Poradna

dotaz na léky

Ptá se: Jarmila

Dotaz

Dobrý den, mám cukrovku 2.typu, při kontrole mívám cukr od 7 do 9. Léčena jsem Glucophage 1000 a Glimepirid . Také mám vysoký tlak léčený přípravkem Lozap h, mám výraznou nadváhu a astma. Své lékařky jsem se ptala na ten nový lék. Řekla mi, že nemám věřit všemu, co si kde přečtu... Tak nevím, myslela jsem si, že 3 užívané prášky nahradím jedním.... Můžete mně k tomu něco napsat a poradit mi. Děkuji za pochopení a pomoc. Jarmila .

Odpověď

Milá Jarmilo, paní doktorka má nejspíš pravdu. Dnes již existuje celá řada léků na diabetes 2. typu. Jsou kvalitní a dají se různě kombinovat. Kromě inzulínu však neexistují žádné, které by dosavadní fungující léky nahradily. Základem je vždy dieta a samozřejmě všichni víme, že s dietou je to obtížné. S přibývajícím věkem se méně a méně pohybujeme a k jídlu by nám ve skutečnosti stačilo velmi málo. Pak by také nebylo třeba tolika léků. To je ale jenom to kdyby....

Nevím, který lék máte konkrétně na mysli. Pro většinu pacientů je základním lékem metformin (např. Glucophage), který se podává v dávce 2 000 mg a někdy i více. Je účinný a bezpečný. Když to nepostačuje, přidávají se k němu léky další. Jednou z možností je ten glimepirid, ale možností je mnohem více.

Možná jste měla na mysli léky, které zvyšují vylučování cukru močí, tzv. glifloziny. Ty dobře fungují, ale kdyby se porovnávaly s metforminem, nebyly by lepší. Proto se k němu spíše přidávají. Dále se používají injekční léky, které snižují chuť k jídlu, stimulují trochu sekreci inzulínu a zlepšují jeho působení (tzv. analoga GLP-1). Také celkem dobře fungují a většinou se dávají spolu s metforminem. Možností je skutečně více a lékaři by ze všeho nejraději doporučovali snížení kalorického příjmu v jídle, protože to je nejzdravější a nejpřirozenější a pokud to někdo skutečně dokáže, působí to lépe než většina léků.

Jsou ale také situace, kdy opravdu klesá schopnost vytvářet inzulín. A ten se dá nahradit jenom injekcema inzulínu.

Hodnoty 7 až 9 znějí celkem dobře. Jenže to jsou asi hodnoty na lačno. Po jídle to bude asi více. Já se proto domnívám, že nejle špší by bylo trochu zhubnout, zlepšilo by se i to dýchání. Pokud se to nepodaří, můžete skutečně dostat některý z novějších (ale zdaleka nikoliv zázračných) léků. Nejspíše by se přidaly k tomu metforminu, jehož dávku bych doporučoval zvýšit.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 31 let a před 3 lety mi byl diagnostikovan DM zvláštního typu, zatím veden jako 2. Dlouhodobá hodnota byla vždy 47-50. Ze začátku dieta, později Glucophage 100, ten nepomohl a nyní chci být těhotná, tedy přechod na Tresibu, cílová hodnota 5,5 nalačno. Začínala jsem na 8 dávkach, nyní jsem na 18, glykemie po zvýšení dávek šly dolů vždy tak na týden a poté se vrátily do původního špatného stavu. Tedy jsem stále zvyšovala dávky. Nyní mam hodnoty téměř jako bez inzulínu. Mám navíc i dietu a cvičím 5x týdně 30-60 min. Je možné, že moje tělo na inzulín nereaguje nebo si vždy nějak "přivykne" na dávku a ta už nezabírá? Dávky už zvyšovat nechci, protože za první měsíc aplikace Tresiby jsem nějak záhadně přibrala 6kg. Děkuji Tereza

  Odpověď

  Milá Terezo, odvažuji si vám odpovědět jen obecně, protože bych jinak musel znát podrobně váš zdravotní stav a tělesné proporce.

  Diabetu skutečně existuje více typů, ale zdaleka nejčastější je typ 2. Vy jste ale hodně mladá, a tak pokud nejste výraznějí obézní, tak rovněž připadá v úvahu typ 1. Ten může někdy začínat pomalu, takže připomíná typ 2. Existují ještě další možnosti, i na našem webu o tom píšeme v rubrice Dělení diabetu.
  Typ diabetu ale není vždy rozhodující. Hlavní je, abyste měla dobré glykémie. Spíš záleží na tom, zda nejste obézní. Pak by na prvním místě stála redukční dieta. Jinak, pokud nemáte glykémie v pořádku, bude asi nutná inzulínová léčba, a to nejlépa taková, které říkáme intenzifikovaná. Pokud byste otěhotněla, určitě byste na ni potom byla nastavená, a tak bude vhodné, když s tím začnete již nyní.

  Základem jse samozřejmě správná dieta a pohybu. Dále je nutné znát složení potravin a správně je volit. Kromě toho si musíte pravidelně vícekrát denně měřit glykémie.

  Inzulín se pak podává většinou 4x denně. Jedna dávka obsahuje dlouze působící inzulín, např. tu Tresibu. Ostatní spočívají v krátce působícím inzulínu, který se dává před jídly, a to s ohledem na glykémii a na to, co se chystáte sníst. Možná ve vašem případe by stačily velmi malé dávky. Velmi dobré vyrovnání diabetu je důležité již od okamžiku, kdy otěhotníte. Proto se vám to určitě vyplatí.

  Pokud nechcete přibírat, uberte výrazně v kalorickém příjmu a dávky inzulínu volte jen malé. Metformin by se asi také hodil, brát se může i v těhotenství.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak snížit hladinu cukru. Manžel si píchá inzulin na radu lékařky 2x denně, ráno 40 a večer 33 a přesto má ráno 17,8 mmol/l a před obědem 18,4. Lékařka doporučuje zvyšovat dávku inzulinu dle potřeby. Inzulin je NovoMix 30. Užíval ještě 2x denně Metformin s prodlouženým účinkem, ale ten není momenálně na trhu. Jak snížit hladinu cukru v krvi? Děkuji za radu Hana.
  P.S.manžel má ale také parkinsona.

  Odpověď

  Milá Hano, dávky inzulínu vašeho manžela jsou poměrně vysoké a ve většině případů by měly stačit. Možná by se pak ještě hodila injekce rychle působícího inzulínu k obědu.

  Neznám celkový stav vašeho muže. Je ale dost možná, že má nadváhu, kdy inzulín skutečně může nedostatečně účinkovat a někdy jsou nutné velmi vysoké dávky. Zpravidla ale pomůže, když člověk drží důsledně dietu a zejména jí málo. Je naprostou chybou si dávat jídlo, zejména to, které obsahuje sacharidy, za situace, kdy je glykémie vysoká. Za této situace je vhodné počkat, až glykémie klesne. Ta může klesnou v důsledku léčby, to znamená v jeho případě po inzulínu, ale lepší je nejíst a počkat, až glykémie klesne. Někdy to může trvat i déle, ale pokud pak člověk nezačne zase jíst mnoho, tak to pak přetrvává.

  Já bych tedy doporučoval nechat si od dietní sestry vysvětlit princip diabetické diety. Po nějakou dobu by se hodila dieta s obsahem 120 - 150 g sacharidů za den, což je pro většinu lidí málo, nebo alespoň mají ten pocit. Protože si inzulín dává 2x denně, tak by mohlo být jídlo trochu silnější ráno a večer, v poledne jen velmi málo. Když ale bude glykémie 12 a více, tak bych doporučoval aplikovat inzulín, ale nejíst žádné sacharidy, dokud glykémie neklesne. A pak pochopitelně jíst jen málo. Váš manžel asi nemá větší fyzickou aktivitu, tak menší porce budou stačit. A pokud bude mít hlad a chuť, hodil by se salát, rajčata, okurky. Když to nějakou dobu vydrží, mohly by dosavadní dávky inzulínu stačit, nebo bude možné je i snížit.

  Metformin by se určitě hodil. Nějaký přípravek s metforminem jistě dostupný je. Jinak ale existuje více vhodných léků a některé by se, s přihlédnutím k lepším znalostem zdravotního stavu vašeho muže, daly použít a měly by fungovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den! Již 15 let mám cukrovku 2. typu. Do loňského roku jsem užíval 1 tabletku SIOFOR 1000 a 1 tabletku Oltar 3 mg každé ráno a každý večer. Letos mi paní doktorka na základě výsledků hladiny cukru přidala inzulín Xultophy 26 jednotek, který si píchám každý večer. 6 měsíců léčba fungovala a výsledky hladiny cukru se pohybovaly 6,2 - 7 mmol/l. V červenci jsem onemocněl borreliózou a celý měsíc jsem užíval antibiotika. Hladina cukru se poměrně hodně zvýšila. Po konzultaci mi paní doktorka zvýšila Xultopy na 36 jednotek. Přesto je můj stav diabetes neuspokojivý, i když se stravuji dietně. Při raním měření se u mne pohybuje hladina cukru v krvi mezi 10 - 13 mmol/l. Děkuji za odpověď. Karel

  Odpověď

  Milý Karle, diabetes 2. typu je onemocnění, které samo o sobě má tendenci spíše se zhoršovat. Zvláště, když s přibývajícími lety nám spíše přibývají kila a méně se hýbeme. Účinnost inzulínu se trochu zhoršuje a beta buňky ve slinivce, kde se inzulín tvoří, se postupně unavují a část jich může i zanikat. Moc ale pomáhá pohyb a štíhlá linie.

  Lék Siofor zlepšuje účinnost inzulínu a zejména pomáhá tomu, aby se v těle nadměrně neuvolňovala glukóza ze zásob. Lék Oltar zase pobouzí beta buňky, aby uvolňovaly víc inzulínu, tedy pokud mohou. Když už moc nemohou, tak jim Oltar už moc nepomůže a jen je zbytečně honí.

  Xultophy obsahuje dlouho působící inzulín. Současně s ním obsahuje lék, který také povzbuzuje beta buňky (lépe než Oltar) a zlepšuje také působení inzulínu a zmenšuje chuť k jídlu. Když ani to nepostačuje, většinou se přidává ještě kráce působící inzulín před jídly.

  Já si myslím, že dávku Xultophy bude možné ještě trochu zvýšit. Zároveň je moc dobré si měřit glykémie a jíst méně, pokud jsou hodnoty příliš vysoké. Možná je Oltar při této kombinaci již zbytečný.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Proč je v příbalových informacích léku LOZAP (bod 2.) uvedeno : Neužívejte LOZAP pokud máte cukrovku ?

  Odpověď

  Je to typické rádio Jerevan. V příbalové informaci se píše:

  Neužívejte přípravek Lozap Zentiva

  • Jestliže jste alergický(á) na losartan nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6);
  • jestliže jste těhotná déle než 3 měsíce. (Je však lépe přípravek Lozap Zentiva neužívat ani na počátku těhotenství - viz bod Těhotenství);
  • jestliže máte funkce jater závažně narušeny;
  • pokud máte cukrovku (diabetes) nebo poruchu funkce ledvin nebo jste léčen(a) přípravkem ke snížení krevního tlaku obsahujícím aliskiren.

  Tedy v posledním bodu je napsáno (zkracuji): Neužívejte Lozap ... pokud máte cukrovku ...

  V dotazu není dopsáno, že se toto omezení vztahuje na pacienty, kteří mají cukrovku a zárověň užívají lék aliskiren. Bohužel příbalová informace není formulována správně, protože zní:

  pokud máte cukrovku (diabetes) nebo poruchu funkce ledvin nebo jste léčen(a) přípravkem ke snížení krevního tlaku obsahujícím aliskiren

  Všechny jiné přípravky s obsahem léčivé látky losartan totiž mají v příbalovém letáku správně uvedeno:

  pokud máte cukrovku (diabetes) nebo poruchu funkce ledvin a jste léčen(a) přípravkem ke snížení krevního tlaku obsahujícím aliskiren

  K tomu nelze uvést nic jiného, než že při schvalování příbalové informace se stala chyba, a že byla schválena informace, která použitím nesprávné spojky dává naprosto jiný smysl. Jak může Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv taková chyba proklouznout mezi prsty není jasné, ale chybovat jistě může každý.

  V každém případě Vám pane Rudolfe za tento dotaz děkujeme. To, že se Vám formulace zdála být podivná, je naprosto v pořádku, protože je tato informace nesprávná. Správně má být uvedeno (zkracuji to důležité): pokud máte cukrovku (diabetes) a současně jste léčen(a) přípravkem na snížení krevního tlaku aliskiren, teprve jako další bod bych uvedl: pokud máte poruchu funkce ledvin a současně jste léčen(a) přípravkem na snížení krevního tlaku aliskiren takto je to totiž srozumitelnější, když se informace rozdělí do dvou vět. Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo držitel rozhodnutí o registraci (Zentiva) by měli informaci v příbalové informaci opravit, protože je zjevně chybná.

  Patří Vám dík za všímavost. Lozap (losartan) lze používat (dokonce s výhodou) u pacientů s diabetem.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Byl mi předepsán lék Vokanamet na diabetes typu 2. Mám nemocné srdce a mám kardiostimulátor, mohu tento lék brát? Děkuji za odpověď. Vendulka

  Odpověď

  Milá Vendulko, lék Vokanamet obsahuje v sobě 2 léky: metformin a canagliflozin.

  Metformin je velmi široce používaná látka, která má málo vážnějších nežádoucích účinků, dobře funguje a je bezpečná. Jsou pro ni určité kontraindikace, a to zejména vážné postižení některých orgánů, zejména srdce, plic, jater či ledvin. Pokud ale nemáte vysloveně srdeční selhávání, což pravděpodobně nikoliv, tak je pro vás tento lék vhodný.

  Canagliflozin je látka, která zvyšuje vylučování glukózy do moči, zejména je-li glykémie zvýšená. To vede k poklesu glykémií a případně k mírnému hubnutí. Současně s cukrem se z těla do malé míry odstraňuje nadbytečná sůl a voda. Z tohoto důvodu canagliflozin může mírně snižovat krevní tlak a předcházet tvorbě otoků. Dlouhodobé studie ukázaly, že tento lék je naopak při chronických srdečních onemocněních vhodný. Nemá se používat při těžším onemocnění ledvin, při závažné poruše srdeční funkce, při nedostatku tekutin v organismu (dehydratace) a při opakovaných močových infekcích. Já předpokládám, že to není váš případ.

  Proto si myslím, že lék Vokanamet pro vás může být velmi vhodný.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!