Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cukrovka II. typu, hodně léků, glykémie přes 20

Datum vložení dotazu: 23.03.2020

Ptá se: Božena

Dotaz

Je mi 65 let a řadu let se léčím s cukrovkou. Mám 172 cm a 117 kg a problémy s pohybem, většinu dne prospím. Před 2 měsíci jsem byla hosp. po zjištěných hodnot přes 20. Tam mi to stáhli na 10-12, ale nyní se pohybuji opět přes 20. Užívám inzulin a to: Fiasp 24-22-16 a Lantus 32-0-28. Kromě toho ještě cca 20 léků na srdce, tlak apod. Dříve se každé porušení objevilo v hodnocení, ale dnes při dodržování životosprávy mi hodnoty pořád kolísají. Děkuji za odpověď. Božena
věk: 66 let

Odpověď

Milá Boženo, moje odpověď vás nepotěší. Zlepšit by to šlo jen zásadní změnou způsobu vašeho života, a to asi půjde těžko.

Máte určitě velmi narušenou účinnost inzulínu v těle. Působení inzulínu velmi zhoršuje obezita a malá pohyblivost. Jsem přesvědčen, že glykémie by se vám i bez zvýšení dávek inzulínu výrazně zlepšily, kdybyste velmi omezila jídlo a více se pohybovala. Pohybovat byste se mohla alespoň v rámci svých možností, tedy pokud možno chodila, třeba pomalu, ale dlouho, hýbala rukama, zvedala nohy apod. Po týdnu takového mírného hladovění by se určitě dostavil částečný efekt a později výrazné zlepšení.

20 léků je opravdu mnoho a asi některé mohou být i nadbytečné, nebo alespoň nejsou nutné. To s vámi ale může probrat jen váš ošetřující lékař. Ke zlepšení vyrovnání diabetu byste asi měla brát metformin. Pro léčbu diabetu by se ale na druhé straně mohly přidat ještě další léky, které také mohou zlepšovat účinnost inzulínu. Např. místo inzulínu Lantus byste mohlá mít lék Suliqua, který v jedné injekci obsahuje stejný inzulín jako Lantus, ale k tomu ještě další látku, která také zlepšuje glykémie a pomáhá hubnutí. Jsou také ještě další léky na cukrovku, které by vám mohly pomoci, ale to musíte opravdu projednat se svým lékařem. Ale úplným základem je málo jídla.

Pokud výrazně neomezíte jídlo (i když možná máte dojem, že už nyní jíte málo), tak nezbyde než jen zvyšovat dávky inzulínu, a to není moc dobře.

Tak já vám moc přeji, aby brzy přišlo skutečné jaro, aby pominula ta epidemie a abyste mohla chodit co nejvíc ven a hýbat se.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

856 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je možné Ozempic 1,0 mg aplikovat s jednoměsíčními přestávkami. Bude mít stále nějaký efekt? Samozřejmě v kombinaci s upravenou stravou a pohybovými aktivitami. Diabetes 2. typu mi byl diagnostikován 11/2025, hladina dlouhodobého cukru byla tentkrát 80. Předepsán od lékaře Stadamet, užívám 2000 mg denně. Spolu s upraveným stravovacím režimem mi hodnota dlouhodobého cukru klesla na 53-56. Po návštěvě diabetologické ordinace mi paní doktorka doporučila Ozempic, který má pozitivně ovlivňovat váhu a působit preventivně proti srdečním komplikacím (užívám Tezeo, tlak 130/80, hodnoty ještě před Ozempicem). Svými hodnotami ale nespadám do některé z hrazených kategorií, a tak si ho platím v plné výši. Pravidelně cvičím 3krát týdně v posilovně. Ozempic beru čtvrtým měsícem, teď podruhé v koncentraci 1.0 mg. Předem děkuji za odpověď. Michal

    Odpověď

    Milý Michale,

    V principu podávat Ozempic s jednoměsíčními přestávkami je možné, ale jeho účinek bude výrazně slabší a nestabilní.

    Semaglutid (Ozempic) má sice dlouhý biologický poločas, ale jeho plný účinek na chuť k jídlu, hmotnost i metabolismus je podmíněn pravidelným týdenním podáváním. Při vysazení na celý měsíc hladina léku v těle prakticky vymizí a účinek se z velké části ztratí. Po opětovném nasazení se efekt znovu postupně obnovuje, ale není to plynulé a organismus vlastně opakovaně „začíná od nuly“. V praxi to znamená kolísání chuti k jídlu, hmotnosti i subjektivního efektu a menší dlouhodobý přínos.

    Ve vaší konkrétní situaci je důležité říci, že vyrovnání diabetu je dobré (HbA1c pokles z 80 na 53–56 mmol/mol na samotném metforminu a režimových opatřeních), pravidelně cvičíte a krevní tlak je dobře kontrolovaný. Ozempic u vás tedy neslouží primárně k léčbě diabetu, ale spíše jako podpora redukce hmotnosti a kardiovaskulární prevence, což je medicínsky rozumné, ale bohužel nehrazené.

    Pokud je hlavním problémem cena, z farmakologického hlediska dává větší smysl buď Ozempic užívat pravidelně (třeba i v nižší dávce, např. 0,5 mg týdně), nebo jej neužívat vůbec, než ho brát nárazově s měsíčními pauzami. Nižší, ale stabilní dávka obvykle přinese lepší a předvídatelnější efekt než vysoká dávka s dlouhými přestávkami.

    Pokud už si lék hradíte sám, je z medicínského hlediska výhodnější pravidelné podávání v udržitelné dávce, vždy samozřejmě v kombinaci se stravou a pohybem, které u vás evidentně fungují velmi dobře. Pro úhradu pojišťovnou platí ale kritérium vstupní hodnoty glykovaného hemoglobinu, kdy hodnota 80 plně postačuje. Když dojde k poklesu hodnoty v průběhu léčby Ozempicem, neznamená to, že by lék nemohl být dále hrazen. Proto bych se na toto vašeho lékaře zeptal a případně byste mohl mít lék i nadále s úhradou.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Má maminka v pokročilém věku a s mírnou cukrovkou bere metformin ( Siofor, Teva ) a vadí ji veliké tvrdé tablety. Neexistují nějaké snesitelnější ?

    Odpověď

    Vážený pane Miroslave, přeji dobrý den,

    děkuji za dotaz. Ano, je pravda, že klasické tablety metforminu (např. Siofor, Metformin Teva) jsou poměrně velké a pro starší pacienty mohou být hůře polykatelné. Existuje několik možných řešení:

    • Metformin s prodlouženým uvolňováním (XR nebo retard) – tablety jsou o něco lépe tvarované a navíc se užívají obvykle 1krát denně, což může být pohodlnější. Tabletu však nelze drtit ani půlit.
    • Nižší síla tablet (např. 500 mg) – jsou menší a lze je případně rozdělit na poloviny; dávku je pak možné nahradit více menšími tabletami.
    • Jiné antidiabetikum – pokud je polykání dlouhodobý problém, je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem o případné změně léčby (zejména při mírné cukrovce).
    • Tablety s metforminem se nedoporučuje drtit nebo rozpouštět, pokud to není výslovně uvedeno v příbalové informaci.

    Doporučuji Vám tedy konzultaci s ošetřujícím diabetologem nebo praktickým lékařem (podle toho kdo léky předepisuje), kteří mohou navrhnout nejvhodnější a pro maminku nejlépe snesitelnou variantu.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, jsem kardiačka a mam cukrovku 2. tipu. Doktor ke kterému chodím s cukrovkou mi přesto odmítá napsat recept na ozempic na pojišťovnu. Prý kvůli dalším kriteriím co vyžádujeVZP. Je to tak? Děkuji

    Odpověď

    Milá Milado,

    ano, lékař má pravdu – zdravotní pojišťovny mají pro úhradu Ozempicu přísná kritéria a kardiovaskulární onemocnění samo o sobě bohužel nestačí. O tomto problému jsme již opakovaně na našich stránkách psali a tazatelům to vysvětlovali. Ozempic (semaglutid) je v České republice hrazen z veřejného zdravotního pojištění u pacientů s diabetem 2. typu pouze při splnění stanovených úhradových kritérií: jedná se o nemocné s nedostatečně kompenzovaným diabetem (obvykle HbA1c alespoň 60 mmol/mol) navzdory léčbě alespoň dvěma perorálními antidiabetiky, zpravidla včetně metforminu v maximální tolerované dávce, přičemž pacient má současně obezitu, typicky BMI ≥ 35 kg/m²; léčbu musí indikovat diabetolog a úhrada se vztahuje na pokračující terapii pouze při doloženém zlepšení kompenzace diabetu (pokles HbA1c). Přítomnost kardiovaskulárního onemocnění sama o sobě nárok na úhradu nezakládá, i když je z medicínského hlediska považována za významný benefit této léčby.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den Kdo může předepsat Mounjaro?

    Odpověď

    Ondřeji, Mounjaro může v ČR předepsat každý lékař. Tento lék ovšem není hrazen zdravotními pojišťovnami a je nutné jej zaplatit v plné ceně. Já považuji ovšem za vhodné, aby tento lék předepisovali jen lékaři, kteří s ním mají zkušenost a umějí pacientovi vysvětlit, jak se má používat a kteří jsou ochotni pacienta sledovat a dlouhodobě motivovat. To jsou nejčastěji diabetologové, zkušení praktičtí lékaři a internisté a samozřejmě lékaři na obezitologických pracovištích.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je munjaro schvaleno take na lecbu cukrovky

    Odpověď

    Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

    ano, přípravek Mounjaro je schválen také k léčbě cukrovky 2. typu u dospělých pacientů. Mounjaro pomáhá lidem s diabetem 2. typu snižovat hladinu cukru v krvi tím, že podporuje přirozené mechanismy v těle, které se podílejí na regulaci krevního cukru. Zlepšuje účinek inzulinu, snižuje tvorbu cukru v játrech a zároveň zpomaluje vyprazdňování žaludku, což vede k menším výkyvům glykémie po jídle.

    Účinnost přípravku byla ověřena v klinických studiích u dospělých pacientů s diabetem 2. typu, kde Mounjaro:

    • významně snižovalo dlouhodobou hladinu cukru v krvi (HbA1c),
    • pomáhalo řadě pacientů dosáhnout cílových hodnot glykémie,
    • a zároveň často vedlo i ke snížení tělesné hmotnosti, což je u diabetu 2. typu důležité.

    Mounjaro lze používat samostatně, pokud pacient nemůže užívat metformin, nebo v kombinaci s dalšími léky na cukrovku. Léčba je vždy součástí celkového přístupu, který zahrnuje také úpravu stravy a dostatek pohybu.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!