Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Inzulin - kdy k jídlu

Datum vložení dotazu: 19.05.2024

Ptá se: Jitka

Dotaz

Kdy aplikovat inzulin novorapid.pri cukrovce 1.typu.
věk: 61 let výška: 169 cm váha: 60 kg

Odpověď

Dobrý den,

Novorapid se používá buď jako inzulin k jídlu nebo ke snížení glykémie (hladiny cukru v krvi), pokud je příliš vysoká. Před jídlem by měl být ideálně podáván alespoň 10 minut, protože chvíli trvá než se vstřebá. Pokud budete jíst jídlo, které se skládá hlavně z jednoduchých cukrů, nebo je už před jídlem vyšší glykémie, můžete Novorapid podat i 15minut před jídlem.

Pokud je příliš vysoká glykemie, dá se Novorapid použít ke snížení hladiny cukru a to nezávisle na jídle. Jen pozor, pokud opakovaně dopichujete inzulin, měl by být mezi 2 podáními odstup (např. 1,5 až 2 hodiny). Cílem je vidět účinek 1. dávky než dopíchnete další.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

662 dotazů

 • Dotaz

  Xigduo nemohu polknout. Musím ho dělit a ještě rozkousat . Vím, že je to špatně. Poraďte.

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  Xigduo jsou potahované tablety, které se obecně nemají půlit, drtit nebo kousat. To může mít různé důvody. V případě přípravku Xigduo je důvodů proč jsou potahované hned několik, tím hlavním je nepříjemná (kovová) chuť dapagliflozinu a hořká chuť metforminu. Pokud nemůžete tablety polkout a nevadí Vám chuťové vlastnosti, můžete je rodělit případně i rozkousat, protože se nejedná o retardovanou lékovou formu, která by měla speciální způsob uvolňování léčiva. Způsob jak tablety užíváte sice není v souladu s doporučením výrobce, ale je-li jediný možný, tak jej používejte. V zahraničí je metformin dostupný ve formě roztoku k perorálnímu podání, což je myslím nejlepší důkaz toho, že je možné tablety rozdrtit aniž by se snížil účinek. Přípravek Xigduo Vám totiž přináší velké množství pozitivních účinků a významně přispívá ke zlepšení Vašeho zdravotního stavu.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Cim nahradit inzulin v tele, nejlepe prirodne. Eva

  Odpověď

  Vážená paní Evo, přeji dobrý den,

  insulin je peptidický hormon, který v organismu působí na specifické receptory, které se nachází na povrchu svalových buněk. Po aplikaci insulinu dochází k aktivaci tohoto receptoru, což významně ovlivňuje osud glukózy nacházející se v krvi, která tak díky působení insulinu vniká do svalové buňky a zde je přetvářena na energii. Nedostatek insulinu může být buď absolutní (diabetes 1. typu) nebo jen částečný (diabetes 2. typu). Náhrada insulinu přírodní látkou není možná, navíc bych rád upozornil, že těžko najdete látku přírodnějšího typu než je insulin. I insulin obsažený v injekcích je vyráběn zaručeně a výhradně přírodními procesy.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,beru 1x denně Stadamet už 3 měsíce a hladina mého krevního cukru se snížila že 7,1 na 6,2...je to dobrý výsledek?dekuji

  Odpověď

  dobrý den

  cílové hladiny nalačno pro Váš věk jsou ideálně do 6,0 mmol/l i když 6,2 také není špatné. Jde o to, jestli je to opakovaně. Hladina cukru kolísá, to je normální, ale pokud jí vyšetříte jen 1x, těžko lze odhadnout jak jsou na tom jiné dny. Proto se k posouzení kompenzace cukrovky  používá ještě další parametr tzv. dlouhý cukr. Udává hodnoty průměrné glykémie cca 3měsíce před odběrem. Zdraví jej mají do 40-42 mmol/mol. Ve vašem případě byste měl být ideálně 45-50 mmol/mol. Pokud by byla hodnota nad 50 mmol/mol, tak by se měla upravit dávka léků na cukrovku. Neříkáte jakou máte dávku Stadametu. Většinou jí doporučujeme 1,5-2 g/den. také záleží na vašich dalších nemocech a laboratorních testech.

  Závěrem: hodnota glykémie nalačno  6,2 mmol/l není špatná, léčba se ev. upravuje podle dalších parametrů viz výše

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den.Dns mi doktorka změnila léky a prdepsala mi Synjardy.Upřímně,když jsem si přečetla vedlejší ůčinky,tak mám obavy ten lék uživat.To je opravdu takové svin...??? Veronika

  Odpověď

  Vážená paní Veroniko, přeji dobrý den,

  dovoluji si Vám zaslat svůj názor na Vaše obavy z nežádoucích účinků léčivého přípravku Synjardy. Vaše znepokojení chápu a plně mu rozumím. Pokusím se Vám objasnit z jakého důvodu je text nežádoucích účinků tak obsáhlý a proč obsahuje takové množství nežádoucích účinků. Prvním důvodem jsou právní souvislosti. Podle § 33 zákona léku je totiž držitel rozhodnutí o registraci (mohli bychom říct výrobce) je právně tzv. objektivně odpovědný za případnou škodu, je-li způsobena tím, že do souhrnu údajů o přípravku neuvede některý z nežádoucích účinků. Tento paragraf v odstavci 7 výslovně uvádí: (7) Držitel rozhodnutí o registraci odpovídá za škodu způsobenou v důsledku účinků léčivého přípravku neuvedených v souhrnu údajů o přípravku, přičemž této odpovědnosti se nemůže zprostit; za škodu způsobenou v důsledku účinků léčivého přípravku v souhrnu údajů o přípravku uvedených odpovídá držitel rozhodnutí o registraci jen tehdy, prokáže-li se, že vznik takové škody zavinil. Jde tedy o to, že pokud není nežádoucí účinek uveden odpovídá za to výrobce a této odpovědnosti se nemůže zprostit, je-li nežádoucí účinek uveden odpovídá výrobce za škodu pouze tehdy, je-li prokázáno, že jí svým jednáním zavinil.

  Druhý důvod obsáhlosti textu nežádoucích účinků je skutečnost, že lék v klinických studiích užívá tisíce pacientů a následně v klinické praxi to mohou být miliony pacientů. V takovém množství se pochopitelně vyskytují situace (nežádoucí účinky), které Vám mohou připadnout jako podivné. Tak např. lék na bolest hlavy má nejčastější nežádoucí účinek bolest hlavy, pokud Vám to přijde podivné, tak toto je běžné a obvyklé. U části pacientů totiž nezabere a je těžké odlišit, zda je jednalo o nežádoucí účinek nebo ne.

  Třetí důvod spočívá v účinnosti terapie. Můj slavný účitel farmakologie vždy uváděl, že žádný nežádoucí účinky nemá pouze neúčinný lék, ale abychom si dali pozor, protože velmi závažné nežádoucí účinky má i kuchyňská sůl. Je-li Synjardy účinný u diabetu, musí prostě vyvolávat hypoglykemické příhody. Důvodů jejich vzniku je hodně, např. dietetická chyba pacienta (nenajedl se, pil alkohol na lačno, atd.). Proto je v souhrnu údajů o přípravku Synjadry tak dlouhá pasáž o hypohlykemických příhodách.

  Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. K nežádoucím účinkům musíme mít respekt, nesmíme je podceňovat. Věřte ale, že většina pacientů nežádoucí účinky nemá, a léky užívá bez problémů. Léky jako je Synjardy totiž snižují nemocnost a úmrtnost, zlepšují nejen diabetes, ale i funkce srdce a ledvin. Pokud je pacient dobře toleruje, vyplatí se mu je užívat. Vám přeji, aby jste lék dobře snášela, čehož lze nejlépe dosáhnout jeho pravidelným užíváním spolu s jídlem, které by mělo být spíše lehké než vydatné, kořeněné jídlo není vhodné. Lék je třeba zapíjet vodou, rozhodně není dobré jej zapíjet čajem nebo ovocnými šťávami.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Ma tento lek adekvatni nahradu. Vera

  Odpověď

  Vážená paní Věro, přeji dobrý den,

  léčivý přípravek Eucreas obsahuje dvě léčivé látky: metfomin a vildagliptin. Pod jinými názvy jsou k léčivému přípravku registrována četná generika, která obsahují totožnou kombinaci obou léčivých látek, jedná se o přípravky:

  a) Aliqual Duo, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  b) Daltex, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  c) Ipinzan, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  d) Melcart Duo, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  e) Tutecvi Combi, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  f) Vildagliptin/metformin Accord, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  g) Vildagliptin/metformin Sandoz, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  h) Vildagliptin/metformin Stada, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  ch) Vildagliptin/metformin Teva, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  i) Vymetso, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění

  Aktuální přítomnost těchto přípravků na trhu, tedy v lékárnách, můžete zjistit na internetových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv https://prehledy.sukl.cz/mr.html#/, kde jen napíšete název přípravku.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!