Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví! Informace v nich nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Webové stránky, na které hodláte vstoupit, jsou určeny výhradně odborníkům dle zákona číslo 40/1995 Sb. o regulaci reklamy ve znění pozdějších předpisů. Odborník ve smyslu §2a zákona číslo 40/1995 Sb. je osoba oprávněná předepisovat či vydávat léčivé přípravky, nebo osoba oprávněná poskytovat zdravotní služby.Diabetická retinopatie

Diabetická retinopatie – klinické aspekty a nové možnosti prevence

Vloženo:
25. 9. 2016

Diabetická retinopatie je přímým důsledkem hyperglykémie, pro její časnou diagnostiku je nezbytné každoroční oftalmologické vyšetření, a to z toho důvodu, že zejména první fáze vývoje diabetické retinopatie jsou subjektivně asymptomatické. V okamžiku, kdy má pacient první subjektivní příznaky (většinou to bývá důsledek rozsáhlé hemorrhagie), je komplikace již v pokročilém stadiu a možnosti jejího ovlivnění jsou v současnosti nedokonalé. Diabetická retinopatie je prakticky nejčastější příčinou ztráty zraku v dospělosti v rozvinutých zemích.

více

Diabetická retinopatie

Vloženo:
25. 9. 2016

Ze všech možných důsledků, které se mohou manifestovat v důsledku diabetu v oblasti oka (a patří mezi ně i katarakta), je diabetická retinopatie nejzáludnější a nejnebezpečnější. Je přímým důsledkem hyperglykémie, na jejím rozvoji se také spolupodílí výška krevního tlaku. Diabetická retinopatie je specifický důsledek diabetu, což znamená, že se u pacienta bez hyperglykémie nemůže její obraz vyvinout. Naštěstí, obvykle se vyvíjí pozvolna. Postupně se objevující změny mikrocirkulace jsou dobře patrné i při prostém vyšetření očního pozadí, dají se tak snadno odhalit, důslednou kompenzací pak lze zabránit katastrofě; tedy pokud je pacient pravidelně odesílán k vyšetření a k vyšetření se také dostaví. Základní frekvence vyšetření by měla být jednou ročně, v případě pokročilých změn častěji. Přesto je v České republice každoročně vyšetřeno pouze 80 % pacientů (data VZP).

více