Poradna

Inzulín + léky + zánět slinivky

Datum vložení dotazu: 23.09.2020

Ptá se: Martina

Dotaz

Dobrý den mám cukrovku II. typu 24 let. Mám Apidru 14-10-10, Toujeo 50 na noc. 2x denně tabletky, které mi diabetožka několikrát změnila/ Siofor, Metformin, Vipdomet/. Mám pocit, že nejlépe mi seděl Vipdomet, ale minulý týden při poslední návštěvě u dr. mi řekla, že už mi Vipdomet psát nemůže, když si píchám inzulín, protože mi ho pojišťovna neproplatí a dala mi zpět Metformin. Zajímalo by mě, jestli je to pravda s tím Vipdometem. A ještě druhý dotaz, před zjištěním cukrovky jsem měla asi 3 roky předem zánět žlučníku a s tím i zánět slinivky, žlučník odebrán po utišení zánětu slinivky. Nemohu mít tím pádem diabetes I. typu ? Mám sice nadváhu, ale vzhledem k tomu zánětu slinivky ? Jak se to vlastně zjistí zda jde o 1. nebo 2. typ ? Cukrovka mi byla stanovena asi 3 roky po zánětu. Děkuji Martina

Odpověď

Milá Martino, Vipdomet je kombinovaný přípravek, který obsahuje látky metformin (tedy totéž, co je v Sioforu či Metforminu) a alogliptin. Tento kombinovaný lék se používá k léčbě diabetu 2. typu u pacientů, kterým dodržování diety a cvičení v kombinaci s metforminem nestačí k dobré léčbě.

Vipdomet je možné používat společně s inzulínem, lék ale může předepsat jen lékař specializovaný na diabetologii, endokrinologii či vnitřní lékařství, tedy nikoliv obvodní lékař. Jinak by to pojišťovna nehradila.

Z mého pohledu je pro vás nejdůležitější dietní omezení. Zejména byste měla omezit kalorický příjem a množství sacharidů v dietě. Druhým krokem je ten metformin, který užíváte. Když pak ani to nestačí, je možné přidat ještě ten alogliptin (ve Vipdometu), když ale ani to není dost, pacient potřebuje inzulín. Proti inzulínu je ale ten alogliptin jen takové „lízátko“ a prakticky už pak nedává moc smysl, i když neuškodí. Já bych osobně doporučoval přehodnotit vaši dietu (jste značně obézní, a to je špatné jak na diabetes tak na riziko další příhody zánětu slinivky). Udržovat váhu vám může pomoci ten metformin – a hlavně, zlepší citlivost vůči inzulínu.

Na druhou otázku vám odpovím takto: zánět slinivky břišní (pankreatu) může vést k poškození nejen trávicí části tohoto orgánu, ale také k poškození buněk, které tvoří inzulín. V těžkých případech může akutní pankreatitida vyústit v diabetes, kdy je nutné podávat inzulín. Není to pak tzv. diabetes 1. typu, ale tzv. druhotný diabetes, vyvolaný poškozením slinivky. Ve vašem případě jste asi dlouho již měla diabetes 2. typu. Ten je vyvolán zejména malou citlivostí vůči inzulínu, ale klinicky se projeví teprve tehdy, když množství inzulín produkujících buněk již nestačí tuto malou citlivost vyrovnávat. Vám po tom zánětu část beta buněk produkujících inzulín zanikla, a tím se váš diabetes zhoršil. Nyní ale máte určitě část beta buněk zachovaných. Kdybyste zhubla, možná by vám to stačilo i k tomu, abyste snížila dávky inzulínu nebo dokonce podávání inzulínu ukončila. Podle všeho ale máte zcela typický diabetes 2. typu.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

162 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, léčím se více než rok s diabetem 2.typu. Užívám lék Stadamet 500, dlouhodobý cukr mám v rozmezí 33-39, na lačno mám cukr kolem 6,5. Nerada užívám léky. Chci se zeptat, mohu nějakým způsobem ovlivnit vývoj moji nemoci tak, abych nebyla závislá užívat léky? Je nějaká přírodní alternativa? Můžete mi poradit? Děkuji. Lenka

  Odpověď

  Milá Lenko, u diabetu 2. typu se vždy nabízí možnost zvýšené tělesné aktivity, zhubnutí a dodržování diety s omezením sacharidů a kalorií. Nicméně vy jste v aktivním věku a nemáte nadváhu, tak asi tato opatření jsou vhodná jen v omezené míře, protože se asi dietně již stravujete. Za těchto okolností je pravděpodobné, že vám v plném rozsahu nepostačuje vaše vlastní inzulínová sekrece. Máte ale ukazatele ve vyhovujícím rozmezí, jen nevím, jaké bývají glykémie po jídle.

  Metformin (Stadamet) je pro vás nyní dobrá volba. Je to lék bezpečný, má prokázanou účinnost a působí příznivě na celou řadu tělesných pochodů. Vy navíc máte dávku velmi malou, běžná dávka je 2x 1000 mg. To, že nechcete brát žádné léky, je jen určitá předpojatost a "pýcha" na svoje metabolické procesy. Metformin byl ostatně odvozen od přirozených produktů. Lidé navíc, ať chtějí či nechtějí, užívají řadu různých chemických látek, které ani nejsou tak podrobně otestované a nebo je nikdo ani netestoval. Stejně tak byste mohla přistupovat k brýlím a říkat, že je to nepřirozená věc, nebo byste mohla odmítat chodit ke stomatologovi, protože bruska a vrtačka jsou také nepřirozené a kdoví co vám přitom stříkají do pusy. A to nemluvím o zelenině a ovoci, které jsou od semínka chemicky ošetřované vším možným.

  Stadamet v současné době nutně ani nepotřebujete. Pokud ale nechcete, aby u vás diabetes dále postupoval, nebo aspoň co nejpomaleji, tak byste měla držet rozumnou dietu a k tomu ten Stadamet užívat, protože o něm je prokázáno, že rozvoj diabetu 2. typu zpomaluje a zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu.

  Prodává se hodně přirozených potravinových doplňků "zaručeně" působících na diabetes. Převážná většina z nich funguje jen tak, že když je pojídáte, tak nejíte tolik sacharidů a tuků, nebo alespoň někdo, když už si koupil nějaký drahý doplněk, aby si nepokazil investici. Stadamet je holt pro pacienta bez placení, a to mu asi kazí reputaci. Viz náš příspěvek Proč mne lidi nemaj rádi.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem kompenzovaný 48letý diabetik 1. typu. Poslední dobou se mi stává, že celý den je ok 5 mmol/l až 7 mmol/l a 2. hod. po večeři mám také 5-7 ale najednou vždy kolem 23 h a dále se mi začíná hladina cukru v krvi zvedat až k 10-12, ráno pak kolem 8. Čím to může být? Děkuji Karel

  Odpověď

  Milý Karle, časy se mění a my se měníme s nimi. To se může týkat i potřeby inzulínu během různých ročních období, nebo dokonce v dnešní netypické době, kdy leccos měníme kvůli epidemiologickým omezením. Nicméně, vyrovnání vašeho diabetu je celkem dobré a já si vážím toho, že je chcete ještě dále zlepšit. Volba správné večerní dávky je asi nejobtížnější úkol v léčbě diabetu 1. typu. Cílem je dobrá ranní glykémie, a to bez vyššího rizika hypoglykémie. Nejspíš bych vám poradil, abyste jedl večer trochu méně sacharidů, nebo si dát trochu vyšší dávky rychle působícího inzulínu před večeří. Další možností je trochu zvýšit dávku dlouze působícího inzulínu na noc, ale opatrně, abyste zas ráno neměl hypoglykémie. Předpokládám ale, že tohle všechno víte, takže jsem vám moc neporadil.

  Nevím, jak dlouho již diabetes máte. Pokud by to bylo zatím po kratší dobu, např. jen několik let, tak je také možné, že jste dříve míval ještě zachovanou určitou vlastní sekreci inzulínu, a ta nyní, jak už to bývá, ubývá.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dotaz. Mám cukrovku už 9 let, která se mi objevila v mém prvním těhotenství roku 2011. Šla jsem v těhotenství na odběry a vypila sladký nápoje. Pamatuji si, že mě nabrala pak řekli že mám vypít sladký nápoj. A hodinu počkat. Měla jsem vysokou hodnotu 12. Hned mě poslali za doktorkou a ta mi řekla, že mám držet dietu. Když mi ani ta dieta nepomohla, dali mi hned inzulín Novorapid. Nejprve jsem si píchala malé dávky a pak po čase vyšší a vyšší. Měřila jsem se glukometrem před i po jídle. Když jsem po porodu myslela, že mi cukrovka zmizela, tak bohužel jsem šla až po roce na kontrolu, protože mi nebylo dobře. Doktorka mi řekla, že cukrovka mi nadále zůstala. Brala jsem ze začátku Novorapid, léky Glukophage ten mi zůstal až do teď. Píchám si 4x denně. Celých 8 let jsem brala léky Novorapid (inzulín), Glukophage a Lantus. Pak mi paní doktorka řekla že to mám stále vysoké a musím s tím něco udělat. Jednou jsem to měla dobře a po druhé zase horší. Různé se to měnilo. Nedávno pár měsíce zpět když jsem šla na kontrolu. Předepsala mi Humolog ráno, odpoledne a večer a ještě k tomu brát další prášky. Na večer si ještě píchat Toujeo. Jsem z toho zoufalá snažila jsem se jí říct že mi to moc nedělá dobře a připadám si jako pokusný králík. Nechci zpochybňovat její praxi doktorky. Z počátku jsem ji poslechla na slovo ale poslední dobou si myslím, že na mně stále zkouší jiné a jiné léky. Chtěla bych slyšet i jiný názor a změnit pokud možno doktora, ke kterému bych chodila s úsměvem a plná elánu s dobrou glykémii. Děkuji za odpověď. Barbora

  Odpověď

  Milá Barboro, jestli počítám dobře, je vám 32 let a jestli moje kalkulačka počítá dobře, tak máte BMI také skoro 32. Zatímco to první číslo 32 je krásné, protože máte před sebou ještě mnoho nadějných let, to druhé 32 je zatraceně vysoké, a to bude asi hlavní příčina vašich problémů.

  O těhotenské cukrovce byste se mohla dočíst docela dost na našich stránkách. Začněte od kapitoly https://www.cukrovka.cz/tehotenska-cukrovka , kterou následuje dalších 12. Moc doporučuji.

  Při těhotenské cukrovce se nejčastěji jedná o osoby, které mají určité vlohy pro vznik diabetu 2. typu. Během těhotenství se tyto vlohy projeví. Někdy, když žena zhubne na normální váhu, stravuje se dietně a dostatečně cvičí, může i diabetes vymizet, ale riziko recidivy trvá. Jinak je nutná další léčba, případně i inzulín, zvláště když se prohlubuje obezita. Mnohem méně často se během těhotenství rozvine diabetes 1. typu, který většinou byl přítomen v latentní formě již před otěhotněním, jenom se rychleji upravil. Tyto ženy pak musejí být dále léčené jako všichni ostatní pacienti s touto formou diabetu.

  Vaše paní doktorka vás podle všeho léčí zcela standardně. Jenom potřebujete pořádnou edukaci, porozumět dietě, znát složení potravin, náležitě si měřit glykémie minimálně 4x denně, cvičit a….zhubnout. Edukace a motivace nejsou jednoduché a nelze toho dosáhnout jednou lekcí. Opravdu si o tom musíte něco načíst, čemu nerozumíte si nechat vysvětlit, navštěvovat dietního terapeuta. Jde-li o diabetes 2. typu, což nejspíš ano, tak by se později mohla i léčba zjednodušit, kdyby se vaše vyrovnání výrazně zlepšilo.

  V tomto stavu je ale metformin zcela na místě a 4 dávky inzulínu také. Jen se musíte pravidelně měřit nebo používat senzor glykémií, nejíst, když glykémie není blízko normy a správně si volit dávky inzulínu. Současné i vaše předchozí inzulíny byly dobré a srovnatelné, jen ten Humalog působí o něco rychleji než Novorapid. Věřte, že na tahu jste nyní vy. Jen pokud by paní doktorka nebyla ochotná vám dostatečně vysvětlovat vaše dotazy a kontrolovat, jak postupují vaše znalosti o léčbě, tak by mělo smysl hledat doktora jiného. Ano, úsměv je důležitý, není možné vám jen vynadat a pozvat vás za 3 měsíce. Vyžádejte si ale edukační materiály, kontakt s edukační sestrou, sama pátrejte na internetu, kupte si vhodnou knihu o diabetu, kde budou také nutriční tabulky apod. Měřte si pravidelně glykémie a dejte si realistické cíle. Už jen to, že byste ubrala a byla víc fit ve sportu (i když možná nyní máte kondici dobrou), by vám udělalo radost. A něco si slibte za úspěch, pokud se dostaví.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jaký je prosím doplatek na injekce Trulicity, při diabetu 2 st., glyk.hemoglobinu 69 a bmi 40. Jirka

  Odpověď

  Milý Jirko, Trulicity je dobrý lék, který ve správně zvolených případech většinou dobře funguje. V takovém případě je také pro pacienty bez doplatku. Vy pravděpodobně podmínky pro úplné hrazení zdravotní pojišťovnou splňujete, jen ještě další podmínkou je, že užíváte lék metformin (Matformin, Siofor, Glucophage aj.). Také je nutné prokázat, že po určité době má užívání tohoto léku dobrý efekt na vaše zdravotní ukazatele (pokles glykovaného hemoglobinu, alespoň mírné zhubnutí).

  Jenom neočekávejte, že lék bude pracovat za vás. Dieta a pohybová aktivita jsou na prvním místě!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  poznámka redakce:

  Na našich stránkách jsme již opakovaně odpovídali na dotazy týkající se přípravku Trulicity, můžete si naše odpovědi přečíst. Podívejte se prosím na naše odpovědi zadáním tohoto názvu přípravku do kolonky "Hledat v poradně" nad KATEGORIEMI a najdete naše reakce.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, mám diabetes 2.typu asi 10 rokov. Beriem predpísané lieky ráno Amaryl 4mg a večer Amaryl 2mg a Glukophage 2x 1000. Raňajší cukor býva medzi 6 až 8 a po jedle väčšinou 15, glykovaný hemoglobín 8,5. Doktorka pri kontrole spomína nasadenie inzulínu čomu sa bránim. V príbalovom letáku je uvedené že Glukophage sa má užívať v dvoch dávkach. Myslíte že by bolo lepšie Glukophage užívať ráno a večer po 1000mg prípadne zmeniť liečbu. Ď. Magda

  Odpověď

  Milá paní Magdo,

  protože v mém životě se všechno stále točí kolem diabetu a jeho komplikací, nechápu vlastně, co lidé mají proti inzulínu. Je to naprosto přirozená látka, která když chybí, tak se tělu podle potřeby dodává. No, a většinou se píchá inzulínovým perem, což spočívá v tom, že několik desetin milimetru tlustá jehlička se píchne 8 mm pod kůži. To nemají lidé jiné závažnější bolesti a starosti, že se musejí bát tohoto? To jenom na okraj.

  Amaryl je lék, který stimuluje vaši vlastní sekreci inzulínu. Dávku máte poměrně velkou, tak si myslím, že štvát více unaveného koníka nemá cenu. Tím myslím beta buňky ve vašem pankreatu. Spíše bych jim dal odpočinek a dal vám trochu inzulínu.

  Glucophage je jistě správný lék, dávku máte dostatečnou. Většinou se dává 2x denně a vy ho již 2x denně berete, jak píšete. Lék ale působí delší dobu, takže přesně na čase podání tolik nezáleží.

  Vyzkoušet by se dala ještě varianta, že byste částečně omezila kalorický příjem, to znamená jedla asi 2/3 toho, co jíte dosud, a k tomu snížila příjem sacharidů. Např. výrazně omezila příjem příloh typu brambory, rýže knedlíky, chléb, housky, ale i sladké ovoce, husté omáčky apod. K tomu byste se mohla více pohybovat.

  Také existují ještě další léky, které by se ke snížení glykémií mohly přidat. Já ale spíš souhlasím s vaší paní doktorkou: Zpřísněte dietu a dávejte si malou dávku inzulínu večer. Vyrovnání vašeho diabetu je špatné, glykovaný hemoglobin 85 je vysoký. To povede ke vzniku dlouhodobých komplikací. Inzulín, když se dávají správné dávky, nic nepokazí. Kdybyste se časem rozhodla jít cestou toho hubnutí, tak by se klidně mohl v budoucnu ten inzulín zas vysadit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!