Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

lék Trulicity a započitatelný doplatek

Datum vložení dotazu: 28.11.2023

Ptá se: Radek

Dotaz

Delší dobu užívám lék Trulicity(mám cukrovku 2.typu). Doplatky mě stojí cca 2.000,- měsícně. Je možné požádat o proplacení pojišťovnu?
věk: 57 let výška: 190 cm váha: 115 kg

Odpověď

Vážený pane Radku, přeji dobrý den,

léčivý přípravek Trulicity má tzv. započitatelný doplatek, to je velmi důležité, protože pokud pacient dosáhne za rok na doplatcích za léky 5 000,- Kč, tak mu zdravotní pojišťovna vše nad tuto částku vrátí zpět. O to dokonce není třeba žádat, pojišťovna to udělá sama. Pokud je pacient ve věkové kategorii nad 65 let činí výše ochranného limitu pouze 1 000,- Kč a u pacientů starších 70 let činí výše započitatelných doplatků pouze 500,- Kč ročně.

Započitatelné doplatky u léku Trulicity jsou v současné době následující:

balení 2krát 0,75 mg          505,68 Kč

balení 2krát 1,5 mg          1011,36 Kč

balení 4krát 1,5 mg          2 022,71 Kč

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

609 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Který lék je nejlepší na cukrovku typu 2 diabetes mellitus? Nikos

  Odpověď

  Milý Nikosi, farmakologická léčba diabetu 2. typu se dnes nejlépe provádí „na míru“ pro určitého pacienta. Některé léky jsou vhodné zvláště při obezitě, jiné pokud je pacient více méně štíhlý. Přihlíží se k dalším okolnostem, jako je např. přítomnost nedostatečnosti ledvin či chronické srdeční nedostatečnosti. V současné době je paleta možných léků poměrně široká a obecně lze říci, že všechny jsou dobré. Nemyslím tím ale různé potravinové doplňky nebo mimo lékárnu prodávané přípravky, kdy se často jedna o marketingový tlak a tyto „léky“ nemají odborně ověřenou účinnost ani bezpečnost, i když se tak často tváří.

  Co ale je velmi důležité, je přístup pacienta samotného k léčbě. Pokud pacienti nemají vysloveně nedostatek vlastního inzulínu (kdy pomůže nejlépe substituce inzulínu), funguje nejlépe důsledně dodržovaná dieta a k tomu vhodný pohybový režim. Přitom taková dieta nemusí být nijak nedobrá a ani příliš „hladová“, pokud si pacienti umějí vybrat potraviny. Dietou a pohybem lze dosáhnou zpravidla lepšího úspěchu než nejmodernějšími léky. Je to navíc zdravé a ve svém důsledku uspokojující.

  Řada léků se u diabetu 2. typu podává jako náhrada schopnosti správnou dietu dodržovat. Základem je lék metformin, který je velmi bezpečný a dobře účinný. Z moderních léků je možné k němu přidávat další léky, např. ze skupiny gliflozinů či analogů GLP-1. O tom všem píšeme na našich stránkách. Je ale třeba vzít v úvahu, že mnohé léky mají preskripční omezení, aby byly pojišťovnami plně hrazeny. Není ale nad to, když vám lékař vše vysvětlí a doporučí vám vhodnou léčbu speciálně pro vás.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, pred 4 mesici mi zjistili zvyseny cukr (na lacno 6,4, dlouhy 44), beru vecer Stadamed 500 mg. Na noc jeste beru lek na cholesterol Torvacard 10. Kazde rano si merim glykemii na lacno. Mam vyzkouseno, že kdyz si vecer vez. U Torvacard, tak mam rano 6,7az 10, pokud si Torvacard nevezmu, tak mam rano do 5,7. Je mozne, že by tento lek ovlivnoval vysi cukru rano, kdyz se bere na noc nebo, kdyz se uziva pri diabetu? Dekuji za nazor. Jeste pro info, dietu drzim, jim 4x denne, nejim tucne, smazene, jim hodne ovoce a zeleniny, za posledni mesic jsem zhubla touto stravou 3 kg. Anna

  Odpověď

  Vážená paní Anno, přeji dobrý den,

  užívání všech statinů (mezi které Torvacard patří) může vést u některých pacientů k mírnému zvýšení glykémie u některých pacientů s diabetem, nebo se zvýšeným rizikem vzniku diabetu, mohou vyvolat klinicky významnou hyperglykémii, která již vyžaduje diabetologickou péči. Uvedené riziko však nepřevažuje nad prospěchem léčby statiny, které spočívá ve snížení kardiovaskulárního rizika a není proto důvod pro ukončení léčby statiny. Pacienti s diabetem a se zvýšeným rizikem pro vznik diabetu (glykémie nalačno 5,6-6,9 mmol/l) mají být náležitě sledováni v souladu s odbornými doporučeními. Je také možné správně časovat podávání příslušných léků. Přípravek Torvacard není nezbytné užívat večer, je možné jeho podávání v ranní dávce. Večer pak užívat přípravek Stadamet. Je vynikající, že se snažíte mít pod kontrolou tělesnou hmotnost, to určitě velmi významně přispívá ke snížení rizika rychlého zhoršování diabetu a i kardiovaskulárních příhod. Za mě máte jedničku s hvězdičkou.

  S přátelským pozdravem

  Poznámka redakce: možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Upřesňuji svůj dotaz k polyst.ledviny a cukrovka.Před rokem byly mé hodnoty gf 1.2 a kreatinin 87.To mé ledviny plně pracovaly.Za pouhý jeden rok došlo k takovému zhoršení gf o,74 a kreatinin 106.Při jakých hodnotách je potřeba dialýzy? Anna

  Odpověď

  Milá Aničko, polycystické ledviny, to je vrozené onemocnění, které se pomalu během života vyvíjí. Vy jste se dožila více než středního věku s dobrou funkcí ledvin, a tak bych předpokládal, že se jejich funkce nebude zhoršovat rychle. K rychlému zhoršení může např. dojít při závažné infekci ledvin, při nějakém jiném závažném onemocnění, při výrazném zhoršení hypertenze nebo při špatně léčeném diabetu. Proto vám doporučuji časté nefrologické kontroly, důslednou kontrolu případné hypertenze, dobré vyrovnání diabetu a včasnou léčbu případných močových infekcí. Věřím, že další zhoršování funkce ledvin bude pomalé a k nutnosti dialýzy nemusí vůbec dojít. Dialýza se většinou zahajuje při hodnotách glomerulární filtrace okolo 0,20 ml/min, ale záleží také ne tom, zda se netvoří těžké otoky nebo nestoupá příliš hladina draslíku.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Snižuje nějaká potravina, nebo naopak zvyšuje účinky tohoto léků? ( ovoce, zelenina ) Děkuji Roman

  Odpověď

  Vážený pane Romane, přeji dobrý den,

  léčivý přípravek Rybelsus může mít účinnost ovlivněnou současným příjmem potravy. Vliv potravy na účinnou látku obsaženou v přípravku Rybelsus (semaglutid) byl studován ve studii u 78 zdravých osob. Dobrovolníci byli rozděleni do tří skupin. Všichni dostávali 5 mg perorálního semaglutidu po dobu 5 dnů a následně 10 mg perorálního semaglutidu po dobu 5 dnů. Osoby ve skupině s jídlem hladověli 10 hodin přes noc, poté dostali vysoce tučné, vysoce kalorické jídlo, po kterém následovalo podání semaglutidu s 240 ml vody a 4 hodiny po podání dávky hladověly. Osoby ve skupině nalačno hladověly 10 hodin přes noc, poté následovalo podání semaglutidu s 240 ml vody a 4 hodiny po podání dávky nekonzumovaly žádné jídlo. V referenční skupině osoby hladověly 6 hodin přes noc, poté následovalo podání semaglutidu se 120 ml vody a 30 minut po podané dávce hladověly. Míra vstřebávání semaglutidu v první skupině byla ve srovnání s referenční skupinou o 46 % nižší a maximální plazmatické koncentrace byly o 48 % nižší. Z uvedené studie vyplývá, že semaglutid je třeba užívat nalačno. Konzumaci jídla je možné zahájit nejdříve za 30 minut po užití semaglutidu. Semaglutid je také potřebné zapíjet vodou, optimálně v množství 1 sklenice 100-200 ml.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám polycyst.ledviny a cukrovku.Hodnoty gf 0,74,kreatinin 106 Užívala jsem Stadamed 850,teď mi v dia pořádně přidala doktorka Forxigu 10 a snížit Stadamed na 2x denně půlku.Je vhodný lék Forxiga na mé poškozené ledviny? Anna

  Odpověď

  Milá Anno, metformin je možné podávat i při středně pokročilé nedostatečnosti ledvin, ale je celkem dobře, že vám paní doktorka jeho dávku pro jistotu snížila. Forxiga je lék, který zvyšuje vylučování cukru močí. Cukr se dostává do moči, když glykémie stoupá zhruba nad 10 mmol/l. Léky typu Forxiga ale práh pro vylučování glukózy do moči snižují, takže se cukr do moči dostává i při normálních hodnotách.

  Forxiga je již velmi podrobně studovaný lék. Ukázalo se, že kromě diabetu 2. typu lék pomáhá i při některých formách srdeční nedostatečnosti a dále snižuje zhoršování funkce ledvin při chronickém onemocnění ledvin, nejen diabetickém. Proto si myslím, že lék je pro vás vhodný ze dvou důvodů: pro léčbu diabetu a pro léčbu onemocnění ledvin.

  Jednou z mála nevýhod tohoto léku je právě přítomnost cukru v moči. Výjimečně to může zvyšovat výskyt kvasinkových onemocnění v okolí intimních partií. Tomu lze ale předcházet pečlivou hygienou, např. opláchnutím vodou po močení a usušení. Také mohou být častější močové infekce. Ty někdy provázejí postižení polycystickými ledvinami – ale to musí odhadnout váš lékař, zda trpíte závažnějšími formami močových infekcí. Pokud nikoliv, lék s klidem užívejte.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!