Poradna

3 jídla denně

Datum vložení dotazu: 07.12.2020

Ptá se: Michaela

Dotaz

Dobry den, momentalne mam GD, pouze na diete, ale obavam se cukrovky 2.typu a taky mam znameho, ktery se leci na tento typ cukrocky. Prosim Vas o nazor na lecbu cukrovky, dle vyskumu Prof. Daniely Jakubowicz. Doporucujete pacientum nove tento styl stravovani? Je vhodne se o tom pobavit se svoji dia-doktorkou a zkusit tento styl stravivani, pokud je pacient na medikamentozne lecbe? Moc dekuji za odpoved.
věk: 37 let výška: 166 cm váha: 57 kg těhotenství: 31. týden

Odpověď

Dobrý den, 

výzkum Prof. Daniely Jakubowicz neznám.  Odpovím Vám ale obecně. V poslední době je publikována řada prací o různých dietách a doporučení jak a co jíst. Podle mého názoru neexistuje univerzální návod a je potřeba zachovat racionální přístup.  Strava by měla být racionální, s dostatkem vitamínů, měli bychom se vyvarovat sladkých a tučných pokrmů viz  stránky tehotenskacukrovka.cz. A nezapomínat na dostatečný pohyb ?.

S pozdravem

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

61 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den mám dotaz , ohledně té cukrovky kterou mi zjistili loni v nemocnici kde jsem ležela se zápalem plic, a jelikož beru tyto léky Furon ,Ephylin,Lokren , Sortis a na cukrovku Glycada a píchám si večer Lantus 8j. mám málo pohybu jelikož mám vrozenou vadu kyčlí a jsem už po několikáté po operaci chodím už 30let o francouzkých berlích a paní doktorka mi pořád vytýká že neběhám a necvičím aktivně ale nedá si vysvětlit že, mi to nejde jinak jsem na vozíku špatný pohyb , a tak bych chtěla prosím poradit jak snížit cukr v krvi ráno mívám 7-8 a večer to je 10-11 a to dodržují dietu a asi tam chybí ten pohyb to já vím ale nic s tím nenadělám, Děkuji za radu Vladislava

  Odpověď

  Milá Vladislavo, váš problém je dost obtížný a bohužel nikoliv vzácný. Chápu, že se kvůli vašemu onemocnění kyčlí obtížně pohybujete, ale obezita vaši pohyblivost bohužel ještě dále zhoršuje.

  Vyrovnání diabetu 2. typu velice závisí na tělesné konstituci. Je ale nutné si uvědomit, že tělesná hmotnost je vždy výslednicí příjmu a výdeje kalorií. Všechno, co je navíc, se velmi snadno ukládá do tukových zásob a ještě dále zhoršuje vyrovnání diabetu. Jediné, a to velmi obtížné řešení, se nabízí ve výrazném snížení kalorického příjmu ve vašem jídle. Namítnete, a asi správně, že už takto jíte poměrně málo. Jenomže bohužel je to stále více, než by vám stačilo.

  U mladších osob  je možné uvažovat o chirurgickém zásahu na zažívacím ústrojí, které by rychle vedlo ke zhubnutí a zlepšení ukazatelů diabetu. Operace by však nyní byla pro vás příliš riziková. Proto připadá v úvahu je další úprava diety a případně  nasazení některých léků na diabetes, které nezhoršují obezitu. Měla byste se objednat k nutričnímu terapeutovi (dietní sestře) a s jeho pomocí vypracovat modelový jídelníček. Určitě byste měla vynechávat jídla tučná a snížit celkové množství sacharidů v dietě na přibližně 120 g/den, což je poměrně málo. Naopak, téměř volně byste mohla dietně připravenou zeleninu. Bez spolupráce s nutričním specialistou se vám to však nepodaří. Je to bohužel fakt, že v dospělém či vyšším věku člověku stačí opravdu poměrně málo jídla, zvláště když se nemůže dostatečně pohybovat.

  Z léků by pro vám mohl být vhodný některý s přípravků tzv. analogů GLP-1. Ty zlepšují vyrovnání diabetu a zároveň snižují chuť k jídlu. Pro vás by to bylo možné vhodnější než inzulín. Podávají se také injekčně, a to 1x denně nebo i jenom 1x týdně.

  Dále byste mohla užívat, nebo alespoň zkusit některý s tzv. gliflozinů, a to v kombinaci lékem metformin. Tato kombinace zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu a navíc vede ke zvýšenému vylučování cukru močí. Rovněž tato kombinace spíše přispívá k hubnutí, na rozdíl od inzulínu a od léku Glyclada. Učinit tak ale může jen váš diabetolog, se kterým byste se měla poradit.

  Kromě toho vám doporučuji alespoň nějaký pohyb. Tedy např. jízda na vozíku v parku, cvičení trupem a rukama, pohyb nohou na lůžku.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Před pár týdny mi byla naměřena v krevním rozboru vyšší glukóza 5,8 mmol/l (186 cm/92 kg/41 let). Což si sám sobě vykládám omezeným pohybem v rámci home officu přes zimu a mojí chutí dát si večerní pivko. Začal jsem se tedy více hlídat, sportovat, vylepšil stravu a pořídil glukometr a pozoruji hodnoty. Situace se po 14ti denním měření má tak, že hodnoty na lačno oscilují mezi 5,7-6,3 (tolerance měření +-0,47mmol/l), hodnoty 1 hod po obědě zcela v normě. Rád bych se poradil, jak správně postupovat při ranním měření glukózy na lačno. Nějaké rady jsem vyčetl a získal od kolegy, který je diabetik, ale chtěl bych radu odborníka. V současné době měřím chvilku po probuzení z první kapky krve. Kolega radil brát vzorek až z druhé kapky a být obezřetný na čistotu prstu. - Je vhodné test hned po probuzení či později, ale před snídaní? Chodím se ráno proběhnout a výsledky glukózy jsou následně o dost nižší. - Mám se testovat až z druhé kapky krve? - Je možné, aby ranní test při porovnání dvou měření vykazoval rozdílné hodnoty vlivem nepřesnosti (dnes třeba 5,9-6,3)? - Pokud začíná být mírně narušená glukózová tolerance (ranní hodnoty nad limitem), je tento stav možné zvrátit? S úctou Jan

  Odpověď

  Milý Jane, udělal jste správné rozhodnutí. Tělesný pohyb a přiměřená rozumná dieta s omezením zbytečných kalorií je to nejlepší, co můžete dělat, nejen, abyste se udržel fit, ale také, abyste předcházel vzniku diabetu.

  Hodnota glykémie ráno 5,8 mmol/l je lezce zvýšená, a pokud bych si byl jist přesností měření vašeho glukometru, i hodnoty mezi 5,7-6,3 mmol/l jsou lehce zvýšené. Máte tedy pravděpodobně určitý náběh k tomu, aby se u vás postupem času rozvinula porušená glukózová tolerance a případně později i diabetes, pokud tomu nebudete předcházet.

  Směrodatná glykémie na lačno se má měřit po celonočním lačnění a je už jedno, zda je to hned po probuzení či později. Hodnota by měla být prováděna v zavedené laboratoři. Osobní glukometry jsou vhodné zejména pro dlouhodobé sledování, abyste věděl, zda se stav zlepšuje či zhoršuje. Nejsou určeny ke stanovování diagnózy diabetu. Určité kolísání při měření ze stejného vzorku krve je u glukometrů přípustné, ale nic na světě není úplně přesné, ani měření v laboratoři.

  Uzavřel bych to opravdu tak, že máte „zvýšené hodnoty glykémie na lačno“, což značí lehký stupeň poruchy. Budete-li tedy usilovat o to, abyste přístroj nějak ošidil, např. měřit se až po ranním běhání, tak uděláte něco pro své zdraví, ale na věci to jinak moc nezmění. Glykémie prostě nemá být zvýšená, a to ani v 5 hod. ráno, ani v 6 hodin ráno, ani v 8 hod. ráno, pokud se měříte na lačno.

  Myslím si ale, že ve vašem případě se jedná spíše o výstražné hodnoty, na které jste reagoval správně. Určitě nejste obézní, ale shodit nějaké to kilo by se hodilo a pravidelné cvičení jakbysmet, i kdybyste měl glykémie zcela v normě. Nijak se tím nestresujte, a když už máte glukometr, tak se s ním 1x za měsíc změřte, nejlépe ráno před snídaní a 1 hod. po jídle.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  chtěla bych zhubnout a nedaří se je pravda že mám málo pohybu jak je covid 19 bojím se aby sem nic nechytla tak chodím ven když musím jídelníček nemám ale chtěla bych naký si nastavit příští týden jdu na 2 vakcínu covid 19 tak bych už mola ven bez strachu že se nakazím mám krátce rotopet tak skoším jezdit co mám udělat poradíte mi prosím děkuji hezky večer Petra 

  Odpověď

  Dobrý den Petro, 

  je skvělé, že si uvědomujete, že máte méně pohybu a snažíte se jezdit na rotopedu. Pro začátek by stačilo i 15 minut mírným tempem, prostě tolik, na kolik se budete cítit. Dále bych navrhovala skloubit rotoped s chůzí, pořiďte si krokoměr, je to velmi motivující překonávat sebe samu. 

  Na jídelníčku můžete zapracovat i Vy, nebo si najděte ve svém regionu nutričního terapeuta. Seznam najdete zde: Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

  Těžko vám mohu radit takto na dálku s minimem informací o vás a vašem stravování. Ze začátku byste si mohla  pár dní psát na papír veškeré jídlo a pití, které sníte a vypijete.  Když to pak člověk uvidí černé na bílém, základní chyby pozná jistě sám. I díky pouhému zapisování můžete hubnout. Když to budete dělat poctivě, lépe si uvědomíte, že např. mlsáte nebo jíte z nudy. Někoho to psaní i odradí k mlsání -  aby tu svoji neřest nemusel zapsat... 

  Když si budete zapisovat i časy jídel, odhalíte i chyby v denním režimu, jako např. chybějící snídaně či večerní přejídání tzv." vlčí hlad". 

   Ještě lépe byste si mohla zapisovat jídelníček na www.kaloricketabulky.cz - je to zdarma a rovnou uvidíte, jaký obsah energie daná potravina má. Díky tomu zjistíte, které vaše oblíbené mlsky jsou nejvíce kalorické a je třeba je omezit. 

  Dále platí stále opakující se pravidlo. 

  Konzumovat zeleninu (cca 400g), ovoce cca (100g denně). Zařadit celozrnné či žitné pečivo a další přílohy, které obsahují vysoký podíl vlákniny.  Jíst libové maso a pouze uzeniny s vysokým obsahem masa. Konzumovat neslazené mléčné výrobky jako jogurty a kefírové nápoje. Omezit sladkosti, slané mlsání, slazené nápoje, alkohol, uzeniny, tučné maso, pšeničné pečivo  atd.

  Pít dostatek neslazených tekutin a mít kvalitní spánek. 

  To vše je ale velmi těžké ze dne na den změnit, a proto to mnoho lidí nevydrží a postupně se vrací ke svým původním zvyklostem. A nastane jojo efekt.

  Takovou zásadní změnu je třeba dělat postupně, aby tento nápor psychicky zvládli. A proto je velmi vhodné využít služeb nutričního terapeuta.

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak se mam stravovat a přitom zhubnout 10% telesne vahy? Marcela

  Odpověď

  Dobrý den Marcelo, 

  vaše otázka je velmi stručná a široká, proto na ní nejde uspokojivě odpovědět.  Pokud trpíte nadváhou či obezitou, převládá ve vašem životě energetický příjem nad jeho výdejem. Je třeba posunou ručičky vah na opačnou stranu. To znamená redukovat příjem zbytečných "prázdných" kalorií a zvýšit pohybovou aktivitu. 

  Ze začátku byste si mohla  pár dní psát na papír veškeré jídlo a pití, které strčíte do úst. Když to pak člověk uvidí černé na bílém, základní chyby pozná jistě sám.  Ještě lépe byste si mohla zapisovat na www.kaloricketabulky.cz - je to zdarma a rovnou uvidíte, jaky obsah energie daná potravina má. Díky tomu zjistíte, které vaše oblíbené mlsky jsou nejvíce kalorické. 

  Dále platí stále opakující se pravidlo. ¨

  Konzumovat zeleninu (cca 400g), ovoce cca (100g denně). Zařadit celozrnné či žitné pečivo a další přílohy, které obsahují vysoký podíl vlákniny.  Jíst libové maso a pouze uzeniny s vysokým obsahem masa. Konzumovat neslazené mléčné výrobky jako jogurty a kefírkové napoje. Omezit sladkosti, slané mlsání, slazené nápoje, alkohol, uzeniny, tučné maso, pšeničné pečivo  atd.

  To vše je ale velmi težké ze dne na den změnit, a proto to mnoho lidí nevydrží a postupně se vrací ke svým původním zvyklostem. A nastane jojo efekt.

  Takovou zásadní změnu je třeba dělat postupně, abych tento nápor psychicky zvládli. I s tím vám nejlépe pomůže nutriční terapeut.

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Cukr na lačno mám okolo hodnoty 8. Čím bych měl sladit? Jak je to třeba s pudinkem slazeným třeba čekankovým sirupem, nebo jogurty s ovocem, nebo čokoládou? Jaroslav

  Odpověď

  Dobrý den Jaroslave, 

  téma náhradních sladidel si můžete nastudovat zde: Náhradní sladidla | cukrovka

  Je téměř jedno, které náhradní sladidlo si zvolíte. Všechna náhradní sladidla jsou bezpečná. Nejvíce záleží na vašich chuťových preferencích. 

  Já osobně nejvíce používám čekankový sirup, který obsahuje 5% cukru. Lze jej používat i na tepelnou úpravu. A diabetici udávají, že nepozorují jeho efekt na glykémii. Můj druhý oblíbenec je Erythritol. Jeho energetická hodnota je nulová. Rovněž nezvyšuje cukr v krvi ani sekreci inzulinu. Lze jej zakoupit ve formě bílých granulí nebo prášku, který je podobný běžnému cukru. Nedoporučuje se jím zcela nahradit cukr, spíše je vhodnější jeho kombinace s jiným sladidlem.

  Pudink je škrob (tedy sacharid) a pokud se dělá z mléka, obsahuje dále i mléčné cukry. Proto vám pudink (i když slazený čekankovým sirupem) nejspíše glykémii zvedne. Ale určitě bych ho nezařadila na černou listinu. Možná byste ho mohl po uvaření vyšlehat s nízkotučným tvarohem a doplnit tak  další bílkoviny. 

  Slazené jogurty opět glykémii zvedají, ale  pozor - na našem trhu lze sehnat jogurty s vyšším i nižším obsahem cukrů. Nebo i jogurty s náhradními sladidly. Vždy sledujte tabulky energetických hodnot, které jsou vytištěny na obalech potravin. Najděte si takový jogurt, který máte rád a který má uvedeno v kolonce SACHARIDY (nikoli pouze CUKRY) nejnižší obsah sacharidů. 

  Vhodnější varianta je koupit si klasický bílý jogurt nebo jogurt s vysokým obsahem bílkovin a dochutit si ho čerstvým ovocem či náhradním sladidlem. I jogurt s kvalitním hořkým kakaem bude fajn. 

  Je zde třeba počítat s tím, že i neochucený jogurt obsahuje mléčný cukr a může zvýšit glykémii. Rozhodně to ale není důvod k tomu,  abychom mléčné výrobky nekonzumovali.

  Tomuto tématu jsem se obsáhle věnovala zde: 

  Mléko a mléčné výrobky I. – mléko, fermentované mléko a jogurty | O cukrovce

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!