmila

Dotaz

Dobry den. Lecim se s cukrovkou 2. typu a picham si inzulin Humalog 3x denne po navyseni na 16 jednotek. Vecer Lantus take po navyseni 38 jednotek, uzivam tabletku Glucophage, ale hodnota je stale vysoka 11, 6. Poradte mi prosim. Dekuji Jarmila

Odpověď

Milá Jarmilo, samozřejmě nemohu vám dát přesné instrukce, jak postupovat, protože toho o vás vím příliš málo. Za důležité považuji, abyste si pravidelně měřila glykémie a abyste si o tomto způsobu léčby více přečetla, třeba i na našich stránkách.

Pro snížení glykémií bude asi nejdůležitější, abyste pokud možno méně jedla. Měla byste vědět, jaká je pro vás doporučená dieta a kolik má obsahovat sacharidů a podle toho byste si měla umět sestavovat jídelníček. S tím by vám měla pomoci dietní nebo edukační sestra a měla byste mít k dispozici nějaké tabulky, které ukazují obsah sacharidů v různých potravinách. Radu najdete i v rubrice Energetická hodnota potravin na našich stránkách.

Jenom odhadem doporučuji, abyste denně snědla asi 175 g sacharidů, což je poměrně málo. Bude to jistě stačit ve 3 denních dávkách a mezi tím byste již neměla jíst potraviny obsahující sacharidy. To asi budete mít trochu hlad, nicméně mohla byste trochu zhubnout a to by jistě cukrovce prospělo. Je to rozhodně lepší, než jíst hodně a postupně si zvyšovat dávky inzulínu.

Další opatření by mohlo být zvýšení dávky metforminu (přípravek Glucophage). Já bych doporučoval 2x denně 850 mg, nebo 1000 mg, pokud nemáte nějakou další přidruženou komplikaci, např. sníženou funkci ledvin.

Tedy moje doporučení: ponechte stávající dávky inzulínu, jsou už i bez toho vysoké. Snižujte množství sacharidů v dietě tak, aby glykémie tolik nestoupaly. Když to vydržíte, určitě dojde k poklesu, třeba v průběhu 14 dnů. K tomu by se samozřejmě hodil pohyb, alespoň rychlá chůze, ale já neznám váš zdravotní stav, zejména zda máte zdravé nohy. Fyzická zátěž by měla trvat alespoň 30 min. denně, ale lepší by bylo více.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

 • Dotaz

  Dobrý den, v lékárně byl výpadek Glucophage, magistra mi doporučila místo něj Metformin. Jaký je v tom rozdíl? Metformin je navíc bez doplatku. o víc než sto korun levnější. Děkuji za info. Eda

  Odpověď

  Milý Edo, metformin je již dlouho používaná látka v léčbě diabetu 2. typu. Je to základní lék, který se při dobré toleranci hodí pro většinu pacientů. Podle potřeby se pak k němu mohou přidávat léky další. O tomto léku se můžete také dočíst na našich stránkách v rubrice Aktuality.

  Protože se jedná o lék již starší, nejsou pro jeho výrobu a prodej platná už žádná patentová práva. Z tohoto důvodů metformin vyrábí a distribuuje řada firem. Konečné přípravky se pak mohou lišit obsahem účinné látky (většinou 500, 850 či 1000 mg), ale také formou přípravy konečného produktu. Například přípravky označované přídomkem XR jsou v tzv. mikrokrystalické podobě, co vede k pomalejšímu uvolňování v zažívacím ústrojí a lepšímu vstřebávání. Pomocné látky mají také vliv na vzhled tablety a případně na pocity při jejím polykání.

  Nejdůležitější ovšem je, že všechny přípravky obsahují stejnou účinnou látku a mohou a mohou se zaměňovat, i když není správné dělat to příliš často. Žádné dva různé přípravky s metforminem nemohou být identické ve všech ohledech, jak jsem už vysvětlil, a tak může někomu vyhovovat jeden přípravek více než jiný.

  Obecně patří metformin mezi léčiva levná. To oceňují zdravotní pojišťovny a případně pacienti, protože nemusejí na lék zpravidla doplácet. Pro výrobce na druhé straně to může být i nevýhoda a někdy ani nestojí za to lék dále vyrábět nebo důsledně dbát o to, aby ho bylo stále na regálech dostatek. Výrobcům navíc zkomplikovalo život nové opatření, které vyžaduje, aby každý lék nyní obsahoval na svém obalu tzv.

  FMD kód. Jeho přítomnost je vyžadována evropskou směrnicí a jejím cílem je předcházet  vstupu padělaných léčivých přípravků na trh. Padělané přípravky mohou být totiž ještě levnější, nicméně nedávají žádnou záruku, že v krabičce je určitě to, co tam má být a že je to ve správném množství.  Tento kód pomáhá také k identifikaci léků, které byly dodány do prodeje v jedné zemi, ale poté se dostávají do země jiné. U nás jsou mnohé léky levnější než vzahraničí. Jejich nákup ve velkém a prodej jinde pak může vést ke snadným výdělkům ale také k tomu, že určitý lék není potom u nás dostupný, protože jej překupníci převezli jinam (tomuse často ale nedá vyhnout, protože překupníci jsou často ochotni vytvořit úplně nové balení s tiskem, který odpovídá příslušné zemi, kam se vyveze).

  Proč není dostatek všech přípravků s metforminem, které jsou u nás registrovány? Na to nemohu odpovědět zcela přesně. Důvody ale mohou být: re-export výrobků určených pro ČR do jiných zemí, potíže při zavádění nově požadovaných FMD kódů na každém balení (pro firmu je to náročné), a konečně, relativně nízká cena metforminu, která činí tento lék pro výrobce málo zajímavým.

  Obecně ale platí: Přípravky obsahující metformin ve stejné dávce můžete zaměňovat. Pokud vám nový přípravek bude vyhovovat a bude bez doplatku, tak u něho zůstaňte i v době, kdy bude Glucophage opět dostupný.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má léčba Warfarinem vliv na hladinu cukru v krvi. Jsem diabetik 1. typu. V poslední době jsem měla několik hypoglykémií po obědě. Děkuji Ludmila

  Odpověď

  Milá Ludmilo, Warfarin sám o sobě glykémii nesnižuje ani nezvyšuje. Je to ale lék s řadou lékových interakcí a mezi ně patří i vytěsňování z vazby na krevní bílkoviny některých léků, z nichž u diabetiků (2. Typu) se to týká zejména derivátů sulfonylmočoviny. Ty pak mohou skutečně mít větší účinnost.

  Vy ale užíváte inzulín, a na ten warfarin nepůsobí. Zvláštní kapitolu pro pacienty léčené warfarinem máme i na našem webu. Kapitola se jmenuje Cukrovka a warfarin.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Beru metformin a Trulicity, měla jsem třetí injekci a je mi vždy tři dny těžko od žaludku. Je to v pořádku? Dana

  Odpověď

  Milá Dano, lék Trulicity (dulaglutid) má řadu příznivých účinků na glukózovou toleranci. Jedním z nich je ovlivňování rychlosti trávení a pohybu žaludku a střev. Působí také centrálně na mozek tím, že navozuje pocit sytosti. Oba tyto účinky mohou být příčinou nevolnosti, která je také nejčastějším nežádoucím účinkem tohoto léku. Mírnější stupeň nevolnosti, zvláště když byste se chtěla znovu najíst, může být i žádoucí, protože vede ke snížení příjmu potravy, což se projeví nižšími glykémiemi a případně dlouhodobě hubnutím.

  Doporučuji vám proto, abyste, pokud obtíže nejsou příliš velké, v léčbě pokračovala. Po určité době se tyto nežádoucí účinky většinou zmírní či zmizí.

  Lék se podává ve dvojím dávkování: 0,75 mg nebo 1,5 mg. Pro vás by zatím bylo vhodnější to nižší dávkování.

  Pokud by vaše potíže byly velké, samozřejmě by bylo lepší léčbu přerušit nebo ukončit. O tom se ale poraďte s vaším ošetřujícím lékařem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  posíláme Vám odkazy na zajímavé články o GLP-1

  Projekt cukrovka jinak

  Moderní léčba cukrovky 2. typu aneb agonisté receptorů GLP-1 stručně a jasně

  Aplikace GLP-1 agonistů

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o radu. Jsem diabetička na inzulínu. Poslední měsíce mám problém s tím, že mi dost stoupají glykémie v noci. Bývá to tak, že jdu spát, mám glykémie kolem 5 nebo 6 a jen co odbije půlnoc vyletí glykémie na 12 až 15. Mám senzor, takže to vidím na grafu. I když si připíchnu nemá to vliv. Nyní jsem si zvýšila noční inzulín(Lantus) z 15 na 17 a též se nic nezměnilo. Nevím zda ho mám zvýšit ještě. Léčím se se štítnou žlázou(Euthyrox) a před čtyřmi měsíci mi byl zjištěn chronický zánět žaludku(chodím na injekce B12). Napadlo mě, zda to s tím nemůže souviset. Časově by to odpovídalo. Předem děkuji za odpověď. Lenka

  Odpověď

  Milá Lenko, udržet dobrou glykémii až do rána a přitom nemít hypoglykémii, to je jeden z nejtěžších úkolů inzulínové léčby. V prvé řadě bych doporučil ověřit, zda nemáte příliš velké večeře či zda si zbytečně nedáváte druhou večeři. Sacharidy se mohou během noci pomalu trávit řadu hodin, zvláště když jich je více. Doporučil bych tedy jejich dávku lehce snížit.

  Druhou možností je pochopitelně zvýšit dávku Lantusu. Efekt se nemusí projevit hned a navýšení o 2 jednotky je docela malý rozdíl.

  Jiná možnost, která by poskytla vhodné řešení, se nenabízí. Hyptyreóza a chronický zánět žaludku spolu mohou souviset, spolu s diabetem se jedná o autoimunitní onemocnění. Ale zlepšení vám může přinést jen jedna z výše uvedených možností, připadně kombinace obou.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám cukrovku 2. typu, píchám si 2x denně inzulín a večer ještě 1 tabletu Metforminu 500mg. Paní dr. mně přidala Jardiance 10 mg, cukr klesl na 7, ale mám svědění v přirození. Co můžete poradit, děkuji za odpověď. Milena

  Odpověď

  Milá Mileno, lék Jardiance (empagliflozin) dobře funguje a dokonce je možné jej kombinovat s metforminem v jedné tabletě. Přípravek se jmenuje Synjardy (empagliflozin + metformin). Jeho výhodou je, že působí úplně jiným mechanismem než ostatní léky a většinou má poznatelný efekt. Také se po něm nepřibírá na váze, spíše naopak.

  Působí tak, že v ledvinách se nestačí zpětně vstřebávat glukóza, která se dostává při filtrování krve do prvotní moče. V důsledku toho se cukr vylučuje ve zvýšené míře močí, a to tím více, čím má člověk vyšší hodnotu glykémie. Lék kromě toho také mírně snižuje krevní tlak a působí preventivně na srdce i na ledviny.

  Nevýhodou léků jako jsou Jardiance i Synjardy ovšem je ta přítomnost cukru v moči. Sladkou moč totiž mají rády bakterie a kvasinky. Tím zvláště u některých osob stoupá nebezpečí močových infekcí a kvasinkového postižení v okolí vyústění močové trubice, což je u mužů předkožka a u žen stydké pysky, abych se vyjádřil medicínsky (ale slovo „přirození“ je přirozenější).

  Pokud nejsou vaše obtíže příliš závažné, doporučuji vám, abyste zvýšenou měrou dbala na hygienu, např. kompletním osušením či opláchnutím a osušením. Tím se odstraní zbývající kapky moče obsahující cukr, tedy potravu pro kvasinky. Kromě toho byste po nějakou dobu měla používat nějaký protikvasinkový krém nebo mast, např. Fungicidin mast či Canesten krém. Potíže by měly brzy ustoupit. Zejména pokud povede podávání léku ke zlepšení glykémií, bude také v moči toho cukru méně.

  V opačném případě, když se potíže zhorší nebo budou příliš veliké, musela byste lék na chvíli vysadit a případně s ním znovu začít za pár dní. Jsou osoby, které kvasinkovou infekcí trpí hodně. V takovém případě lék typu Jardiance nemohou používat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!