Projekt Dobrý cukr

Autor:
redakce

Pracoviště:

Vloženo: 12. 2. 2020


Dobrý cukr: v lednu 2020 odstartoval audiovizuální vzdělávací projekt pro diabetiky

Projekt Dobrý cukr vznikl s cílem zlepšit povědomí diabetiků 1. a zejména 2. typu o nutnosti správné léčby. Edukace diabetiků o principech léčby z mnoha důvodů není v běžné ambulantní praxi dostatečně využívána. Přitom víme, že motivovaný a správně vyškolený pacient může mít velký vliv na kompenzaci diabetu.

Autorky MUDr. Dagmar Bartášková a MUDr. Vladimíra Nekvindová, prostřednictvím videí na YouTube kanálu Dobrý cukr nabízí pomoc při výuce základních dovedností, které jsou pro správnou léčbu diabetu nezbytné. Dobrý cukr přijde vhod nejen diabetikům a jejich blízkým, ale také všem, kteří se diabetem zabývají v odborné rovině – diabetologům, praktickým lékařům a zdravotnickému personálu.

Krátké scénky ze života v diabetologické ordinaci, ve kterých si vedle dvou lékařek zahrála Bára Štěpánová, přinášejí jednoduché  a praktické informace o tom, jak řešit různé otázky v léčbě diabetu a přidružených nemocí. Pacienti si tak mohou v klidu zjistit vše, na co se u lékaře zapomněli zeptat nebo co ne úplně pochopili. A lékaři mohou na videa odkazovat při opakovaných edukacích.

Úvodní videa projektu Dobrý cukr se zaměřují na následující témata:

První návštěva u lékaře.
Hypoglykémie.
Vysoký cholesterol.
Dieta při cukrovce.
Obezita a diabetes.
Arteriální hypertenze.
Metabolický syndrom.
Selfmonitoring glykémie glukometrem.
Zahájení léčby inzulínem.
Aplikace inzulínu.


V první fázi projektu vzniklo deset videí, dalších dvacet bude následovat do konce roku 2020.

Pro zvídavé pacienty jsou na www.dobrycukr.cz k dispozici články, které umožní zájemcům  podrobnější studium.

Videa  jsou také dostupná na  YouTube kanálu Dobrý cukr