Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetes 2. typu, inzulin, metformin, vysoká glykémie

Datum vložení dotazu: 13.12.2020

Ptá se: Dobromila

Dotaz

DM 2 mám insulin měsíc metformin 1000 mg xr. Předtím janumet a insulin glykémie šla dolů, ale pak mi dala internistka metformin Teva xr a trvalý nárůst glykémie ( beru ho 14 dní). Předtím glykémie z 22 m/mol na 7,8 teď ráno na lačno 12,5 a večer před jídlem 18 až 20 insulin basal 18 jednotek 2x denně. Když jsem brala jen tablety metformin intolerance nevolnost a průjem, ale doktorka mi přesto píše stále. Matka má obdobný problém. Pokud celý den sním jen jede jogurt ta večer glykémie 9,4. Takhle ale nemohu vydržet dlouho. Teď je omezen pohyb. Dobromila
věk: 50 let výška: 168 cm váha: 98 kg

Odpověď

Milá Dobromilo, škoda, že píšete tak nesrozumitelně, takže vlastně nevím, co nyní užíváte a jak to funguje. Přece jenom měli ve škole trochu pravdu, když nám říkali, že věta má mít podmět a přísudek. Ale časy se mění. To jen na okraj.

Chápu vaše líčení tak, že poté, co se u vás objevil diabetes, vám paní doktorka nasadila inzulín, který měl dobrý efekt. Když glykémie klesly z nejhoršího, dostala jste metformin, který vám nedělá dobře, a navíc vám glykémie zase stoupají, pokud nedržíte velmi přísnou dietu. Snad jsem vaše líčení pochopil alespoň přibližně.

A zde jsou moje rady:

 1. Jíst jeden jogurt denně by po nějakou dobu bylo asi nejlepší řešení, ale to byste opravdu nevydržela. Jestli budete mít silnou vůli, mohla byste si ale sestavit redukční dietu, která by třeba zahrnovala: 2 kelímky bílého jogurtu po 150 ml, 2 jablka, 2 pomeranče, 100 g libového masa, hlávkový salát (případně s okurkou, rajčetem, paprikou) se zálivkou s 1 lžičkou oleje, bez cukru nebo s umělým sladidlem, s citronem či octem). Salátu klidně hodně.
 2. Měla byste chodit ven alespoň na intenzivnější procházky (aspoň 60 minut), pokud možno i doma si trochu v rámci možností zacvičit či zatančit.
 3. Pokračovat v Metforminu XR. Možná vám nedělá úplně dobře, ale na to si většinou pacienti zvyknou. Mírná nechuť k jídlu je spíše kladem, mírný průjem je rozhodně lepší než zácpa, a také se nemusí všechno svádět na metformin. Je to dobrý osvědčený lék.
 4. Existuje řada léků, které se mohou k metforminu přidat. O tom ale by měla rozhodnout vaše paní doktorka.
 5. Inzulín je určitě dobrý, ale ve vašem případě bych ho nasazoval až tehdy, pokud by ostatní postupy uvedené výše nepostačovaly. To by znamenalo, že vám inzulín v těle opravdu chybí, a pak je nutné jej nahradit. Já si ale myslím, že inzulínu máte v těle dost, jen vám málo účinkuje. Uvedené postupy by mohly účinnost vašeho inzulínu zlepšit.

Měla byste určitě navštívit nutričního terapeuta a nechat si vysvětlit dlouhodobě pro vás přijatelnou mírně redukční dietu, kterou byste dokázala držet dlouhodobě.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

 

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

649 dotazů

 • Dotaz

  Kdy aplikovat inzulin novorapid.pri cukrovce 1.typu.

  Odpověď

  Dobrý den,

  Novorapid se používá buď jako inzulin k jídlu nebo ke snížení glykémie (hladiny cukru v krvi), pokud je příliš vysoká. Před jídlem by měl být ideálně podáván alespoň 10 minut, protože chvíli trvá než se vstřebá. Pokud budete jíst jídlo, které se skládá hlavně z jednoduchých cukrů, nebo je už před jídlem vyšší glykémie, můžete Novorapid podat i 15minut před jídlem.

  Pokud je příliš vysoká glykemie, dá se Novorapid použít ke snížení hladiny cukru a to nezávisle na jídle. Jen pozor, pokud opakovaně dopichujete inzulin, měl by být mezi 2 podáními odstup (např. 1,5 až 2 hodiny). Cílem je vidět účinek 1. dávky než dopíchnete další.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den.Před deseti lety jsem prodělala selhání srdce. Celou dobu beru léky-Lozap.Betalog,Apourinoll.Digoxin,Furon,Verospiron. /Warfarin/-nyní Trombex,později ještě Sorvasta. Před rokem mi lékař předepsal Jardiance a neupozornil mě na vedlejší účinky. / Trpím i na nízký tlak/. Po několika měsících jsem postupně pozorovala časté močení a stálou žízen. Snažila jsem se to nevnímat. Ale bylo to velmi nepříjemné. Tak jsem si vyhledala na internetu,že tyhle příznaky souvisejí s cukrovkou. Zašla jsem k praktické lékařce a ta potvrdila z moči cukrovku II, typu. Na diabetologii mi byl předepsán lék Stadamet. Brala jsem ho dva dny a bylo mi špatně. Zašla jsem tedy k praktické a ta zjistila,že na cukrovku mám i užívaný lék Jardiance, který mi kardiolog napsal na srdce. Poté jsem zjistila,že po podrobném pročtení příbalového letáku,že Jardiance má vedlejší účinky-močení a žízen. Mám tedy dotazy. Lze užívat Jardiance i Stadamet na cukrovku současně bez vzájemného působení? Neměla bych Jardiance vzhledem k vedlejším nepříjemným účinkům a ohrožení ledvin vysadit? Jak postupně Jardiance vysadit a jaký to může mít dopad na srdce po roce užívání. Budu velmi vděčná za Váš názor, Děkuji za Vaši odpověď. Eliška.

  Odpověď

  Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,

  popisujete příběh, který často pozoruji a který spočívá v tom, že se u pacienta zahájí terapie novým lékem aniž by se promyslelo, zda je vhodné pokračovat v dosavadní terapii v užívaných dávkách a hlavně aniž by se pacient, v tomto případě Vy, podrobně poučil o smyslu léčby a jejím očekávaném průběhu. Lék Jardiance, který Vám, byl předepsán, byl původně vyvinut k léčbě cukrovky 2. typu, před několika lety se potvrdilo, že užívání tohoto léků velmi významně zlepšuje srdeční selhání a zcela nedávno se ukázalo, že zlepšuje i poškozenou funkci ledvin. Ve Vašem případě by rozhodně stálo za to zamyslet se nad skladbou užívaných léčiv a jejich dávkami tak, aby jste netrpěla kolísáním krevního tlaku, zejména jeho náhlým snížením. Bez znalostí dalších parametrů jako jsou dávky, hodnota Vašeho krevního tlaku, glykémie nalačno a glykovaného hemoglobinu je obtížné se konkrétně vyjadřovat, v každém případě platí, že užíváte hned 5 léků, které snižují krevní tlak (Lozap, Betaloc, Furon, Verospiron a Jardiance). Je proto vhodné se obrátit na svého kardiologa a požádat jej, aby se Váš problém s nedobrou snášenlivostí léčby pokusil napravit.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Kde mohu Ozemtic koupit bez receptu?

  Odpověď

  Jedině v lékárně. Podívejte se prosím na předchozí dotaz https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-muze-predepsat-prakticky-lekar, případně si zadejte do "Hledat v poradně" slovo Ozempic...

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Muže praktická lékařka , která mě léčí na diabetes 2.typu předepsat ozempic? Děkuji

  Odpověď

  Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

  odpověď není tak jednoduchá. Důvodem je skutečnost, že přípravek Ozempic má dvě různé úhrady.

  Praktická lékařka Vám může Ozempic předepsat, pokud splňujete tzv. podmínky úhrady: "Semaglutid je hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.". Pokud uvedené podínky úhrady nesplňujete, pak je možný předpis pouze s Vaší plnou úhradou. Pojištovny v takovém případě hradí Ozempic pouze v tzv. základní úhradě. 

  Diabetolog pak může Ozempic předepsat na účet pojišťovny v tzv. zvýšené úhradě, opět za splnění podmínek úhrady: "Semaglutid je ve zvýšené úhradě hrazen: 1) v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a sulfonylureou u pacientů, u kterých není při podávání maximálních tolerovaných dávek perorálních přípravků (včetně gliptinu nebo thiazolidindionu) po dobu alespoň 3 měsíců dosaženo dostatečné kontroly diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol a zároveň při obezitě II. a vyššího stupně definované jako BMI nad 35. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu a 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti po 6 měsících léčby, není semaglutid dále hrazen. 2) v kombinaci s bazálním analogem inzulinu u diabetiků 2. typu se zachovalou sekrecí inzulinu, u nichž použití kombinace alespoň jednoho perorálního antidiabetika s bazálním analogem inzulinu (inzulin detemir, inzulin glargin, inzulin degludek) v denní dávce alespoň 20 U po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu 2. typu o 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti při kontrole po 6 měsících léčby, volná kombinace semaglutidu s bazálním analogem inzulinu není dále hrazena. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.". Diabetolog může písemně pověřit i praktickou lékařku.

  Pro Vaší informaci je cena nejslabší síly přípravku Ozempic 2 593,74 Kč, základní úhrada činí 121,42 Kč (započitatelný doplatek činí 1 196,54 Kč). Zvýšená úhrada přípravku Ozempic činí 1 012,63 Kč (započitatelný doplatek činí 305,96 Kč). Toto balení "vystačí" na měsíc terapie.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, užívám rok Saxendu max.dávka 1,8 (u vyšší dávky je mi zle), úbytek 16kg. I přes dietní stravu mi víc zhubnout nejde. Potřebuji zhubnout ještě 15 kg.Chtěla bych zkusit Ozempic. Jakou dávkou bych měla začít a kdy si píchnout první dávku Ozempicu po denním užívání Saxendy? Myslím kolik dnů mám vynechat Saxendu, než si píchnu Ozempic. Eliška

  Odpověď

  Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,

  dávce 1,8 mg liraglutidu (přípravek Saxenda) denně, tj. 12,6 mg liraglutidu za týden, odpovídá dávka 1 mg semaglutidu (přípravek Ozempic nebo Wegovy). Při přechodu z přípravku Saxenda na přípravek Wegovy nebo Ozempic je možné aplikovat první injekci přípravku Wegovy nebo Ozempic již za 24 hodin po poslední injekci přípravku Saxenda. Použitá dávka přípravku Wegovy nebo Ozempic by měla být ta nejnižší, tj. 0,25 mg s tím, že se ale aplikuje 1krát za týden. Tuto dávku lze zvyšovat v závislosti na toleranci a účinnosti v intervalu 4 týdnů v případě, že bude aplikován přípravek Wegovy (ten má schválenou indikaci snížení tělesné hmotnosti) z 0,25 mg na 0,5 mg, poté na 1 mg a na 1,7 mg až na nejvyšší dávku 2,4 mg. Dávky vyšší než 2,4 mg 1krát týdně se nedoporučují. V případě, že by byl použit přípravek Ozempic (ten má schválenou indikaci léčby diabetu 2. typu, obsahuje totožnou léčivou látku), pak upozorňuji, že tento přípravek nemá injekce obsahující 1,7 mg ani 2,4 mg a jeho dávkování by muselo být 0,25 mg, poté 0,5 mg, následně 1 mg a nejvyšší dávka 2 mg vždy 1krát týdně s intervalem zvyšování dávky 4 týdny.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!