Poradna

Inzulin a glykémie beze změn

Datum vložení dotazu: 03.07.2020

Ptá se: Kateřina

Dotaz

Dobry den, cca. v 22 tt mi byla diagnostikována cukrovka ranní hodnoty 6,4 během dne 7 a více píchám si tedy 18 jednotek na noc ráno 6 po obědě 4 a po večeři 6 ....zatím žádná zmena, rekla bych, ze je to jeste horsi.

Odpověď

Dobrý den,

pokud lačné glykémie neklesají, musí se titrovat dávky inzulínu (tj. zvyšovat), až hodnota lačné glykémie klesne. U každé ženy je dávka inzulínu různá - v některých případech stačí pouze pár jednotek, někdy dáváme dávky inzulínu mnohem vyšší (i do 50 jednotek). Záleží na mnoha faktorech - nadváha či obezita, pohyb, dieta, ale i další příčiny. Pokud budou dávky inzulínu neustále stoupat, je vhodné do léčby přidat i tabletky metforminu. 

S pozdravem  

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

100 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Měla bych dotaz. Jsme ve 27tt. Byla jsem na odběr oGTT, který skončil po prvním odběru, protože jsem měla hodnotu 5,3. Gynekoložka mě hned odkázala k diabetoložce, kde jsem měla za pár dní další odběr na lačno 4,7. Dostala jsem glukometr, přísnou dietu.. není to předčasné? Z jedné hodnoty udělat takový závěr? Ještě když jsem lékařce řekla, že jsem den před odběrem, který vyšel špatně měla čokoládu a večer sladké mandarinky? Chápu, jsem riziková skupina, věk, váha, těhotenství, děda měl cukrovku.. Zajímal by mě Vás názor. Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pokud máte při odeslání na OGTT vyšší lačnou glykémii (nad 5,1), měla byste být odeslána co nejdříve na opakované vyšetření. Pokud je druhá hodnota lačné glykémie nad 5,1, stačí to pro dg. těhotenské cukrovky. Pokud je lačná glykémie pod 5,1, měla byste podstoupit OGTT https://www.cukrovka.cz/diagnosticky-postup. Ve Vašem případě byste tedy měla podstoupit OGTT.

  Moc zdravím 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla jsem se poradit ohledně správného postupu při dodržování diety během těhotenské cukrovky. Dietu dodržuji, řídím se doporučenými jídelníčky (glykemie dle měření glukometrem v normě), nicméně nezvládám denně jíst doporučených 200g sacharidů. Za den se dostanu cca na hodnotu 160-180g. Jelikož jsem malého vzrůstu a hubená, jím menší porce jídla například k obědu. V moči se mi nicméně objevují každý den okolo oběda a odpoledne ketony. Je toto nebezpečné pro plod? Mockrát děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den,

  200g sacharidů/den je horní hranice. Pokud budete jíst méně a nebudete mít hlad, vůbec to nevadí. Přítomnost ketolátek v moči je v těhotenství částečně fyziologické, není nutno toto měření provádět.

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, když jsem byla v 25tt na OGTT, sestřička mi zaměřila lačnou glykemii 5,1, řekla mi ať výsledek konzultuji s lékařem a přijdu si kdyžtak znovu. Můj gynekolog mi řekl ze výsledek je hraniční, nový OGTT podstupovat nemám a jen ve stravě omezit sladké a ovoce. Je takový postup dostačující, nebo bych měla trvat na opakování OGTT testu? Předem moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Odpověď.

  Dobrý den, tento postup dostačující není. Nepotvrzuje ani nevylučuje těhotenskou cukrovku. Měla byste co nejdříve absolvovat OGTT. Pokud bude lačná glykémie 5,1 a více, stačí to pro diagnózu těhotenské cukrovky a roztok glukózy pít nemusíte. V případě pozitivního výsledku byste měla být sledována na diabetologii (dieta, glukometr). Nestačí jen omezit sladké. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, na gynekologii mi naměřili na lačno vyšší cukr v krvi (5,5). Odeslali mě na diabetologii, kde mi doporučili dietu 200g cukru na den, ještě před tím, než by měli jakékoli jiné výsledky krve. Ale to je pro mě rapidni omezení stravy a redukční dietu nepotřebuji (65 kg/165cm, což není všechno v tuku, ale spíše ve svalech). Upřímně na takovem množství jídla nevydržím ani půl dne. Mám doma 5 měsíční dítě, plně kojené a nechci ho ohrozit. Když nestačí energie mě, co musí mít asi v tom mléku.. Je v pořádku omezovat příjem u kojící matky? Děkuji za odpověď! Kateřina

  Odpověď

  Milá Kateřino, glykémii vám vyšetřili na gynekologii, z toho nepřímo usuzuji, že ač kojíte, jste opět těhotná. Glykémie se testuje u všech těhotných žen, a to z jasného důvodu, že zvýšená glykémie u matky představuje určité riziko pro plod. Pokud by se nezasahovalo včas, mohla by se porucha prohloubit, a to by již na plod mohlo mít určitý vliv.

  Norma na lačno pro těhotné ženy je dnes velmi přísná. Horní hranice je 5,1 mmol/l. Pokud je hodnota vyšší, většinou se provádí orální glukózový toleranční test a podle něho se pak řídí léčba.

  Mnoho žen během těhotenství nabírá příliš váhu, a to glukózovou toleranci zhoršuje. Proto jako první opatření se doporučuje omezení sacharidů v dietě. 200 g za den není příliš velké omezení, ale pro kojící ženu to je opravdu dost přísné, zvláště když nemáte nadváhu. Pokud byste těhotná nebyla, hodnotu 5,5 bych považoval za zcela normální a nijak bych vás neomezoval.

  U žen, které mají sklon k obezitě či jsou již obézní, bych rozhodně dietní opatření doporučoval, a to navzdory kojení. Váhu po ukončení kojení pak mnohé ženy jen těžko shazují a některé již zůstanou obézní. Mají-li navíc poruchu glukózové tolerance, ta se často postupně mění v diabetes, který může dostat natrvalo.

  Pokud tedy nejste těhotná a máte glykémii do 5,6 mmol/l na lačno, jezte, kolik chcete, ale dávejte si pozor na zbytečný nárůst váhy. Pokud jste těhotná, poslechněte svého gynekologa. 5,5 ale není nic moc ani u těhotné ženy, takže bude určitě vhodné to přeměřit, případně podstoupit glykemickou křivku.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, na začátku těhotenství při vstupních odběrech krve mi byla zjištěna hodnota glykemie z žilní krve 5,23 a 5,19… Na diabetologii jsem byla odeslána až po měsíci a půl od odběru… Hodnoty na diabetologii z kapilární krve byly v 17tt nalačno 4,9 a hodinu po jídle 6,8.. Od včerejška držím dietu a měřím si hodnoty, které jsou zatím dobré… Můj dotaz zní, zda hrozí nějaké riziko, když jsem do 17. týdne jedla bez omezení (sladké atd.)? Děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pro vývoj plodu jsou rizikové opakované, dlouhodobě vyšší hladiny cukru. Vaše hodnoty cukru v krvi byly mírně vyšší, Vaše miminko zatím neovlivnily. Je ale potřeba až do konce těhotenství dodržovat dietní doporučení a pravidelně si kontrolovat glykémii na glukometru. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

   

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!