Další článek Předchozí článek

Světový den srdce a cukrovka

Autor:
redakce

Pracoviště:

Vloženo: 29. 9. 2023


Světový den srdce připomíná, že zdraví srdce je v našich rukou.  Postižení neuvěřitelně odolného orgánu a cév je celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Ohroženi zvláště jsou lidé s diabetem 2. typu, u nichž je riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění až trojnásobně vyšší.

Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově nejčastějším zabijákem a je příčinou více než 20,5 milionu úmrtí ročně. Až v 80 % lze těmto onemocněním předcházet vyloučením běžných rizikových faktorů, jako je kouření, nezdravá strava, vysoký krevní tlak. Příčinou je i diabetes, jehož výskyt závratně narůstá. V roce 2019 žilo na celém světě odhadem 463 milionů lidí s diabetem, při současném trendu se očekává, že do roku 2045 vzroste počet až na 629 milionů.  Z tohoto počtu 90 % – trpí cukrovkou 2. typu, v ČR je to více než 900 tisíc pacientů.

Na trojnásobně vyšší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění a mozkové mrtvice u diabetiků 2. typu upozorňuje kardiolog prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. z VFN a III. interní kliniky 1. LF UK. Významným faktorem je vysoká hladina cukru v krvi, která poškozuje cévní stěnu. Poškození zvyšuje rychlost procesu aterosklerózy vedoucí k zúžení cév a následně ke snížení průtoku krve. Přistupuje vysoký krevní tlak, zvýšení hladin krevních tuků, snížení funkce ledvin. Proto mají lidé s diabetem zásadně zvýšené riziko vzniku infarktu myokardu nebo mrtvice. U dospělých ve věku 60 let zkracuje výskyt cukrovky 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění průměrnou délku života až o 12 let. Špatnou zprávou je, že i když je hladina glukózy v krvi dobře regulována, riziko problémů souvisejících se srdcem je stále zvýšené.

Léčba diabetu 2. typu zahrnuje několik důležitých aspektů. Klíčová je změna životního stylu, včetně zahrnutí zdravé stravypravidelného pohybu. Důležité je užívání léků, které pomáhají regulovat hladinu glukózy v krvi.  Součásti léčby mohou být léky na bázi hormonu nazývaného „glukagonu podobný peptid“, tzv. GLP-1, který se přirozeně vyskytuje v těle a hraje klíčovou roli při regulaci hladiny cukru v krvi.

Při konzumaci potravy tělo produkuje GLP-1, který na jedné straně způsobuje uvolňování inzulinu pomáhajícího snižovat hladinu cukru v krvi, a na druhé straně potlačuje chuť k jídlu,“ vysvětluje prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., vedoucí lékař Diabetologického centra VFN a předseda České diabetologické společnosti. Léky na bázi GLP-1 tedy nejen pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, ale také podporují činnost slinivky a jater a ovlivňováním chuti k jídlu pomáhají udržovat zdravou tělesnou hmotnost.

Odhaduje se však, že až polovina diabetiků vůbec netuší, že cukrovka tak významně ohrožuje jejich srdce. Pokud pacient o tomto riziku neví, nemá důvod se jím zabývat a přijímat preventivní opatření. Pacienti s cukrovkou by proto měli svůj zdravotní stav a rizika srdečních onemocnění pečlivě konzultovat se svým lékařem. Ten je vyhodnotí a může navrhnout další kroky – ať už úpravu režimových opatření nebo nasazení účinných léků, které dnes již jsou k dispozici a rizika významně snižují.

Proto je důležité, aby lidé s diabetem 2. typu o tomto riziku věděli a svůj stav pravidelně konzultovali s ošetřujícím lékařem. Množství užitečných informací o léčbě diabetu 2. typu i o možnostech snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění lze nalézt také na webových stránkách www.cukrovkacodal.cz.

Dle TZ

Další článek Předchozí článek