Poradna

Léčím si správně DM 2. typu?

Datum vložení dotazu: 29.08.2019

Ptá se: Vladimír

Dotaz

Dobrý den. Jsem muž 72r.DM II mám 12let. Výška 190cm,váha 98kg. TK 130/80.EKG NORMA. Cholesterol=3,3 HDL =1,05 LDL=2,01 TAG=1,34 AIP0,24 riziko AIP =zvýšené, glykemie nalačno=7,0 glykemie postprandiální= 8,5-10 glykovaný hemoglobin= 44,0 Léky: Glucophage 750 mg 1,0,1, Jardiance 10 mg1,0,0, Ezetrol 10 mg 0,1,0 Rosuvastatin 10 mg 0,1,0,
Dotaz:
1. Ponechat stejné dávkování léků?
2. Zvýšit dávkování léků?
3. Změnit léčbu?

Děkuji.

 

Odpověď

Milý Vladimíre, diabetes máte celkem dobře vyrovnaný, glykovaný hemoglobin je výborný, glykémie občas mírně překročí limit. Pokud tedy Metrofmin i Jardiance dobře snášíte, nic bych neměnil. Oba léky jsou kvalitní a bezpečné.

Krevní tuky máte zcela v normě, nebo spíše při dolní hranici normy. Užíváte kombinovanou léčbu pro snižování jejich hladiny. Léčba je rovněž v pořádku. Nevím, jak vypadala situace před jejich nasazením. Pokud byly hodnoty vysoké, tak bych nyní v léčbě pokračoval. Jinak by se mohlo zkusit vysazení Ezetrolu a Rosuvastatinu, a pokud by hladiny stouply nad normu, mohl byste je pak znovu začít užívat. Samozřejmě předpokladem je dodržování diety s nízkým obsahem živočišných tuků. Ty jsou zejména v uzeninách, ve vepřovém ale i ostatním tučnějším mase a tučných sýrech.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

116 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den, uzivam jiz delsi dobu vyse uvedeny lek, ktery mi byl lekarem naordinovan v davce 2x1 tabeleta denne - po jidle rano a po jidle vecer. v posledni dobe vsak jiny lekar tvrdi, ze se tento lek ma aplikovat jen jednou denne a to vecer - coz by u mne znamenalo 2x1 tableta najednou vecer.

  Dale mne zajima kombinace leku glukophage 1000 mg a trajenta 5 mg, jake je idelani casove rozmezi behem dne na kombinace techto dvou leku ? Jirka

  Odpověď

  Milý Jirko, účinek metforminu není okamžitý a nějakou dobu přetrvává. Nepůsobí tak, že by bezprostředně snižoval glykémii. Nezvyšuje totiž sekreci inzulínu, ale zlepšuje citlivost tkání vůči jeho působení. Jedním z hlavních mechanismů je, že brání nadměrné novotvorbě krevního cukru ze zásob. Projevuje se to například tím, že během noci, kdy nejíme, se nezvyšuje nadměrně glykémie tím, že by se z jaterních zásob uvolňovala glukóza. To příznivě ovlivňuje zejména ranní hodnoty glykémie, které bývají často u diabetu 2. typu zvýšené.

  Metformin se dávkuje od 500 mg 1x denně až po 3 g denně. Protože jde o velké tablety, užívá se zpravidla ve 2 denních dávkách, ráno (či dopoledne) a večer. Máte-li naordinovanou dávku 2x 1 g, je logické, že byste lék měl užívat ráno a večer. Sníst ty 2 veliké tablety na noc by asi nebylo příjemné, i když by se kromě rizika zažívacích problémů asi nic nedělo.

  Rovněž lék trajenta se může užívat jak v jediné, tak ve dvou denních dávkách. Existuje dokonce pevná kombinace Trajenty a metformin. Přípravek se jmenuje Jentaduetto a bere se 2x denně, typicky 1 ráno a 1 večer.

  Glucophage existuje také ve formě, která má trochu delší účinek a celková dávka bývá o něco menší. Přípravek se jmenuje Glucophage XR nebo Metformin XR. Oba přípravky ale byly v poslední době nedostatkové, nebo byly k dispozici jen v určité síle.
  Glucophage je možné užívat před jídlem i po jídle či s jídlem. Užívání s jídlem může zlepšovat jeho snášenlivost v zažívacím ústrojí, a proto se bere častěji tímto způsobem.

  Neodpustím se ještě obvyklou poznámku: metformin je vynikající lék, ale působí dobře jen tehdy, jestliže současně dodržujete režimová opatření, spočívající v prevenci obezity, méně kalorické stravě a dostatečném tělesném pohybu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Beru léky Metformin 500 1-0-1, Vipidii 1-0-0, hodnoty glykémie jsou 8,7, cukr 64, váha 62 kg, výška 154 cm, byl by vhodný doplněk stravy Chrom Combi? Narozena 28 .6 .1948 a jsem po operaci srdce 6 měsíců, děkuji předem Edita

  Odpověď

  Milá Edito, vaše hodnoty by se daly ještě nazvat uspokojivé, ale alespoň malé zlepšení by bylo ještě dobré. Nejste obézní, a tak vám nebudu navrhovat nějakou přísnou dietu, jen byste asi měla vědět, kolik sacharidů denně sníte. Podle mého odhadu by vám mohlo stačit 120, maximálně 150 g denně. Omezit byste mohla trochu příkrmy, jako jsou chléb, pečivo, brambory, rýže apod.

  Vaše léčba by mohla být ještě posílena, existují dnes ještě další léky, které by k vaší kombinaci šly přidat, ale to by musel posoudit váš diabetolog, který vás zná podrobně. Některé by se možná i hodily vhledem k srdeční operaci, kterou jste podstoupila. Pro vysloveně štíhlé pacienty ve vaší situaci může být také vhodná malinká 1 dávka inzulínu s delším účinkem.

  Chrom je prvek, o kterém je známo, že když je ho velký nedostatek, tak u experimentálních zvířat vzniká nebo se zhoršuje diabetes. Nedostatek chromu se však v našich podmínkách prakticky nevyskytuje, leda snad u osob, které mají závažné střevní problémy. Proto bych od jeho podávání neočekával žádné zlepšení.

  Existují ale kvalitní vitaminové přípravky určené pro starší lidi. Pokud si nejsou jisti, že užívají dostatečně vyrovnanou dietu, mohou užívat třeba 1 tabletu denně či obden a tím se zajistí jejich denní potřeba. V takových přípravcích bývají kromě vitamínů zpravidla i různé stopové prvky, tedy i chrom. Přitom máte jistotu, že dávka nebude zbytečně vysoká. Jedná se třeba o přípravky Geriavit či Centrum pro starší osoby.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, od roku 2011 se léčím s DM II. Nyní užívám Glucophage XR1000 mg a Gliklazid Actavis 30 mg. Má poslední hodnota HbA1c je 57, předešlá z 3/2019 byla 44. BMI = 39. Ranní glykemie bývá mezi 7-9 mmol/l. S ošetřujícím lékařem jsem nyní probírala možnost léčby s analogy GLP-1. Považuje je za vhodnou, moderní léčbu, ale údajně bych neměla nárok na úhradu (ani částečnou) od VZP (konrétně jsme se bavily o Trulicity). Takže nyní řeším, zda ji budu platit sama, což je měsíčně docela vysoká částka. Chci se zeptat, je z těchto nových léků (GLP-1) i takový, u kterého by byla nižší cena v lékárně, než 3 tis. Kč/měsíc? Případně jaké by mi VZP aspoň částečně hradila? Děkuji za odpověď Lenka

  Odpověď

  Milá Lenko, v současné době platí v ČR pro analoga GLP-1 preskripční omezení. Jejich cílem je nejen, aby tyto poměrně drahé léky užívali především pacienti, kteří je skutečně potřebují, ale také aby je zbytečně neužívali pacienti, kteří mají ještě jiné vhodné možnosti léčby. Někdy se to ale nekryje zcela s klinickou potřebou.

  Ve vašem případě splňujete pro plné hrazení přípravku následující podmínky: máte diabetes 2. typu, jste léčena metforminem a derivátem sulfonylmočoviny (Gliclazid) v dostatečné dávce a jste hodně obézní. Jste navíc motivovaná. Nesplňujete jen jednu podmínku: máte glykovaný hemoglobin nižší než 60 mmol/mol, i když se této hodnotě hodně blížíte.

  Je to trochu paradox, ale kdybyste se ještě malinko zhoršila, už by vám paní doktorka mohla lék z klidným svědomím, že neporušuje pravidla (a že jí nehrozí případný postih při kontrole) předepsat.

  Nabízejí se tedy v podstatě 3 možnosti:

  1) Začněte se v rámci svých možností více pohybovat. Prostudujte si tabulky složení potravin a nasaďte pořádnou dietu s omezením sacharidů. To pravděpodobně bude fungovat ještě lépe než Trulicity. Je ale možné, že takto rázný a nejzdravější postup nezvládnete.

  2) Nechte si ještě jednou zkontrolovat glykovaný hemoglobin. Třeba to bude těch 60 mmol/l, nebo to bude hodně blízko. A když se k tomu připíše, jak by to pro vás bylo vhodné ....

  těžko se o tom píše. Jak ale jednou léčba za těchto podmínek začne, může, ba dokonce má, glykovaný hemoglobin do 3 měsíců klesnout a pojišťovna nadále sleduje právě ten fakt, že budete mít glykovaný hemoglobin nižší. 

  3) Buďte statečná a berte život takový, jaký je. Hraďte si přípravek Trulicity (dulaglutid), užívejte tento lék s maximální pečlivostí, a protože jeho cenu asi hodně pocítíte, nepokazte její efekt špatnou životosprávou, protože to by pak byly opravdu vyhozené peníze. Některá jiná analoga GLP-1 jsou možná o něco málo levnější, ale většinou se podávají 1x denně a záleží také na dávce. Na přesnou cenu byste se musela zeptat v lékárně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Indikační omezení úhrady: dulaglutid je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyšší pokles hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, dulaglutid není dále hrazen.

  Příklad úhrad  Trulicity 1,5 mg inj sol 2x0,5 ml:

  Maximální úhrada ze zdravotního pojištění: 414,73 Kč

  Orientační prodejní cena: 1872,80 Kč

  Orientační doplatek: 1458,07 Kč

  Započitatelný doplatek: 1458,07 Kč

  (cena přípravku může být u distributorů léčiv i v lékárnách různá, ověřili jsme v řetězci Dr.Max, že cena uváděného přípravku, kterou zaplatí nakonec pacient s podporou zdravotní pojišťovny je 916 Kč a pokud má kartu výhod Dr.Maxe pak 743 Kč, u BENU jsme zjistili cenu 917 Kč a s kartou výhod 680 Kč, pokud si ovšem pacient musí lék hradit sám, pak jeho cena u Dr.Maxe i v BENU bude kolem 1330 Kč - jsou to pouze telefonicky ověřované informace bez záruky, pro celkový přehled je třeba zjistit ceny i v dalších řetězcích, či lékárnách...)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Měl bych dotaz. Mám cukrovku 2.již 17 let, nejprve léčena léky. Po několika letech nasazena Viktoza, kterou jsem aplikoval 2,5 roku. Po Viktoze jsem zhubl ze 100 kg na 86kg. Paní doktorce se hodnoty glykémie nelíbily, ranní byly od 6,8 do 8 mmol/l, a tak mi nasadila Xultophy, nejprve 18 jednotek a po určité době až 38 jednotek. Při kontrole dlouhého cukru jsem měl hodnoty nejprve 65 pak 58 mmol/mol a při zvýšení dávky naposledy 66 mmol/mol. Rozčílila se, aniž by se zeptala jak se cítím a nasadila mi Tresibu 40 jednotek ráno a před jídlem a v poledne 5 jednotek Fiasp a před večeří také 5 jednotek fiasp + 1 tableta Glucophage 1000. Tak jsem začal aplikovat, i když jsem s tím nesouhlasil, bylo mi řečeno, že mám 17 let cukrovku a jsem její první pacient, který ještě nemá inzulin. No a teď se děje to že ráno mám cukr 8,5, píchnu Tresibu, najím se a před obědem, vlastně po 4 hodinách po jídle pohybu a práci mám cukr 11-15, takže píchnu 5 jednotek, najím se (pouze polévku a 1 ks pečiva) a opět pohyb a práce. Po 2 hodinách změřím a cukr je 15,4. V 17 hodin změřím a cukr 8.5. Opět aplikuji 5 jednotek Fiasp a večeře. Po 2 hodinách cukr 8.5. Aby nedošlo k hypoglykémii, na kterou mě paní doktorka upozornila, že může být častá, tak si vezmu 1 kousek ovoce. V 1h v noci naměřím cukr 11. Ráno opět 8 až 9. Toto jsem za celou dobu léčby, před touto novou léčbou, nezažil. Největší naměřené hodnoty byli do 11,5, ale ty po dvou hodinách klesly na 7-8. Na lačno bylo maximálně do 7.8. Léčím se ještě na cholesterol ten mám 4,9-5,1 a štítná žláza je v normě říká pan doktor. Chci se zeptat jestli je toto normální, že mi cukr tak litá. Před tím při Xultophy čím méně jídla jsem za den snědl, tak cukr byl vyšší, i to jsem paní doktorce řekl a nevěřila. Teď se bojím najíst, abych neměl cukr dvacet. Ještě když jsem si někdy naměřil 5 tak už mi nebylo dobře, byl jsem slabý a točila se mi hlava. Ideální hladina, při které jsem nic nepociťoval, byla kolem 8. To jsem byl plně aktivní a nic mě neobtěžovalo. Ted se změřím a jsem v šoku, co se děje. Už ani nechci jíst, protože se bojím vysokého cukru. Měl bych se vrátit ke Xultophy anebo už to nejde? Olin

  Odpověď

  Milý Oline, já se domnívám, že máte rozházený diabetes 2. typu s výrazně porušenou tkání vůči působení inzulínu, ale současně vám už také selhává vaše vlastní sekrece inzulínu. Podle všeho už nemáte žádnou výraznější nadváhu, takže byste mohl mít celkem normální dietu s menším obsahem sacharidů, např. 150 g denně. Tuto dietu byste si měl nastudovat, což znamená, že byste si nalezl vhodné příklady v nějaké knize pro pacienty o cukrovce, nebo si to nechal podrobně vysvětlit od dietní sestry či nutričního terapeuta. Je klidně možné, že ve skutečnosti jíte sacharidů mnohem více, než si myslíte. Podle mého názoru by vám měly stačit 3 denní jídla. Volně můžete zcela nesladkou zeleninu, ať již syrovou či v podobě salátů.

  Měl byste vědět, že Xultophy je kombinace velmi dlouze působícího inzulínu a tzv. analogu GLP-1. Látky jsou smíchané v pevném poměru.

  Tresiba je dlouze působící inzulín, naprosto stejný, jako ten, co obsahuje Xultophy.

  Victoza je analog GLP-1.

  Paní doktorka vám asi nechtěla už dávat Xultophy, protože jste potřeboval příliš vysoké dávky inzulínu a tím byste chtě nechtě bral i příliš vysoké dávky Victozy.

  Existuje více variant, jak by se váš diabetes dal upravit, ale zcela zásadní bude mít jasný přehled o tom, kolik toho sníte a jaký je v tom obsah sacharidů. Těch 150 g denně je asi méně, než kolik nyní máte. Doporučuji tedy, abyste si takovou dietu připravil a nějakou dobu při ní zůstal.

  Léky by vám měl raději upravovat lékař, který vás zná a ví o vás všechny podrobnosti. Na dálku to opravdu nejde, protože by mohla vzniknout nějaká chyba.

  Obecně bych vám doporučoval zvýšit dávku (Glucophage) na 2x 1000 mg. Tresibu bych klidně nechal nadále v dávce 40 j. K Tresibě byste mohl užívat klidně i Victozu (1,2 mg), ale to by musela rozhodnout vaše paní doktorka. Před jídly (3x denně) byste mohl nadále brát Fiasp v malé dávce (třeba 5 j.), ale je možné, že při alespoň 14 dní dodržování přesné diety by ani nebyl potřeba.

  Získejte si jídelníček pro diabetickou dietu se 120-150 sacharidů denně a vydržte ji přesně dodržovat aspoň měsíc. Stačí jíst jen 3x denně, svačiny vynechejte. Dostatečně pijte nesladké nápoje. Měl byste také mít pravidelný tělesný pohyb, např. náročnou chůzi se zadýcháním aspoň 30 minut denně. Jsem přesvědčen, že postupně se dostaví zlepšení.

  Xultophy je pro vás asi dobrý lék. Má jen tu nevýhodu, že kombinace inzulínu a GLP-1 analogu je v něm fixní, takže při vysokých dávkách inzulínu je pak také příliš velká dávka GLP-1 analagu (tedy v tomto případě Victozy).

  Pokud by vám časem stačilo zase 30 – 40 j. inzulínu, mohl byste se k tomuto léku vrátit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Uzivam lek na cukrovku Glucophage XR 750 mg, ktery uz neni od lonskeho leta k dostani kdy se objevi v lekarne? Dasa

  Odpověď

  Milá Dášo, vždycky by bylo dobré, kdyby si lékaři našli čas a lépe pacientům vysvětlili, jaké léky užívají a proč. Glucophage obsahuje látku metformin, která zlepšuje citlivost vašeho organismu vůči působení inzulínu. Používá se v dávkovém rozmezí 500 až 3000 mg denně, obvyklá dávka je 2x 850 až 2x 1000 mg. Metformin je dostupný v léčivých přípravcích pod mnoha jmény od různých výrobců (aspoň 10). Označení XR v tomto případě znamená, že lék se o něco lépe vstřebává v zažívacím ústrojí a působí o něco déle, ale není zásadní rozdíl od léků bez tohoto označení. Váš lékař nebo lékárník vám tedy mohli vysvětlit, že se prakticky nic nestane, když budete užívat přípravek s jiným názvem, i když dávka pak může být např. 2x 850 mg, případně 3x 500 mg, případně 2x 1000 mg. Moc velký rozdíl v tom nebude. Některé přípravky skutečně nebyly přechodně dostupné, ale vždy byla možnost je nahradit jiným přípravkem obsahujícím metformin, nebo ve výjimečných případech úplně jiným lékem, který by pro vás byl také vhodný. Myslím, že hned po zjištění, že pro Vás předepsaný lék v lékárně neměli, jste se měla v lékárně zeptat. Věřím, že by vám poradili a pomohli, případně byste vašeho lékaře mohla požádat, aby vám elektronicky poslal recept na lék, který v lékárně mají. Žádná skutečná léková nouze ohledně léků na diabetes v naší zemi neproběhla. To samozřejmě pacient nemusí vědět, snaží se dodržet doporučený postup. V tomto případě je ale pomoc poměrně snadná.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!