Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

DM2

Datum vložení dotazu: 24.08.2022

Ptá se: Gejza

Dotaz

Dobrý deň pýtam za manžela ma cukrovku typu 2 na inzulinu teraz mu mudr.zmenil liečbu užíval novorapid 10-12-10 lantus0-0-36 teraz humulin R 10-14-10 humulin N 10-0-26 jeho problem je že stále vysoká glykemia pred aj po jedle nech robi čo chce glykemia neklesne pod 10 teraz pohyb ma po každom pichnuti inzulinu a jedení su prechádzky
věk: 59 let výška: 169 cm váha: 102 kg

Odpověď

Milá tazatelko,

Vašemu mužovi by měl poradit jeho lékař, který zná jeho zdravotní stav. Já mohu odpovědět jenom orientačně: Základem léčby je především dieta, a to dlouhodobě. Váš muž by měl rozhodně méně jíst a především omezit jídla, která obsahují sacharidy, tedy chléb, brambory, knedlíky, těstoviny, všechna moučná jídla, rýži a podobně. Vlastně by tato jídla ani jíst nemusel nebo jen minimálně. Místo toho by měl mít více zeleniny a málo sladkého ovoce. Po určité době by zjistil, že mu dávky inzulínu postačují, nemá velký význam je dále zvyšovat bez omezení sacharidů v jídle. Možná by mu lékař mohl k tomu doporučit i nějaké tablety, aby inzulín lépe fungoval. Že se dostatečně pohybuje je velmi dobré a důležité, ale výrazné omezení sacharidů je nezbytné. Ostatně nemá cenu pojídat další sacharidy, když je glykémie zvýšená. Jen se v těle hromadí a škodí. To ale chce podrobnější poučení a vysvětlení, a to by mu měl dát jeho lékař nebo dietní sestra.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

413 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, po operaci TEP mně opět byly dávkovány léky Glucophage XR 1000 mg 3 tbl. večer a poté mám aplikaci inzulinu Xultophy 36 jednotek. Léky užívám již dlouhodobě, ale po operaci se vyskytl problém, kdy po lécích do max. 8 hod. po užití jsem začala mít hrozný průjem nad ránem. Můžete mně prosím poradit , co dělat ? Děkuji. Zdeňka

  Odpověď

  Milá Zdeňko, jen doplňuji ke své odpovědi, že čtenáři Vašeho dotazu by měli vědět, co znamená operace TEP - jedná se o provedení totální endoprotézy kyčelního kloubu.

  Vám tedy na dobu kolem operace vysadili metformin s prodlouženým uvolňováním (Glucophage XR).

  Já pochopitelně nevím, jak dobře či špatně máte diabetes vyrovnaný, takže těžko budu navrhovat léčbu. Jistě ale se mnou budete souhlasit, že máte velkou nadváhu, což je špatné jak pro diabetes, tak pro vaše klouby.

  Na prvním místě vám proto doporučuji dietu, ale to se prostě lehce řekne, ale těžko provede.

  Jinak ale léky na diabetes je možné různě kombinovat a rozhodně by vám po nich nemělo být zle. Dávka Glucophage XR 3 000 mg v jedné dávce večer je opravdu hodně a málokdo by to toleroval. Já bych vám zatím doporučoval brát lék 2x denně, a to ráno a večer 1000 mg. Kromě toho berete dlouze působící inzulín, který v jedné ampuli obsahuje také látky na zlepšování účinku inzulínu a podporující hubnutí.

  Tato druhá složka tohoto léku může působit zažívací obtíže, které se ale většinou „vyplatí“ v podobě menší chuti k jídlu. Jen by bylo možné dávkování léku Xultophy přesunout na ráno. Inzulínová složka tohoto léku působí velmi dlouho (déle než 24 hod.), takže by přesunutí mohlo být bez problému. Jenom by se případný efekt na zažívání přesunul na denní dobu.

  Pokud by velké průjmy trvaly, asi by bylo nutné dávku Glucophage ještě dále snížit a případně přidat nějaký další lék. Jen znovu upozorňuji, že snížený kalorický příjem a výrazné omezení příjmu sacharidů může působit ještě lépe.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, dia doktorka mi zmenila ranný liek z Amarylu 4mg na Janumet. Okrem toho ešte beriem večer Amaryl 2mg a 2000 mg Glukophage XR. Cukor sa mi po Janumete výrazne znížil, čo ma potešilo, avšak asi po 3 mesiacoch mi náhodne pri gastro vyšetrení mi zistili vysoké hodnoty S-amylázy 2,54 a S-lipázy 5,21. Následne mi Janumet vysadili s tým že tento liek nie je pre mňa vhodný. Odvtedy sa mi hodnoty cukru zvýšili - ráno okolo 8-9 a po raňajkách s 1 rohlíkom nátierkou a zeleninou až 15. Vidíte to na zmenu liečby alebo na inzulín ktorému sa chcem vyhnúť. Ďakujem za odpoveď. Magdalena

  Odpověď

  Milá Magdo,

  pokud tomu dobře rozumím, užívala jste současně Janumet, Glucophage XR a Amaryl. Dovoluji si připomenout, že lék Janumet obsahuje 2 účinné složky, a to sitagliptin a metformin. Metformin ale obsahuje také lék Glucophage XR, který berete ve standardní plné dávce 2000 mg. Doporučoval bych, abyste jej brala 2x 1000 mg a nikoliv 2000 mg večer. Zároveň ale už se moc k tomu nehodí ten Janumet, kde je metformin rovněž obsažen. Pro vás je podle mého názoru důležitější ten metformin než ta druhá složka (sitagliptin), takže byste tento lék brát asi nemusela nebo neměla.

  Janumet je lék dobře snášený a bezpečný, ale zcela výjimečně se uvádí podráždění slinivky břišní, což se může projevovat zvýšenými hodnotami amylázy a lipázy. Proto je dobře, že pro jistotu byl tento lék vysazen.

  Vy jste celkem štíhlá osoba, a tak není na místě vám doporučovat zhubnutí, jen byste měla dát pozor na celkové množství sacharidů v dietě, které by mohlo být při vašem vzrůstu a věku asi 150 g denně a nikoliv více. Zkuste si to přepočítat s pomocí kalorických tabulek. Možná vám to pomůže ke snížení glykémie. Pokud by tato léčba nestačila, doporučoval bych skutečně malou dávku dlouze působícího inzulínu v jedné dávce, protože je to zřejmě inzulín, co vám chybí. Mezistupněm by mohlo být nasazení krátce působících tablet, které stimulují sekreci inzulínu, asi lépe než ten dlouze působící Amaryl (navíc jeho podání večer moc nerozumím). Takový krátce působící stimulující lék je např. repaglinid (léky Repaglinide, Enyglid, Dibetix, Novonorm či Prandin),  který se bere před jídly.

  Kromě toho byl asi nějaký důvod, proč jste šla na gastroskopii. Vzhledem k tomu, že máte zvýšené hodnoty amylázy a lipázy, tak bych vám doporučoval vyšetření slinivky břišní, např. ultrazvukem, nejlépe s pomocí tzv. jícnové sondy, kdy se slinivka snáze zobrazí, protože je uložena poměrně hluboko. Ale možná jste právě na takovém vyšetření byla, jen to neumíte popsat.

  poznámka redakce:

  U Amarylu (glimepiridu) je doporučeno užívání krátce před nebo během vydatné snídaně. U pacientů, kteří nesnídají pak krátce před nebo během prvního hlavního jídla.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Začátkem roku mi na obvodě zjistili zvýšený cukr 7.4. Jelikož už přes rok jsem se snažila hubnout a hlídala jsem si všechny hodnoty podle kalorickych tabulek, za rok a půl jsem zhubla 15 kg, nebyl pro mě problém ještě si více upravit jídelníček s menším množstvím cukru a sacharidů. Snažím se jednoduché cukry držet na 25-30 g a sacharidy 150. Za čas jsem šla na kontrolu a cukr byl 7,9 a dlouhý 90. Doktorka mi dala Mulado. O prázdninách jsem šla znova na kontrolu a cukr byl 12. Poslala mě do poradny. Tam při vstupní prohlídce jsem měla 16,1 a dlouhý 120. A to jsem pořád hlídala hodnoty sacharidů a cukru. Dostala jsem glukometr, tak jsem se hodně měřila. Cukr mi dokázal vylétnout až na 28. To mě vyděsilo. Lékař mi přidal Glyclada lék. Cukr byl pořád vysoký. Tak mi přidal Galvus. Takže jsem brala 3 léky. Nabídl mi inzulín, to jsem odmítla s tím, že budu dělat všechno pro to, abych cukr snížila. Cvičím, občas vyrážím na delší procházku, piji různé bylinkové čaje na játra a slinivku. Teď už měsíc mám cukr od ,4,2- 5,6 před jídlem, po jídle 2 hod. tak 6,6-8,2. Dokonce jsem přestala brát lék Galvus a cukr je celkem v pohodě. Na kontrolu jdu v lednu, tak doufám, že to vydrží. Co si o těchto vysokých výkyvech mám myslet. Jarmila

  Odpověď

  Milá Jarmilo, jak můžete najít na více místech našich stránek

  např. zde: https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

  diabetes vzniká kombinací dvou poruch, a sice zaprvé sníženou citlivostí na působení inzulínu (zejména u diabetu 2. typu), zadruhé vlivem nedostatečné schopnosti inzulín produkovat. U diabetu 2. typu se předpokládá, že hlavní podíl nese právě porušená citlivost tkání vůči působení inzulínu. Tělo po nějakou dobu je schopné inzulín produkovat ve větší míře, takže se diabetes ještě neprojevuje. Pokud ale začne selhávat schopnost tvořit více inzulínu, objeví se diabetes. Časem pak může sekrece inzulínu dále klesat, takže nakonec i pacienti s diabetem 2. typu mohou potřebovat inzulín.

  Potřebu inzulínu výrazně zvyšuje obezita, nadměrný příjem kalorií a malá fyzická aktivita. Jestliže se tedy u vás jednou diabetes projevil, je jasné, že vaše tělo již není schopno produkovat inzulín ve větší míře. Stačí pak jen menší zátěž, spočívající např. ve větším příjmu potravy, a hyperglykémie se hned projeví. Sama vidíte, jak se vše zlepšilo, když jste zhubla a začala se víc věnovat fyzické aktivitě. Vaše kolísání glykémií si vysvětluji právě tímto. Asi jste začala zase více jíst a méně se pohybovala. A stačilo asi jen málo, protože vaše rezervy v produkci inzulínu jsou asi již minimální a stačí vám jen na úsporný způsob stravování. Zhoršit to však může i nějaká probíhající nemoc, jako třeba chřipka či běžné nachlazení. Hodnota glykovaného hemoglobinu 90 mmol/mol, kterou jste měla, je opravdu vysoká.

  Myslím, že léky pro zlepšení působení inzulínu byste ale i nyní měla užívat. Jedná se zejména o ten metformin (např. Mulado, které jste brala). Přispět může také Galvus, který mírně stimuluje sekreci inzulínu a také zlepšuje jeho účinnost. Glyclada je lék, který stimuluje sekreci inzulínu. I když v lécích v podobě tablet máte ještě rezervu, stejně vám doporučuji nadále dost přísnou dietu s obsahem všech sacharidů, nejlépe jen 150 g sacharidů/den a nikoliv více, a k tomu dost pohybu. Pokud by pak toto nestačilo, asi byste opravdu už potřebovala inzulín, nejspíše zatím v jedné večerní dávce déle působící přípravek. Vůbec bych se toho nebál, důležité je, abyste si uchovala zdraví a neměla zbytečné komplikace s dlouho trvající zvýšené glykémie.

  Kontrola až v lednu nevadí, pokud si sama měříte glykémie na lačno i po jídle. Ani po jídle byste ale neměla mít hodnoty vyšší než 10 mmol/l. Pokud by takové hodnoty byly, musela byste dále zpřísnit dietu, nebo skutečně souhlasit s tím inzulínem. Je to tělu vlastní látka a je to věc, která vám určitě chybí. Podávání inzulínu je jednoduché a zvládne to každý, pokud není "zatvrzelý" a z nějakého mylného důvodu jej odmítá.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívám Jardiance asi rok a půl. Působí na mě močopudně i když se snažím večer již nepít. Vlastně se nevyspím protože 4x za noc vstávám. Jana

  Odpověď

  Milá Jano,

  lék Jardiance (empagliflozin) působí tak, že zvyšuje vylučování cukru do moči. Tím se snižuje hladina krevního cukru, což navíc mírně pomáhá hubnutí, protože tělo takto zbaví části přebytečných kalorií. Působení Jardiance je tím větší, čím má člověk vyšší glykémii.

  Z toho usuzuji, že večer míváte glykémie hodně zvýšené. Podle mého názoru byste tomu pomohla, kdybyste jedla méně sacharidů, a to zejména odpoledne a večer. Není ale dobré přestávat pít. Také byste mohla dosáhnout snížení glykémie jiným způsobem, např. dalšími léky nebo pohybem.

  Pokud vám jinak Jardiance nepůsobí další problémy, spíše bych vám doporučoval v léčbě pokračovat, ale přidat k léčbě ještě nějaké další opatření, tedy zejména omezení kalorií, více pohybu a případě další lék na snížení glykémie.

  Je ale určitá skupina pacientů, kteří tento lék špatně snášejí, zejména pro opakované infekce nebo kvasinková onemocnění na intimních místech. Bývá to způsobeno přítomností cukru, který zde z moči ulpívá. Pomoci lze častějším opláchnutím, zvláště po močení.

  Poznámka farmakologa:

  Pokud pacient konzumuje více cukrů večer a v noci, mam na mysli tzv. pomalé cukry, jako je chleba nebo rohlíky, pak vzhledem k dlouhému působení empagliflozinu bude mít častější močení i v noci, je to dáno osmoticko-diuretickým působením empagliflozinu. Pokud by pacient (pomalé) cukry ve v pozdně odpoledních a večerních vynechal a nahradil např. zeleninou, nucení na močení by se s největší pravděpodobností snížilo. Totéž platí, pokud by pacient přidal večerní procházku, i ta by měla příznivý efekt. 

  Poznámku doplnil PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, můj dotaz zní zda je možné souběžně užívat lék Stadamet 500 (0-0-1) a injekce Ozempic? Ještě užívám Eliquis (1-0-1) a Detralex (1-0-1). Děkuji za odpověď a hezký den přeji. Veronika

  Odpověď

  Vážená paní Veroniko, přeji dobrý den,

  k Vašemu dotazu mohu uvést, že bylo v klinické studii zkoumáno, zda injekce léku Ozampic neovlivňují osud léku Stadamed (tj. metforminu). Bylo zjištěno, že nedochází k ovlivnění vstřebávání nebo vylučování metforminu. Oba léky, ale různým mechanismem snižují hladinu krevního cukru, a tak lze logicky předpokládat zlepšení kompenzace cukrovky, protože jejich kombinace bude mít zvýšený efekt. Současné užívání léku Detralex je z hlediska obou léků bez problému, Detralex by se ale raději měl užívat odděleně od léku Stadamed, užít by se měl přibližně jednu hodinu po užití léku Stadamed, aby neovlivnil jeho vstřebávání. Nepíšete v jaké dávce užíváte lék Eliquis, což by mohlo být důležité. Již jsem se v minulosti setkal se zajímavou lékovou interakcí, na kterou je vhodné myslet. V daném případě se na mě obrátila pacientka, která si začala aplikovat Ozempic a již předtím užívala lék Convulex, po nějaké době, asi za 3 měsíce, došlo k významnému poklesu její tělesné hmotnosti ze 72 kg na 58 kg a původní dávka léku Convulex pro ní byla náhle vysoká a objevily se u ní nežádoucí účinky. Něco podobného by se mohlo stát i v případě léku Eliquis, protože pro jeho dávkování je stanoven limit 60 kg tělesné hmotnosti při souběhu jednoho dalšího tzv. rizikového faktoru (věk, funkční stav ledvin), pak se dávka 5 mg 2krát denně musí snížit na 2,5 mg 2krát denně. To se ale netýká pacientů, kteří jsou léčeni dávkou 2,5 mg 2krát denně, v tomto případě se dávky léku Eliquis nesnižují. Znovu opakuji, že pro snížení dávky musí být přítomny nejméně dva rizikové faktory najednou. V případě jakýchkoliv pochybností se můžete obrátit na svého lékaře, který jistě vše pečlivě posoudí.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!