Poradna

Dia Remedium

Ptá se: Jan

Dotaz

Pane doktore dobrý den ještě jednou, mohl by jste mi odpovědět jestli víte něco o přírodním přípravku Dia Remedium? Četla jsem o tomto přípravku články a recenze, na dotazy odpovídal lékař z fakultní nemocnice v Praze.

Odpověď

podvodníci, jednoznačná odpověď

viz například tento vysvětlující článek:

https://www.vitalia.cz/clanky/kupujete-zazracne-pripravky-tady-je-seznam-podvodniku/

(v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

 • Dotaz

  Asi měsíc aplikuji 2 minuty před jídlem bolusový inzulin Fiasp. (Jinak basal Lantus 12j.) Leč, často zjišťuji, že za 1 hodinu po aplikaci, přesto vystoupí glykemie na cca 10-12 mmol/l. Teprve až za 3 hod. glykemie klesne na žádaných cca 5-6 mmol/l. Mám otázku, zda mám při vyšších glykemiích, naměřených před jídlem, oklolo 10-12 mmol/l počkat s jídlem místo 2 minut, třeba 3 minuty a nebo zvýšit dávku Fiaspu? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Inzulin Fiasp má začátek účinku ještě rychlejší, než „rychlé“ inzulinové analogy. Je to tím, že se rychleji vstřebává z podkoží do krve. U pacientů, kteří mají normální či téměř normální glykémie nalačno, se podává těsně před jídlem. Je už asi jedno, jestli to je 10, či 5 nebo 0 minut před jídlem. Jen u osob, které mají nalačno hodnotu na dolní hranici normy či pod ní, je možné jej podat také až těsně po jídle, aby se předešlo hypoglykémii.

  Pokud vaše glykémie hodinu po jídle je do 10 mmol/l a za 3 hod. se dostane do normy, jedná se ještě o velmi uspokojivý výsledek.

  Pokud byste chtěl zabránit vzestupu glykémie po jídle, musíte trochu zvýšit dávku inzulinu před jídlem nebo sníst menší množství sacharidů. Malé rozdíly v časovém odstupu vyjádřené v jednotkách minut jistě nehrají roli.

  Pokud je vaše hodnota glykémie před jídlem vyšší, než byste chtěl, musíte k plánované dávce bolusového inzulinu připočítat také něco navíc ke snížení glykémie. Pak je lepší chvilku počkat, až glykémie klesne, a pak teprve začít jíst. Dávku inzulinu si také můžete vypočítat pomocí bolusového kalkulátoru, který bere v úvahu množství sacharidů, vaši aktuální glykémii a vaši citlivost vůči inzulinu.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dostala jsem na cukrovku lék glucophage, ale po úporném průjmu jsem musela lék přestat užívat. Dostala jsem nový lék Januvia, po kterém mám úpornou zápu. Nyní mám hladinu cukru 8,9 a co s tím? Máří

  Odpověď

  Milá Máří, určitě záleží na tom, kolik je vám let, zda máte nadváhu a zda nemáte další přidružené nemoci. Na prvním místě je vždy dieta. Přípravek Glucophage obsahuje metformin je velmi dobrý lék a jeho některé „nežádoucí“ účinky, nemusejí vždy být jen nežádoucí. Člověka to více nutí držet dietu a to pomáhá. Dávkování metforminu je dost široké, od 500 mg 1x denně až po 1 000 mg 3x denně. Já doporučuji zkusit znovu metformin, ale jen 500 mg 1x denně po dobu asi 14 dnů. Pak by bylo možné dávku zkusit zvýšit na 2x 500 mg a případně 2x 850 mg. To by ve vašem případě mohlo stačit. Tělo si na to může postupně zvyknout a bez průjmů.

  Januvia (sitagliptin) je také dobrý lék a mívá velmi málo nežádoucích účinků. Měla byste otestovat, zda tu zácpu máte opravdu po Januvii, případně opět upravit dietu, jíst více zeleniny. Často se kombinuje s metforminem, lék se jmenuje Janumet (sitagliptin + metformin). Začít by bylo opět možné jen jednou tabletou denně (50 mg sitagliptinu + 850 mg metforminu).

  Kromě uvedených léků existuje ještě řada možností. Další léky ale mívají nežádoucích efektů spíš více. To by vám pak musel poradit váš lékař, co dál.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím..byl mi předepsán lék na zjištěnou cukrovku Stadamet 500 (0-0-1) chci se zeptat jak se bude snášet s léky které již užívám,sto: Betaloc SR 200mg (1-0-0) PRESTARIUM NEO (1-0-0,5) APO-ALLOPURINOL 100mg (1-1-1) a od prosince z kardia předepsaný Statin na cholesterol..ale nevím název (takový béžový oválek 0-0-1) vymačkal jsem si je z platiček a dál do jiný krabičky...chci se jen zeptat jestli se spolu snesou?! Děkuji za odpověď M.N.

  Odpověď

  Vami uvedené léky jsou standarní léčbou předepisovanou v diabetologických, kardiologických či interních ambulancích obecně. Pokud je tolerujete a Vaše ledvinové a jaterní funkce jsou v pořádku, zmiňované léky samy o sobě se spolu snesou.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možné inzulin Lantus aplikovat 2x denně, když v mém těle dávka 12 j působí jen 17 hodin? Příklad: 12 j inzulinu aplikuji ve 21 h a na druhý den od cca 15 h do večeře v 18 h už nepůsobí a glykémie stoupá až do večeře. Mimo to aplikuji Novorapid 3x denně jako bolusový inzulin. Diabetes 1. typu mám 47 let.

  Odpověď

  Dobrý den. Aplikovat Lantus 2x denně je skutečně dobrá možnost. Znamená to ale jednu injekci navíc. Dávka Lantusu podávaného večer se volí tak, abyste ráno měla pokud možno dobrou glykémii (mezi 4,5 a 7 mmol/l), a přitom abyste během noci neměla hypoglykémii. To jde někdy ale obtížně, protože se zvyšující se dávkou u někoho roste riziko noční hypoglykémie (k ránu). Pak se může hodit dávku rozdělit, například ve vašem případě dát večer 8 j a ráno také 8 j (a dále to vyzkoušet a upravit dávky).

  Problém ale může být také v tom, že polední dávku Novorapidu dáváte příliš malou a bylo by vhodné ji tedy zvýšit, anebo vaše jídlo obsahuje příliš mnoho sacharidů.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dlouhodobě užívam SSRI antidepresivum fluvoxamin a valproat na epilepsii. Byl mi zjistěn prediabetes. Mohli to vyvolat uvedené léky? Také mám problémy s vysokým cholesterolem a triglyceridama, hubnu, jsem na dietě, nevím však, jestli tohle všechno nemám z těch léků? Děkuji za odpoveď.

  Odpověď

  Dobrý den. Antidepresiva včetně fluvoxaminu mohou mít vliv na glukózovou toleranci. Vysvětluje se to někdy větší chutí k jídlu a přírůstkem hmotnosti, ale také snižováním efektu inzulínu. Jsou to ale často velmi důležité léky, a tak zhoršení glykémie nebývá důvodem k jejich vysazení, pokud pacient skutečně trpí depresí. Stejně tak valproová kyselina může mírně přispívat ke vzniku diabetu.

  Jako prevenci těchto nežádoucích účinků doporučuji pokračovat v dietě a přidat více pohybu, případně předepsání nějakých léků na diabetes. Nepochopil jsem z vašeho dotazu, zda skutečně hubnete (snižuje se vaše hmotnost) nebo „hubnete“ ve smyslu, že se snažíte zhubnout, protože naopak váhu nabíráte. V tom prvním případě by opravdu nějaká léčba diabetu mohla být vhodná, v tom druhém byste se měla skutečně pokusit zhubnout.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!