Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Jardiance 10 mg, jak užívat při léčbě chronické nestabilní anginy pectoris

Datum vložení dotazu: 15.11.2023

Ptá se: Miroslav

Dotaz

Vzhledem k tomu, že mi byl předepsán lék Jardiance 10mg, 1-0-0, začal jsem zjišťovat podrobnosti o tomto léku.  Na internetu PORADNA/cukrovka jsem objevil Váš příspěvek z 13.3.2019, ve kterém uvádíte mimo jiné, že se uvádí, že cukr v moči se objevuje při hodnotě 10 mmol/l glykemie a že Jardiance účinkuje tím lépe, čím má pacient vyšší glykemii. Po přečtení příbalového letáku, zejména pak nežádoucí účinky, že tento lék může více než u 1 osoby z 10 způsobovat hypoglykemii, infekci močových cest u 1 osoby z 10 a u 1 osoby ze 100 pak ketoacidózu, která může být i smrtelná, a také jsou zde uvedeny případy příznaků, ve kterých by měl pacient ihned navštívit lékaře nebo nemocnici, což v Hlinsku mimo pracovní dobu není možné, a vzhledem k tomu, že žiju sám, jsem našel odvahu Vám napsat o poprosit o Váš názor.

     Je mi 71 let. Od roku 1999 se léčím pro fibrilaci síní s vyrovnanou odpovědí komor /1999 až 2001 3x kardioverse/. 28.4.2023 mi byla na kardiologii zjištěna glykemie 9,43mmol/l, výška 180 cm, váha 113 kgs tím, že mám cukrovku a že mám navštívit diabetologa v bydlišti. K tomu je nutné dodat, že rok před zjištěním jsem prošel velmi stresujícím obdobím, kdy jsem pečoval o nemocnou manželku, která pak v lednu 2022 zemřela. Během jednoho měsíce poté pak ještě zemřela její sestra a její matka.

     Od května 2023 jsem pak léčen pro cukrovku na diabetologii, kde mi byl předepsán lék Siofor Prolong 500 mg. První kontrolu jsem měl 17.8.2023, glykemie 7,2 mmol/l, HBA1C 42 mmol/mol, druhou pak 10.11.2023 - glykemie 4,98 mmol/l a HBA1C 38 mmol/mol. Tělesná váha snížena na 104 kg.  Dnes mi byl zaslán recept k užívání léku Jardiance 10 mg po vyšetření na kardiologii / říjen 2023/ kdy mi byla naměřena vysoká hodnota krve, která svědčí o zvýšeném zatížení srdce při arytmii a nedomykavosti chlopní. Diagnóza kardiologie: Chronická nestabilní Angina pectoris CCS II-III st.., 7/2014 koronarografie zjištěna těsná bifurkační stenóza RIA/RD ošetřena PCI s implantací lékového stentu, permanentní fibrilace síní s vyrovnanou odpovědí komor.

Medikace: Warfarin 2 mg 2,5tbl. 2tbl, 2,5zbl, 2tbl, 2,5 tbl a tak dále střídavě denně

Betamed 20 mg 1-0-0, ezetrol 10 mg 0-0-1, Siofor Prolong 500 1-0-1, Lanzul 30 mg 1-0-0, Purinol 100 mg 1-0-0. Měření TK pravidelně při kontrolách u praktického lékaře v normě, naposledy 14.11.2023 130/80.

     Vzhledem k tomu, že od 1.kontroly na diabetologii se hodnoty glykemie pohybovaly od 7,2 mmol/l ranní při tzv. dlouhém cukru 42 mmol/mol po 2. kontrolu glykemie 4,98 mmol/l při HBA1C 38 mmol/mol, hodnoty měření jsou klesající při úpravě životosprávy /nejím sladké, umírnil jsem porce jídla, nepiji slazené nápoje, nepiji pivo, zařadil jsem mezi masa drůbež, nejím tuky /máslo, sádlo/, bílé pečivo, jsou v rozmezí jako u zdravého člověka a s ohledem na můj způsob a místo života mám tento dotaz. Je vhodné zahájit léčbu lékem Jardiance 10 mg ihned /s ohledem na jeho nežádoucí účinky/ a nebo by bylo vhodnější počkat na třetí kontrolu u diabetologa, která je plánována na 14.2.2024, i za cenu určitého rizika s mým onemocněním srdce. Pokud budou hodnoty glykemie a HBA1C v normě jako u zdravého člověka pak hledat řešení z oboru kardiologie. 

     Děkuji za odpověď. Mirek

věk: 71 let výška: 180 cm váha: 104 kg

Odpověď

Milý Mirku, Jardiance je účinný a bezpečný lék. Mezi jeho možné nežádoucí efekty patří zejména možnost zánětu předkožky, protože do moči jde více cukru a to může podporovat růst kvasinek. Předcházet se tomu dá dobrou hygienou, především dbát na to, aby pod předkožkou neulpívaly zbytky moče, čehož jde dosáhnout např. osušením či opláchnutím vodou a osušením. Ostatní nežádoucí účinky jsou vzácné a nepatří mezi ně hypoglykémie. Pouze pokud je člověk léčen např. inzulínem či deriváty sulfonylmočoviny (antidiabetika), která mohou hypoglykémii vyvolat, pak Jardiance může přispět ke vzniku hypoglykémie. Lék totiž sám nestimuluje účinek inzulínu a glykémie při samostatném podávání pod normální hodnoty neklesá.

V současné době se Jardiance ještě více než na diabetes podává v léčbě srdečních onemocnění, a proto jste lék dostal. Snižuje zatížení srdce, mírně může snižovat krevní tlak a má další ještě jiné účinky vhodné pro pacienty se srdečními chorobami či chorobami ledvin, bez ohledu na diabetes.

Proto vám lék doporučuji. Jen pamatujte preventivně na tu hygienu.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

573 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, v těhotenství kvůli opakovaně zvýšené hodnotě lačné glykémie užívám lék Stadamet 850. Protože mám pocit, že mi lék moc nefunguje, chtěla bych rozumět, na jakém principu funguje. Moje teorie je následující. Stadamet nesnižuje hladinu glukózy v krvi jako inzulín, ale způsobuje, že hodnota při správném dietním opatření (v důsledku "hladu") ani neroste. Když vynechám druhou večeři, protože mi nedělá fyzicky dobře, bez Stadametu by v důsledku delší doby lačnění mohlo dojít ke zvýšení glukózy v krvi vlivem odbourávání glykogenu z jater. Stadamet by to měl "podržet", aby lačná byla v pořádku. Je má teorie správná? Když se striktně dodržuje dieta a užívá Stadamet, měla by být lačná v pořádku? S jinými hodnotami nemám problém a nikdy jsem neměla. Předem děkuji za odpověď. Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, metformin (tedy účinná látka obsažená ve Stadametu), byl dostatečně odzkoušen u žen s těhotenským diabetem, takže se může k léčbě používat. Metformin podporuje působení inzulínu, který si sama vytváříte. Inzulín má řadu efektů a kromě toho, že zlepšuje využití glukózy uvnitř buněk, tak také pomáhá ukládat nadbytečný cukr do zásobní látky glykogenu, který je zejména v játrech a v menší míře ve svalech. V játrech bývá obsaženo zhruba 150 g glykogenu, což je dostatek k tomu, aby v době, kdy člověk nic nejí, se do krve mohl uvolňovat zase zpět cukr, který potřebujeme k životu. Tvoří se štěpením glykogenu. Inzulín tomuto procesu brání, takže nedochází k nadměrnému uvolňování cukru a glykémie nestoupá nad normu. U diabetu 2. typu a také u většiny forem těhotenského diabetu je ale působení inzulínu v tomto ohledu snížené. A právě metformin tento efekt upravuje a pomáhá udržet glykémii na lačno, zejména během noci, v normě.

  Takže vaše vysvětlení je v podstatě správné. Metformin má ale příznivý efekt i na další mechanismy působení inzulínu. To ale bohužel ještě neznamená, že léčba metforminem je ve všech případech dostatečná. Někdy je potřeba použít i jiné léky (zpravidla ale nikoliv u těhotných žen), nebo inzulín. Ten se v těhotenství podávat může.

  Poznámka redakce:

  rekapitulace mechanismu účinku metforminu:

  Zvyšuje senzitivitu tkání (zejména jater a kosterního svalstva) k inzulinu a snižuje glykémii:

  • podporou utilizace glukózy v kosterních svalech a v tukové tkáni (stimulací glykolýzy),
  • útlumem glukoneogeneze v játrech,
  • snížením resorpce glukózy ze střeva.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, je mozne kombinovat tyto leky?Popripade kdyz jsou pospolu je z nich nejaky benefit? Dekuji za odpoved. Richard

  Odpověď

  Vážený pane Richarde,

  kombinace losartanu s lékem Jardiance přináší spíše samé výhody. Léky se totiž vzájemně doplňují v účincích na kardiovaskulární systém a losartan přítom nemá negativní vliv na antidiabetický účinek přípravcku Jardiance.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Neviem prečo Jardiance 10 mg môžu užívať DM 2. typ a DM typu 1 nie ? Pavol

  Odpověď

  Milý Pavle, lék Jardiance (empagliflozin) byl původně vyvinut pro léčbu diabetu 2. typu. Při jeho klinickém hodnocení se ukázalo, že kromě snižování glykémie tím, že zvyšuje vylučování cukru do moči, má také příznivý vliv na vývoj onemocnění ledvin, které může být přítomno u diabetu 2. typu. Ještě později se ukázalo, že příznivě ovlivňuje také průběh některý typů srdečních onemocnění a také onemocnění ledvin u osob bez diabetu.

  Pro samotnou léčbu diabetu 1. typu (bez onemocnění ledvin či srdce) není tento lék příliš vhodný. Pacientům s diabetem 1. typu totiž chybí sekrece inzulínu. Pokud dojde ke snížení glykémie jiným způsobem, než působením inzulínu (v tomto případě vylučováním cukru do moči bez účasti inzulínu), může se stát, že se rozvine diabetická ketoacidóza. Glykémie poklesne a pacient si podává méně inzulínu, než by jinak potřeboval. Je to situace vzácná, ale v praxi se vyskytuje. V určitých případech je možné pacientovi s diabetem 1. typu lék podávat pod dohledem lékaře, ale pojišťovna tuto indikaci nehradí. Je možné, že pacient o lék velmi stojí. V tom případě mu lékař vysvětlí možná rizika, pacient potvrdí, že o nich byl informován, lékař lék předepíše, ale pacient s diabetem 1. typu si jej musí hradit.

  Osobně tento postup příliš nedoporučuji. Žádají to spíše málo ukáznění pacienti s diabetem 1. typu, kteří si myslí, že jim lék pomůže vyrovnávat jejich nedostatky v dietním režimu a pečlivé kontrole diabetu pomocí sledování glykémií a úprav dávek inzulínu. Neříkám ale, že jsem zásadně proti. Jen pacient zatím musí počítat s tím, že si za lék bude platit.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem mám cukrovku typu 2 a užívám pravidelně léky (Metformin 1000mg 2x denně a gliclazide). Žiju trvale již 25 let ve Velké Británii a jsem v ČR na návstěvě u rodičů. Bohužel jsem si musel pobyt neplánovaně prodloužit o týden a nemám tudíž na ten týden sebou léky navíc. Chtěl jsem se zeptat zda je nějaké riziko, když vysadím léky na týden a popřípadě kdo mi je zde může předepsat. Jak jsem psal nežiju v ČR a tudíž zde nemám žádného praktického lékaře. Pavel

  Odpověď

  Milý Pavle, jak jsem se informoval, tyto léky u nás v lékárně bez lékařského předpisu koupit nemůžete. Je k tomu nutný předpis vašeho lékaře v cizině nebo předpis českého lékaře, např. obvodního lékaře vašich rodičů. Lék si ale budete muset zaplatit (není drahý); v Británii by vám ho pak zřejmě stejně proplatili.

  Léky sice na nějakou dobu můžete vysadit, ale není to příliš správné. Navíc byste rozhodně měl méně jíst, zvláště méně sacharidů, a to se při návštěvě u rodičů děje spíše naopak. Doporučuji tedy požádat např. lékaře svých rodičů, aby vám léky předepsal. Neměl by to být velký problém.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den prajem prosim vas sla som s receptom do lekarne,predpisany bol Stadamed pani mi vsak dala Metfogamma 1000 so slovami ze je to iste.Je to naozaj tak? Dakujem Jana

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  oba léky, tj. Stadamed a Metfogamma obsahují totožnou léčivou látku, která se jmenuje metformin. Záměna těchto dvou léků je možná, protože mají totožnou účinnost a bezpečnost, což dokonce bylo prokazováno pře jejich registrací. Můžete tedy být klidná z hlediska ovlivnění hladiny krevního cukru nebudete pozorovat žádné rozdíly.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!