Poradna

hladina glukózy 5 mmol/l po obědě při ketogenní dietě

Datum vložení dotazu: 18.02.2019

Ptá se: Lukas

Dotaz

Přeji krásný den, chtěl jsem se zeptat, zda je v pořádku hodnota: 5mmol/l hodinu po obědě. Dodržuji ketogenni dietu 7. den. Dlouhodobě se adaptuji na nízké množství sacharidů. Přechod na ketogenni stravování bylo bezproblémové. Budu moc rád za odpověď. Předem díky. S pozdravem Lukáš
věk: 20 let

Odpověď

Milý Lukáši, hodnota glykémie 5 mmol/l na lačno i po jídle je naprosto v normě.

Nevím ovšem, z jakého důvodu ketogenní dietu držíte, zda máte diabetes, případně zda se snažíte zhubnout.

Ketogenní dietu rozhodně nedoporučuji diabetikům 1. typu, kteří jsou léčeni inzulínem. Pro některé může být vhodné snížit celkový příjem sacharidů, protože tak se většinou podaří zlepšit vyrovnání diabetu, je-li rozkolísané. Množství sacharidů by však nemělo klesnout podle mého přesvědčení pod asi 120 – 150 g sacharidů na den.

Pro osoby, které mají výraznější nadváhu, doporučuji v podstatě jakoukoliv dietu, pokud ji opravdu dodržují. Zhubnout je pro ně důležité. Nejzdravější formou hubnutí je však v podstatě normální dieta, která je kaloricky výrazně omezená a kombinuje se s dostatečným pohybem. Různé méně obvyklé diety mají pro člověka určité magické kouzlo a vzbuzují naději, že hubnutí půjde snáze. To je motivuje a tato stránka je pro ně určitě důležitá. Nezapomněl bych ale ani na efekt reklamy, která dnes proniká do všeho, i do myslí těch, kdo určitý způsob léčby v dobrém úmyslu prosazují.

Přísnou ketogenním dietu bych doporučoval dodržovat pouze pod dozorem zodpovědného dietního specialisty, abyste se jednak nedostal do metabolické nerovnováhy a za druhé, aby vám postupně nechyběly v těle některé nezbytné složky.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Doplňující odpověď naší nutriční poradkyně:

Dobrý den Lukáši, 

zcela souhlasím s názorem pana prof. Saudka. 

Ráda bych doplnila, že nejvhodnější dieta je jednoduchá racionální strava a dostatek pohybu, kterého máme mnohdy opravdu málo. Je to především z toho důvodu, že racionální stravu dokážeme dodržovat celý život (neboť si občasně můžeme dopřát to, co máme opravdu rádi). Tedy nehrozí tolik jojo efekt jako u nejrůznějších moderních diet, které po čase přestaneme dodržovat a vrátíme se k původním stravovacím rituálům.  

Myslím si ale, že tyto nejrůznější moderní diety nám mohou být přínosem a inspirací v nejrůznějších receptech. Např. nyní tak moderní LOWCARB DIET  (v podstatě ketogenní dieta) nabízí mnoho zajímavých a chutných pokrmů, které můžeme zařadit do běžného života. 

Chápu, že jste již dietu započal a že asi nebudete chtít přestat.  Mějte na paměti, že na úkor nízkého přijmu sacharidů je přijímán vysoký podíl tuku. A to může mít negativní vliv na hladinu cholesterolu. Proto se domluvte se svým lékařem a pravidelně tyto hodnoty kontrolujte. Také dbejte na to, abyste měl za den opravdu minimálně 120g sacharidů. 

I když tuto dietu nedoporučuji a nevidím ji ráda, nemohu popřít, že pacienti s DM1 i DM2 při ní dosahují nízkých glyémií a glykovaného hemoglobinu. 

(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

71 dotazů

 • Dotaz

  Je mi 57 let, měřím 189m a vážím cca 98kg. Neberu žádné prášky. Piji pravidelně bylinkové čaje k podpoře jednotlivých orgánů. Zakoupil jsem si glukometr a začal jsem si měřit hladinu glukózy v krvi. V ranních hodinách (cca 5:00) naměřím cca 7 a během dne tato hladina cukru v krvi klesá až na 5. V práci jim malé množství potravy (zelenina - mrkev, kedlubna a celozrnný chléb) v intervalech v 8, 10 a 12hod. Opravdu malé množství. Když přijdu domů mám těch kolem 5. Pak jim kolem 17:00 hod sytější večeře, avšak žádné knedlo, vepřo, zelo, spíše sýr nebo šunku nebo více zeleniny. Tuky se snažím vysadit ze svého jídelníčku. Po 2hodinách mám cukr v normálu. Ráno zase vstanu a opět zvýšená hladina kolem 7. Něco málo jsem zhubnul (cca 4kg). Nevím si s tím rady, kde může být chyba. Byl jsem i na glukózovém testu. Před odběrem jsem měl 5,2 a po testu 4,9. Honza

  Odpověď

  Milý Honzo,

  My diabetologové se hodně řídíme podle čísel. Hodnota glykémie ráno na lačno má svoji horní normu 5,6 mmol/l, člověk vašeho vzrůstu by neměl vážit víc než 96 kg, ale raději jen 90 …

  Ale přece jenom čísla nejsou všechno. Jde o to, abyste se cítil dobře a abyste předcházel obtížím, které může přinášet věk nebo zvýšené hodnoty glykémií.

  Vy podle glukózového tolerančního testu nemáte diabetes a vlastně ani poruchu glukózové tolerance, i když ranní hodnoty podle glukometru připouštějí, že lehčí poruchu máte. Měl byste tedy usilovat o zdravou životosprávu, a to vlastně bez ohledu na všelijaká čísla.

  Když to půjde, mohl byste trochu zhubnout, protože s věkem se většinou hubne hůř a možná také proto, že když někdo podle mých zkušeností udává hmotnost 98 kg, tak to ve skutečnosti znamená aspoň 102.

  Zařaďte do svého programu dostatek pohybu, pokračujte ve svém zdravém stravování a jezte o něco méně sacharidů, a to hlavně ve formě příloh či pečiva a také už nejezte žádné sacharidy po večeři. Když máte svůj glukometr, tak se občas změřte ráno na lačno či po jídle, ale pokud se nebude situace zhoršovat, nemusíte s tím zatím nic jiného, než co jsem již uvedl, dělat. Pokud by glykémie ráno byly opakovaně vysoké, mohl byste večer užívat lék metformin, ale myslím, že pokud dodržíte pohybová a dietní doporučení, bude to fungovat lépe.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  vhodnost (nebo opak) vnitřností - málo sacharidů i tuků, ale leckdo nedoporučuje?!' Petr

  Odpověď

  Dobrý den, Petře,

  máte pravdu, vnitřnosti obsahují nízké množství sacharidů i tuků, ale vysoký bývá obsah cholesterolu a obsah purinů (viz https://www.cukrovka.cz/cukrovka-a-dna ), proto nejsou moc doporučované. Na druhou stranu obsahují také dobře využitelné železo a vitaminy A, D plus vitaminy skupiny B, které jsou naopak z rostlinných zdrojů hůře využitelné. Pokud tedy nemáte vysoký cholesterol nebo netrpíte dnou, není potřeba se vnitřnostem zcela vyhýbat. Jen dejte pozor, aby konzumace nebyla příliš častá a ve velkém množství.

  S přáním hezkého dne,

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Můj dotaz se týká výšky cukru v krvi a následná léčba. I když se snažím držet dietu mám pořád vysoký cukr. Mám inzulín Novorapid 16-14-14, Levemir 22-0-0-22. Když přijdu k lékaři, tak ten řeší, že mám v sobě hodně soli, i když vůbec nesolí, nejím brambůrky a jim podobné věci. Nesmím jíst žádné jídlo z obchodu, jako sýry, paštiky, salámy atd., prostě nic. Když jsem se ho zeptal co mám tedy jíst, tak mi neodpověděl. Výši cukru vůbec neřeší. Ráno mívám okolo 13 až 15 i když jim naposledy okolo 18:00. Poraďte prosím. Děkuji Petr

  Odpověď

  Milý Petře, já vám na prvním místě doporučuji dodržovat určitou pravidelnou dietu, která nebude obsahovat příliš mnoho sacharidů ani příliš mnoho soli. Proč vám lékař doporučuje omezení soli, to nevím, ale asi se jedná o onemocnění ledvin či srdce, která mohou vést k otokům. A otoky se na prvním místě řeší omezením soli v jídle.

  Sůl je v potravinách téměř všudypřítomná, ale v některých potravinách jí je obzvláště mnoho. Jsou to zejména předem zpracované potraviny, jako uzeniny, sýry a různé přesolené „dobroty“ jako již zmíněné brambůrky. A také polévky! A minerálky!!

  Pokud byste dodržoval vhodnou dietu pro diabetika s mírným omezením kalorií, tak by se asi řešily oba vaše problémy současně. Čím víc člověk jí, tím také přijímá více soli. Když drží dietu, tak většinou množství soli v těle klesne.

  Podívejte se např. na naše stránky zde: https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave

  Uvidíte několik návrhů jídelníčku. Protože máte nyní glykémie vysoké, začněte tím prvním se 150 g sacharidů, i když asi budete mít hlad. Ale diabetes by se vám měl postupně srovnat, jen musíte být důsledný, správně počítat sacharidy, a to zcela všechny a v jakékoliv podobě (i v polévce, i ve všech nápojích, které by ale měly být bez cukru, tedy žádné pivo). Budete-li mít hlad, jezte více nesladké zeleniny (okurky, rajčata, salát…).

  Dávky inzulínu máte docela vysoké, já bych je dále nezvyšoval, případně by se dal vyzkoušet některý jiný dlouze působící inzulín. Je ale třeba si měřit glykémie. Pokud je glykémie vysoká, tak byste pochopitelně neměl jíst další sacharidy, ale měl byste nejprve počkat, až glykémie klesne.

  Člověk nemůže být bez inzulínu, ať již vlastního či toho v injekcích. Pokud ale inzulín má (a vy ho máte dost), tak omezení sacharidů prostě funguje! Nemusí to být hned, u někoho trvá srovnání i několik týdnů, ale funguje to.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat . Beru 2x denně Stadamet 500mg (ráno a večer) a chtěla bych začít s ketodietou. Mám to vyzkoušet? Simona

  Odpověď

  Milá Simono, možná bude stačit, když se přečtete moje odpovědi na podobné otázky jiným tazatelům:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/ketodieta-pri-zvysenem-cukru-v-krvi

  https://www.cukrovka.cz/poradna/hladina-glukozy-5-mmol-l-po-obede-pri-ketogenni-diete

  Stejně jako jim, tak i vám opakuji, že jakákoliv dieta je většinou lepší než žádná. Podle mého názoru je nejlepší vyrovnaná dieta s přiměřeným obsahem sacharidů, bílkovin a tuků, avšak nízkokalorická. Ta jediná se dá dlouhodobě vydržet a je zdravá.

  Cílem mnoha ostatních diet dosáhnout většího úbytku hmotnosti, než by člověk očekával od pouhého snížení kalorického příjmu. Lidé si např. myslí, že když vynechají určité látky, např. sacharidy, mohou pak ostatní potraviny jíst úplně volně a přitom zhubnou.

  Pravá ketogenní dieta skutečně vede k nadměrné tvorbě ketolátek, které vedou k poruše metabolismu a většinou k nevolnosti a nechutenství. Potom se skutečně hubne a je to navzdory celkem nezdravému postupu často užitečné. Málo kdy se ale tato dieta dodržuje důsledně,  jedná se vlastně o dietu s velkým omezením sacharidů.

  Dieta s nízkým obsahem sacharidů (třeba 80 g denně), může být pro pacienta s diabetem 2. typu a s nadváhou také vhodná, celkové omezení kalorií je nutné vždy a rozhodně není vhodné jíst tučná jídla. Ani nadměrné množství bílkovin není dlouhodobě zdravé.

  Já osobně ketogenní dietu pacientům s diabetem 2. typu nedoporučuji, ale také jim ji nevymlouvám, pokud se pro ni rozhodnou.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  O kolik se da snizit hladina cukru v krvi za 2 mesice zdravym stylem zivota,stravou a pohybem, dekuji Josef

  Odpověď

  Milý Josefe, na vaši velmi nepřesnou otázku nemohu dát přesnou odpověď. Mělo by vám stačit, když vás ujistím, že při skutečné úpravě diety a pravidelném dosti intenzivním cvičení se u většiny osob s diabetem výrazně zlepší metabolické ukazatele, takže dieta a cvičení opravdu mají smysl.

  Stejně tak by se mohl někdo ptát, jak moc se lepší ve skoku dalekém, když bude 2 měsíce trénovat. Pokud zatím skáče s batohem plným kamení na zádech, tak po jeho odložení se skutečně délka skoku hodně prodlouží. Jestli ale už nyní efektivně trénuje a žádný batoh s sebou netahá, tak se zlepší jen trochu.

  Zažil jsem případ, kdy starší paní celý víkend zavařovala meruňky a při tom svůj výtvor neustále ochutnávala. Potom byla přijata do nemocnice s akutními příznaky diabetu a velmi vysokou glykémií. Nasadili jsme příslušnou léčbu a několik dní jsme jí nejen nedávali žádné další meruňky, ale naopak stravu s omezením sacharidů. Projevy diabetu vymizely a glykémie klesla k normě.

  U lidí, kteří mají normální glukózovou toleranci, glykémie zpravidla nestoupá nad normální hodnoty, ani když toho snědí opravdu hodně. Zvýšená glykémie většinou již ukazuje, že kapacita vypořádat se s velkou sacharidovou zátěží je omezená.

  Tak to bude asi i s vámi. Jste si vědom, že příliš jíte a málo se pohybujete, a nyní vám zjistili zvýšenou glykémii. Věřím, že pokud splníte svoje předsevzetí, že se vaše glykémie mohou srovnat blízko k normálním hodnotám. Přesto ale, pokud znovu přiberete, budete hodně jíst a málo se pohybovat, glykémie znovu vystoupají.

  Zase jeden případ ze života: Muž vašeho věku měl glykémie na lačno kolem 7 a po jídle 12 – 14. Přiznával, že v posledních měsících se věnoval jen své sedavé práci, hodně jedl a přibral na váze. Vysvětlil jsem mu dietu a zahájil léčbu kombinovaným přípravkem. Při kontrole za 6 měsíců o několik kilogramů zhubnul, zlepšil svoji kondici a glykémie se při pokračující léčbě již blížili k normě. Přál si vysadit léky, ale to jsem mu nedoporučoval, aby mu zase glykémie nevystoupaly. Teprve po roce, to už zhubnul výrazně, mohl léčbu ukončit. Jen už nyní dobře ví, že pohyb je důležitý a zdravý a dieta také.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!