Další článek Předchozí článek

Telemedicína

Autor:
redakce

Pracoviště:

Vloženo: 28. 8. 2020


Pokud zjistíte nové závažné příznaky nebo máte plánovaný chirurgický zákrok, určitě byste neměli odborné vyšetření u lékaře odkládat. Ale diabetes, to je dlouhodobé onemocnění, které vyžaduje, abyste se mu správně a dostatečně věnovali, vedli si záznamy svých samostatných měření a s pomocí lékaře či edukačních sester byli schopni je interpretovat a podle nich případně upravovali léčbu.

To všechno lze při dnešních technických možnosti provádět také na dálku s pomocí „telemedicíny“, tedy poskytování lékařské či sesterské péče na dálku. Zdaleka ne každý pacient a ani lékař vědí, jak správně na to. Všichni jistě víme, že pacient s diabetem by si měl nějakých způsobem zaznamenávat svoji dietu, množství sacharidů, které sní, glykémie, které si naměří. Jenom se sám ujistí, zda postupuje v léčbě správně a hlavně podle toho mu lékař může poradit, jak případně léčbu zlepšit. Informace lze většinou snadno poslat elektronicky do zdravotního zařízení k posouzení a pomocí elektronické komunikace nebo přímo hlasově či i obrazově se domluvit se zdravotníky. Nejen, že si některý pacient teprve při této  příležitosti uvědomí, že si kvalitní záznamy  pro sebe zatím nedělal nebo neuchovával, takže potom v ordinaci vlastně nebylo kromě receptů pořádně o čem hovořit, ale odpadne dnes přinejmenším mírně riskantní cestování veřejnou dopravou a pobyt v čekárně s ostatními pacienty.

Jak by ale mohly takové návštěvy lékaře na dálku probíhat? Někteří pacienti s diabetem jsou technicky velmi zběhlí a používají pokročilé pomůcky přímo určené k dálkové komunikaci, jiní si s tím ale nevědí rady. Jak na to? O tom se můžete informovat v článku profesora Saudka a doktorky Kláry Pickové. Klára je sice ještě mladá, ale v oblasti, jak správně užívat technologické prostředky, které jsou dnes k dispozici pro pacienty s diabetem, je skutečný expert. A hodit se to může téměř pro všechny „kategorie“ pacientů s diabetem. Počínaje těmi, kteří si jen občas měří glykémie pomocí glukometru až po takové, kteří usilují o svou „poloautomatickou“ kontrolu glykémií. Článek by mohl tedy zajímat nejen všechny pacienty, ale také jejich praktické lékaře a diabetology.

Další článek Předchozí článek